Рок музика и рокерски бендови

Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Кога го гледам ова смајли:tapp:, секогаш на негативно ме асоцира.
Инаку, ако нирвана не се рок тогаш лед цепелин и таквите ич не се.

Led Zeppelin ако не се рок, рок не постои.....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Има повеќе дефиниции што спаѓа под рок а што не. Во последно време и металот влага во тој дел па и гранџ а некогаш и не. Затоа е тешко да се одреди границата што е рок а што не е. Инаку Led Zeppelin ми е омилен бенд и немојте :nenene: лошо за нив да зборите:icon_razz
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Според мене најдобрата музика на светот :helou: , а најомилени бендови ми се : легендете Биталси:wink: Ганс енд Росес, Нирвана, Металика, Бијело дугме, Парни Ваљак, Риблија Чорба, Паркети, Архангел и мн мн други :pipi:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
[zEUs];1798161 напиша:
Според мене најдобрата музика на светот :helou: , а најомилени бендови ми се : легендете Биталси:wink: Ганс енд Росес, Нирвана, Металика, Бијело дугме, Парни Ваљак, Риблија Чорба, Паркети, Архангел и мн мн други :pipi:
Ај за повеќето бендови имам некое добро мислење али Паркети:nesum:?!
Кај ги најде нив за некој репрезент за рок?
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Ај за повеќето бендови имам некое добро мислење али Паркети:nesum:?!
Кај ги најде нив за некој репрезент за рок?
Па едни од Македонските најдобри рок бендови сум бил на нивни многу свирки и знаат да направат супер атмосвера :helou: имаат сличен стил како и Биталси така што ако Биталси са легенди на рокот тогаш и Паркети се рокери:smir:, а инаку од Македонските ќе ги издвојам и Дејофф закон са кој ги слушнал у живо знае за што зборим дека тоа не се прераскажуе тоа се доживуе :wink: а инаку има многу други Македонски рок бендови ама сеа немоем да одвоим некои.:salut:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Day Off имаат своја музика?Нели се само тезгаџии?
А Паркети прават добра атмосфера, ама не им е музиката таква да би ги слушала по дома, плитки лурикси јебига. Не ги споредувај со Битлси, жити се.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Led Zeppelin ако не се рок, рок не постои.....

taka e no da ne gi zaboravime;deep purple,black sabbath,ac/dc,the cult....
spored mene ova e vrvot na rock muzikata se drugo e bleda kopija....
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Deep Purple
Led Zeppelin
The Doors
Black Sabbath
T-Rex
Rainbow
AC/DC
Jimi Hendrix
има и други помалку познати...ама еве да бидам во шема со другите :pos2:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Метал мзиката оди напред, и секоја година е создава нешто свежо и квалитетно затоа што метал слушателите бараат ново. Можеби и они ќе беа заглавени во времето на Black Sabath, но не се.
Чудно, но тие се имаат одтргнато од влијанието на своите татковци и дедовци и решиле да креираат нешто карактеристично за нивното време.
Одлично!
Токму тоа е причината зошто во рокот нема ништо квалитетно во последно време. Тоа е токму поради таквите кој што не можат од глава да го извадат мислењето на другите т.е не знаат да мислат со сопствен ум.
Некој да ги слуша новите групи, можеби и ќе се појавуваше нешто квалитетно, но доколку цело време сте закоравени во време на музика која тогаш кога се свирела вие па можеби ни вашиот татко не бил во план на раѓање тогаш не очекувајте ништо од неа.

Deep Purple, не можат да се разберат?:tapp:
Можат да се разберат, ама да си живеел во 70-та година сигурно би ги разбрал.

Јас не кажувам да не ги слушате, ама па преку со тие 4-5 групи што ги лупате цело време од пред христа, ко бога за муда да го фатиле. Нити знаете што претставуваат, нити што пеат...ама баш ништо не знаете, и пак ги форсисарте мислејќи дека тоа ќе ви донесе некаков кредибилитет во рок светот.
КУР!
Кога ќе слушнете такви знајте дека скришум цеца дома ја маваат.


Толку од мене.:)
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Метал мзиката оди напред, и секоја година е создава нешто свежо и квалитетно затоа што метал слушателите бараат ново. Можеби и они ќе беа заглавени во времето на Black Sabath, но не се.
Чудно, но тие се имаат одтргнато од влијанието на своите татковци и дедовци и решиле да креираат нешто карактеристично за нивното време.
Одлично!
Токму тоа е причината зошто во рокот нема ништо квалитетно во последно време. Тоа е токму поради таквите кој што не можат од глава да го извадат мислењето на другите т.е не знаат да мислат со сопствен ум.
Некој да ги слуша новите групи, можеби и ќе се појавуваше нешто квалитетно, но доколку цело време сте закоравени во време на музика која тогаш кога се свирела вие па можеби ни вашиот татко не бил во план на раѓање тогаш не очекувајте ништо од неа.

Deep Purple, не можат да се разберат?:tapp:
Можат да се разберат, ама да си живеел во 70-та година сигурно би ги разбрал.

Јас не кажувам да не ги слушате, ама па преку со тие 4-5 групи што ги лупате цело време од пред христа, ко бога за муда да го фатиле. Нити знаете што претставуваат, нити што пеат...ама баш ништо не знаете, и пак ги форсисарте мислејќи дека тоа ќе ви донесе некаков кредибилитет во рок светот.
КУР!
Кога ќе слушнете такви знајте дека скришум цеца дома ја маваат.


Толку од мене.:)
За ова се сложувам со тебе и сакам да дополнам:-НЕ МЕШАЈТЕ БАБИ СО ЖАБИ ВЕ МОЛАМ
Дали не ви изгледа глупо да речам обожавам рок музика а нај нај бендови ми се канибал корпс,диму боргир,чилдрен оф бодом и тн.
САМО ГЛУПОСТИ ДА СЕ ТРЕСЕЛО БРЕЕЕЕЈЈ ШО БЕШЕ ТО...........
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
pokazete respekt za bendovite od sedumdesetite
da ne bea tie sega ce slusavte saban bajramovic:toe:
Deep Purple, не можат да се разберат?
sto si ti be? ameba? :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom