Регистрирање на фирма?

Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
zdravo

dali nekoij ima link od nekoe upatstvo za arhivsko i kancelarisko rabotenje no so primeri
ne samo upatstvoto teksutalno shto e na internet shto ima samo clenovi od zakonot bez prakticen primer

jas samo zakaceniot dokument uspejav da go najdam na net no istiot ima primer samo za vlezni nema za izlezni dokumenti.

pozdrav
 

Attachments

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
98
Поени од реакции
33
Здраво дечки. Јас и другар ми сме фриленсери, работиме за исти клиенти од САД, и сакаме да земеме под наем мало дуќанче, но немаме регистрирано фирма. Ќе може ли некој да каже дали би имале проблеми со некакви инспекции и слично.
Фала однапред
 
Последно уредено:
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Здраво, во врска со Архивско и канцелариско работење, кога се разведуваат документите ? ако е фактура дали е тоа по истекот на рокот на фактурата откако е платена, и ако е договор за работа дали ќе се разведе веднаш истиот датум кога е и заведен и потоа се подготвува за архивирање, и другите документи кои се изготвени од фирмата дали се разведуваат веднаш истиот датум кога се заведени? некој нешто повеќе да каже за преносот ? благодарам , поздрав[DOUBLEPOST=1429737139][/DOUBLEPOST]
zdravo

dali nekoij ima link od nekoe upatstvo za arhivsko i kancelarisko rabotenje no so primeri
ne samo upatstvoto teksutalno shto e na internet shto ima samo clenovi od zakonot bez prakticen primer

jas samo zakaceniot dokument uspejav da go najdam na net no istiot ima primer samo za vlezni nema za izlezni dokumenti.

pozdrav
во меѓувреме да не најде нешто ново ?, и јас го најдов само овој документ ....
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
nema nishto novo
nishto ne najdov. znaci upatstvoto toa od arhiv na RM e tolku opisno i neprecizno.
ima nekoi obuki koi se celodnevni i nema po site gradovi od stopanka komora na RM mislam
demek ke imalo i nekoj priracnik kniga nabrzo ama kojznae koga

inaku haos e site vodat razlicno
nema nikade definirano kade koj pecat ide koj broj se pishuva i sl.
primer dobivam fakturi edni so 05-os broj/podbroj drugi so 0504-ob/podbroj treti so 0505/broj
cirkusi :)

edni stavaat rokoven pecat na izlezni fakturi drugi ne

a za prenos toa demek ako pominesh broj 3 go prenesuvash osnovniot broj vo nov red i prodolzuvash so podbroevite od 4 natamu
ama i toa ne mi e bash jasno

aj moze nekoj informiran ke se najde na forumot ke dade povekje info :)

pozdrav
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Zdravo, me interesira sto e potrebno i kolku cini za registriranje taksi kompanija za samo eden vraboten. Slusnav deka moze i kako trgovec poedinec.
 
Член од
14 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo, me interesira sto e potrebno i kolku cini za registriranje taksi kompanija za samo eden vraboten. Slusnav deka moze i kako trgovec poedinec.
Регистрација на фирма ке ве чини 0.00 денари. Потребна ви е само лична карта.
Обратете се за детали:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/2135516-SMETKOVODSTVO-REGISTRACIJA-NA-FIRMA[DOUBLEPOST=1437048343][/DOUBLEPOST]Сите одговори на едно место!
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Регистрација на фирма ке ве чини 0.00 денари. Потребна ви е само лична карта.
Обратете се за детали:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/2135516-SMETKOVODSTVO-REGISTRACIJA-NA-FIRMA[DOUBLEPOST=1437048343][/DOUBLEPOST]Сите одговори на едно место!
Тоа можеш и сам само треба да отидеш во ЦР.
Исто и сам можеш да ја одјавиш таму кај што си ја регистрирал ама прво треба да ги собереш сите потребни потврди
И во суд можеш сам. да почнеш постапка за отварање фирма.

Пари џабе не се фрлаат ама време секогаш се наоѓа
 
Член од
14 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
2
Тоа можеш и сам само треба да отидеш во ЦР.
Исто и сам можеш да ја одјавиш таму кај што си ја регистрирал ама прво треба да ги собереш сите потребни потврди
И во суд можеш сам. да почнеш постапка за отварање фирма.

Пари џабе не се фрлаат ама време секогаш се наоѓа
Сам веќе одамна не може, отворањето на фирма е исклучиво по електронски пат, а за тоа се овластени само Регистрационите агенти, кои имаат пристап до базата за регистрација и кои според Закон, го прават тоа бесплатно. Ваше е само да ја донесете Ваша лична карта со подготвен концепт за ПРАВНАТА КОНСТРУКЦИЈА за Вашата ФИРМА.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
Сам веќе одамна не може, отворањето на фирма е исклучиво по електронски пат, а за тоа се овластени само Регистрационите агенти, кои имаат пристап до базата за регистрација и кои според Закон, го прават тоа бесплатно. Ваше е само да ја донесете Ваша лична карта со подготвен концепт за ПРАВНАТА КОНСТРУКЦИЈА за Вашата ФИРМА.
..имаш ли пакети за почетници??? регистрација со банка, даночен итд.у папка и книговодство за први 6 месеци за 60 евра + другите 6 исто...., ако не порасне на повеќе од 1 човек, за секој плус вработен по 10 евра .;)
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки, сакам да отворам бутик за деца, односно за облека за бебиња и деца.Незнам дали е битно ама сакам да набавувам роба и од странство ( Турција и Грција) .Прашањето ми е дали да регистрирам ДООЕЛ или Трговец Поединец ТП ??
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Дечки, сакам да отворам бутик за деца, односно за облека за бебиња и деца.Незнам дали е битно ама сакам да набавувам роба и од странство ( Турција и Грција) .Прашањето ми е дали да регистрирам ДООЕЛ или Трговец Поединец ТП ??
Трговец поединец плаќаш помалку давачки и казни ама затоа одговараш со целокупниот имот
 
Член од
14 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
2
За сите форми на регистрација на фирма обратете се директно на е-маил на mark2fil@gmail.com или на телефон 072/614-685 или во канцеларија на улица Емил Зола 6, локал 3, Скопје, Кисела Вода. Регистрацијата трае 12 часа.

Линк до локацијата:
1. https://www.facebook.com/AccountantCertiffied/info/?tab=overview
2. https://markfiltaxsolution.wordpress.com/about/
3. https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=zAw2zE0NhLEU.kVV4ojVaeX7c
4. https://www.google.mk/maps/@41.9853...=124.42514&pitch=0!7i13312!8i6656?hl=en&hl=en

Регистрацијата е бесплатна!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Трговец поединец ОДГОВАРА со ЦЕЛИОТ свој ИМОТ !!!!!!!!!!
Трговец поединец не може да работи во надворешниот промет ( странство ) !!!!!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Правен субјект не се отвора за да плаќа помали казни !!! Мислете како тој да создава профит !!![DOUBLEPOST=1444913232][/DOUBLEPOST]
..имаш ли пакети за почетници??? регистрација со банка, даночен итд.у папка и книговодство за први 6 месеци за 60 евра + другите 6 исто...., ако не порасне на повеќе од 1 човек, за секој плус вработен по 10 евра .;)
BL522: FuckEU -----------:> Пакет цена 1.500,00 месечно | За новоотворена фирма првиот месец од денот на основањето на фирмата е бесплатен | Тоа што наведовте е вклучено во цената за 1 вработен.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
42
Поени од реакции
23
Здраво, пред некој ден го исчитав целиот форум за регистрација на фирма ама бев и кај еден регистрационен агент за да се распрашам за се што ме интересира за отворање на форма трошоци и слично. Па за да бидете и вие во тек сакам да споделам со сите...
1. Регистрирање на фирма сега се прави кај регистрационен агент (листа на регистрациони агенти имате на страната на Централен регистар на Македонија)
2. За регистрација на фирма ви е потребно само лична карта и регистрационит агент ја регистрира фирмата во централен. Постапката се прави за 24 часа отприлика и истата чини 0 денари.
3. За пополнување на документите на регистрациониот агент му давате 1500 денари, но можете и сами да си ги пополните.
4. За услугата „регистрација на фирма за 0 денари“ регистрациониот агент кој обично е сметководител или сметководствено биро може да ви бара услов тој да ви биде сметководител, но тоа не е законски односно не смее да ве условува. Ако сакате може тој да ве регистрира, а да ангажирате друг сметководител.
5. Како што е и претходно спомнато во форумот ќе спомнам и сега дека можете фирмата да ја регистрирате како ТП (Трговец Поединец) при што одговарате со сиот свој имот и сте регистрирани само за една дејнот односно сте ограничени ако планирате да се проширувате да имате увоз-извос итн, или како ДООЕЛ (Друштво со Ограничена Одговорнот на Едно Лице каде сопственик е еден) или ДОО (Друштво со Ограничена Одговорнот каде има повеќе сопственици, односно партнери). Кај ДОО/ДООЕЛ предноста е тоа што се регистрирате за повеќе дејности и одговарате само за основната главнина кој треба да биде во износ од 5.000 евра
5. Основната главнина од 5.000 евра може да биде во пари или во опрема. Наводно порано било многу полесно да се стават стари работи од дома и да се проценат со поголема вредност од што навистина се, но сега било построго иако верувам дека сепак е можно тоа да се направи. Ако сакате да внесете пари тогаш можете веднаш или во рок од 1 година од отворањето на фирмате да ги внесете парите на сметката која ќе ја отворите со регистрирањето на фирмата. Парите понатака ги користите за работење на фирмата.
5. Е сега трошоци за фирма ќе напоменам неколку што ми текнуваат сигурно има повеќе
- регистрација на фирма 0 денари или 1500 денари ако плаќате за подготовка на документите
- фирмарина (годишно) - 7.000 денари за Скопје
- сметководтво (месечно) од 1.500 - 3.000 може и повеќе
- радиодифузна такса
- за архивско работење не треба, поточно со некој нов закон не треба дури ни печат да се купува кој е околу 1.000 - 2.000 ден претпоставувам
- вработени околу 15.000 денари месечно за плата и придонеси (незнам точно)
- фискална каса - ако работи со физички лица....

За останатите трошоци може да ме дополните или да прочитате преходно во темата.
6. Фирмата за да стане ДДВ обврзник мора да надминува приход од 1.000.000 денари годишно. Значи во моментот од годината кога ќе го надмине овој праг треба да се префрли како ДДВ обврзник. Предностите и слабостите зависат од дејноста во која фирмата ќе работи. Според мене, Слабост е тоа што крајниот производ/услуга ќе биде поскапа доколку е со ДДВ, Предност е тоа што фирмата може да бара поврат на ДДВ-то, а исто така доколку соработува со фирми кои се претежно ДДВ обврзници повеќе ќе одговара бидејќи и тие ќе може да си го повратат ДДВ-то. Значи решете дали за вас е подобро да сте ДДВ обврзник или не и доколку сакате можете да станете ДДВ обврзник и од старт на фирмата.
7. Дали може фирма без вработен?? - Ова беше едно од главните прашања кој мене ме интересираа - Да, може сеуште.
Кога се регистрира фирма се наведува сопственикот на фирмата. Сопственикот може да не биде вработен во фирмата и еден сопственик може да биде споственик на повеќе фирми.
Фирмата треба да има и управител. Управителот може да биде и сопственикот на фирмата или друго лице. Управителот треба да биде вработен во фирмата.
Доколку управителот е вработен во друга фирма (пријавен на полно работно време) може во оваа фирма да не биде вработен и тоа е единствен начин да имате фирма без вработен. Доколку е пријавен на пола работно време во дрѕга фирма, во оваа исто треба да биде пријавен на пола работно време и слично....ме сваќате нели...
Ако управителот го отпуштат од другата фирма мора во најкраток можен рок да се вработи во фирмата со полно работно време.
Е сега...наводно...било многу сомнително на УЈП фирмата да нема вработен, а да остварува голем приход (пример повеќе од 10.000 евра годишно), па може да се ве фатат на пик нели како може фирмата да работи толку профитабилно брз вработен...
8. Затворање на фирма (за не дај боже) има две опции: стечај или ликвидација
- Стечај - фирмата мора да биде активна 5 години и 45 дена да и биде затворена сметката (овој процес е подолг и помачен и знали дека фирмата има долгови кои неможе да ги исплати...)
- Ликвидација - ова е побрз и побезболен процес доколку се платени сите даноци, побарувања и долгови на фирмата истата може да се затвори за 30/60 дена и истото чини 250 Евра.

Ова се прашањата кои мене ме интересираа и за кои се распрашував. Се надевам дека на некој од вас ќе им бидат од корист и со среќа :))
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
219
Поени од реакции
43
Викаш за стечај мора да биде активна фирмата 5 години? Ако не ти е тешко објасни повеќе :)

А, иначе што е со бришење на фирми од листата? Да речеме наместо да ја затворам фирмата ја ставам во мирување и се одјавувам фактички немам приходи расходи, што тогаш?
 
На врв Bottom