Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Еве векe почти измина 1 година откакто и бугарите и романците можат слободно да работат во UK, каде е господинот(да не кажам лажкото) да ни обеснува,како 30 милиони бугари и романци ке стасат на островот?
Дали имаше бран после 1 јануари 2014 година? :D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Од как Бугариja е во ЕУ (8 години) минималната и просечната плата са се зголемили со над 100%. Минималната плата од 92 еуро до 184 еуро, а од јуни 2015 ке биде 194 еуро. Просечната плата од 226 еуро е скокнала до 451 еуро во Март 2015 года. Плус има многу еуропрограми од кои се прават многу патишта, спортски настани, земјоделство и други проекти.
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Во внатрешноста на Бугарија се живее бетер него во внатрешноста на Македонија!
И на мене ми беше чудно како е тоа возможно,но додека не видов не верував.
Таква мизерија до ден денес јас во животот немам видено.
За што повеќе да прваиме муабет?

БДП на Бугарија годишно расте со 0,5-1,5%
1 милион млади души се иселија и невработеноста им е и покрај тоа 11%
Пензиите се помали него во Македонија,минималната пензија во Македонија е 62% поголема од таа во Бугарија.
Платите ни се тука некаде,со што на нив Софија им го дига просекот многу повеќе него Скопје кај нас.Остатокот на Бугарија платата им е 200-300 евра просек.

И на крај кога се ќе се стави на маса,ќе се заклучи дека најголем плус од ЕУ е тоа што луѓето можат да си ја напуштат земјата и да се иселат...жално.

Бугарија = 9'та година членка на ЕУ...
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Во внатрешноста на Бугарија се живее бетер него во внатрешноста на Македонија!
И на мене ми беше чудно како е тоа возможно,но додека не видов не верував.
Таква мизерија до ден денес јас во животот немам видено.
За што повеќе да прваиме муабет?

БДП на Бугарија годишно расте со 0,5-1,5%
1 милион млади души се иселија и невработеноста им е и покрај тоа 11%
Пензиите се помали него во Македонија,минималната пензија во Македонија е 62% поголема од таа во Бугарија.
Платите ни се тука некаде,со што на нив Софија им го дига просекот многу повеќе него Скопје кај нас.Остатокот на Бугарија платата им е 200-300 евра просек.

И на крај кога се ќе се стави на маса,ќе се заклучи дека најголем плус од ЕУ е тоа што луѓето можат да си ја напуштат земјата и да се иселат...жално.

Бугарија = 9'та година членка на ЕУ...
Пред 15-20 години бевте 2 пати подобро од нас, сега сте полошо.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Во внатрешноста на Бугарија се живее бетер него во внатрешноста на Македонија!
И на мене ми беше чудно како е тоа возможно,но додека не видов не верував.
Таква мизерија до ден денес јас во животот немам видено.
За што повеќе да прваиме муабет?

БДП на Бугарија годишно расте со 0,5-1,5%
1 милион млади души се иселија и невработеноста им е и покрај тоа 11%
Пензиите се помали него во Македонија,минималната пензија во Македонија е 62% поголема од таа во Бугарија.
Платите ни се тука некаде,со што на нив Софија им го дига просекот многу повеќе него Скопје кај нас.Остатокот на Бугарија платата им е 200-300 евра просек.

И на крај кога се ќе се стави на маса,ќе се заклучи дека најголем плус од ЕУ е тоа што луѓето можат да си ја напуштат земјата и да се иселат...жално.

Бугарија = 9'та година членка на ЕУ...
Мене ми е много интересно што ти си видел во Бугариja дека jac не сум го видела ? Мизериja има на всекаде. Ако ке споредуваме помегу Македониja и Бугариja, а не по темава преди и сега Бугариja во ЕУ, невработеността во Македониja по-мала ли е !? Туку има и много луге без договори. Колко македонци вземат бугарски пасош за да избегат во други држави ? Држава коja се крепи само на пензии не е држава ! Во секоja една држава има региони и професии кои вдигат просекната плата. Еве мало официална статистика ! Северозападен рајон коj e најмногу сиромашен - 346 еуро просек, Северен централен рајон -348 еуро, Североизточен рајон - 386 еуро, југоизточен рајон - 393 еуро, јужен централен рајон - 353 еуро и југозападен рајон во коj e Софиja e со 543 еуро просек. И ДА ЗА ЕУ ТОА СА МИНИМАЛНИ ПЛАТИ, НО ВО СРАВНЕНИЕ СО јаНУАРИ 2007 ГОДА СА СО 100% ЗГОЛЕМЕНИ !
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Во внатрешноста на Бугарија се живее бетер него во внатрешноста на Македонија!
И на мене ми беше чудно како е тоа возможно,но додека не видов не верував.
Таква мизерија до ден денес јас во животот немам видено.
За што повеќе да прваиме муабет?

БДП на Бугарија годишно расте со 0,5-1,5%
1 милион млади души се иселија и невработеноста им е и покрај тоа 11%
Пензиите се помали него во Македонија,минималната пензија во Македонија е 62% поголема од таа во Бугарија.
Платите ни се тука некаде,со што на нив Софија им го дига просекот многу повеќе него Скопје кај нас.Остатокот на Бугарија платата им е 200-300 евра просек.

И на крај кога се ќе се стави на маса,ќе се заклучи дека најголем плус од ЕУ е тоа што луѓето можат да си ја напуштат земјата и да се иселат...жално.

Бугарија = 9'та година членка на ЕУ...
Поредната ти проба за манипулациja.
Еве ти по региони просечните плати, еве ти и по градови.
http://www.nsi.bg/bg/content/3930/статистически-рајони-област
200 евра каде виде просечна плата? Jaс слободно ке кажам, дека под 300 евро само е во Видин.
За БДП - да расте малко заради кризата,а преди тоа растеше со 5-6-7%.
GDP по глава от жител: $17,100
За да видиме дали е многу или малце еве ги бившите jго републики:
- Словениja - $29,400
- Хрватска - $20,400

- Црна Гора - $15,200
- Република Македониja - $13,200
- Србиja - $12,500
- БиХ - $9,800
Да ставиме и Албаниja
- Албаниja - $11,100

Што излезе, от бившите jго републики подобро са само Словениja и Хрватска. Тоа е тоа.

Невработеност...стаса во наjдоброто време до около 5,5%,нешто што го нема видено регионот,може би Романиja беше тука некаде, во моментот е около 10,5-11%
Да си припамтим,дека само преди 15 годинин, разликава беше двоjна во ваша корист. :)
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
9 години во ЕУ = едно метро градено по принципот cut and cover
Се останато = распад на системот


 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
46
Поени од реакции
13
Каква манипулациjа бе фми. Се што кажува Александров е вистината. Во Европа по лошо место от Бугариjа нема. Престани да лажеш. Разбирам дека си националист и вистината те боли но тоа е реалноста. Бугариja нема да се промени до дек луге како тебе не jа признаат вистината. Престани да лажеш. Лажеш себе си наjпрво.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
9 години во ЕУ = едно метро градено по принципот cut and cover
Се останато = распад на системот


Незнам за млеко ама порано за 500 че постариве викаат се купувале све па и бугарка на грб.Сеа за 500че еден сендвич од мекдоналдс ќе купиш.Па сеа види коа им било боље.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
9 години во ЕУ = едно метро градено по принципот cut and cover
Се останато = распад на системот


Македонија лани според фалењата на владата имала 300 милиони евра странски инвестиции, додека Бургас град од 200.000 жители за 4 години има над милијарда евра директни странски инвестиции, тука не ги вклучуваме приходите од туризмот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Каква манипулациjа бе фми. Се што кажува Александров е вистината. Во Европа по лошо место от Бугариjа нема. Престани да лажеш. Разбирам дека си националист и вистината те боли но тоа е реалноста. Бугариja нема да се промени до дек луге како тебе не jа признаат вистината. Престани да лажеш. Лажеш себе си наjпрво.
Прво не сум националист да се разбереме. Второ, тезите на Александров многу лесно можат да се проверат и тоа го покажав погоре. Има податоци за се. Видовме дека митот просечна плата от 200-300 евра нема. Еве ти првата манипулациja. Втора манипулациja со БДП. От 0,5% до 1,5%. Па пример дека не е вистина тоа ти е 2014 година еве ти раст от 1,7 %, а во парвиот квартал на 2015 имаш раст от 2%. Никоj не споменува,дека се проба да се направи внушение,дека така растела БДП како цело,а тоа не е вистина,зашто Бугариja перманентно имаше растове над 5% преди кризава. Видовме дека и тамо се спинува.
Коj лаже сега?[DOUBLEPOST=1432844682][/DOUBLEPOST]
9 години во ЕУ = едно метро градено по принципот cut and cover
Се останато = распад на системот
За коj систем?[DOUBLEPOST=1432845928][/DOUBLEPOST]
Што покажува тоа? Ништо. Само млеко jaдеш, пиеш?
Еве да земиме 1988 година-
Сам стави дека просечната плата лбила 252 лева. При курсот на долара тогава - тоа прави плата от 56 долари.
За 2012 година , ти сам наведе 670 лева. Тоа са ти приближно 418 долари. Раст от приближво 730%
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2013
Мислења
46
Поени од реакции
13
фми, отговори ми. Вистина ли е дека пенсиите во Македониjа се по високи от Бугариjа?
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Не знам зошто Бугариве на форумов се лажат дека им е толку многу добро. Јас живеам 2 години во Бугарија, и ќе ви кажам дека обезбедување плати имат од 300 лева, чистачки 400 лева. Имам среќавано луѓе кои копаат по контењери заедно со циганите за да извади плус некој лев, зошто зима утепана пензија помалку од 200 лева со 15 години стаж. И да не збориме по супер маркети, секаде е 500 лева најмногу 600, истото е и продавачи и по фаст фуд ресторани. Реткост е у кујна ако се најде 750 лева 800 главен готвач.Ова зборам за масово повеќето. Нема млад човек, па и постари што не планира да замине во Германија или најмногу Англија, макар и на кратко време, но кога ќе најдат работа и добра плата, тешко дека се враќаат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Не знам зошто Бугариве на форумов се лажат дека им е толку многу добро. Јас живеам 2 години во Бугарија, и ќе ви кажам дека обезбедување плати имат од 300 лева, чистачки 400 лева. Имам среќавано луѓе кои копаат по контењери заедно со циганите за да извади плус некој лев, зошто зима утепана пензија помалку од 200 лева со 15 години стаж. И да не збориме по супер маркети, секаде е 500 лева најмногу 600, истото е и продавачи и по фаст фуд ресторани. Реткост е у кујна ако се најде 750 лева 800 главен готвач.Ова зборам за масово повеќето. Нема млад човек, па и постари што не планира да замине во Германија или најмногу Англија, макар и на кратко време, но кога ќе најдат работа и добра плата, тешко дека се враќаат.
И како се разбуди од спиење, како беше во Бугариja ? Не знам колко очекуваш, да се добива во овие професии и од каде знаеш, дали СЕКАДЕ е така. Со fmi ви даваме факти, а не зборуваме на изуст. И jac познавам много луге и живеам во Бугариja од 23 години.

9 години во ЕУ = едно метро градено по принципот cut and cover
Се останато = распад на системот


Jac роботим по европски програми и ти кажувам, дека и тук си во грешка.

фми, отговори ми. Вистина ли е дека пенсиите во Македониjа се по високи от Бугариjа?
Само со пенсиите сум согласна и тоа ти е единствениот аргумент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom