Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
И јас сакам да сум од некаде ама не бива,тукашен сум.
Јас друга таткова куќа не познавам. А колку би сакал да сум некаде од некое место покрај: Бабуна,Тополка,Крива река,Црна,Дрим или Треска.
Но јас пораснав покрај:Плоштадот,Мостот,Калето и Чаршијата.
И сега ова што ме прави мене. Што сум јас сега.
Јас сум Македонец од македонци-родители и од Македонија. Еве Факти.
Во Велес сум одел често,многу често,на пазар,на Вардар,на Којник,
на Прцорек,на езерото и кога немаше езеро,на рекичката,на вечерните корза и прошетки но тоа не ме прави велешанец.
Во Радовиш сум одел често,многу често,илјади пати,по реката,На Џумајата,на слатки сомуни,на серенади целовечерни и сабајлешни кои во Скопје ги немало,во ловниот дом но тоа не ме прави радовишанец.
Во Македонски Брод сум одел често,многу често, на чистата Треска после градот и печење црвени ракови,во вечерни игранки во домот,во диско и до „Пешна“ и од Суводол до Здуње. И во прошетка во Модриште, Девич,Крапа,Вир,Локвица,Манастирец,Инче,Бенче,Калуѓерец,Растеж,Самоков,Белица и на секој камен сум стапнал во Поречијата,на секој орев сум се качил но тоа не ме прави Поречанец.
И сега да одам таму по толку години ќе ме примат тие добри луѓе на кои никогаш не сум им рекол тоа вашето Пр......лци. Иако повеќето се сега тука,во Скопје најповеќе во Драчево и Ново село.
Сум ги поминал сите патишта уште кога беа земјени и сите места во Македонија,ама баш сите и никаде не сретнав Пр....лци.Туку само тамошни:дебарчани,виничани,паланчани,велешани,прилепчани,куманов.
Тоа или они го измислива кога дојдоа овдека или со своето однесување го створија,ние не ги нарековме така „60-“70 години.
Прв пример се дебарчаните,најрано доселени овдека па и од околните села за кој галичанец,а сите се во Скопје (да ја оставиме сега УСА) сте чуле да е кажано пр......лец.Тоа не се десило до сега.
Секогаш откако се тука се нарекуваат и викани се галичани или дебарчани, ако се од Дебар или околните села кои се сега празни.
Ова е измислено можеби и од медиумите,печатот и телевизијата.
Има луѓе кои цел свој живот не стапнале во Скопје. Што значи тоа дека живееле во пр......ција. Не, си живееле во своето место ,во својот двор а на Пр.....ција од тој двор кој им бил центар било трлото или кокошарникот
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Расправија меѓу селските момички и градските диви? Меѓу копачите и фраерите? Меѓу литературните и дијалектните? Меѓу тие што ги јадат патлиџаните и тие што ги садат?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Доаѓаат во Скопје барајќи подобар живот....?! Ма немој да ме јебеш! Доаѓаат госпоѓици кои залутале во својот роден град барајќи маж кој не знае таму далеку на истокот/западот што се случувало. Тоа е подобар живот - за нив. Скопје ти е крш град за живеење...
Еве на пример, ти си тип на ,,скопјаниште,, кој ,,провинцијалците,, го хејтаат.
НЕ Е ВИСТИНА дека сите дошле за маж да најдат. На Скопјаните, колку што знам, ташаците не им се од злато. Има и способни и амбициозни жени кои дошле ради нешто што никако не е поврзано со златниот скопски ташак.

Подеднакво ми се одвратни и оние ,,провинцијалци,, што никако не можат да се вклопат (нивнен fucking проблем) и Скопјаните кои надмено гледаат луѓето од другите делови од Македонија.
Само едно нешто не ми е јасно - и тоа кај моите сограѓани - кога ќе дојде некој српски турист од село Вукојебино во Скопје е третиран како сам Тито да дошол (јаооо мајчицееее :love: ) ама кога ќе дојде некој, од Битола еве нека биде, тогаш тој е ,,провинцијалец, сељак, затуцан, глуп,,. Демек, овој од Вукојебино е многу попаметен, помодерен, башка е роден во строг центар на Белград.

Двата табори сте за жалење. А за жалење се и оние кои дошле само малце да се проституираат во Скопје. Но нивниот број е помал, во однос на оние кои дошле да се образуваат/работат.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ova so sea se pravi e mnogu loso znaci realnosta e taa sto vcera ja napisav , jas ne znam ne razbiram kako grujo i kompanija ne svakjaat deka od sekoe vrpce ne biva svirce,porano se znaese koj moze da uci skopje koj mozi da uci bitola i duri se znaese koj ke si sedi doma tie so si bea so site 5 si odea sk ke izucea tie so imaa 4,5i po nekoja 3 bitola ohrid pp tuka se motkaa normalno ni eden roditel togas nemase da go pusti deteto sk ako imase 2-3 i 1 e ama sega grujo napre i edinicari skopje da ucat a be togas se znaese imase priemen ispit to mi e celiov muabet ova sega e nekoj vid sosila iscrpuvanje na naselenieto od vnatresnosta i pumpanje na skopje sto mn loso i za skopje e loso a i za ostatokot sega barem jas imam takvo custvo sega deteto od koga ke se rodi unapred majkamu i takomu kazuvaat deka deteto treba da ima samo petki i ete slucajno ili ne tatkomi e del od obrazovanieto pa da znaete za kakvi bizarni raboti vrtat broevi kako fakjaat vrski ne znam so cudo e bas cudo i ete nivnite taka napumpani petkasi so ne znaat sami g t da si go izbriat e tie odat sea po koledzi i vi idat tamu vo sk
--- надополнето: 17 мај 2012 во 21:05 ---
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
ova so sea se pravi e mnogu loso znaci realnosta e taa sto vcera ja napisav , jas ne znam ne razbiram kako grujo i kompanija ne svakjaat deka od sekoe vrpce ne biva svirce,porano se znaese koj moze da uci skopje koj mozi da uci bitola i duri se znaese koj ke si sedi doma tie so si bea so site 5 si odea sk ke izucea tie so imaa 4,5i po nekoja 3 bitola ohrid pp tuka se motkaa normalno ni eden roditel togas nemase da go pusti deteto sk ako imase 2-3 i 1 e ama sega grujo napre i edinicari skopje da ucat a be togas se znaese imase priemen ispit to mi e celiov muabet ova sega e nekoj vid sosila iscrpuvanje na naselenieto od vnatresnosta i pumpanje na skopje sto mn loso i za skopje e loso a i za ostatokot sega barem jas imam takvo custvo sega deteto od koga ke se rodi unapred majkamu i takomu kazuvaat deka deteto treba da ima samo petki i ete slucajno ili ne tatkomi e del od obrazovanieto pa da znaete za kakvi bizarni raboti vrtat broevi kako fakjaat vrski ne znam so cudo e bas cudo i ete nivnite taka napumpani petkasi so ne znaat sami g t da si go izbriat e tie odat sea po koledzi i vi idat tamu vo sk
--- надополнето: 17 мај 2012 во 21:05 ---
Така е секоја чест за одоворот! Неможе секој со факултет да биде, само ги пумпаат и буткаат децата кај што не им е место.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Мене муабетов ми е многу тиња и обично не дискутирам на вакви теми, али во оваа пригода сепак ќе пишам 2-3 реда...Луѓето од внатрешноста во никој случај не треба да се потценуваат и омаловажуваат поради местото на раѓање. Ги осудувам сите предрасуди и стереотипи врзани за луѓето кои не се Скопје. И не само јас, сите ги осудуваат. До тука сите се согласуваме.

Ама па од друга страна, сосема е во ред, да се пикнат сите Скопјани во еден кош и после онака колективно да се исплукаат. Значи, кога станува збор за провинцијалци, не смее да се генерализира, ама за Скопјани тоа не важи. Па така, Скопјаните се мрзливи, неспособни и имаат мали куриња, а Скопјанките се дигнати глупачи шо не знаат ни јајце да испржат. И се облакаат као парталки. Наместо да се дотераат у свечена хаљина со шљокици, да се накинџурат со накит и да напраат некоја свечена фризура, они до продавница идат по тренерки, а на факултет по фармерки и маичка. Парталки бе. Исто многу ме нервира коа Скопјаните зборат скопски. Скопски бе...у сред Скопје нашле скопски да ми зборат. Сељачишта. Ама затоа провинцијалците кога ќе дојдат во Скопје имаат право да си зборат на својот дијалект. И на нив тоа не смее да им се замери, само на Скопјаните смее.

Ако сите вие, без разлика дали сте од Вeлес, Гостивар, Битола, Ново село, Зрновци или Сарамзалино не сакате да бидете навредувани, исмејувани, деградирани и пикани во ист кош, тогаш не им го правете истото ни на Скопјаните. As simple as that.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.677
Поени од реакции
4.208
Мене муабетов ми е многу тиња и обично не дискутирам на вакви теми, али во оваа пригода сепак ќе пишам 2-3 реда...Луѓето од внатрешноста во никој случај не треба да се потценуваат и омаловажуваат поради местото на раѓање. Ги осудувам сите предрасуди и стереотипи врзани за луѓето кои не се Скопје. И не само јас, сите ги осудуваат. До тука сите се согласуваме.

Ама па од друга страна, сосема е во ред, да се пикнат сите Скопјани во еден кош и после онака колективно да се исплукаат. Значи, кога станува збор за провинцијалци, не смее да се генерализира, ама за Скопјани тоа не важи. Па така, Скопјаните се мрзливи, неспособни и имаат мали куриња, а Скопјанките се дигнати глупачи шо не знаат ни јајце да испржат. И се облакаат као парталки. Наместо да се дотераат у свечена хаљина со шљокици, да се накинџурат со накит и да напраат некоја свечена фризура, они до продавница идат по тренерки, а на факултет по фармерки и маичка. Парталки бе. Исто многу ме нервира коа Скопјаните зборат скопски. Скопски бе...у сред Скопје нашле скопски да ми зборат. Сељачишта. Ама затоа провинцијалците кога ќе дојдат во Скопје имаат право да си зборат на својот дијалект. И на нив тоа не смее да им се замери, само на Скопјаните смее.

Ако сите вие, без разлика дали сте од Вeлес, Гостивар, Битола, Ново село, Зрновци или Сарамзалино не сакате да бидете навредувани, исмејувани, деградирани и пикани во ист кош, тогаш не им го правете истото ни на Скопјаните. As simple as that.
Комлекси...ако толку не,не сакате не доагајте во Скопје и крај на муабетот :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Комлекси...ако толку не,не сакате не доагајте во Скопје и крај на муабетот :)
Mуабетот е не дека некој сака или од што сака..него од што мора или од зорт.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Комлекси...ако толку не,не сакате не доагајте во Скопје и крај на муабетот :)
Интелегенција...ако ја немаш, не реплицирај и крај на муабетот.

Btw, од Скопје сум и во вториот пасус бев саркастична, ама ти изглеа уште не си учел за тоа. Нема веза, имаш време до петто одделение.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.677
Поени од реакции
4.208
Интелегенција...ако ја немаш, не реплицирај и крај на муабетот.

Btw, од Скопје сум и во вториот пасус бев саркастична, ама ти изглеа уште не си учел за тоа. Нема веза, имаш време до петто одделение.
Опа,што рипаш одма постот ми беше општ не за тебе :)
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Интелегенција...ако ја немаш, не реплицирај и крај на муабетот.

Btw, од Скопје сум и во вториот пасус бев саркастична, ама ти изглеа уште не си учел за тоа. Нема веза, имаш време до петто одделение.
Се пишува "интелигенција" :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Мачорка , се ок ама последниот дел ? Не, стварно каде прочита дека некој замерува на скопјани што си зборуваат на својот дијалект во својот роден град , баш ме интересира ?
 
O

Orion.

Гостин
Мачорка , се ок ама последниот дел ? Не, стварно каде прочита дека некој замерува на скопјани што си зборуваат на својот дијалект во својот роден град , баш ме интересира ?
Многу ни бил лигав дијалектот оттаму и ,,скопски педерчиња,, шмизли ово оно ring a bell?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543

Kajgana Shop

На врв Bottom