Референдум за името?

Промена на името

  • Појма немам, не размислувам, јас сум партиски војник и гласам како ќе ми биде речено

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    77
  • Гласањето е завршено на .

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе шо ке ни е референдум? Се знае Македонија си е Македонија и ке си остане Македонија, не ни треба референдум за да го докажеме тоа. Само нека спомнат прифаќање на било какво друго име ке видите што ке се случи. А бившата турска провинција грција шо сака нека си прави.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Samata pomisla nesto takvo kako imeto na Makedonskata drzava, da se stava na nekakov referendum e nevideno licemerie na onie koi po redosled na slucajnosti se na "kormiloto" na drzavata.............prvo toa e nesto za sto ne se razgovara, vtoro , ako nemaat licna hrabrost i karakter da go kazat toa NEMOZE!!!!...JASNO i GLASNO , apsolutno nemaat pravo da se izvlekuvaat so nekakov SIGURNO NAMESTEN referendum ......, ako ne gi biva sto se nafatile so teskata obvrska da menadziraat so nasata drzava vo ovie teski vreminja....samo budala ne e svesen za svoite sposobnosti...najcesto gi precenuva, gi due kako baloon......koj najcesto pravi PAFF na ogromna steta na narodot....
Toa e veke tolku pati videno....
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
A знаете колку квази патриотчиња има што велат како сака нека се викаме само леб да имам на маса?


Не требаше ни Р од референдум да се спомене,зошто нема за што народот да бира бре,тоа веке е избрано,нашата држава е Македонија и така ќе остане,незнам што има дискутабилно овде:uvo:

Cafe тоа на сите ни е јасно и сите сме Република МАкедонија и ништо поинаку. Но нас државава како да не ни ја водат Македонци па тоа не им е јасно. И за нив ако треба и друго име може да биде не е проблем. :tapp:
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Eдна работа останува отворена.........

И да не се согласиме на никаков компромис со грците.....


Како ќе се отарасиме од ФИРОМ во меѓународна комуникација
?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Имате анкета, гласајте.
А потоа објаснете зошто така сте гласале.

@Бубе, лесно е тоа, само нека бидне Р. Македонија во ООН, после е лесно.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Имате анкета, гласајте.
А потоа објаснете зошто така сте гласале.

@Бубе, лесно е тоа, само нека бидне Р. Македонија во ООН, после е лесно.

Јас гласав против нормално, вие знаете дека ионака сум против полноправно членство во ЕУ. Јас сум за т.н. отворена врска со ЕУ, или како тие милуваат придружна членка или привилегиран партнер.

Гарфилд, како Македонија ќе биде РМ во ООН ако не се согласат грците?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нема потреба за во ООН, таму грците не се прашуваат многу, многу. Таму е важно во Советот за безбедност да се реши т.е да се даде препорака до генералното собрание да не признаат како РМ, ондак се гласа во генерално собрание, а таму имаме дово0лно земји на наша страна, ваљда.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Samata pomisla nesto takvo kako imeto na Makedonskata drzava, da se stava na nekakov referendum e nevideno licemerie na onie koi po redosled na slucajnosti se na "kormiloto" na drzavata.............prvo toa e nesto za sto ne se razgovara, vtoro , ako nemaat licna hrabrost i karakter da go kazat toa NEMOZE!!!!...JASNO i GLASNO , apsolutno nemaat pravo da se izvlekuvaat so nekakov SIGURNO NAMESTEN referendum ......, ako ne gi biva sto se nafatile so teskata obvrska da menadziraat so nasata drzava vo ovie teski vreminja....samo budala ne e svesen za svoite sposobnosti...najcesto gi precenuva, gi due kako baloon......koj najcesto pravi PAFF na ogromna steta na narodot....
Toa e veke tolku pati videno....
Референдумот е најлегитимно средство за изразување на вистинските потреби и желби кај народот,само доколку е демократски и правилно организиран без замрсени прашања и уште подвосмислени одговори.
Потребите од референдум за име можат да бидат прифатливи само доколку Грција предвремено подпише написмено во ОН дека се согласува да го употребува и признава она име за кое ќе се определи Македонскиот народ,зошто во спротивно таков референдум би бил излишен и непотребен,значи бесцелно организиран.Поимот "валиден референдум" би можел да го искористи Евреинот Нимиц кај Грчката преговарачка страна како демократски адут пред јавноста во Грција која мора да го прифати одкако предходно ќе им се налепат суперлативни етикети на Грците како "лулка на демократијата" за целиот свет,која како таква,мора да прифаќа референдуми за остане најдемократска нација во светот.Eдинствен проблем представува само тој дали Грчката страна е спремна да ја прифати Македонија под било кое име во ЕУ со еднакви права на нејзините граѓани како и сите граѓани на ЕУ?
Зошто да бидеме реални дека и доколку се смени името на државава тоа нема да представува никаков проблем за граѓаните да си ги вратат своите имотите пред меѓународните судови или пак да добијат огромни обесштетувања кој Грција секако нема можности да ги плати.
Значи Грција свесна за таквите реалности гледа на секој начин да го пролонгира зачленувањето на Македонија во НАТО и ЕУ или да го оневозможи и секогаш ќе бара некаква рачка дека не ги исполнуваме овие или оние услови,без разлика дали ќе го смениме името или не.
Мислам дека Грција играше на картата дека името е нешто што практично не е возможно да се смени,ама заборави со кого си има работа и дека на овие простори се е можно,па дури и смена на име,ако треба и пол,само да се дојде до одредена цел.:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
АБЦ, не е само за тебе отворена последната опција (хехехехе), ама гледам не си ја видел.

Ти како бугарин ионака нема да гласаш на избори или референдуми, барем не во Македонија, или.....

Не дека не се сложувам со твоето напишано, ама мора малку, братски и прилепски да се дупчам, нема лутиш, нели.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pa kako trgnalo ABC ke bide : Bog da ja prosti REPUBLIKA MAKEDONIJA....da zivee REPUBLIKA PATAGONIJA..........no ebanite ke ostanat ebani , a tepanite tepani......taka da...????
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Cafe тоа на сите ни е јасно и сите сме Република МАкедонија и ништо поинаку. Но нас државава како да не ни ја водат Македонци па тоа не им е јасно. И за нив ако треба и друго име може да биде не е проблем. :tapp:

На нив и мислев,како воопшто може да споменат референдум,мислам дека името не е прашање за референдум.Тоа е дел од нашето потоење во оваа држава и не би сакала да се менува.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дипломатски извори во Скопје тврдат дека новиот предлог на Нимиц ќе биде различен и од македонската позиција за двојната формула и од грчката позиција за едно единствено име за земјава во севкупната меѓународна комуникација. Според нив, Нимиц ќе понуди "тројна формула" или "разработена двојна формула". Уставното име би останало за внатрешна употреба и за билатерална комуникација со земјите кои не признаваат под Република Македонија, за односите со Грција би се користело друго име прифатливо за Атина, додека трето име би се употребувало во меѓународните организации, како ОН, НАТО, ЕУ, ОБСЕ.
- Третиот сегмент од формулата ќе претставува техничко име под кое земјата формално ќе биде примена во меѓународните организации. Тоа, според примерите што постојат би било уставното име скратено или проширено - велат изворите.

Е ова е тоа на кое ќе се сложат и кое ќе не однесе во неврат.
Ова е тоа кое ќе се обидат да ни го протнат на мала врата и кое ќе го прифатиме бидејќи сме народ без душа и ум.

Јебига.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ, не е само за тебе отворена последната опција (хехехехе), ама гледам не си ја видел.

Ти како бугарин ионака нема да гласаш на избори или референдуми, барем не во Македонија, или.....

Не дека не се сложувам со твоето напишано, ама мора малку, братски и прилепски да се дупчам, нема лутиш, нели.
Ја видов,ама затоа велам дека при едноставни и без замки поставени прашања на еден демократски референдум би одговориле сите токму онака како што треба.Доколку прашањата се на Грчки барем за 50% од народот,не треба да се очекува добра излезност и уште подобра и легитимна точност на едно референдумско прашање.Тоа се случи и на последниот референдум кој беше опструиран од страна на некои наши дудлачи,но и прашањето беше малку повеќе од сложено за да се очекуваат поголем процент на позитивни резултати.Тоа се гледа и на оваа тема каде за референдумско изјаснување се поставуваат повеќе опции.Поубаво би било доколку прашањето е едноставно и има само два одговори.Само ова е Македонија и зошто нешто што може да биде просто ние да не го направиме сложено барем за одговор?:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Точно. Ова ВМРО нема врска со историското ВМРО. Историското ВМРО ( на Делчев, Карев, Сандански) имаше 2 принципа-1. Независна Македонија и 2. по чувтво се изјаснуваат за македонски Бугари.
Ова ВМРО-ДПМНЕ ми наметнува некои други принципи. Е, Интел да се сложам и со тебе. Машала, ке ја биде Македонија. :vozbud:
А сте заборавиле дека по 100 години нешто мора и да се менува во принципите на секоја партија или организација доколку таа сака да биде современа и прогресивна.Така сега имаме подруги прнципи:
1.Независна Македонија.
2.Македонски Македонци и по чувства и по националност во сопствена и независна држава со еднакви права и должности интегрирана во ЕУ.
-Значи кога ја имаш шансата која не ја гледале ни Гоце ни Даме ни Карев ни Сандански,а ја гледаат Интел или Христо па се прават на "Тошо" зошто да не ја искористиш особено доколку ти се дава за прв пат како опција на толку многу генерации.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
А сте заборавиле дека по 100 години нешто мора и да се менува во принципите на секоја партија или организација доколку таа сака да биде современа и прогресивна.Така сега имаме подруги прнципи:
1.Независна Македонија.
2.Македонски Македонци и по чувства и по националност во сопствена и независна држава со еднакви права и должности интегрирана во ЕУ.
-Значи кога ја имаш шансата која не ја гледале ни Гоце ни Даме ни Карев ни Сандански,а ја гледаат Интел или Христо па се прават на "Тошо" зошто да не ја искористиш особено доколку ти се дава за прв пат како опција на толку многу генерации.
Јас се сложувам во се што го велиш. Е, дали и Интел ке се сложи, зошто тој сакаше ДПМНЕ да го стави во друг контекст од она што го велиш ти.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom