Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ха ха , 21 000 евра от Европскиот парламент и вработуване на неговата жена...ке мора да си оди дома :)[DOUBLEPOST=1466773672][/DOUBLEPOST]
Британците јасно кажаа не на новиот советски сојуз - EUSSR. ЕУ нема иднина во овој формат. Европа има иднина само како Европа на слободните и независни нации кои ако се си научиле лекциите од историјата можат да сe партнери и без да делегираат суверитнетета на бриселски бирократи кои си немаат поим за проблемите на обичните луѓе.
Знаеш,сега като се замислам... па и во Прага пробаха и во Будимпешта пробаха, ама USSR прати тенковите. Реферндуми тогава не беха дозволени. :)
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
На времето палела и гасела. И сонцето никогаш не заоѓало. На времето. Денес малку им е комплицирана ситуацијата.
Ептен им е. На пример сонцето изгрева во Њујорк, финансискиот центар на светот - тесно поврзан со Британија. Па продолжува во Токијо (колонија на њујорк), од таму иде за Хонг Конг (поранешна колонија на Британија, сеуште тесно поврзана), а како помали центри се Сиднеј (британска колонија) и Сингапур (бивша британска колонија) исто тесно прврзани. Шангај е единствен независен центар во приказната. Од таму продолжува за Дубаи (овој не е некој центар сеуште ама пробува) каде важат британски закони за комерцијала за на крај да зајди во Лондон. Франкфурт исто е во приказната, како единствен град во гер изграден по амерички терк со скајлајн... Што да ти кажам, ептен е комлицирана ситуацијата.

Британија нема гајле, не се секирајте за нив.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Единствени кои се заебани во случајов се оние со бугарски пасоши, ќе треба патот да си го фаќаат назад. На УК не и треба ЕУ, УК е и онака голем пазар, 70 милиона се. Паѓањето на фунтата е добра работа, ја зголемува конкурентноста на домашните добра кои сега ќе се продаваат по поефтина цена. Нема веќе заеднички пазар да, па ќе нема и еу производи во толкава мера на УК пазарот, тоа е одлична шанса за нови домашни бизниси. Единствени земји на кои им одговара приклучување на ЕУ е балканштинава, која и онака ништо не произведува и чека на странски инвестиции или да извади ЕУ пасош да иде да работи таму и да им ја зема работата на тамошните млади луѓе. Како и да е, ЕУ е трговска тврдина, особено кога се работи за замјоделски производи. Така да веста за распаѓањето на ЕУ е добра и за Македонија на некој начин.
Ти со твојот пасош сигурно не си во подобра позиција од оние со бугарски зато не треси зелени. И тебе чедо ако те вработила партијата и шириш скептицизам кон ЕУ незначи дека треба некој овде да работи за тебе и таквите ко тебе паразити. Нормално дек бара излез колку партиски паразити земаа работа овде на виско квалификувани кадри и ги натераа да одат и барат работа т.е според твојта лејка им ја земаат работата на тамошните млади зш некој таму ги цени за разлика од овде. И дај објасни ми која корист има Македонија ако веќе не ни треба ЕУ, кој се нашиве амбиции.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.242
Поени од реакции
21.575
Каква е оваа статистика, ако гласањето е тајно од кај сега ова?
Se pravat anketi na denot na glasanjeto, dosta seriozni i verodostojni se. Moze da se poveri i plus toa e sosema logicno.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Сега вака, колку што разбрав резултатите од референдумот не се обврзувачки за власта. Може Камерун да одигра паметно, само не смее оној идиотот да го наследи. Може да одбие да ги спроведе резултатите од референдумот, и да распише избори со надеж дека на поголем дел од Англичаните ќе им стане јасно каква глупост направија, па повторно да гласаат за оваа власт, која потоа може да си ги смета тие избори за некоја врста на референдум.
Не велам дека е идеално решение, ама излегување на Велика Британија од ЕУ е катастрофа за сите. Најголем проблем е всушност што Англичаните најмногу гласаа за излегување од ЕУ. Шкотите, Ирците и Лондон донесоа каков таков баланс.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.010
Поени од реакции
36.066
Корумпирана и дотепана унија, рече и отиде да вее знаме на митинг за да не го избркаат од работа
Па корумпирана е , незнам кој прав лидер на европска држава би прифатил да му населуваат црни издркотини наречени луѓе од арапските земји. Следна е Меркел , тек она ќе го јаде стапот со програмите за секс шо ги организира за бегалците. :pos::pos:
Помина времето кога европјаните ги интересираше само економијата на државата , па од тука го даваа гласот. Сигурност , здравство , комотно да се шетат низ државата си почнува да им биде приоритет. Плачат луѓето по камери особено оние кои се најмногу засегнати од црните мајмуни шо им ги ништаат државите , а за да дојде толкава маса на црни мајмуни , потребно е некој лидер со длабок газ да прими силно евро. Мисли си ти дека Европа е лулка на демократијата и некоја си сила во светот. Тек ќе ја разјебат од внатре , ништо не е случајно шо се дешава.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.164
Поени од реакции
20.688
според твојта лејка им ја земаат работата на тамошните млади зш некој таму ги цени за разлика од овде.
Те "цени" бидејќи си балкански шлајм кој ќе му работи за плата за која ни тамошните авганистанци не би работеле. Те цени, бидејќи се ефтина работна рака. Во тебе гледаат профит, ништо друго. :toe:
 
G

Goldie

Гостин
Нит ме вработила партијата, нит па сум симпатизер на било каква партија, нит ми е план на тој начин приходи да остварувам. Лошо е за паразити ко тебе кои егзистенцијалното прашање знаат да си го решат само со вадење пасоши, неспособни куртони, за способни луѓе работа ќе има секогаш, имале или немале пасоши. Придобивките за Македонија се што ќе можеме слободно да склучуваме договори за трговија со било која земја од Европа, а не еу да ни воведува квоти и регулативи и да го трпиме нивниот диктат.
Не навлекувам во тоа дали си вработен партиски или не ама свесен си каква глупост напиша ? Неспособни куртони и паразити биле тие што извадиле пасош за да имаат подобар живот, тие што не сакаат да му лижат газ на некого за да ги вработи, тие што не сакаат да плаќаат данок за Грујо да прави бронзени бикови и барок фасади од стиропор, да купува врби од 250.000 евра. Факт е дека способните секогаш ќе се снајдат ама шансите за такво нешто во нашава вукојебина се 10 пати помали за разлика од развиените држави како Германија, Британија итн.

Те "цени" бидејќи си балкански шлајм кој ќе му работи за плата за која ни тамошните авганистанци не би работеле. Те цени, бидејќи се ефтина работна рака. Во тебе гледаат профит, ништо друго. :toe:
Искрено к.. ги боли нашите таму дали ги ценат или не, битно е дека на крај месец ќе добијат плата доволна за одличен живот а во Македонија ќе добијат само колку да преживеат.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Нит ме вработила партијата, нит па сум симпатизер на било каква партија, нит ми е план на тој начин приходи да остварувам. Лошо е за паразити ко тебе кои егзистенцијалното прашање знаат да си го решат само со вадење пасоши, неспособни куртони, за способни луѓе работа ќе има секогаш, имале или немале пасоши. Придобивките за Македонија се што ќе можеме слободно да склучуваме договори за трговија со било која земја од Европа, а не еу да ни воведува квоти и регулативи и да го трпиме нивниот диктат.
Чекај ти си читаш ли што пишуваш во претходен пост велиш, балканштинава ништо не произведувала т.е не ставаш и нас во тој кош сега велиш ќе сме тргувале. Со што ќе тргуваме онда бре чедо што имаме ние да понудиме еве јас не сум економиста објасни ми пошто гледам си опасен во та област, а ние сме неспособни куртони. И кој се тие земји од ЕУ со кој ќе тргуваме, а ЕУ нема да ни воведува квоти ако ова е излезот добар избор.
И да змејче и вадење на бг пасош е начин на кој многу си го решија својот егзистенцијален статус, пошто нели овде беа прогласени за неспособни од таквите ко тебе, али то е друга тема.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.264
Поени од реакции
36.144
Сега вака, колку што разбрав резултатите од референдумот не се обврзувачки за власта. Може Камерун да одигра паметно, само не смее оној идиотот да го наследи. Може да одбие да ги спроведе резултатите од референдумот, и да распише избори со надеж дека на поголем дел од Англичаните ќе им стане јасно каква глупост направија, па повторно да гласаат за оваа власт, која потоа може да си ги смета тие избори за некоја врста на референдум.
Не велам дека е идеално решение, ама излегување на Велика Британија од ЕУ е катастрофа за сите. Најголем проблем е всушност што Англичаните најмногу гласаа за излегување од ЕУ. Шкотите, Ирците и Лондон донесоа каков таков баланс.
Можно е, но мислам дека нема да се впушта во таа игра. Неговата партија е длабоко поделена по ова прашање. Сега на нивниот нареден конгрес има да биде граѓанска војна и покољ.

Опасен политичар е Камерон. Точно процени кога треба да се повлече и да ја остави оваа каша попара на некој друг.

Инаку технички да, може да се оди на предвремени избори и коалиција да оди со ветување дека ќе ја задржи Британија во ЕУ. Ако би победиле тоа би ги надминало резултатите од референдумот.

Ама тоа е highly unlikely. Прво, можно е политичко самоубиство за политичарот и партијата што ќе тргне во таа авантура и второ ЕУ даде јасна порака дека брзо и во краток рок сака да расчисти со Британија.

Интересно е сега да се види како ќе гласаат во парламент за активирање на член 50 и отпочнување на процесот за дезинтеграција бидејќи најголемиот дел од пратениците беа за останување во ЕУ.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.593
Поени од реакции
11.753
Panika kaj mene vo office, baraat lugje dali imaat irski pretci. :pos:
Кажи им ако немаат ирски предци, нека прошетаат до Бугарија, сигурно таму ќе си обезбедат татарски пасош без никакви проблеми.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.264
Поени од реакции
36.144
Кажи им ако немаат ирски предци, нека прошетаат до Бугарија, сигурно таму ќе си обезбедат татарски пасош без никакви проблеми.
Кај се видело Британец без бар малку Ирска крв, не заебавај сеа и ти :(
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Можно е, но мислам дека нема да се впушта во таа игра. Неговата партија е длабоко поделена по ова прашање. Сега на нивниот нареден конгрес има да биде граѓанска војна и покољ.

Опасен политичар е Камерон. Точно процени кога треба да се повлече и да ја остави оваа каша попара на некој друг.

Инаку технички да, може да се оди на предвремени избори и коалиција да оди со ветување дека ќе ја задржи Британија во ЕУ. Ако би победиле тоа би ги надминало резултатите од референдумот.

Ама тоа е highly unlikely. Прво, можно е политичко самоубиство за политичарот и партијата што ќе тргне во таа авантура и второ ЕУ даде јасна порака дека брзо и во краток рок сака да расчисти со Британија.

Интересно е сега да се види како ќе гласаат во парламент за активирање на член 50 и отпочнување на процесот за дезинтеграција бидејќи најголемиот дел од пратениците беа за останување во ЕУ.
Камерон е секако политички мртив човек после референдумот, тој нема што повеќе да изгуби. А партијата нема многу да изгуби од еден таков потег.
Мене во моментов ми изгледа неверојатно дека Британија ќе излезе од ЕУ, потполно ми е непојмливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom