Регистрирање на фирма?

I

IBIZA SOUND

Гостин
Pa kaj zanaetciite ne e poznat kolkav e obrtot.Pausalno se odanocuvaat i toa e toa.Ako imas poveke vraboteni togas e potrebna fiskalna.So fiskalna veke gore dolu ke mora da prikazes pogolem promet.
zavisi sto mislis da rabotis.
moj prijatel imase otvoreno zanaetciska firma i ovie lebarite od ujp ili neznam od kade bea mu dojdoa i mu rekoa nemoze ti ova sto go rabotis da imas zanaetciska firma,ke si otvoris dooel firma t.s.da plakjas povike pari na drzavata
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
zavisi sto mislis da rabotis.
moj prijatel imase otvoreno zanaetciska firma i ovie lebarite od ujp ili neznam od kade bea mu dojdoa i mu rekoa nemoze ti ova sto go rabotis da imas zanaetciska firma,ke si otvoris dooel firma t.s.da plakjas povike pari na drzavata
Jas so mebel rabotam.Bas me interesirea sto rabotel prijatelot.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
ама за домашна адреса скоро 100% сум сигурен дека неможе НОВИ фирми да се регистрираат на домашна адреса, додека старите кои се регистрирани на домашни адреси, сега за сега сеуште тераат додека и за нив не донесат поинаков закон...
Не ширете дезинформации, фирма може да се регистрира на домашна адреса.[DOUBLEPOST=1420633244][/DOUBLEPOST]
mislam deka nemoze site da go smenat toa dooel
zavisi sto raboti firmata t.s. ako imas golem obrat na pari nemoze da se napravi znaetciska
Нема врска обртот, законот не предвидува можност за трансформација на ДООЕЛ во ТП или занаетчија, и обратно.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Не ширете дезинформации, фирма може да се регистрира на домашна адреса.[DOUBLEPOST=1420633244][/DOUBLEPOST]
Нема врска обртот, законот не предвидува можност за трансформација на ДООЕЛ во ТП или занаетчија, и обратно.

Fino lepo ja zatvoras dooel i otvoras zanaetcija.Najniska klasa e i ke treba vreme da pocnat i niv da gi nistat.
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
108
Поени од реакции
21
Дечки, имам неколку прашања, се надевам ќе може некој да ми одговори

1. Согласно кој закон не може ТП да врши услуги на нерезиденти и да прима исплата за услугите од нив?

2.дали мора управителот на дооел да се води како вработен и да се исплаќаат придонеси?
дали ТП сам себе мора да си плаќа придонеси?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Дечки, имам неколку прашања, се надевам ќе може некој да ми одговори

1. Согласно кој закон не може ТП да врши услуги на нерезиденти и да прима исплата за услугите од нив?

2.дали мора управителот на дооел да се води како вработен и да се исплаќаат придонеси?
дали ТП сам себе мора да си плаќа придонеси?

neznam spored koj zakon ama skoro site shto gi konsultirav se decidni deka ne e dozvoleno. prashav i vo centralen register
no ima i 2 smetkovoditeli koi mi kazaa deka istoto e dozvoleno i imaaat klienti TP koi fakturiraat kon stranstvo
se e nekako konfuzno

za dooel ako upravitelot ne e nikade vraboten mora da se osigura na minimum 50% od bruto kolku shto razbrav
a dokolku e vekje vraboten vo druga firma togash ne mora

se nadevam kje se javi ushte nekoj poupaten od forumot i kje pomogne so plus informacii
zoshto temata e aktivna denovive site frilenseri shto gi znam ili registriraat firma ili otvoraat smetki inozemstvo i sl

pozdrav :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
zdravo

me interesira koja banka e najdobra spored vashite iskustva za rabota so firmi vo smisla na najmali troshoci mesecni za smetka transakcii tokeni i sl.
kako i najmali provizii za rabotenje so devizen platen promet

kolku shto razgledav na net sparkasse i halk banka imaat najmali troshoci
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Ме интересира според вас дали и колку би било исплатливо во Скопјево да се отвори гифт шоп/цвеќара
Правев некои пресметки калкуции сум правел муабет со луѓе кои работат или работеле ваков бизнис и според мене испаѓа задоволителен профит
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
3
Здраво,

Даи некој знае дали лице вработено во државна администрација може да отвори фирма?
Неможам да најдам инфо за тоа во ЗТД ниту пак во било кои закон за државни службеници. Се јавив во Централен, ми рекоа дека нема пречка кај нив но сепак да проверам по законите. Е сега јас по законите ништо не наоѓам...?
И доколку може, како ќе може да вади пари од фирма? Т.е. нели неможе од две места плата да зема?
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Здраво,

Даи некој знае дали лице вработено во државна администрација може да отвори фирма?
Неможам да најдам инфо за тоа во ЗТД ниту пак во било кои закон за државни службеници. Се јавив во Централен, ми рекоа дека нема пречка кај нив но сепак да проверам по законите. Е сега јас по законите ништо не наоѓам...?
И доколку може, како ќе може да вади пари од фирма? Т.е. нели неможе од две места плата да зема?
Како тоа лице ќе постигне и приватно да работи и да работи во администрација?
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
Sakam da otvoram furna za leb i peciva dali e podobro pod zanaetciska firma da bide ili dooel
 

Kajgana Shop

На врв Bottom