Рок музика и рокерски бендови

Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Е убаво си кажа, бидејќи ако гледаме од секој друг можен аспект, сакаш од оние комеријалните со рангирања, сакаш од број на продадени албуми, сакаш по пионерство, техника на свирење, сценски настап,сакаш и по мисења на музичари Лед Зепелин се подобри. Знам дека кога ќе запнеш за нешто гледаш пристрасно и необјективно ама убаво си рекол Аристотел своевремено: Драг ми е Платон (бидејќи му бил учител, ментор и му го пренел знаењето) ама подрага ми е вистината. Фактот што на самиот Грол, Моторхед и Зепелин му се идоли и објективно самиот тој полуиндирекно и го потврдува докажува дека е свесен како стојат работите.
И Ајрон Мејден и Металика чак што више и Ролинг Стоунс уште издаваат албуми ама не е тоа поентата. Поентата е дека нема нешто ново револуционерно како Нирвана што беше, и дека после тоа последните останки беше така да го крстам алтернативниот рок на СОАД, Рејџ, Кoрн, Лимп Бизкит, Рамштајн... период што траеше до негде 2002ра. Новиве групи како Арктик Монкис, Франц Фердинанд и ним сличните што се појавиле во последниве 6-8 години се далеку од револуционери, освежувачи а да не спомнувам воскреснувачи на рок ен ролот.
Се согласувам :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
И бидејќи јас со мојот пост ја почнав оваа "расправија", само едно да додадам на крај :)
1. Кога реков дека тие времиња нема да се вратат не мислев на тоа дека денес не се произведува добар рок (За пример сите се согласуваме дека Foo Fighters се одличен бенд) туку дека преовладува кич културата во светот. Со топ листите владеат морони како Бритни и тие "раперите" од типот на 20 денари (знаете на кој мислам :) ) и компанија и голите црнкињи (не дека се лоши за гледање де :) )
2. Не сакав да отворам расправии од типот овој или оној е подобар затоа што сепак рокот тогаш и сега не е ист и не би требало да се споредува а и секој си има негов вкус.
3. Добро е што гледаме дека сеуште постоеме ние што слушаме рок и метал и што даваме отпор на мизеријата во вид на "музика" која ни се пласира нон - стоп преку медиумите.
4. Уживајте во рок музиката без разлика дали е од 1960 или од 2008 година :)
 

NanI

\Man_Utd/
Член од
14 јуни 2008
Мислења
540
Поени од реакции
2
Нема најдобар бенд, има најдобри бендови.:helou:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
И бидејќи јас со мојот пост ја почнав оваа "расправија", само едно да додадам на крај :)
Расправијата е почната далеку пред тебе...не си толку важен колку што би сакал :pos:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Расправијата е почната далеку пред тебе...не си толку важен колку што би сакал :pos:
Не ни мислев ниту сакав да бидам "важниот", бидејќи гледам тука има некои многу "поважни" како што си ти, кои мислат дека знаат се и се обидуваат да бидат паметни, само за нивна жал тоа баш и не им успева :tapp:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не ни мислев ниту сакав да бидам "важниот", бидејќи гледам тука има некои многу "поважни" како што си ти, кои мислат дека знаат се и се обидуваат да бидат паметни, само за нивна жал тоа баш и не им успева :tapp:
За жал...
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Во моментов го слушам новиов албум на AC/DC, Black Ice. Прилично е добар. Гласот на Brian е истиот. То ме израдува.:) Неможам однапред да рецензирам детално за секоја песна, да го дослушам и можда ќе пишам пак.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Јас слушам рок, најчесто од тие евергрин песните
ке можеите да ми препорачите некој добра... билокаква само рок да е и добра:kesa:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Jas posledno epem gi slusam SILVERCHAIR .... dobri se tipcive .... sea nekako imaat smenet stil ama vo pocetokot na nivnoto tvorestvo mene najmnogu mi se bendisuvaat( lugevo se uste vo osnovno uciliste) iako tie samite velat deka vo toj period napravile najnekvalitetna i najnepopularna muzika ... GREШAT bre :pipi:
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
HIM-се наjдобри.GUNS N ROSES,CORN.И многу други.
Лелееее....НЕ!!!

Од рок се поштуваат само бендовите од 80 и 90ти...као Whitesnake, AC/DC, Iron Maiden, Metallica....има и други сеа не ми текиња....:baeh:
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Лелееее....НЕ!!!

Од рок се поштуваат само бендовите од 80 и 90ти...као Whitesnake, AC/DC, Iron Maiden, Metallica....има и други сеа не ми текиња....:baeh:

еј а 70ти бендови како Led Zeppelin,The Who, Pink Floyd и др
 

Kajgana Shop

На врв Bottom