Религиите ќе исчезнат до 2041ва

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
(1) Дали веруваш дека балканот и исочна европа некогаш ќе имаат егзистенијална сигурност?
(2) И дека кога ке исчезнат религиите светот ка биде подобро место за живот?
1) Појма немам. Не сум баба Ванѓа.
2) Факт е тоа нема што да верувам или не верувам. Погледај стапка на криминал во земјите со помалку религиозни, во однос на другите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
dobro bi bilo, ama teshko. Se uste e i ke bide potrebna kontrola na tolkava masa na narod.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
1) Појма немам. Не сум баба Ванѓа.
2) Факт е тоа нема што да верувам или не верувам. Погледај стапка на криминал во земјите со помалку религиозни, во однос на другите.
Сакаш да кажиш дека криминалците се религиозни?:cautious:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Сакаш да кажиш дека криминалците се религиозни?:cautious:
Препрочитај уште еднаш, јас тоа не го реков. А што атеистите ли се криминалци? Но кога веќе ме влечеш за јазик, погледај и сам.
ateisti vo zatvor.png
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Го вадиш Џони од контекст сега... :)
Зошто :) ? Негова изјава е таа, сум ја учел социологија дури и дејството што го предизвикала истата.

Што се однесува то тој Ирскиот псиколок, има мал милион ко него. Само шо овој е тро побудала и многу на трчање ја фатил работата, па се охрабрил да пукни некоја цифра на четрскец близок.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Да, но до тогаш треба исламот да завладее со светот за потоа да дојде до војна која ќе ја уништи и последната активна религија. [продавам сценарио за Холивуд]
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
religijata nemoze da iscezne fakt!isto kako sto i kriminalot nema da iscezne
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Колку што луѓето ќе престанат да бидат љубоморни, алчни до 2041 толку и религијата ќе исчезне.
Од почеток на времето луѓето имале потреба, а воедно сакале/аат да веруваат во нешто повеќе тоа е на некој начин вродено.(Нормално ти што го читаш ова си исклучок ;) )

Дека можеби бројот на верници ќе се намали е можно ама пак тоа никој не може да го предвиди.
Живееме во време во кое на секој 10 години имаме огромен напредок на поле на технологијата.
(па и се останато)
И јас искрено не верувам, дека можно е да се предвиди такво нешто како исчезнување на религијата колку и да сака некој тоа да е вистина.

Има премногу варијабли кои треба да се стават во равенката од кои за многу има неточни или недоволно прецизни податоци понатаму за некои едноставно невозможно е да се измерат.
Така да ова си е само претпоставка која научникот ја споделува ама тешко дека има некој цврст доказ да ја поткрепи тезата.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Зошто :) ? Негова изјава е таа, сум ја учел социологија дури и дејството што го предизвикала истата.

Што се однесува то тој Ирскиот псиколок, има мал милион ко него. Само шо овој е тро побудала и многу на трчање ја фатил работата, па се охрабрил да пукни некоја цифра на четрскец близок.
Негова е ама се однесува на тој момент и во Англија.

Иначе да, од вакви прогнозери...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да, но до тогаш треба исламот да завладее со светот за потоа да дојде до војна која ќе ја уништи и последната активна религија. [продавам сценарио за Холивуд]
тоа сценарио одамна овие на сликата го напишаа :D
Illuminati-Capital-Astana-Kazakhstan-All-Seeing-Eye.jpg
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Чул те Господ да исчезнат :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom