Рок музика и рокерски бендови

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Toreador напиша:
Question...што да земам од следниве групи (ќе ми прават мп3ка :) )

Counting Crows
Death by stereo
Panic! at the disco
NOFX
Muse
Blur
Godsmack
Soundgarden
Jane's Addiction
Tool
A Perfect Circle
Concrete Blonde
The White Stripes
The Cult

Mорам да изберам *брои на прсти* 6-7 групи...цела дискографија ќе ми стаат...сум ги заслушал онака, песна две, од горенаведените групи, ама сФе не можат да ми стаат. Any suggestions?
Хммм...никој ништо за Counting Crows? Јас ке ти кажам, со постарите албуми на Каунтинг не можеш да згрешиш! August and Everything After е класика, од албум симни се освен можеби "Raining in Baltimore,A Murder Of One i Sullivan Street". Od vtoriot album Recovering The Satellites simni da receme "Childreen in Bloom, A Long December, Recovering The Satellites, Have You Seen Me Lately?), од третиот и за мене најдобриот албум The Desert Life земи "Four Days, All My Friends,Speedway и Mrs.Potter's Lullaby" Само "спорите" песни на Адам Дуриц, фронтменот на групата можат безгранично да ме сјебат..чоече, толку емоции на едно место не се здрави ко што содржат неговите текстови...не знам, пак на некого му звучат како плачипички, али мене ми се еден од омилените бендови коа сум у самоуништувачки мод....
 
Член од
27 јули 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
dajte slusajte metal i nisto dr.

Гижо напиша:
Не се ограничувам на еден стил во рокот, Grunge највеќе поштувам на чело со NIRVANA, Pearl Jam, од Gothic- Type O Negative, од Punk-Rock -Ramones, Green Day, од старците ги слушам Iggy Pop & The Stooges, Beatles, The Who, Jimmy Hendrix, Black Sabbath, Iron Maiden, од металот Metallica, Cradle of Filth, сите овие: Slipknot, RUN-DMC (ми се свиѓа што се првите што го измешаа рокот со рапот, и уште го прават тоа), Oasis, The White Stripes, Rammstein, Korn, Marylin Manson, RHCP, U2, Bloodhound Gang, AC/DC, Blur, Bob Marley, Coldplay, Drowning Pool, Garbage, Foo Fighters, Judas Priest, Motörhead, The Police, Ozzy Osbourne, Presidents of the USA, Radiohead, REM, Soundgarden, The Doors, The Vines, The Pixies, Rage Against The Machine, System of a Down, Queens of the Stone Age, Queen, сигурен сум дека заборавив некоја група.

Има уште некои,од овие што ги набројав пун ми е компјутерот со нивни песни.Playlist-от ми брои 426 песни, сите рок, освен 2-3 од Michael Jackson, Flock of Seagulls, Garu Numan, Cristal Method итн.

Значи како што кажа guitardemon666, не сум од оние позери, туку вистински почитувач и слушач на рок музиката, и експерт за NIRVANA.
zosto ednostavno ne slusate metal ne mi e jasno sto so rok ako sakas vozbudi samo METAL :toe:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
тоа што неможам ад го пронајдам во металот го пронаоѓам во рокот, тоа што неможам да го добијам од рокот го наоѓам во панкот или металот итн.не би било лошо да си ги прошириш музичките погледи :wink:
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Гижо напиша:
тоа што неможам ад го пронајдам во металот го пронаоѓам во рокот, тоа што неможам да го добијам од рокот го наоѓам во панкот или металот итн.не би било лошо да си ги прошириш музичките погледи :wink:
Абе глеаш, типчето е од езерото бодом у финска тамо...гарант се знае со лаихо и компанија.. :)

Само не ми е јасно...ти бодом бој, одма со метал си почнал?
Ја знам прво со Нирвана почнаф, па нешо панк, и после фатиф метал...
 

ScarFace

Командант
Член од
11 јануари 2006
Мислења
124
Поени од реакции
2
Epa Gizo vaka jas slusam Rock,Punk,Punk-Rock i Metal ako sakas da razmenime nekoi pesni spotovi slobodno ako imas msn add me "markokrsto@hotmail.com" !!!
 
L

Luki Junior

Гостин
Слушајте само метал. Јас почнав да слушам рок, метал, или подобро да речам тврд звук од најпрвиот и најдобриот албум на Linkin Park - Hybryd theory. Продолжив со Iron Maiden, за на крајот да слушам некаков хардкор и хеви метал, а особено да ги почитувам СОАД и Disturbed.
Инаку сега баш на 1 август ќе одам на OZZFEST во Бостон.:music3::music3::music3::music3::music3::music3::music3::music3::music3::music3:
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
bodom boy is eeeevil :pos2: inaku, bas sega slusam 30 seconds to mars (na Jared Leto grupata) i The Cult. Znaete sto e najzalno? Trans ne sum slusal kojznae kolku godini. Se zakaciv na idanstrijal i gotik...

/me bitch-slaps Gizho and Goddess of Chaos

And its all your fault! :P :devil2:
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Сине, Kasabian спот исфрлање, го ѕирнав сабајле и полека и песничкава ми влезе у уши:pishtoldz Музички не ми се нешто посебно, али спотов е надвор од сите клишеа. Клик на http://www.kasabian.co.uk/home/
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
taka treba samo toa da se slusa
a ne ova kako se vikase...............tu be ne mi teknuva.......au da be "RAP" i po rokot pocnete slusajte i metal zatoa sto tamu se krie vistinskata muzika
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
:pos: :pos: :pos: нападнаја "металци"...со својата парола "само металот е музика"...:lud: :pos: :pos:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Напишано од Гижо
Не се ограничувам на еден стил во рокот, Grunge највеќе поштувам на чело со NIRVANA, Pearl Jam, од Gothic- Type O Negative, од Punk-Rock -Ramones, Green Day, од старците ги слушам Iggy Pop & The Stooges, Beatles, The Who, Jimmy Hendrix, Black Sabbath, Iron Maiden, од металот Metallica, Cradle of Filth, сите овие: Slipknot, RUN-DMC (ми се свиѓа што се првите што го измешаа рокот со рапот, и уште го прават тоа), Oasis, The White Stripes, Rammstein, Korn, Marylin Manson, RHCP, U2, Bloodhound Gang, AC/DC, Blur, Bob Marley, Coldplay, Drowning Pool, Garbage, Foo Fighters, Judas Priest, Motörhead, The Police, Ozzy Osbourne, Presidents of the USA, Radiohead, REM, Soundgarden, The Doors, The Vines, The Pixies, Rage Against The Machine, System of a Down, Queens of the Stone Age, Queen, сигурен сум дека заборавив некоја група.

Има уште некои,од овие што ги набројав пун ми е компјутерот со нивни песни.Playlist-от ми брои 426 песни, сите рок, освен 2-3 од Michael Jackson, Flock of Seagulls, Garu Numan, Cristal Method итн.

Значи како што кажа guitardemon666, не сум од оние позери, туку вистински почитувач и слушач на рок музиката, и експерт за NIRVANA.



затоа ја идам кај гижо коа ми треа музиче :icon_lol::)

иначе, ме чеша тастатурата да им мавнам малце сеир на металчињава ама сепак...опасно е да си играш со иронија :icon_lol:


 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Ако некој уште ја немаше слушнато интересната обработка "Land Of Confusion" од Genesis,у режија на Disturbed, можете да го најдете спотот тука http://www.disturbed1.com/main.html ..и спотот има интересна порака:pishtoldz
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Gravity Grave напиша:
Сине, Kasabian спот исфрлање, го ѕирнав сабајле и полека и песничкава ми влезе у уши:pishtoldz Музички не ми се нешто посебно, али спотов е надвор од сите клишеа. Клик на http://www.kasabian.co.uk/home/
Do mene e, ili ne e cel spotov???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom