Регистрирање на фирма?

Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Ако се одлучиш за оданочување на вкупен приход, но ако немаш непризнаени расходи нема ништо да плаќаш ако одбереш друг начин на оданочување. Зависи според кој начин е твојата фирма регистрирана, или па можеш да смениш ако ти поминале 3те години.
neli firmite so vkupni prihodi do 3 milioni se oslobodeni od danok na dobivka celosno (i nema nepriznaeni rashodi)
a onie od 3 do 6 milioni biraat dali da platat 10% na dobivka na nepriznaeni rashodi ili 1% na vkupen prihod?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Колку што знам дека за да расходоваш нешто прво треба данокот да го платиш а данокот не влегува во добивка.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
neli firmite so vkupni prihodi do 3 milioni se oslobodeni od danok na dobivka celosno (i nema nepriznaeni rashodi)
a onie od 3 do 6 milioni biraat dali da platat 10% na dobivka na nepriznaeni rashodi ili 1% na vkupen prihod?
Епа така, точно, да да, само ако си на граница и имаш 2 милиони 900 и нешто можда и ќе треба да се поднесе пријава за данок на добивка и ако имаш непризнаени расходи да си ги платиш.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
194
Поени од реакции
54
Skroz nepovolno e paganjeto na granica za ddv za zanaetciite.Jas kako zanaetcija resiv za brzo da ja zatvoram mojata dosegasna DOOEL i da otvoram nova zanaetciska.A i ne mi se kupuva od novite fiskalni.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
708
Епа така, точно, да да, само ако си на граница и имаш 2 милиони 900 и нешто можда и ќе треба да се поднесе пријава за данок на добивка и ако имаш непризнаени расходи да си ги платиш.
незнам од кај ги вадите информацииве, но очигледно ви се стари...

значи даночна пријава се поднесува и ако имаш илјада денари промет... второ, тоа 3 милиони одамна не е... на 2 милиони е више неколку години, а од 01.01.2015 прагот се намалува на 1 милион и воедно се станува ддв обврзник ОДМА....

со среќа нека е, остваруваме...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
незнам од кај ги вадите информацииве, но очигледно ви се стари...

значи даночна пријава се поднесува и ако имаш илјада денари промет... второ, тоа 3 милиони одамна не е... на 2 милиони е више неколку години, а од 01.01.2015 прагот се намалува на 1 милион и воедно се станува ддв обврзник ОДМА....

со среќа нека е, остваруваме...
toa shto pishuvash ti e za DDV obvrznik ne za danok na dobivka

poz :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
708
значи.. пријателе... даночна пријава се поднесува со било кој промет. државата бара да се поднесе. дури и да немаш профит, мораш да поднесеш даночна пријава, а после УЈП ке те извести дали и колку треба да платиш...
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Имам две прашања за кои добивам контрадикторни одговори:

1. Дали може да се регистрира фирма на домашна адреса се уште?
2. Дали фирмата мора да има вработен или се уште може да се турка и без вработени?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Имам две прашања за кои добивам контрадикторни одговори:

1. Дали може да се регистрира фирма на домашна адреса се уште?
2. Дали фирмата мора да има вработен или се уште може да се турка и без вработени?
може и може
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
може и може
Фирмата мора да има управител.. јас сум веќе вработен така да неможе да се назначам за управител.. како може да ја регулирам таа работа? Нели управителот треба да биде вработен?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
Фирмата мора да има управител.. јас сум веќе вработен така да неможе да се назначам за управител.. како може да ја регулирам таа работа? Нели управителот треба да биде вработен?
Не, управителот не мора да биде вработен во фирмата.
Така да, слободно можеш да се назначиш за управител.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Не, управителот не мора да биде вработен во фирмата.
Така да, слободно можеш да се назначиш за управител.
А вработен ќе мора да имам? Сакам некои работи кои сега ми идат преку авторски договор да ги фактурирам преку фирма. А не ми се исплати да пријавувам вработен се уште
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
А вработен ќе мора да имам? Сакам некои работи кои сега ми идат преку авторски договор да ги фактурирам преку фирма. А не ми се исплати да пријавувам вработен се уште
До пред година, знам дека не мораше. Како е сега, со оглед на тоа што се штанцаат нови закони, уредби, прописи, ке мора да провериш.
Отиди во најблиско книговодствено биро, ке те информираат...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
a dali ima nekoj informacija kako noviot zakon za pridonesi na ostanati dogovori kje se odrazi na trgovcite poedinci?
dali tie kje mora sega da platat pridonesi na parite nadvor od plata ili ke ostane kako dosega so samo 10% personalen danok za ovie sredstva?
 
На врв Bottom