Роди ме мајко во Швајцарија!

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас само кажав дека Европа беше убаво место за живот пред 20-30 години, но денес е само гето на паразитски раси коишто го зголемија криминалот, силувањата 20 пати.Во многу европски градови е небезбедно да се движиш во многу зони од градот кадешто е населено со имигранти од Африка и Азија.Тоа ми беше целата поента, а не некакви Евреи, идеологии и слично.

Виена, од преубав град, од лулка на европската култура стана гето на забулени Турчинки, Курди, Косоварки и други.Таму не стапнува полиција, затоа што кога се апси Турчин цел кварт се собира исто како кај нас со Косовариве.
ОК те сфаќам ти пред се кажуваш за демографските и популациони трендови во тие држави .......... јас конкретно се задржав на Економските неприлики во кои е западната пола Европа т.е. пола ЕУ ............. е сега ти тоа што викаш имало многу Азијати и Африканци во тие земји јес да е така, ама самите држави си се виновни, они си ги примиле па сега нека си ги трпат !
Германците сами си дозволиле да си примат толку милиони Турци, Арапи и Курди никој со сила не ги терал, исто и Французите кој ку* ги терал со сила да примат неколку милиони Црнци(од Суб-Сахарска Африка) и Арапи(од Магреб/Северна Африка), исто и Скандинавските држави кој ја терал Шведска на пр. да прими стотици илјади Азијати... исто и Британија кој ја терал со сила да прими милиони Пакистанци, Индијци и Црнци(од Суб-Сахарска Африка) !
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Во Западна Европа намерно се прима “културолошко и расно компактибилно“ население од Русија, Белорусија, Полска, Украина за да се покрие дефицитот на белото население во тие земји од наездата на небелците и муслиманите.Незнам дали си прошетал во Брисел да видиш што е?Прв утисок ти е како во Гана да си или Нигерија.Страшно!!

Македонците секаде каде што живеат се на добар глас и важат исклучиво за мирни, чесни и вредни со низок степен на криминал.Секаде има исклучоци, но сме генерално многу чесен народ колку и да се деградираме себеси.
Единствена светска метропола која сум ја посетил била Виена,бев запрепастен Албанци вриеше на секој чекор се слушаа извици:Eц ком,Љуј итн.
Кога можеа да ја претворат Виена,а се почесто слушам и Амстердам дека е претворен во Казабланка,Балканот за Исламот не би претставувал никаква пречка.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кажав и на друга тема, колку и да ми смешен и несфатлив членот God only Knows во делот за омразата кон либералните жени, евреите и сл. појави има многу добра поента за европа и европските градови. Реално културни метрополи се удавени од ај да се изразам вака гнасни луѓе, субкултура, го донеле племенското во себе, сето тоа некакви невладини правдајќи го како мултикултура и зближување меѓу луѓето. Какво зближување, дали 1% од тие емгиранти успеваат да се интегрираат и да ги прифатат обичаите на европјаните.

Сето останато е гето, и да, Европа мора да пресече и да разбере, или ќе се врати на својот просперитет, почнувајќи пред се да ги натера своите новдоселени сограѓани да ги прифатат нивните вредности, пред се јазикот, културата па и религијата (иако примарно е да ги натера емгрантите да се откажат од влијанието на својата релгија, Исламот).

И се сложувам дека емигранти од источна европа, балкан може многу повеќе да се интегрираат во западноевропската култура и начин на живот, сепак сличностите се проголеми меѓу нас отколку меѓу бел французин и негов нов сонародник од бившата колонија Брег Слонова Коска!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Но далеку посиромашна со природни богатства.:)
Па што ако сме сиромашни ли со природни богатства???

Демек ако имавме природни богатства ќе бевме богати ли???

Ако беше тоа лекот, ако имањето на доволно нафта, гас, јаглен, ураниум, беше услов за една држава да стане богата, тогаш досега Саудиска Арабија, ДР Конго, Заир, требаа да станат држава со 40 и кусур илјади долари GDP по глава на жител, а не Јапонија или Сингапур на чија што територија ниту нафта, ниту гас, ниту јаглен, ниту ураниум, ниту пак реки големи има.

ДР Конго и Заир имаат големи резерви на природни богатства, Саудиска Арабија има колосални резерви на нафта. Сепак, просечниот граѓанин на потполно лишените од извори на нафта и гас Јапонија и Сингапур уживаат во далеку повисок стандард на живеење од оној во кој „уживаат“ просечните граѓани на ДР Конго Саудиска Арабија, на Заир...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
а да победеше Хитлер тоа и ќе го правеше, ќе копаше во некој германски рудник и ќе и слугуваше на ариевската раса, во која ти НЕ припаѓаш, помири се со тоа.
Германците и без Хитлер денес се супер сила.
Реално гледано да не е Германија Европа отиде во ВЦ шоља.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кажав и на друга тема, колку и да ми смешен и несфатлив членот God only Knows во делот за омразата кон либералните жени, евреите и сл. појави има многу добра поента за европа и европските градови. Реално културни метрополи се удавени од ај да се изразам вака гнасни луѓе, субкултура, го донеле племенското во себе, сето тоа некакви невладини правдајќи го како мултикултура и зближување меѓу луѓето. Какво зближување, дали 1% од тие емгиранти успеваат да се интегрираат и да ги прифатат обичаите на европјаните.

Сето останато е гето, и да, Европа мора да пресече и да разбере, или ќе се врати на својот просперитет, почнувајќи пред се да ги натера своите новдоселени сограѓани да ги прифатат нивните вредности, пред се јазикот, културата па и религијата (иако примарно е да ги натера емгрантите да се откажат од влијанието на својата релгија, Исламот).

И се сложувам дека емигранти од источна европа, балкан може многу повеќе да се интегрираат во западноевропската култура и начин на живот, сепак сличностите се проголеми меѓу нас отколку меѓу бел французин и негов нов сонародник од бившата колонија Брег Слонова Коска!
Кај нас нема црнци но секој ден ги млатат Македонците, сакаш да кажеш дека ние подобро живееме од Германија?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас можам во се да се споредувам со Швеѓаните.Во работна дисциплина, изглед, начин на живот, а за тебе ме боли курот со кого ти се споредуваш дали со Арапи или нешто “ориентално и егзотично“ што ни вилушка не измислиле низ цела човечка историја.Ама сите сме еднакви да да(y)
Ти можеш да се споредуваш само со кромањонците во камено време. Ем работлив, ем жената домаќинка, ем не се мешаш со други племиња, ем дисциплина, ем вошки полн.
Не си прај филмови со Швеѓани, ти на Швеѓаните моеш само да им каснеш од мадињата.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кај нас нема црнци но секој ден ги млатат Македонците, сакаш да кажеш дека ние подобро живееме од Германија?
Не, ниту пак верувам дека некогаш ќе живееме подобро, но факт е дека и Европа сега ги согледува своите погрешни политики, и веќе и презема конкретни мерки за тоа. Пример се одлуките за забрана на шамиите во франција, забраната за минариња во Швајцарија, изјвата на Меркел за мултикултурализмот и сл.

Факт е дека Франција, земја која уште 1902, значи на почеткот на 20 век за оддели црквата и држава ќе им порача на младите французинки кои се од муслиманска фамлија, или ќе се интегрирате и прифатите нашите вредности или нема да живеете овде. Образованието е клучот тука, децат на емигрантите мора уште од мали да се научат да се вклопат во општеството а не да забегуваат во радикални исламски групи ( како што беа некои радикали во Британија).

Веќе интегрираните, кои се родени во европска земја, чии родители се родени или доше многу одамна, значи втора или трета генерација имаат шанси за интеграција. Јас не сум застапник за истребување или протерување, но доселувањето треба да има контрола и треба да има лимит, кој и до колку може да се населува во Европа.

Нашиот проблем е од сосема друга природа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не, ниту пак верувам дека некогаш ќе живееме подобро, но факт е дека и Европа сега ги согледува своите погрешни политики, и веќе и презема конкретни мерки за тоа. Пример се одлуките за забрана на шамиите во франција, забраната за минариња во Швајцарија, изјвата на Меркел за мултикултурализмот и сл.

Факт е дека Франција, земја која уште 1902, значи на почеткот на 20 век за оддели црквата и држава ќе им порача на младите французинки кои се од муслиманска фамлија, или ќе се интегрирате и прифатите нашите вредности или нема да живеете овде. Образованието е клучот тука, децат на емигрантите мора уште од мали да се научат да се вклопат во општеството а не да забегуваат во радикални исламски групи ( како што беа некои радикали во Британија).

Веќе интегрираните, кои се родени во европска земја, чии родители се родени или доше многу одамна, значи втора или трета генерација имаат шанси за интеграција. Јас не сум застапник за истребување или протерување, но доселувањето треба да има контрола и треба да има лимит, кој и до колку може да се населува во Европа.

Нашиот проблем е од сосема друга природа.
Истата природа е. Судир со неписмено, неартикулисано и неизживеано племе чија основен степен на култура е да те пцуе на улица, да те задева или да те малтертира.
Не е проблемот во мешање на народите и создавање на бела раса или чистење на муслиманите од светот, туку проблемот е во нефункционалноста на системите. Не функционира системот на казни и право на слобода на живот. Секој секого може да малтретира, две групи со различно образование и култура неможе исто да се однесуваат. Јас и евреинов на пример неможеме ни на иста маса да седиме, а камоли ист леб да делиме. Таквите идеологии како неговите за чисти раси може само во една тетратка да си ги запише и да си ги чита навечер.
Народите се движат по економски патеки, тој е природен процес и неможе пеесет хитлеровци да го сопрат. Да е секаде исто со исти услови никој нема да се преселува.
Решението е здрав систем и здрави закони. Чим се дрзнуваш на некој да му наштетиш треба да си соодветно казнет. Стрпај десет блока црнци во затвор на 20 години да видам дали ќе се задеваат во Франција. Тргни ги од железничка во Рим, право во затвор. Бидејќи секаде е лакрдија и поимот човекови права го изгуби своето значење. Дојде ден вакви кромањонци да ни серат над глава дека се у право и ајде сите да се вратиме у првобитна заедница ќе се котиме како вошки за да зачуваме нација и вера. Требало да сме како албанците по 37 души во семејство. Да ти се плукнам во тој живот посран. Луѓето од вселената почнаа да скокаат, технологијата гази напред, се усовршува секое поле, процесот неможе да се сопре. Џабе труење со глупости.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Истата природа е. Судир со неписмено, неартикулисано и неизживеано племе чија основен степен на култура е да те пцуе на улица, да те задева или да те малтертира.
Не е проблемот во мешање на народите и создавање на бела раса или чистење на муслиманите од светот, туку проблемот е во нефункционалноста на системите. Не функционира системот на казни и право на слобода на живот. Секој секого може да малтретира, две групи со различно образование и култура неможе исто да се однесуваат. Јас и евреинов на пример неможеме ни на иста маса да седиме, а камоли ист леб да делиме. Таквите идеологии како неговите за чисти раси може само во една тетратка да си ги запише и да си ги чита навечер.
Народите се движат по економски патеки, тој е природен процес и неможе пеесет хитлеровци да го сопрат. Да е секаде исто со исти услови никој нема да се преселува.
Решението е здрав систем и здрави закони. Чим се дрзнуваш на некој да му наштетиш треба да си соодветно казнет. Стрпај десет блока црнци во затвор на 20 години да видам дали ќе се задеваат во Франција. Тргни ги од железничка во Рим, право во затвор. Бидејќи секаде е лакрдија и поимот човекови права го изгуби своето значење. Дојде ден вакви кромањонци да ни серат над глава дека се у право и ајде сите да се вратиме у првобитна заедница ќе се котиме како вошки за да зачуваме нација и вера. Требало да сме како албанците по 37 души во семејство. Да ти се плукнам во тој живот посран. Луѓето од вселената почнаа да скокаат, технологијата гази напред, се усовршува секое поле, процесот неможе да се сопре. Џабе труење со глупости.
Доколку бараш идеален систем нема да го најдеш,во секој систем има дупки,нели се што е од човек створено е несовршено:).
А со членот кои го спомна до одредена точка и се согласувам,Европа ќе трпи само последици од мултикултурализмот бидејќи тоа според мене е утопија,но во никој случај не повикувам на геноцид и етничко чистење.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Доколку бараш идеален систем нема да го најдеш,во секој систем има дупки,нели се што е од човек створено е несовршено:).
А со членот кои го спомна до одредена точка и се согласувам,Европа ќе трпи само последици од мултикултурализмот бидејќи тоа според мене е утопија,но во никој случај не повикувам на геноцид и етничко чистење.
Ама сите се слагаме дека вака неможе. Кој е тој што вели дека црницте во Франција не малтретираат, турците во Берлин не се некултурно племе, или арапите во Брисел дека напаѓаат по улица. И кај нас дека не тепаат кој и да стигне. Се согласуваме сите.
Поимот човекови права се изгуби во целата таа слика. Системите крахираа. Крахираа и економиите. Системите треба да се менуваат. А не да се тркаме кој најмногу ќе се намножи, кој ќе завземе територија, кој на кого лошо ќе му направи. Кромањонски муабети се тие, на исто скалило со сите претходни набројани групи.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Точно Леандра, не е лекот и ние со истите методи како што предлага God only Knows. Ако они се радикали со 20 деца не треба да бидеме и ние. Туку треба само да се спроведуваат законите, и да фунционира образовниот систем. За нашиот проблем деновие, со знамињата, државата ги има сите законски и уставни овластувања да го реши тоа без никаков проблем и галама. Ама не, не оди тоа така, оти стално ќе се јават некои други галмаџии да кажат оти не треба така, оти се нарушуваат некакви права.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom