Регистрирање на фирма?

Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Незнам точно, претпоставувам или ќе си подмириш сите долгови па ќе ја ликвидираш или ќе оди во стечај после 5 години.

Sent from my SM-G900H using Tapatalk
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Здраво дечки, имам неколку прашања во врска со управување на фирма. Јас држам неколку вебстрани од кои сакам да почнам да наплатувам за користење на услугите на вебстраната. Најдобар начинм за примање на парични средства од странски клиенти ми е преку PayPal. За да би можел да користам PayPal во Македонија ми треба фирма. Така да ќе морам да регистрирам ДООЕЛ.
Е сега моите прашања се:

1. Кога ќе стигнат првите пари преку PayPal, дали од нив би можел да трошам за трошоци за фирмата, т.е во мојот случај вебстраните, како за дизајн, текстови, хостинг итн?
2. На останатиот дел (профитот) после оданочување (данок на добивка или како се вика) би можел да ги користам за мои потреби (како мои пари) или ке треба уште плус да доплатувам персонален данок?
3. Дали од тој задолжителен влог од 5,000 евра кои треба да ги дадам за регистрирање на фирма можам да ги користам за маркетинг цели дур да стигнат првите продажби?
4. Дали ако планирам да ја затворам фирмата и немам никакви долгови, тужби итн, и од тие 5,000 евра сум потрошил пример само 2,000, дали останатуите 3,000 ќе ми се вратат?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Здраво дечки, имам неколку прашања во врска со управување на фирма. Јас држам неколку вебстрани од кои сакам да почнам да наплатувам за користење на услугите на вебстраната. Најдобар начинм за примање на парични средства од странски клиенти ми е преку PayPal. За да би можел да користам PayPal во Македонија ми треба фирма. Така да ќе морам да регистрирам ДООЕЛ.
Е сега моите прашања се:

1. Кога ќе стигнат првите пари преку PayPal, дали од нив би можел да трошам за трошоци за фирмата, т.е во мојот случај вебстраните, како за дизајн, текстови, хостинг итн?
2. На останатиот дел (профитот) после оданочување (данок на добивка или како се вика) би можел да ги користам за мои потреби (како мои пари) или ке треба уште плус да доплатувам персонален данок?
3. Дали од тој задолжителен влог од 5,000 евра кои треба да ги дадам за регистрирање на фирма можам да ги користам за маркетинг цели дур да стигнат првите продажби?
4. Дали ако планирам да ја затворам фирмата и немам никакви долгови, тужби итн, и од тие 5,000 евра сум потрошил пример само 2,000, дали останатуите 3,000 ќе ми се вратат?
- 1. Да..
- 2. Да.. Башка основниот влог не мораш целиот од одма. А мислам дека , кога веќе очекуваш приливи, дел од тие пари да крстуваш основен влог и така да го набилдаш. Истиот не мораш да го имаш постојано како депозит..., со него работиш, но не заборавај дека на се што земаш за себе плаќаш 10 % добивка. За другите плаќања види според закон...(фирмарина, давачки по плата, РДТ...)
-Кога затвараш , ако со сите долгови по сите основи си на нула, затвараш со кврц, како прекидач, со нешто ситна пара за такси и сл.
Проблеми има КОГА ИМАШ долгови , тогаш е сложена или посложена и поскапа процедура....:sneaky:
ПС. не сум сигурен дека преку PayPal можеш да наплатуваш во било која форма па и како фирма, сеуште во МКД. Мене не ми успеало кога последен пат пред некое време проверив , ако ти успее , јави како...
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Има ли овде некој активен регистрационен агент, ми треба кратка консултација со него за едно техничко прашање?!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво дечки, имам неколку прашања во врска со управување на фирма. ..
2. На останатиот дел (профитот) после оданочување (данок на добивка или како се вика) би можел да ги користам за мои потреби (како мои пари) или ке треба уште плус да доплатувам персонален данок?
Na drugite prasanja dobi odgovor, jas samo da dopolnam za ova.
I DA I NE.
Zavisi "kako" I za sto gi trosis. Primer, mozes da izvadis gotovi pari licno na ime za da kupis kola, da ja registriras, da kupis gumi, gorivo.... Vo ovakov slucaj - DA, ke platis 11.11% pesonalen danok.
Ama, mozes da kupis kola na ime na firmata, ponatamu da kupuvas gorivo ....Vo ovakov slucaj ti koristis del od profitot za tvoi potrebi, ama NE plakas personalen danok
Ova e samo primer, ima mnogu....
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Mi stigna nekoja profaktura za godisno odrzuvanje na fiskalna kasa so gps.Navodno mora da se plati bideki kasata ke se blokira.Nema nekoe kulturno objasnuvanje sto se se dobiva vo cenata od okulu 3800 denari.Ima nekoj poveke informacii okulu ovaj novo kolenje.Inaku ja dobiv ov Duna kompjuteri kade e nabavena kasata pred okulu edna godina.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Mi stigna nekoja profaktura za godisno odrzuvanje na fiskalna kasa so gps.Navodno mora da se plati bideki kasata ke se blokira.Nema nekoe kulturno objasnuvanje sto se se dobiva vo cenata od okulu 3800 denari.Ima nekoj poveke informacii okulu ovaj novo kolenje.Inaku ja dobiv ov Duna kompjuteri kade e nabavena kasata pred okulu edna godina.
Тоа е само една од многуте измислени давачки за фирмите, кои ги полнат џеповите на две-три фирми во блиски односи со измислувачите на овие нешта.
Да. Мораш 60 евра годишно да даваш за секоја каса со GPS.
Наводно таа сума служи за пријавување/поврзување со УЈП.

Не е уопште проблем да се измисли име на давачката.
На пример, можда не знаеш, али секоја фирма е должна да склучи договор со и плаќа месечна ставка на - Пакомак, за потполно истата услуга како оваа погоре - а тоа е ништо.
Тоа се тие фирми ќерки, братучетки, роднини на фамилијата и нивните фирми, кои се предодредени да го собираат овој рекет од сите други фирми.
Секоја година има нешто ново, некоја нова додавка на измислена задолжителна услуга, која мора сите фирми да ја плаќаат. Можам и да почнам да ги набројувам, од пред пет години навака, што све измислија и задолжително наплатија. Верувај дека апсолутно ништо не добиваш со тоа, освен казна ако не платиш.

Да повторам, овој легален рекет е ќар за владата и за фирмите во сопственост на тие кои седат таму, а кои се избрани секако преку транспарентен тендер, да го спроведуваат тоа. Со ова систематско уништување на малите фирми, се надеваат дека ќе ги пополнат барем малку, робовладетелските слотови во гулазите наречени индустриски зони. За да можат они топ тан сите у администрација да (не)работат.

Влези у Аксент и види каков ентериер имаат.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тоа е само една од многуте измислени давачки за фирмите, кои ги полнат џеповите на две-три фирми во блиски односи со измислувачите на овие нешта.
Да. Мораш 60 евра годишно да даваш за секоја каса со GPS.
Наводно таа сума служи за пријавување/поврзување со УЈП.

Не е уопште проблем да се измисли име на давачката.
На пример, можда не знаеш, али секоја фирма е должна да склучи договор со и плаќа месечна ставка на - Пакомак, за потполно истата услуга како оваа погоре - а тоа е ништо.
Тоа се тие фирми ќерки, братучетки, роднини на фамилијата и нивните фирми, кои се предодредени да го собираат овој рекет од сите други фирми.
Секоја година има нешто ново, некоја нова додавка на измислена задолжителна услуга, која мора сите фирми да ја плаќаат. Можам и да почнам да ги набројувам, од пред пет години навака, што све измислија и задолжително наплатија. Верувај дека апсолутно ништо не добиваш со тоа, освен казна ако не платиш.

Да повторам, овој легален рекет е ќар за владата и за фирмите во сопственост на тие кои седат таму, а кои се избрани секако преку транспарентен тендер, да го спроведуваат тоа. Со ова систематско уништување на малите фирми, се надеваат дека ќе ги пополнат барем малку, робовладетелските слотови во гулазите наречени индустриски зони. За да можат они топ тан сите у администрација да (не)работат.

Влези у Аксент и види каков ентериер имаат.
..не би го крстил тоа како рекет, тоа е нешто сосема друго......туку поише како иновативен пристап на проблемот наплата.
Името на играта моментално тренд во светот би било нешто ко : капиларно цицање. На пример на мобилниот провајдер му плаќаш затоа што те есапи, а тој го крстува претплата, на ЕВН и плаќаш за ангажирана снага на.....тоа иде до бескрај. Идеата е стара....од дедо Ное уште
Голема пара во свет се плаќа за смислување вакви марифети...И се повеќе ќе се шири.
Никој нема намера никого да уништи, ако го уништат системот нема да работи. Важен е балансот. Нашиве сељаци ко сите други сељаци не го имаат уште усовршено..па по некое јајце им се крши.... Ќе биде , не бригај...:sneaky:
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Здраво дечки, имам неколку прашања во врска со управување на фирма. Јас држам неколку вебстрани од кои сакам да почнам да наплатувам за користење на услугите на вебстраната. Најдобар начинм за примање на парични средства од странски клиенти ми е преку PayPal. За да би можел да користам PayPal во Македонија ми треба фирма. Така да ќе морам да регистрирам ДООЕЛ.
Е сега моите прашања се:

1. Кога ќе стигнат првите пари преку PayPal, дали од нив би можел да трошам за трошоци за фирмата, т.е во мојот случај вебстраните, како за дизајн, текстови, хостинг итн?
2. На останатиот дел (профитот) после оданочување (данок на добивка или како се вика) би можел да ги користам за мои потреби (како мои пари) или ке треба уште плус да доплатувам персонален данок?
3. Дали од тој задолжителен влог од 5,000 евра кои треба да ги дадам за регистрирање на фирма можам да ги користам за маркетинг цели дур да стигнат првите продажби?
4. Дали ако планирам да ја затворам фирмата и немам никакви долгови, тужби итн, и од тие 5,000 евра сум потрошил пример само 2,000, дали останатуите 3,000 ќе ми се вратат?
Сигурен си дека може бизнис ПејПал акаунт во Македонија да прима пари?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
..не би го крстил тоа како рекет, тоа е нешто сосема друго......туку поише како иновативен пристап на проблемот наплата.
Името на играта моментално тренд во светот би било нешто ко : капиларно цицање. На пример на мобилниот провајдер му плаќаш затоа што те есапи, а тој го крстува претплата, на ЕВН и плаќаш за ангажирана снага на.....тоа иде до бескрај. Идеата е стара....од дедо Ное уште
Голема пара во свет се плаќа за смислување вакви марифети...И се повеќе ќе се шири.
Никој нема намера никого да уништи, ако го уништат системот нема да работи. Важен е балансот. Нашиве сељаци ко сите други сељаци не го имаат уште усовршено..па по некое јајце им се крши.... Ќе биде , не бригај...:sneaky:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
kako se otvara firma za transport? ima posebna kategorija ili ima nekoja opsta stavka 'firma za sve'?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
КАКО ИЗГЛЕДА ДА ЗАТВОРИШ ФИРМА ВО МАКЕДОНИЈА
Можеби процесот за отворање фирма е олеснет ама за оној обратниот, да затвориш фирма во Македонија, на човек му треба паралелен нервен систем. Луѓе што минале низ таа централни регистри- нотари- адвокати голгота, викааат дека да знаеле што ги чека, ќе почекале да си умрат. (во линкот видео кое точно го доловува процесот)



Добро размислете пред да отварате фирма во Македонија. Не е само затварањето мишн импосибл, туку и сите миљарда давачки и задолжителни услуги кои се измислија во овие десетина години ќе ви ебат матер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom