Редовна војска повторно?

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
А кратко и јасно да ни кажиш зошто оправдуваш/не оправдуваш редовна војска ?

Еве јас коа служев имаше околу 30 девојки а бевме околу 700 машки

Иначе колку за инфо без разлика дали беше машко или женско прво имаше регрутација каде што проценуваа дали си или не си способен/а за војска
Кажав понапред ама ај ќе се повторам. Затоа што сметам дека заштита на безбедноста на државата е една од обврските на народот во таа држава. Не е тоа привилегија или работно место. Според мене така треба да биде. Ако имаш држава должен си да се грижиш за неа, затоа што тоа сепак е твоја држава. Друга причина е тоа што сметам дека државата, или поточно владата, недомакински се однесува. Нашите услови не дозволуваат да имаме платена војска. Доколку тие пари се пренаменат би било попрофитабилно, а и би имале повеќе воен кадар. Плус, од друга страна би било добро за денешнава младина да се врати малку на старите вредности. Малку дисциплина и одговорност да се научат не е на одмет, независно од полот. И на крај, не сме ние во НАТО или ЕУ. Ние сме сами на себе а условите, колку и да се обидуваме да ги гледаме реално, неполитички и неусилено, не ни се баш завидни. Повеќе спремен воен кадар, бар мааааалкуцка би значел за нашава државичка.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
А кратко и јасно да ни кажиш зошто оправдуваш/не оправдуваш редовна војска ?

Еве јас коа служев имаше околу 30 девојки а бевме околу 700 машки

Иначе колку за инфо без разлика дали беше машко или женско прво имаше регрутација каде што проценуваа дали си или не си способен/а за војска

eve da ima borbeni dejstivja utre da receme
koj ce bide podobar vo izvrsuvanje na borbenite zadaci regrutot ili profesionalniot vojnik. ???
toa e edno drugo profesionalniot vojnik ima pogolemo iskustvo toa mu e nego sekojdnevna obuka.
regrutot vo tekot na negovata 6 mesecna obuka kolku kursumi ce ispka ne te prasuvam za magazini (toa e izmislena imenka)
vojnik sekoj moze da bide profesionalec ne moze sekoj.
rezultata vo uslovi kakvi sto sme podobra e profesionalna armija, povejke treba da se plasime od eventulaen sudir od vnatresen plan engo li od nadvoresen vejke granicime so nato
--- надополнето: 28 април 2012 во 21:07 ---
Кажав понапред ама ај ќе се повторам. Затоа што сметам дека заштита на безбедноста на државата е една од обврските на народот во таа држава. Не е тоа привилегија или работно место. Според мене така треба да биде. Ако имаш држава должен си да се грижиш за неа, затоа што тоа сепак е твоја држава. Друга причина е тоа што сметам дека државата, или поточно владата, недомакински се однесува. Нашите услови не дозволуваат да имаме платена војска. Доколку тие пари се пренаменат би било попрофитабилно, а и би имале повеќе воен кадар. Плус, од друга страна би било добро за денешнава младина да се врати малку на старите вредности. Малку дисциплина и одговорност да се научат не е на одмет, независно од полот. И на крај, не сме ние во НАТО или ЕУ. Ние сме сами на себе а условите, колку и да се обидуваме да ги гледаме реално, неполитички и неусилено, не ни се баш завидни. Повеќе спремен воен кадар, бар мааааалкуцка би значел за нашава државичка.

sto ce ti armija od 150 000 vojnici ili 250 000 so kogo ce vojuvas ???
treba mala armija mobilna vo sekoe vreme so dobra oprema. posto stom vlezeme vo nato nasata armija ce ima eden kup misii nadvor.
a za mladinava najdobra rabota e da pocne da raboti kako gradezni rabotnici da kreva cimento da go ceni sekoj eden denar
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
sto ce ti armija od 150 000 vojnici ili 250 000 so kogo ce vojuvas ???
treba mala armija mobilna vo sekoe vreme so dobra oprema. posto stom vlezeme vo nato nasata armija ce ima eden kup misii nadvor.
a za mladinava najdobra rabota e da pocne da raboti kako gradezni rabotnici da kreva cimento da go ceni sekoj eden denar
Епа не можеш сите да ги натераш цемент да носат, ама можеш да ги натераш да служат воен рок. :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Кажав понапред ама ај ќе се повторам. Затоа што сметам дека заштита на безбедноста на државата е една од обврските на народот во таа држава. Не е тоа привилегија или работно место. Според мене така треба да биде. Ако имаш држава должен си да се грижиш за неа, затоа што тоа сепак е твоја држава. Друга причина е тоа што сметам дека државата, или поточно владата, недомакински се однесува. Нашите услови не дозволуваат да имаме платена војска. Доколку тие пари се пренаменат би било попрофитабилно, а и би имале повеќе воен кадар. Плус, од друга страна би било добро за денешнава младина да се врати малку на старите вредности. Малку дисциплина и одговорност да се научат не е на одмет, независно од полот. И на крај, не сме ние во НАТО или ЕУ. Ние сме сами на себе а условите, колку и да се обидуваме да ги гледаме реално, неполитички и неусилено, не ни се баш завидни. Повеќе спремен воен кадар, бар мааааалкуцка би значел за нашава државичка.
До негде си во право ама зошто се префрли армијата на европски систем знаеш ? уште јас кога бев војска се зборуваше за таа модернизација и исполнување на тие НАТО стандарди.
Еве пример јас коа служев бевме мешани, редовна и платена и секогаш коа се можеше се ставаше војник од редовниот состав да е на стража,дежурање,пожарен ..... зошто ако беше платеник тоа го плаќаше АРМ а ние го правевме за free
Ај да скратам и да не филозофирам многу , битен е квалитетот а не квантитетот.
И уште поважно ако влезиме во НАТО никогаш нема да се замараме со териториални прашања
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Епа не можеш сите да ги натераш цемент да носат, ама можеш да ги натераш да служат воен рок. :)
more samo ciment da vidis kako ce se ocelicat :)
sum kreval i znam kako e na pocetok tesko e ama posle tie vrejki od 50 kila gi frlas kako hartija :)
samo teska rabota taka se gradi moral i karakter.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
eve da ima borbeni dejstivja utre da receme
koj ce bide podobar vo izvrsuvanje na borbenite zadaci regrutot ili profesionalniot vojnik. ???
toa e edno drugo profesionalniot vojnik ima pogolemo iskustvo toa mu e nego sekojdnevna obuka.
regrutot vo tekot na negovata 6 mesecna obuka kolku kursumi ce ispka ne te prasuvam za magazini (toa e izmislena imenka)
vojnik sekoj moze da bide profesionalec ne moze sekoj.
rezultata vo uslovi kakvi sto sme podobra e profesionalna armija, povejke treba da se plasime od eventulaen sudir od vnatresen plan engo li od nadvoresen vejke granicime so nato
--- надополнето: 28 април 2012 во 21:07 ---
Па тука е муабетот битен е квалитет а не квантитет, битно е НАТО и териториална сигурност а не претење за голема албанија или шо знам ја тамо
А внатрешна дестабилизација ако има армијата е мешана и тоа не е никаков фактор ти како војник извршуваш наредби а не си фактор кој одлучува за истите
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
more samo ciment da vidis kako ce se ocelicat :)
sum kreval i znam kako e na pocetok tesko e ama posle tie vrejki od 50 kila gi frlas kako hartija :)
samo teska rabota taka se gradi moral i karakter.
Токму така, карактерот и дисциплината и кај машките и кај женските се градат со две основни работи, кои најмногу ќе ти требаат во животот, а тоа се образованието и работата ........... од куршуми и цевки не се живее, туку напротив повеќе се умира(недај боже) !
Македонија е територијално мала земја и доволни се според мене околу десетина илјади добро обучени и фул опремени(по НАТО стандарди) војници и ништо повеќе, во повеќето земји од НАТО не постои служење на воен рок(освен во Турција, Грција...). Еве на пр. Словенија има исто жители како и ние, а и по територија е слична(сосема малку помала) и има редовна платена армија од 5-6 илјади војници, Хрватска која е дупло поголема од нас и има дупло повеќе жители во моментов дали има и 20 илјади редовна армија, Српската армија пак од некогашните 150 000 војници, моментално е сведена на 30-40 илјади војници, исто и Бугарската армија од некогашните 100 000 војници моментално има една третина од нив и.т.н. и.т.н.
Трендовите се намалување на армиите, подобро е да имаш помалку војници, но да се редовни, платени, добро обучени и опремени, отколку да имаш огромна армија, а да незнаат ни камења да фрлаат, а не пак да пукаат со огнено оружје, ниту пак да имаат здрави чорапи да облечат !
Според НАТО стандардите земја со 2 милиона житела треба да има некаде околу 5-8 илјади квалитетна, редовна и платена војска и далеку побитни се опременоста и обученоста, отколку бројноста(квантитетот) !
 
I

Iblis

Гостин
Па тука е муабетот битен е квалитет а не квантитет, битно е НАТО и териториална сигурност а не претење за голема албанија или шо знам ја тамо
А внатрешна дестабилизација ако има армијата е мешана а тоа не е никаков фактор ти како војник извршуваш наредби а не си фактор кој одлучува за истите
Секогаш е проблематично кога се користи армијата за "средување" на внатрешни прашања, најчесто тоа е задача на МВР и агенциите кои гравитираат околу неа.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Токму така, карактерот и дисциплината и кај машките и кај женските се градат со две основни работи, кои најмногу ќе ти требаат во животот, а тоа се образованието и работата ........... од куршуми и цевки не се живее, туку напротив повеќе се умира(недај боже) !
Македонија е територијално мала земја и доволни се според мене околу десетина илјади добро обучени и фул опремени(по НАТО стандарди) војници и ништо повеќе, во повеќето земји од НАТО не постои служење на воен рок(освен во Турција, Грција...). Еве на пр. Словенија има исто жители како и ние, а и по територија е слична(сосема малку помала) и има редовна платена армија од 5-6 илјади војници, Хрватска која е дупло поголема од нас и има дупло повеќе жители во моментов дали има и 20 илјади редовна армија, Српската армија пак од некогашните 150 000 војници, моментално е сведена на 30-40 илјади војници, исто и Бугарската армија од некогашните 100 000 војници моментално има една третина од нив и.т.н. и.т.н.
Трендовите се намалување на армиите, подобро е да имаш помалку војници, но да се редовни, платени, добро обучени и опремени, отколку да имаш огромна армија, а да незнаат ни камења да фрлаат, а не пак да пукаат со огнено оружје, ниту пак да имаат здрави чорапи да облечат !
Според НАТО стандардите земја со 2 милиона житела треба да има некаде околу 5-8 илјади квалитетна, редовна и платена војска и далеку побитни се опременоста и обученоста, отколку бројноста(квантитетот) !
убаво кажано,но сите тие се земји членки на НАТО и нивниот сојуз гарантира нивна безбедност,додека со Македонија не е така,ами баш тие членки/соседи имаат аспирација да ја затрупаат одново оваа наша земја !!

напоменавме - Македонија треба да се спрема на начинот на кој Израел е спремен да се соочи со опасностите и непријателите,еве баш сега можеби го чекаат да се отвори и да нападни на Иран - тогаш би бил најранлив !

жалосно е што ни трубат патриотизам и глупости,а никој не се осмелува да тргни и да створи вистински патриотизам......реков - не сум за редовна војска по принцип како што беше организирана,тоа беше СЕ само на восјка не личеше,арно ама 2 месечна обука ќе заврши одлична работа ако е СЕ добро организирано........во ЈНА резервниот состав се повикуваше на вежби само не знам на колкав период,со резервистите во АРМ не беше истиот случај......
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
До негде си во право ама зошто се префрли армијата на европски систем знаеш ? уште јас кога бев војска се зборуваше за таа модернизација и исполнување на тие НАТО стандарди.
Еве пример јас коа служев бевме мешани, редовна и платена и секогаш коа се можеше се ставаше војник од редовниот состав да е на стража,дежурање,пожарен ..... зошто ако беше платеник тоа го плаќаше АРМ а ние го правевме за free
Ај да скратам и да не филозофирам многу , битен е квалитетот а не квантитетот.
И уште поважно ако влезиме во НАТО никогаш нема да се замараме со териториални прашања
да ама како што ми личи нема за скоро. така да тоа одпаѓа .
и друго е да нападниш пункт со 5 души професионалци а друго е да нападниш пункт со 200 од редовниот состав.
има разлика нели.
колкаво е нато и со каква моќ располагаше, колкава е србија.
па нато не се прошета низ косово иако таму имаше од резервниот состав. не се будали. салата ке ги направеја. затоа само со воздушни напади работеа. оти не ја пуштија таа платена војска таму. ете спремана обучена опремена. како што викате вие таму ке направеа салата се. ама сепак не велгоја нели.

било како било тој курс од некој месец за сите ( мажи и жени) кои се способни да одат на никој нема да му штети. и не сите развиени земји ја укинаја војската. израел ви е жив пример.
таму сите служат , и мажи и жени. и тоа многу повеќе од неколку месеци. па ништо не им фали.
никој не очекува да станат командоси од некој месец обука, ама дека за џабе ке ја поминат обуката кога на северот ни врие, дома ни врие. не би рекол дека е за џабе.
од резервниот состав се пополнува и полицијата. се пополнува и цивилна заштита.
јас само ке се навратам на коментарите од 5 деца што ги отепаја.
сите таму ова треба она треба вака треба така треба. што ке им направите. ке ги отепате со пишење по форуми!!
само тие два инциденти во гостивар и скопје доволно ви кажува колку некој и да мисли дека се е ок, колку сме ранливи.
баталите вие нато еу, гледајте тука што се случува.
само најтрагично од се е што скраја да е да треба да има мобилизација ке ве соберат и со и без обука. само што ке правите тогаш не ми е јасно.
 
M

Moon Child

Гостин
Де бре да му ебам мајката ама сте се посрале. Џабе изгубено време, божем ќе ве тераат половина живот таму да го поминете. Станува збор за 3 месеци обука, и нека не е од љубов кон државата, убаво е да се отиде лично за себе, па после се друго. Ама ок, кој како си сака.
Кога би можела пак би се пријавила. До ден денес ми е криво што ете, не издржав.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Де бре да му ебам мајката ама сте се посрале. Џабе изгубено време, божем ќе ве тераат половина живот таму да го поминете. Станува збор за 3 месеци обука, и нека не е од љубов кон државата, убаво е да се отиде лично за себе, па после се друго. Ама ок, кој како си сака.
Кога би можела пак би се пријавила. До ден денес ми е криво што ете, не издржав.
И јас викам дека само војска е лек за оваа "кока-кола" генерација

Обиката да се помини е одлична работа , физички и психички се дооформува еден тинејџер .... ехее која разлика беше тоа за сите нас кои служевме, од урлање до 3-4 сабајле и спиење до 3 поручек сите во 10 саат навечер во кома и од 6 сабајле на нозе
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
И јас викам дека само војска е лек за оваа "кока-кола" генерација

Обиката да се помини е одлична работа , физички и психички се дооформува еден тинејџер .... ехее која разлика беше тоа за сите нас кои служевме, од урлање до 3-4 сабајле и спиење до 3 поручек сите во 10 саат навечер во кома и од 6 сабајле на нозе
абе не само то, има многу многу предности од тие еден два месеци на обука што ке ги поминат, покрај тие се разбира.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Де бре да му ебам мајката ама сте се посрале. Џабе изгубено време, божем ќе ве тераат половина живот таму да го поминете. Станува збор за 3 месеци обука, и нека не е од љубов кон државата, убаво е да се отиде лично за себе, па после се друго. Ама ок, кој како си сака.
Кога би можела пак би се пријавила. До ден денес ми е криво што ете, не издржав.

porano Jna bila poim od armija ova nasava armija e gola voda
koga treba mald covek da bira izmegju fizicka rabota platena i sluzenje vo armija za bes pari
sekoj bi ja odbral prvata opcija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom