Рок музика и рокерски бендови

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Ја почнав да слушам Bush и Institute благодарејки на Брн84 .. али да не го дрвам многу, и двата бенда се закон и вреди да се слушаат .. така да, не зборете многу него земете слушајте ги одма :pipi:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Jas posledno epem gi slusam SILVERCHAIR .... dobri se tipcive .... sea nekako imaat smenet stil ama vo pocetokot na nivnoto tvorestvo mene najmnogu mi se bendisuvaat( lugevo se uste vo osnovno uciliste) iako tie samite velat deka vo toj period napravile najnekvalitetna i najnepopularna muzika ... GREШAT bre :pipi:
Ја почнав да слушам Bush и Institute благодарејки на Брн84 .. али да не го дрвам многу, и двата бенда се закон и вреди да се слушаат .. така да, не зборете многу него земете слушајте ги одма :pipi:
Со долгогодишно доцнење почнаа и овие бендови да се слушаат кај нас.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
Лелеееее...НЕ!!!

Metallica и Maiden не се рок.:(
..има и луѓе кои не прават разлика помеѓу металот и рокот:toe:
Aerosmith..Whitesnake..AC/DC...Deep purple...The Doors...Stealhearth.... и др шо моментално не ми текнуаа..а ги обожавам...хих:vozbud:
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Rock e sirok poim opfaka od sladunjavo rokce do da receme death brutal grind core ama se e toa rock n roll u siroka smisla ne e znaci pop.
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
И бидејќи јас со мојот пост ја почнав оваа "расправија", само едно да додадам на крај :)
1. Кога реков дека тие времиња нема да се вратат не мислев на тоа дека денес не се произведува добар рок (За пример сите се согласуваме дека Foo Fighters се одличен бенд) туку дека преовладува кич културата во светот. Со топ листите владеат морони како Бритни и тие "раперите" од типот на 20 денари (знаете на кој мислам :) ) и компанија и голите црнкињи (не дека се лоши за гледање де :) )
2. Не сакав да отворам расправии од типот овој или оној е подобар затоа што сепак рокот тогаш и сега не е ист и не би требало да се споредува а и секој си има негов вкус.
3. Добро е што гледаме дека сеуште постоеме ние што слушаме рок и метал и што даваме отпор на мизеријата во вид на "музика" која ни се пласира нон - стоп преку медиумите.
4. Уживајте во рок музиката без разлика дали е од 1960 или од 2008 година :)
Расправијата почна одамна, и очигледно е дека многумина овде нема да се сложат околу фундаментални разлики во двата периода.
Компарациите не се ниту потребни, ниту можат во ниту еден случај да бидат реални. Тоа ти е исто како да праиш компарација помеѓу Мерцедес од 50-тите години, и овие денешниве. Ке се сложите сепак дека конструкторите од тоа време се повеќе ценети во денешно време, поради тешкотиите со кои се соочувала индустријата во целост, транспортот на материјали, производството, недостиг на тренирана и квалификована работна сила, но сепак тие правеле чудесни возила! Така исто МОРА да се признае дека Лед Цепелин снимија албуми кои што и ден денеска звучат СВЕЖО! Замисли со денешнава продукција какви се чудеса ке снимија момциве, со нивниот огромен талент! Факт е дека милион бендови немаше да настанат, или макар немаше да бидат тоа што се сега да ги немаше Цепелини, Т-Рекс, Дорси, Стонси итд. Рок енд рол веројатно и ден денеска ке беше нешто у стил на Мајкл Бубле!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
The Strokes,
се подсобрале и влегле у студио. Наредната година ќе го дадат и четвртиот албум.

me can't wait
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Led Zeppelin, The Who, The Doors, Pink Floyd, Deep Purple, Whitesnake, Scorpions, Nirvana.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Јеп и Floyd, Doors, Jefferson Airplane, Hawkwind,Grateful Dead, Hendrix, The Velvet Underground, Love итн, убавини од ера. :)


И мој предлог, германски краутрок Фауст
http://www.myspace.com/faustpages

Feed your head!
Faust се одлични, посебно Faust 4 албумот, чиста краутрок класика.Ја би ти ги препорачал Amon Duul 2-krautrock лектира, Can ,Ash ra tempel,Neu, Gila, а ги спомна Hawkwind , легенди над легендите, имат тон албуми, праат супер музика веќе 38 godini за мене нивни masterpiece ''warrior on the edge of time''чудо од албум
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
:vozbud::vozbud::vozbud:
Искам да бидам малцинството
 

Kajgana Shop

На врв Bottom