Реставрација : Mercedes Benz w123 240D

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Citroen xantia 1995 vs Mercedes123
Bmw 530d 2006 vs Mercedes 123
Паркирани на едно место кое ќе биде поголема шема и кое ќе добие поголемо ииииииијаааааааааа?
Многу понова кола ја имам искршено и фрлено во отпад.Да ми е криво некој да купи нова кола па да се натпреварувам со него(јас да купам понова и поубава кола)да,ама за канта да ми е криво(ни под разно)
Кога татко ми е роден?Можеби е роден кога дедоти бил во план.Прегледај го приврзокот 35865
Многу бедно размислување.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Иако споредуваме баби и жаби, нека ти биди...

Citroen xantia 1995 vs Mercedes123
Тргни од цената... За Ксантиата едвај 1500 евра можиш да извлечиш, под услов да е дизел. Ако е бензин никој нема да ти ја опули. Мерцедесот, 2500 можам да го продам во секој момент. За берење погледи и праење ијааааа, не познавам чоек шо би реагирал така на ксантиа.

Bmw 530d 2006 vs Mercedes 123
BMW 530d VS Ferrari Enzo... колку и да се трудиш да ги споредиш колите, неспоредливи се. Мада за едно 5-6 години, ти гарантирам дека Мерцедесот пак ќе собери појќе ијааа... иако се 40 години разлика.

Да ми е криво некој да купи нова кола па да се натпреварувам со него(јас да купам понова и поубава кола)да,ама за канта да ми е криво(ни под разно)
Кога татко ми е роден?Можеби е роден кога дедоти бил во план.Прегледај го приврзокот 35865
Купи ја оваа што си ја атачирал на сликата... да те видам, па ќе прајме муабет.

Колку да те потсетам: кога мерцедес го правеше ова.


BMW го правеше ова
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Иако споредуваме баби и жаби, нека ти биди...

Тргни од цената... За Ксантиата едвај 1500 евра можиш да извлечиш, под услов да е дизел. Ако е бензин никој нема да ти ја опули. Мерцедесот, 2500 можам да го продам во секој момент. За берење погледи и праење ијааааа, не познавам чоек шо би реагирал така на ксантиа.

BMW 530d VS Ferrari Enzo... колку и да се трудиш да ги споредиш колите, неспоредливи се. Мада за едно 5-6 години, ти гарантирам дека Мерцедесот пак ќе собери појќе ијааа... иако се 40 години разлика.

Купи ја оваа што си ја атачирал на сликата... да те видам, па ќе прајме муабет.

Колку да те потсетам: кога мерцедес го правеше ова.


BMW го правеше ова
Хмм бмв исета,мада и двете возила се исто годиште.

Секој има право на свое мислење.Секоја чест за реставрација,но не сум од тие што уживаат во реставрација,единствено некогаш кога би правел реставрација би направил со автомобил што сум го употребувал.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Хмм бмв исета,мада и двете возила се исто годиште.
Го познаваш возилцето а :) Штета што се ептен ретки ваквите кај нас (три или четири се), уште поголема штета е што не ги вадат на изложби...

Секој има право на свое мислење.Секоја чест за реставрација,но не сум од тие што уживаат во реставрација,единствено некогаш кога би правел реставрација би направил со автомобил што сум го употребувал.
Токму така, за вкусови не се дискутира. Ама тоа што тебе не ти е ќеф да возиш стара кола, незначи дека треба да плукаш по она што го прави некој шо има ќеф. Оти ако немаше љубители на стари автомобили, она погоре и сите останати возилца постари од 20 години ќе ги гледавме само на слика...
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Citroen xantia 1995 vs Mercedes123
Bmw 530d 2006 vs Mercedes 123
Паркирани на едно место кое ќе биде поголема шема и кое ќе добие поголемо ииииииијаааааааааа?
Многу понова кола ја имам искршено и фрлено во отпад.Да ми е криво некој да купи нова кола па да се натпреварувам со него(јас да купам понова и поубава кола)да,ама за канта да ми е криво(ни под разно)
Кога татко ми е роден?Можеби е роден кога дедоти бил во план.Прегледај го приврзокот 35865


Кога обична Кршоен Ксантија ќе биде боље од ова ќе се пензионирам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Оп стоп. Доста е. Забегавме многу од оригиналната замисла на темата. Ако продолжиме вака, каде е крајот?

п.с. до сега шо беше беше, од сега натаму бришам. И нема плачење.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Штета што се ептен ретки ваквите кај нас
Во раните седумдесети ги имаше доста,ама едно по едно ги снема.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Оп стоп. Доста е. Забегавме многу од оригиналната замисла на темата. Ако продолжиме вака, каде е крајот?

п.с. до сега шо беше беше, од сега натаму бришам. И нема плачење.
Трол па трол :)

Него да те питувам, коа сме веќе кај реставрирање енд стаф, на Киата моја штоповите го изедоа стапот од сонце, едниот е розев другиот бетер, да не знаеш негде кај можам да најдам или некој, нови ама на старо :) пошо од преставништво 150 евра еден викаат, тоа е 3тина од цената на самата кола :)

Стануе збор за Kia Pride 1996 производство, дугачка.

ваква


пошо има и една слична со малку пошарени штопови, грди се :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Него да те питувам, коа сме веќе кај реставрирање енд стаф, на Киата моја штоповите го изедоа стапот од сонце, едниот е розев другиот бетер, да не знаеш негде кај можам да најдам или некој, нови ама на старо :) пошо од преставништво 150 евра еден викаат, тоа е 3тина од цената на самата кола :)
Ќе тркнеш до најблиската продавница за бои и лакови, ќе бараш паста за полирање автомобилска боја (50-100 грама), средно-груба (има 4-5 нивелации) битно е да не е најфина оти ќе се убиеш од триење. Треба околу 100-150 денари да ти наплатат за пастата

Извади ги штоповите надвор, пастата ќе ја туриш на обична чиста крпа и убо триење едно 10-15 минути... ќе бидат ко нови.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ќе тркнеш до најблиската продавница за бои и лакови, ќе бараш паста за полирање автомобилска боја (50-100 грама), средно-груба (има 4-5 нивелации) битно е да не е најфина оти ќе се убиеш од триење. Треба околу 100-150 денари да ти наплатат за пастата

Извади ги штоповите надвор, пастата ќе ја туриш на обична чиста крпа и убо триење едно 10-15 минути... ќе бидат ко нови.
Ама пријателе, бојата на пластиката не е веќе црвена, туку е розева скоро бела :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ама пријателе, бојата на пластиката не е веќе црвена, туку е розева скоро бела :)
Ризикувај 150 денари. Ако не се оправат, кажи ми трансакциона јас ќе ти ги пратам.

Колку да видиш шо можи да се добие со полирање:


задната врата беше поизбледена од предната.

 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ризикувај 150 денари. Ако не се оправат, кажи ми трансакциона јас ќе ти ги пратам.

Колку да видиш шо можи да се добие со полирање:


задната врата беше поизбледена од предната.

Ммм е видиш незнаев дека враќа боја во живот. Мислев дека е само за сјај :)

Него друго кажи ми, еве рецимо не успее ова со полирањето, има начин да се офарбаат барем? Некоја посебна боја за тоа или фора некоја? :)

Збориме во случај да не најдам нови, пошо едниот и скршен е па крпен :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Него друго кажи ми, еве рецимо не успее ова со полирањето, има начин да се офарбаат барем? Некоја посебна боја за тоа или фора некоја? :)

Збориме во случај да не најдам нови, пошо едниот и скршен е па крпен :)
Не би ти препорачал да ги фарбаш... нема боја за штопови специјална, така да ќе мораш да земиш нови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom