Регистрирање на фирма?

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Набрзина ги прочитав постовите, само да разјаснам некој работи,иако ги имам разглабано во претходните постови. Да, точно е дека минимален влог е 5000 еур, во пари или со проценка на ствари, али истите не мора да бидат уплатени при самата регистрација.Законот дава можност за одложена уплата на основната главнина во рок од 1 година.Некој спомна, прво да отвори фирма па со тек на време да купи опрема и одпосле проценител да ја процени и упише како главнина, ова може.
Друго, отварање фирма не е 4600, него 0 денари, преку регистрационен агент, имам пишувано и за ова претходно.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Некои прашања може ќе ви бидат смешни ама морам да прашам.

1. Како иде вадењето на пари од сметката на фирма. Еве конкретно имам бизнис што треба да работи со префрлање на пари како Grouper.mk што е. Одредена зделка потрошувачите ја купуваат кај мене и ја добиваат во друга фирма, а потоа парите јас нив им ги префрлам. Конкретно ме интересира тоа и вадењето пари од сметка. Позајмица неможе да се наведе бидејќи парите еднаш неделно би се ваделе.

2. Одреден договор треба да ми потпишат неколку фирми, дали само потпис од сопственикот е валиден или мора и печат. Ова ме интересира чисто да знам дали потписот ми игра улога ако се прекрши договорот.

3. Доколку фирмата за некое време сакам да ја згаснам што се случува со имотот што го поседува т.е. кола, канцеларија, канцеларискиот мебел итн итн.

4. Плаќањето често ќе биде на сметка, а одредени услуги мора да се наплаќаат на рака. Арно ама плаќањето би било на врата на клиентот. Т.е. да речеме дека корисник на мојата услуга сака на врата да му се достави кило патлиџан. Како да му наплатам за доставата? Фискална само за достава треба да се зима или ?

5. Колку одприлика изнесува цената за префрлање на седиште на иста фирма?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Едно прашање.
Дадена фирма, дали може вработените да се во фирмата само кога има работа, или мора да се во неа цело работно време? Пример ако работно време е од 9 до 17 часот, дали пример ако нема повеќе за работа на пладне, може шефот да ги пушти работниците дома?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Едно прашање.
Дадена фирма, дали може вработените да се во фирмата само кога има работа, или мора да се во неа цело работно време? Пример ако работно време е од 9 до 17 часот, дали пример ако нема повеќе за работа на пладне, може шефот да ги пушти работниците дома?

Mora da ima sekoja firma direktor a ti kako direktor mozes da pravis sto sakas najvazno e tuka da placas davacki na drzavata i miren si a kolku ce ti se isplati da gi pustas rabotnicite koga ce dojde vreme da placas davacki e togas e interesno prasanje ...Mozes ti kako direktor da gi stavis na 4 sati da ti rabotat t.e skrateno rabotno vreme
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Mora da ima sekoja firma direktor a ti kako direktor mozes da pravis sto sakas najvazno e tuka da placas davacki na drzavata i miren si a kolku ce ti se isplati da gi pustas rabotnicite koga ce dojde vreme da placas davacki e togas e interesno prasanje ...Mozes ti kako direktor da gi stavis na 4 sati da ti rabotat t.e skrateno rabotno vreme
Осигурани на 8 саати. Фирмата работи од 8 до 5. Доаѓа инспекција во 3 попладне, фирмата е затворена. Што ќе се случи?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Јас имав искуство во една фирма, работно време од 7 и 30 до 5, од понеделник до сабота, а договор потпишан на 40 саати неделно, а се работи уствари 57.. #неЕбаваатЖиваСила
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас имав искуство во една фирма, работно време од 7 и 30 до 5, од понеделник до сабота, а договор потпишан на 40 саати неделно, а се работи уствари 57.. #неЕбаваатЖиваСила
Абе и ја имам, ама прашувам како е законски.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Осигурани на 8 саати. Фирмата работи од 8 до 5. Доаѓа инспекција во 3 попладне, фирмата е затворена. Што ќе се случи?
Zakonski e ispravno ako rabotis 8 sati tolku da si osiguran ama ovde nikoj nikogo ne sisa taka da ova pada vo voda ..Ako dojde inspekcija i najde zatvorena vrata od ducan moze samo da se vrati ot kaj dosla t.e nisto nemoze da prezeme ako nema nikoj vo ducan e ako zatece nekogo ondak odi polnenje na buzetot .. :eek: .Podobro da ne te najde vo ducan dobro neli si videl koga odi inspekcija kako komaj site zatvaraat ducani i se krijat da ne gi najde
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Дали некој може да ми објасни каква е процедурата за регестрирање на фирма што ќе се занимава со онлај услуги и колкави се трошоците за регестирање?
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Дали некој може да ми објасни каква е процедурата за регестрирање на фирма што ќе се занимава со онлај услуги и колкави се трошоците за регестирање?
А да прелисташе малце поназад? Има објаснето
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
dali moze covek koosnovac na firma da se vraboti vo druga firma
da poednostavam. osnovanje na amaterski fudbalski klub kaj nas se vodelo kako osnovanje na firam
dali tie osnovaci mozat da se vrabotat na drugi rabotni mesta
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
A koi se potrebnite dokumentu sto treba da gi dostavis do firmata koja te vrabotuva.
Мислиш за да те пријави фирмата, како вработен, што документи треба? Не сум сигурен мислам имаше некој ППР образец што се поднесува до агенција за вработување и М1 образец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom