Рок музика и рокерски бендови

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Среќен да му е роденденот на Дајмбег Дерел, да беше жив ќе наполнеше четрс две... Р.И.П.

Знам дека Пантера не е рок бенд, не ми се фрљајте одма, само ме понесе тренутакот.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Bloodhound Gang 1999 Hooray for Boobies



Е ова е прекрасен завршеток на 90тите. Од оние албуми каде што од прва до последна песна е се топ, без примедби. . . и се ненормално добри за клубска свирка. Коа прв пат ставив интернет незнаев да симнувам песни, тотално све ново, и успеав да го најдам на нивниот сајт каде се преслушува цел онлајн. Многу е добар за почетокот и навлегувањето во рок музика, и цело здивување кое што те наплива кога слушаш нешто добро. Ич не те филма, знаеш дека се им е базирано на хумор, тотално исполнување на сон за еден човек што сака да свири у бенд, а у меѓувреме да јаде гомна преку хумор низ својата музика и ич да не го боли. И концерт им фатив, закон!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas slusam punk rock ama ne komercijalen, nego bendovi stara skola kao Anti-Nowhere league,PTTB, Exploited, posle mnogu mi se sviga punk metal kao DRI i Municiple waste i speed thrash kao Sodom, Tankard, Exodus, Kreator, Darkness... a slusam i black metal, sve sto e agresivno, brzo i zestoko ama nu metal nnejkam.jebi ga vkusovi.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Батина да прашам некој на темата за побарување на мп3 - не вервам дека ќе ги знаат долунаведените групи..така да ај ве молам некој ако има некој линк за симнување на албуми од долунаведениве групи да ме известит..

Иначе пошто во глобала сум СКА-Панк “манијак“...сеа ми треба некој албум плус од "The Toasters" i "Ringispil" пошто тоа што го имам е малку ама е многу убаво :)

И секако освем што искрено им препорачувам на сите да ги слушнат погоренаведениве групи...еве, барам и препораки за некоја ваша омилена група која е споива со мојот ска-панк “жарн“....
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Nirvana, Pearl Jam, Led Zeppelin, Deep Purple, Jimi Hendrix, Metallica, Аllice in Chains и уште многу други.. овие видови на музика ретко дека некој ќе ги прави во иднина со таква страст како што овие го правеле тоа.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Nirvana, Pearl Jam, Led Zeppelin, Deep Purple, Jimi Hendrix, Metallica.. тоа време никогаш нема да се врати
Нема да се врати , но да се надеваме и да помогнеме да се создаде ново подобро време :vozbud:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Нема да се врати , но да се надеваме и да помогнеме да се создаде ново подобро време :vozbud:
Па како тргнала музиката може само да се надеваме. Електрониката и компјутерите ја уништија уметноста и жарот кој го имаше во музката изминативе децении
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Последниве неколку години имам сериозен проблем со музикава.Чувствувам одбојност кон се што е ново и поради тоа не ни се трудам да најдам некој нов добар бенд.Пораснат сум со ац-дц,мејдн,зепелин,парпл,џими...си ги слушам и рамштајн,тајп о негатив,леонард коен,ник кејв...арно ама нема шанси да седнам и да се заслушам нешто поново.
Давајте предлог за нешто што има сличности со наведениве,да видам дали е до мене или отишла у курац музикава:toe:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Последниве неколку години имам сериозен проблем со музикава.Чувствувам одбојност кон се што е ново и поради тоа не ни се трудам да најдам некој нов добар бенд.Пораснат сум со ац-дц,мејдн,зепелин,парпл,џими...си ги слушам и рамштајн,тајп о негатив,леонард коен,ник кејв...арно ама нема шанси да седнам и да се заслушам нешто поново.
Давајте предлог за нешто што има сличности со наведениве,да видам дали е до мене или отишла у курац музикава:toe:
Па не е само до тебе, исто е и со мене .. да се надеваме дека не е до нас, дека е до музиката :)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Па не е само до тебе, исто е и со мене .. да се надеваме дека не е до нас, дека е до музиката :)
Со турбофолкот и со електронската музика одлета виртуозноста , така да сеуште нема ништо ново што е доволно добро да го замени тоа претходно што е создадено. Сега се е фабричко сервирано ѓубре. ЕмТиВи ја усра работата ! Сега сет тој непоетичен бесцелен настап на одредени бендови им го препишувам на нив.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Новата музика е неспоредливо подобра од старата, само треба да и дадете шанса и пред се да ја најдете.
Еволутивен процес е тоа, секогаш се подобрува.:wink:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Новата музика е неспоредливо подобра од старата, само треба да и дадете шанса и пред се да ја најдете.
Еволутивен процес е тоа, секогаш се подобрува.:wink:
Која нова музика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom