Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Милсам дека и двата сонувате, западните демократии се покажаа суштински неспособни да се носат со проблемите на исламот и миграцијата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Точно Леандра, не е лекот и ние со истите методи како што предлага God only Knows. Ако они се радикали со 20 деца не треба да бидеме и ние. Туку треба само да се спроведуваат законите, и да фунционира образовниот систем. За нашиот проблем деновие, со знамињата, државата ги има сите законски и уставни овластувања да го реши тоа без никаков проблем и галама. Ама не, не оди тоа така, оти стално ќе се јават некои други галмаџии да кажат оти не треба така, оти се нарушуваат некакви права.
Епа тоа е она што јас го зборувам, значи под превезот на човекови права ние денес живееме во страв. Ни еден закон не функционира, а државата ги има сите механизми да функционира. Симни бре тие знамиња доле, имаш закон симни ги! Али веднаш Еу, меу, чичко Сем скокаат оти овој систем им одговара економски. Ефтина работна сила мавај до смрт. Се е до парите, заеби ти филмови чисти раси, традиции, вери. Сите гледаат како најбрзо и најмногу да се збогатат во ова време.
Мене ми смета она лицемерие кога плукаш по една нација, а им се дивиш и сакаш да бидеш како нив заостанат.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Македонија е 1000 пати поубаво место за живеење како клима, како географија.
Само народот не го бива. :)
ај дај факти шо клима има и шо географија држи?...онака илустративно со слики па да споредиме со Шврицарска
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Милсам дека и двата сонувате, западните демократии се покажаа суштински неспособни да се носат со проблемите на исламот и миграцијата.
Значи доволно му е на овој систем идеме во друг. Кој е тој?
Сигурно не е верски да се изгазиме со атомски бомби и биолошко оружје и никој да не остане. Или да ги затвориме границите и да ќутиме.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Ама сите се слагаме дека вака неможе. Кој е тој што вели дека црницте во Франција не малтретираат, турците во Берлин не се некултурно племе, или арапите во Брисел дека напаѓаат по улица. И кај нас дека не тепаат кој и да стигне. Се согласуваме сите.
Поимот човекови права се изгуби во целата таа слика. Системите крахираа. Крахираа и економиите. Системите треба да се менуваат. А не да се тркаме кој најмногу ќе се намножи, кој ќе завземе територија, кој на кого лошо ќе му направи. Кромањонски муабети се тие, на исто скалило со сите претходни набројани групи.
Европа била замислена бела,пропустот е направен одамна помеѓу Католиците и Православците односно кога Католичката црква била свесна за опасноста од Турците и не ја испратила бараната помош од Цариград.
Затоа и се јавува ова незадоволство помеѓу Европјаните кои се свесни за злото наречено Ислам создадено од Христијанството за истерување на Евреите од Ерусалим.

Како и да е пак ќе се повторам мултикултурализмот во Европа е една убава замисла за среќно живеење помеѓу различни народи,култури,раси т.е утопија,јас те разбирам не е целта кој повеќе ќе се накоти,но сепак треба Европјаните да го зачуваат својот идентитет,човековите права се изгубија нешто несвојствено за Европа,но јас спасот не го гледам никаде,гледам само проблеми во годините кои што доаѓаат,заради екстремно либералното размислување кое доведе до фашизам во Европа,пример се Бесмртните(Die Unsterblichen) во Германија кои само во иднина ќе се множат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Значи доволно му е на овој систем идеме во друг. Кој е тој?
Сигурно не е верски да се изгазиме со атомски бомби и биолошко оружје и никој да не остане. Или да ги затвориме границите и да ќутиме.
Потребно е под итно да се запре доселувањето во Европа од Африка, Блискиот исток и Азија. Под итно. Потоа, потребни се репресивни мерки да се зачистат улиците. Кога силата е на твоја страна, а во западна Европа силата е сеуште на страната на државата, лесно е да се спроведе тоа. Истото што Грците им го прават на Албанците во Грција, операција метла.

Законите во западна Европа се направени да функционираат на тој начин што се однесуваат на луѓе, кои делат зеднички вредности. Овие дивјаците се имуни на тие закони...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Извини, те читам и тебе и евреинов, вие тајните на Светот каде ги читате? Или дојде некој и ви кажа што се планира и што се организира?
Европа била замислена бела,пропустот е направен одамна помеѓу Католиците и Православците односно кога Католичката црква била свесна за опасноста од Турците и не ја испратила бараната помош од Цариград.
Затоа и се јавува ова незадоволство помеѓу Европјаните кои се свесни за злото наречено Ислам создадено од Христијанството за истерување на Евреите од Ерусалим.

Како и да е пак ќе се повторам мултикултурализмот во Европа е една убава замисла за среќно живеење помеѓу различни народи,култури,раси т.е утопија,јас те разбирам не е целта кој повеќе ќе се накоти,но сепак треба Европјаните да го зачуваат својот идентитет,човековите права се изгубија нешто несвојствено за Европа,но јас спасот не го гледам никаде,гледам само проблеми во годините кои што доаѓаат,заради екстремно либералното размислување кое доведе до фашизам во Европа,пример се Бесмртните(Die Unsterblichen) во Германија кои само во иднина ќе се множат.
Ако остават вака проблемите ќе бидат поголеми се сложувам. Мора таа нецивилизараност и вулгарност да се исече во корен на своја територија. Ги имаш сите алатки, што чекаш:)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Потребно е под итно да се запре доселувањето во Европа од Африка, Блискиот исток и Азија. Под итно. Потоа, потребни се репресивни мерки да се зачистат улиците. Кога силата е на твоја страна, а во западна Европа силата е сеуште на страната на државата, лесно е да се спроведе тоа. Истото што Грците им го прават на Албанците во Грција, операција метла.
Најпрво треба да се исчистат либералните умови,коренот на сево ова,потоа се што ти наброја би било полесно да се регулира или запре како сакате.
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 22:58 ---
Ги имаш сите алатки, што чекаш:)
Не е моја одлука да решавам.:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Потребно е под итно да се запре доселувањето во Европа од Африка, Блискиот исток и Азија. Под итно. Потоа, потребни се репресивни мерки да се зачистат улиците. Кога силата е на твоја страна, а во западна Европа силата е сеуште на страната на државата, лесно е да се спроведе тоа. Истото што Грците им го прават на Албанците во Грција, операција метла.

Законите во западна Европа се направени да функционираат на тој начин што се однесуваат на луѓе, кои делат зеднички вредности. Овие дивјаците се имуни на тие закони...
Ете како се сложуваме. Значи метла операција или затвор операција.
А не симнување на нивниот развој они се котат, дајте и ние ќе се котиме, булшит.
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 23:00 ---
Најпрво треба да се исчистат либералните умови,коренот на сево ова,потоа се што ти наброја би било полесно да се регулира или запре како сакате.
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 22:58 ---

Не е моја одлука да решавам.:)
Лицемерните умови би бил вистинскиот одговор. Нешто налик Најческа.
Мислев на државата да решава, не на тебе:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Најпрво треба да се исчистат либералните умови,коренот на сево ова,потоа се што ти наброја би било полесно да се регулира или запре како сакате.
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 22:58 ---
Точно, но најголем проблем е да се дефинира што е овер либералност. Либералноста беше одлична идеја, се додека не се претвори во сопствена пародија...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Ете како се сложуваме. Значи метла операција или затвор операција.
А не симнување на нивниот развој они се котат, дајте и ние ќе се котиме, булшит.
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 23:00 ---


Лицемерните умови би бил вистинскиот одговор. Нешто налик Најческа.
Мислев на државата да решава, не на тебе:)
Не гледам никакво лицемерие во зачувувањето на идентитетот и основните човекови права(барем последново важеше) ако добро ти го разбрав прашањето.:)
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 23:03 ---
Точно, но најголем проблем е да се дефинира што е овер либералност. Либералноста беше одлична идеја, се додека не се претвори во сопствена пародија...
Овер либерализмот ја отвори само пандорината кутија во Европа,а на Европјаните им остана само надежта.
Во се според мене треба да се има лимит.:)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да се исчитат либералните умови, не фала, ако лекот за радикалниот ислам се клеро-фашистички сфаќања не мора. Значи има разлика меѓу вистински либерал и лицемер, како што напиша Леандра. Лицемери, како нашите кога некои маргиналци имаат некаква мака крекаат како којзнае што да е, кога македонециот страда и е обесправен ги нема никаде.

И јас се сметам за човек со либерални сфаќања, но тоа има граница, кога ми се загрозена нацијата, држава или пак мојот начин на живот и култура.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не гледам никакво лицемерие во зачувувањето на идентитетот и основните човекови права(барем последново важеше) ако добро ти го разбрав прашањето.:)
Сега јас не те разбрав:)
Лицемерие гледам кога се пењавиш само за една група и мижиш за друга. Делот за Најческа.
Инаку во се треба да има граници, иначе не би биле луѓе него животни.
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 23:08 ---
Да се исчитат либералните умови, не фала, ако лекот за радикалниот ислам се клеро-фашистички сфаќања не мора. Значи има разлика меѓу вистински либерал и лицемер, како што напиша Леандра. Лицемери, како нашите кога некои маргиналци имаат некаква мака крекаат како којзнае што да е, кога македонециот страда и е обесправен ги нема никаде.

И јас се сметам за човек со либерални сфаќања, но тоа има граница, кога ми се загрозена нацијата, држава или пак мојот начин на живот и култура.
Со еден збор кога некој ти наштетува, ти го загрозува просторот и животот. Не е либерал ти мавај ми шамари, јас ќе ти ракоплескам. Некако чудна дефиниција има за либерализмот изгледа.
Значи ти можеш да се движиш кај сакаш и да живееш, али тоа не значи ти да нарушуваш мир и да напаѓаш.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
И заеднички заклучок би било дека во се треба да си умерен, и се што не е умерено е радикално, без оглед дали е конзервативизам, либерализам, религиозност или атеизам. А радикалното носи само проблеми.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ете како се сложуваме. Значи метла операција или затвор операција.
А не симнување на нивниот развој они се котат, дајте и ние ќе се котиме, булшит.
Не се работи за котење, се работи за немешање со нив. Некој од мерките што God only knows ги предлага, ги сметам за сосем легитимни...

Не може од една страна да се радуваш на операција метла, а од друга страна да тврдиш дека мешаните бракови на пример, се сосем во ред. Не го велам ова за тебе, зборувам општо. Некој работи едноставно не одат заедно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom