Рок музика и рокерски бендови

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Oh my gosh, on my gosh...... oh boy, oh boy (се обидувам да звучам како напален тинејџерка во шопинг мол)

Уште едно име кое лично мене ми се допаѓа, на Егзит доаѓа вундеркидот Зак кој сигурно покрај што ќе ги попали тинејџеркиве ќе направи и добро шоу, многуууууууу сакам да ги слушнам во комбинација со Фолтин ама за жал тоа нема да се случи годинава.


 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
аааааааааааахххххххххххххххххх ! =)



 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Темава едвај ја најдов, само препоручуем еден супер дупер албум, а тоа е четвртиот албум на The Antlers- Burst Apart. Официјално излезе на 10 Мај.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Led Zeppelin ги обожавам сите нивни песни ми се уникатни особено изведбите на пеачот Робер Плант, цела таа генерација на Хард рок музичари ми се во срце на чело со оваа група и The Doors, The Who, Yes итн

еве неколку песни од Цепелин од кои сум зависна:



 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Добро утро драги децо (Бранко Коцкица)

Еве нешто за да си ги заплакните очињата ова утро, ако сте во близина на Барселона не пропуштајте. Ваков лајн ап не сум видел од Вудсток

http://www.primaverasound.com/ps/?page=cartel&lang=en
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Добро утро на сите што ја читаат темава (мислам здраво Рик Врајт, Сусаро и 10-мина гости)

Да објавам Boris има нов албум, Питчфорк не е баш импресиониран, ама јас се спремам да го спуштам и да проверам.

http://pitchfork.com/reviews/albums/15460-attention-please-heavy-rocks/
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Е ај. Да ставам нешто мааалце непознато.


Ова е нешто што маааалце се наклонува кон рокот од 90тите. Според мене тотално штета што ретко кој го знае бендов. (иначе составен од членовите на Live и Candlebox)


Белгиска веријанта на Oasis. Може и други песни да се преслушаат. Нема утка.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229

песнава е зараза.

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Добро утро на сите што ја читаат темава (мислам здраво Рик Врајт, Сусаро и 10-мина гости)

Да објавам Boris има нов албум, Питчфорк не е баш импресиониран, ама јас се спремам да го спуштам и да проверам.

http://pitchfork.com/reviews/albums/15460-attention-please-heavy-rocks/
чув го Heavy Rocks пред некој ден, низ албумот се сменија дузина стилови како: psychedelic rock, punk, sludge, doom metal, drone, pop, noise, shoegaze, ambient, се шо сакаш се има, добар е албумо, батали пичфорк, е сеа не е да речеме некое ремек дело али вреди да се чуе, мене ми се повеќе бендиса Klatter, соработката со Merzbow, исто од оваа година, а Boris се класа бенд, никогаш не престанува да ме изненадува, не спијат овие луѓе, оваа година до сеа имат 4 албуми
--- надополнето: Jun 4, 2011 2:46 AM ---
Добро утро драги децо (Бранко Коцкица)

Еве нешто за да си ги заплакните очињата ова утро, ако сте во близина на Барселона не пропуштајте. Ваков лајн ап не сум видел од Вудсток

http://www.primaverasound.com/ps/?page=cartel&lang=en
а да, и ја го видов овоа, куп имиња шо сакам да ги видам kako Battles, Animal Collective , Explosions In the Sky, Fleet Foxes, Of Montreal, Mogwai, Lüger, Low, Interpol, Swans, The album leaf, The Black Angels, The National, Toundra.. миљарда супер бендови има, човек да се запрепасти
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
brainticket,
реков дека ќе го сметнам ама не го сметнав Heavy Rocks и така не можам да дискутирам околу тоа, послеен што го слушнав беше најновиот од She Wants Revenge - Valleyheart, кој не е ништо посебно. Последен добар албум што слушнав беше од The Dear Hunter- Color Spectrum (имаат интересен концепт со бои направено).
Дефинитивно најдобро за годинава досега ми е The Antlers - Burst Apart и PJ Harvey - Let's England Shake (за овај албум типувам Греми за 2011)

Околу Primavera Sound би ја дополнил листата со PJ Harvey and Jon Spenser Blues Explosion кој се враќа на сцена.

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
@Windfucker
Симнав ги сите тие албуми шо ги спомна пред некое време, али уште ги неам чуено, ногу музика а толку малку време, али ќе ги чујам, на листата ми се. Последни квалитетни ствари шо чув беше најновиот на Mamiffer, проект на Faith Colocci и Aaron Turner од Isis, одлична музика, мешавина од повеќе правци, post rock, ambient, експериментални ствари. А најтопло ви препорачувам да чуете албумот на Kronos Quartet, Kimmo Pohjonen & Samuli Kosminen - Uniko, тоа е поезија од музика, од од мојте фаворите за оваа година.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Не знам колку се познати и слушани , но заслужуваат да се споменат барем , иако долго време се мислев да отворам тема за нив!

Kula Shaker дами и господа!

Англиски бенд кои негуваат психоделичен рок со благи примеси на индиска традиционална музика-од каде им потекнува и името на бендот(King Kulasekhara-индиски крал од осми век).

Формирани во 1988 година , достигнувајќи најголем успех во периодот помеѓу 1996-1999 година.
Познати се за некои како класичен Rock'N'Roll бенд , но се издвојуваат и најмногу се препознатливи по мелодичноста , интересот за индиската култура и мистицизмот , проследени со класични рок рифови и добра доза на психоделичност во текстовите.

Еден од најголемите нивни хитови
Hey Dude!

Преработката на "Hush"


 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А најтопло ви препорачувам да чуете албумот на Kronos Quartet, Kimmo Pohjonen & Samuli Kosminen - Uniko, тоа е поезија од музика, од од мојте фаворите за оваа година.
(y)
Вчера на youtube по твојата препорака ја слушнав Sarma од албумот извонредна, додека Emo веќе blow my mind. Kimmo е генијалец и сестран уметник, ај прати ми линк на ПП или на профил да го сметнам Uniko и да го преслушам цел на рајат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom