Редовна војска повторно?

Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Kако мислиш за сите?
Кажи годиште ако си поинформиран?
Тие што се на факултет само штета ќе претрпат од ова или да направат некој договор со кој би продолжиле каде што застанале кога ќе се вратат од служењето војска.
Зошто тие што се на факултет ќе претрпат штета?
Кога тогаш ќе завршат факултет,нема ВЕЧНО ДА УЧАТ.. :icon_lol:
Сега е војна,лесно е.
 
2

~2A

Гостин
Познавам доволно примери да знам дека грешиш. Остани си со "не би рекол" :).
Јас цитирав друг член и си кажав што имав да кажам и си стојам на тоа. Можеби ти си имаш некој друг начин на корегирање во своите навики,но ова не го потецирав како "училиште",туку дека сепак нешто извлекуваш од тоа.
Зарем утре другиден,ќе очекувам уште дедо ми ко рамбо да ги тепа сите што сакаат да ја нападнат оваа држава? :icon_lol:
 
M

Mamba.

Гостин
Зашто стави фејспалм ?

Ја сум 100% про редовна војска пак , али дечкото све што наброја таму е точно така да....
Може некој сака да оде редовна војска па после професионална итн...

Тоа он шо го кажа дали е точно или не незнам ама ако дојде време за такви работи поарно да одам/да знам и да бидам обучен отколку да седам дома каа пичка шо незнае пушка да држе.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Дали ова ми го пишува човек што по цели денови седи на компјутер и само исфрла бисери од себе и ги труја сите околу себе?

Јас имам спортивно од твоето мислење.Ај еве и ќе напишам дел од тоа.....
Пред се ова е еден вид обука,физички па и писхички. Наместо да ти се јавуваат фски на газот од столицата,ќе земиш ќе напрајш 30тина склекови.Ќе стекниш некои навики.Станување насабајле во 6часот,а не во 3саатот се враќаш од пијанење па после да спијаш до 1-2 попладне.

Зарем доколку дојде до војна (недај боже) кој ли ќе ја брани,ќе мавтаме знаменца во знак на мир? Или треба да се очекува од помладите да застанат во одбрана на татковината?
Вие сето ова најдовте да му го кажете на човек којшто е излезен секое утро од 08:00 h сабајле и се прибира во 21:00 h саат навечер зошто оди и на факултет и на работа секој ден??
Второ, зошто да ја бранам својата татковина, набројте ми некакви разумни причини??
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:48 ---
Може некој сака да оде редовна војска па после професионална итн...

Тоа он шо го кажа дали е точно или не незнам ама ако дојде време за такви работи поарно да одам/да знам и да бидам обучен отколку да седам дома каа пичка шо незнае пушка да држе.
Продолжи да играш кантер-страјк.
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:49 ---
Добро,ај ти замисли дека си у војна без никакво знаење потребно за снаоѓање у војна..
По секако ќе ти тропнат на врата бее пријателее!Што ќе правиш,ќе бегаш како Трендафил?:icon_lol: Ти што мислиш дека се прави додека трае воен рок?
Абе вас ви е нешто друго проблемот,овие хорор сцени ќе ги претрпиш ако не се придржуваш до командите,и ако оперираш со твојата единица професионално и како што треба да се оперира нема да дојде до овие сценарија напишани у твојот пост..
Сега боже мој,нормално дека у војна има крв,не летаат пеперутки летаат гранати..
Затоа се вика војна,а не пеперојна.

Воен рок треба да се уведе,под итно.
Ќе ти ебем младината распљуштена извитоперчена.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Абе луѓе, шо го потите овде за џаба. Ако ви се оди, слободно одете. Нели сега е на доброволна база. Ако сакаш одиш, ако не сакаш не одиш.Не мора мене да ме чекате и да ме убедувате на форум. Ако се тресете кој ќе ве брани, тркнете, пријавете се, башка ќе добиете , нели, предност во случај на војна.
Ако кажат редовна се воведува, сакале или не, сите ќе одиме.
А колку има услови за војска пишав пар страни наназад. Леб нема за доброволците.
 
M

Mamba.

Гостин
Вие сето ова најдовте да му го кажете на човек којшто е излезен секое утро од 08:00 h сабајле и се прибира во 21:00 h саат навечер зошто оди и на факултет и на работа секој ден??
Второ, зошто да ја бранам својата татковина, набројте ми некакви разумни причини??
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:48 ---

Продолжи да играш кантер-страјк.
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:49 ---
Од шо незнајш шо да напишиш па си викаш ај че тропнам некоа глупост...a за кантер страјк си грешка. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~
B

Borg_Drone

Гостин
Абе луѓе, шо го потите овде за џаба. Ако ви се оди, слободно одете. Нели сега е на доброволна база. Ако сакаш одиш, ако не сакаш не одиш.Не мора мене да ме чекате и да ме убедувате на форум. Ако се тресете кој ќе ве брани, тркнете, пријавете се, башка ќе добиете , нели, предност во случај на војна.
Ако кажат редовна се воведува, сакале или не, сите ќе одиме.
А колку има услови за војска пишав пар страни наназад. Леб нема за доброволците.
Така де, го потат, го потат абе го задушија веќе.......Абе гледаш ли дека се се ова дечурлана кои не ни можат да си замислат како изгледа една војна.Приказните дека ќе се исчеличиш во војска, сега повторно ги шири некој кој носи вештачка вилица, им ебам се живо и диво ај нека си ја гледаат работата и нека уживаат во нивната пензија и мојов нека не го потат, некој што смрди на земја мене ќе ме спрема за војна, он утре ќе го нема и кого да го бранам?Премиерот Али Ахмети....
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:56 ---
Од шо незнајш шо да напишиш па си викаш ај че тропнам некоа глупост...a за кантер страјк си грешка. :)
Па ти пишуваш глупости:

Тоа он шо го кажа дали е точно или не незнам ....
Ти знаеш ли војна како изгледа бе дете??Си се запрашал ли малку?Вака на зборови и на една обична обука сите сме челици.Да те видам во војна каков челик ќе бидеш.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас цитирав друг член и си кажав што имав да кажам и си стојам на тоа. Можеби ти си имаш некој друг начин на корегирање во своите навики,но ова не го потецирав како "училиште",туку дека сепак нешто извлекуваш од тоа.
Зарем утре другиден,ќе очекувам уште дедо ми ко рамбо да ги тепа сите што сакаат да ја нападнат оваа држава? :icon_lol:
Само реков дека се што наброја (вклучително и обука) можеш и на друг начин да го добиеш, не мора преку војска. Не реков дека сите треба седат ко овци во време на војна. Јас не сум бил во војска, но знам да ракувам со оружје на пример. Колку-толку сум спремен за ако хипотетички не снајде shit happens ситуација и влеземе во воен конфликт.
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Вие сето ова најдовте да му го кажете на човек којшто е излезен секое утро од 08:00 h сабајле и се прибира во 21:00 h саат навечер зошто оди и на факултет и на работа секој ден??
Второ, зошто да ја бранам својата татковина, набројте ми некакви разумни причини??
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:48 ---
кога ке те натрти некој албанец ке дознаеш причина.....
Продолжи да играш кантер-страјк.
--- надополнето: 11 декември 2012 во 19:49 ---
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Може некој сака да оде редовна војска па после професионална итн...

Тоа он шо го кажа дали е точно или не незнам ама ако дојде време за такви работи поарно да одам/да знам и да бидам обучен отколку да седам дома каа пичка шо незнае пушка да држе.
Ако сакаш редовна, можеш и сеа, па после и професионална. Никој не ти брани. Редовна војска евентуално како изговор, ако мама сеа не те пушта, па ај државата вика дека мора. Ама, па ако на 18 години си врзан за цицката на мама, 3 војски не те оправуваат. Шо друго да ти кажам.
И пушка колку да држиш не е проблем. Ќе добиеш калаш. Мајмун може да се научи да ракува со калаш за помалку од пола саат. Затоа го има насекаде. Ваљда не си бетер мајмун, па да ти треба воен рок за да научиш да го користиш.

[едит]
Ако некој мисли да ја докажува машкоста преку одење војска, сега му е моментот.
Ем уште е волонтерски ем зима иде. Навали народе.
 
B

Borg_Drone

Гостин

Тие и сега не тртат бе брат.Ти знаеш ли каде се тие што се бореа во 2001 година?Што направи за нив државата?Што направи државата за тебе пред една година кога се тепаше на Кале со Албанци.Во кој свет живеете вие?
 
M

Mamba.

Гостин
Го скокнав тоа второто ама сеа го прочитав ( точно е ) и сакам да те прашам нешто да ми кажиш ти каа по возрасен...

Еве на пример иде такво време...каа 2001 или сл. ти шо би направил ?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Го скокнав тоа второто ама сеа го прочитав ( точно е ) и сакам да те прашам нешто да ми кажиш ти каа по возрасен...

Еве на пример иде такво време...каа 2001 или сл. ти шо би направил ?

После она што им се случи на тие во 2001 година, да се замислам јас да чекам без една рака пред Влада да молам за парче леб?Не, благодарам.
 
M

Mamba.

Гостин
После она што им се случи на тие во 2001 година, да се замислам јас да чекам без една рака пред Влада да молам за парче леб?Не, благодарам.
Не ми одговори на прашањето...
--- надополнето: 11 декември 2012 во 20:06 ---
Ако сакаш редовна, можеш и сеа, па после и професионална. Никој не ти брани. Редовна војска евентуално како изговор, ако мама сеа не те пушта, па ај државата вика дека мора. Ама, па ако на 18 години си врзан за цицката на мама, 3 војски не те оправуваат. Шо друго да ти кажам.
И пушка колку да држиш не е проблем. Ќе добиеш калаш. Мајмун може да се научи да ракува со калаш за помалку од пола саат. Затоа го има насекаде. Ваљда не си бетер мајмун, па да ти треба воен рок за да научиш да го користиш.

[едит]
Ако некој мисли да ја докажува машкоста преку одење војска, сега му е моментот.
Ем уште е волонтерски ем зима иде. Навали народе.
Да бе у право си...пушти 1000-2000 души по пола саат нека се научат да попукат малце и пушти ги нека шибат каа мува без глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom