Регистрирање на фирма?

Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Zdravo

Me interesira dali e podobro Trgovec poedinec ili DOOEL za firma koja kje raboti samo so stranstvo za izrabotka na softver i za pocetok so eden vraboten.

Znam deka trgovec poedinec ima danocni osloboduvanja nekoi vo prvite 3 godini. Dali davackite za firmata se pomali za TP?
Isto taka ako trgovec poedinec plakja prosecna buto plata na koj nacin kje gi vadi ostatokot od zarabotkata. Dali moze mesecno da vadi pari i na toa da plati danok 11% ili mora godishno po utvrduvanje na dobivkata togash da ja raspredeli istata.
Dali TP ima poednostaven nacin na vodenje smetkovodstvo.
Pozdrav
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Zdravo

Me interesira dali e podobro Trgovec poedinec ili DOOEL za firma koja kje raboti samo so stranstvo za izrabotka na softver i za pocetok so eden vraboten.

Znam deka trgovec poedinec ima danocni osloboduvanja nekoi vo prvite 3 godini. Dali davackite za firmata se pomali za TP?
Isto taka ako trgovec poedinec plakja prosecna buto plata na koj nacin kje gi vadi ostatokot od zarabotkata. Dali moze mesecno da vadi pari i na toa da plati danok 11% ili mora godishno po utvrduvanje na dobivkata togash da ja raspredeli istata.
Dali TP ima poednostaven nacin na vodenje smetkovodstvo.
Pozdrav
Со ТП неможеш да остваруваш надворешен промет, така да незнам како ќе работиш со странство. Така да иако имаш одредени даночни олеснувања, во твојов случај ДООЕЛ ти е единствен избор.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
63
Зашто бе мора со ДООЕЛ да имаш и вработен/пријавен унутра? Ако не се пријавувам значи дека сум вработен на друго место, а имам некоја идеја да штрбнам од страна. Као не е доволно што фирмата плаќа давачки за мене и ја данок на добива со ДООЕЛ-от мој, па уште и вработен. Вака држава не праиме другари :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Dali e sigurno tocno deka so TP nemozes da sorabotuvash so stranstvo?
Sega so ova izmenite na zakon za pridonesi za honorari poisplatlivo kje bide da se registrira firma nego da se raboti na dogovori na delo.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Pod sorabotka mislev na isplata preku faktura za izvrshena usluga.
Ne mislev na prodazba ili uvoz izvoz.

Dali TP nemoze da fakturira usluga na stranska kompanija i za toa da dobie pari?
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
101
Pod sorabotka mislev na isplata preku faktura za izvrshena usluga.
Ne mislev na prodazba ili uvoz izvoz.

Dali TP nemoze da fakturira usluga na stranska kompanija i za toa da dobie pari?
ТП не може да врши меѓународен платен промет без ралика дали се работи за услуга или увоз-извоз.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
A za DOOEL kako se vadi dividenda na kraj na godina so plakjanje na danok 20% 10 na dobivka i 10 personalen?[DOUBLEPOST=1406470178][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1406470322][/DOUBLEPOST]shteta shto nemoze TP za rabota sos transtvo zoshto gledam TP mroa samo da pushta bruto plata prosecna plata a ostatokot si go vadi samo so personalen danok 10% ama i prvite 3 godini e osloboden od personalen
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
http://www.profit.com.mk/Default.aspx?id=5b146488-a4de-4bf0-8a1f-f01d56795f4d
dali moze nekoj da mi go objasni ovoj del
Се менува ли поедноставениот даночен режим за субјектите кои остваруваат приходи под 3.000.000 денари или 3 до 6.000.000 денари годишно? Не. И понатаму, субјектите кои оставруваат годишни приходи помали од 3.000.000 денари по сите основи нема да плаќаат данок на добивка, непризнати расходи или данок на вкупен приход. Субјектите кои остваруваат приходи по сите основи помеѓу 3 и 6.000.000 денари годишно може да бираат дали ќе се одлучат за плаќање на данок на добивка или пак 1% данок на вкупен приход. Избраниот даночен режим мора да се почитува најмалку во наредните три години.

dali ova znaci deka malite firmi so prihodi do 50000 evra ne plakjaat danok na dobivka voopshto i samo pri raspredelba na profitot si plakjaat 10% personalen danok?
 
Член од
29 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Кои документи, услови се потребни за отварање на образовен центар за математика и странски јазици? Колку најмалку вработени треба да има??
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
http://www.profit.com.mk/Default.aspx?id=5b146488-a4de-4bf0-8a1f-f01d56795f4d
dali moze nekoj da mi go objasni ovoj del
Се менува ли поедноставениот даночен режим за субјектите кои остваруваат приходи под 3.000.000 денари или 3 до 6.000.000 денари годишно? Не. И понатаму, субјектите кои оставруваат годишни приходи помали од 3.000.000 денари по сите основи нема да плаќаат данок на добивка, непризнати расходи или данок на вкупен приход. Субјектите кои остваруваат приходи по сите основи помеѓу 3 и 6.000.000 денари годишно може да бираат дали ќе се одлучат за плаќање на данок на добивка или пак 1% данок на вкупен приход. Избраниот даночен режим мора да се почитува најмалку во наредните три години.

dali ova znaci deka malite firmi so prihodi do 50000 evra ne plakjaat danok na dobivka voopshto i samo pri raspredelba na profitot si plakjaat 10% personalen danok?
Па го имаш одговорот а прашуваш:pos::pos::pos:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
http://www.profit.com.mk/Default.aspx?id=5b146488-a4de-4bf0-8a1f-f01d56795f4d
dali moze nekoj da mi go objasni ovoj del
Се менува ли поедноставениот даночен режим за субјектите кои остваруваат приходи под 3.000.000 денари или 3 до 6.000.000 денари годишно? Не. И понатаму, субјектите кои оставруваат годишни приходи помали од 3.000.000 денари по сите основи нема да плаќаат данок на добивка, непризнати расходи или данок на вкупен приход. Субјектите кои остваруваат приходи по сите основи помеѓу 3 и 6.000.000 денари годишно може да бираат дали ќе се одлучат за плаќање на данок на добивка или пак 1% данок на вкупен приход. Избраниот даночен режим мора да се почитува најмалку во наредните три години.

dali ova znaci deka malite firmi so prihodi do 50000 evra ne plakjaat danok na dobivka voopshto i samo pri raspredelba na profitot si plakjaat 10% personalen danok?
Значи дека ако имаш приход од 50.000 евра ќе платиш данок од 500 евра.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
Значи дека ако имаш приход од 50.000 евра ќе платиш данок од 500 евра.
Ако се одлучиш за оданочување на вкупен приход, но ако немаш непризнаени расходи нема ништо да плаќаш ако одбереш друг начин на оданочување. Зависи според кој начин е твојата фирма регистрирана, или па можеш да смениш ако ти поминале 3те години.
 
На врв Bottom