Регистрирање на фирма?

Член од
13 септември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
285
Здраво, сакам да отворам приватно школо за јазици. Дали некој знае што се ми треба и колку пари би коштало?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Здраво, сакам да отворам приватно школо за јазици. Дали некој знае што се ми треба и колку пари би коштало?

Најубаво да се консултираш со некој упатен во право. Ќе ти треба основање на фирма и добивање на одредени лиценци и сертификати. При тоа претпоставувам и некои услови треба да се исполнат.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ako si obavuval trgovija a sega sakas da ja stavis usluzna dejnost sto se treba da napravis
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Здраво, сакам да отворам приватно школо за јазици. Дали некој знае што се ми треба и колку пари би коштало?
Фирма со претежна дејност 85.59 - Друго образование, неспомнато на друго место, ништо друго
--- надополнето: 17 октомври 2013 во 09:20 ---
Ako si obavuval trgovija a sega sakas da ja stavis usluzna dejnost sto se treba da napravis
Претежна дејност се мења единствено со годишна сметка, значи ако најмногу приходи друштвото има од дејност која не е запишана како приоритетна, тогаш дејноста по автоматизам се менува. Сега не знам за каква фирма станува збор, ама ако имаш општа клаузула за бизнис можеш слободно да работиш услужна дејност. Ако на крај на година имаш повеќе приходи од таа дејност автоматски ќе ти биде сменета во ЦР.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
285
Фирма со претежна дејност 85.59 - Друго образование, неспомнато на друго место, ништо друго
--- надополнето: 17 октомври 2013 во 09:20 ---


Претежна дејност се мења единствено со годишна сметка, значи ако најмногу приходи друштвото има од дејност која не е запишана како приоритетна, тогаш дејноста по автоматизам се менува. Сега не знам за каква фирма станува збор, ама ако имаш општа клаузула за бизнис можеш слободно да работиш услужна дејност. Ако на крај на година имаш повеќе приходи од таа дејност автоматски ќе ти биде сменета во ЦР.
Фирма со претежна дејност 85.59 - Друго образование, неспомнато на друго место, ништо друго
--- надополнето: 17 октомври 2013 во 09:20 ---


Претежна дејност се мења единствено со годишна сметка, значи ако најмногу приходи друштвото има од дејност која не е запишана како приоритетна, тогаш дејноста по автоматизам се менува. Сега не знам за каква фирма станува збор, ама ако имаш општа клаузула за бизнис можеш слободно да работиш услужна дејност. Ако на крај на година имаш повеќе приходи од таа дејност автоматски ќе ти биде сменета во ЦР.

Многу фала!!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Претежна дејност се мења единствено со годишна сметка, значи ако најмногу приходи друштвото има од дејност која не е запишана како приоритетна, тогаш дејноста по автоматизам се менува. Сега не знам за каква фирма станува збор, ама ако имаш општа клаузула за бизнис можеш слободно да работиш услужна дејност. Ако на крај на година имаш повеќе приходи од таа дејност автоматски ќе ти биде сменета во ЦР.
Pa sega e bila trgovija na malo vo nespecijalizirani prodavnici kako pretezna dejnos e nabrojano prodavnica za cipeli, prodavnica za igracki ,prodavnica za tekstil, e sega sakam da ja promenam firmava da se zanimavam souslugi t.e zanaetciski raboti primer gips plafoni ,krecenje se placa nesto i kako ide ova

Se menja samo pretezna dejnos ili kako da ne nagadjam pomognete
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Pa sega e bila trgovija na malo vo nespecijalizirani prodavnici kako pretezna dejnos e nabrojano prodavnica za cipeli, prodavnica za igracki ,prodavnica za tekstil, e sega sakam da ja promenam firmava da se zanimavam souslugi t.e zanaetciski raboti primer gips plafoni ,krecenje se placa nesto i kako ide ova

Se menja samo pretezna dejnos ili kako da ne nagadjam pomognete
ДООЕЛ или ТП е ова ? имаш ли општа клаузула за бизнис ? Ако имаш не мењај ништо, ќе фактурираш кречење цела година и ако имаш поише приходи од тоа сама ќе ти се смени со поднесување на завршната пресметка.Види си во тековната од фирмата,дали имаш општа клаузула за бизнис.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Добро, читајки ги сите претходни постови разбрав дека иако сум вработен можам да поседувам фирма, вака сеа работата што сакаме да ја работиме бара лиценца, е сеа прашањето е дали лиценцата мора да ја има Управителот или сопственикот на фирмата еве ви извадок од законот па кој ке може да го протумачи....

(1) Стручните работи на шуми во приватна сопственост ги вршат правни и физички лица кои поседуваат лиценца за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост.
(2) Со лиценцата за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост, лиценцираните правни и физички лица се овластени да ги извршуваат следниве работи:
1) ознака за сеча и водење на евиденција согласно со членовите 62 и 63 од овој закон;
2) пополнување на евиденциски картон за приватни шуми за евидентирање на извршените работи по вид и рокови на извршување, по обем и вид на сеча, одржување и унапредување на шумите и претходно извршените работи согласно со членот 29 став (9) од овој закон;
3) издавање на одобрение за сеча согласно со членот 67 од овој закон;
4) жигосување на исечено дрво и дрвни сортименти и издавање на испратница за
исеченото дрво и дрвните сортименти за превоз или пренос од местото на утовар или од место до место согласно со членот 69 од овој закон и
5) пополнување и водење на месечен извештај во посебни образци (сеча, дотур и
превоз), за секоја шумскостопанска единица, односно за секоја катастарска парцела (КП) посебно согласно со членот 39 од овој закон.
(3) Правното лице за да поседува лиценца за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост треба да е регистрирано во трговскиот регистар при Централниот регистар на Република Македонија за вршење на работи од областа на шумарството и да има вработено најмалку едно лице со лиценца за извршување на стручни работи за шуми во приватна сопственост.
(4) Физичко лице за да поседува лиценца за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост треба да е со високо образование дипломиран шумарски инженер - насока шумарство и да има најмалку две години работно искуство во областа на стопанисување со шумите.
(5) Физичко лице лиценцирано за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост за да може самостојно да ја врши оваа дејност мора да е
превземено од w w w . p r a v o . o r g . m k
11
регистриран како правното лице од ставот (3) на овој член за вршење на работите од областа на шумарството, да изработи шумски чекан за ознака за сеча и шумски чекан за жигосување на дрво и дрвни сортименти и истите да ги евидентира кај органот на државната управа надлежен за работите од областа на шумарството.
(6) Правното лице кое поседува лиценца за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост, работите на жигосување на исечено дрво и дрвни сортименти и пополнување на испратница може да ги извршува преку стручно лице со високо образование дипломиран шумарски инженер - насока шумарство, со или без работно искуство во областа на стопанисување со шумите, или преку стручно лице со средна стручна подготовка шумарски техничар - насока шумарство, со или без работно искуство во областа на стопанисување со шумите, вработени во правното лице кое поседува
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Правното лице ќе добие лиценца, а како услов за тоа е да има има вработено едно лице со лиценца.Тоа лице може да биде и самиот управител или основач, а и немора да биде ниту едно од двете. Ако ти имаш лиценца, најдобро биди си ти и основач и управител и пријави си се како вработен во фирмата.Ако не си ти тој со лиценцата, ти биди основач а ортакот управител кој ќе биде пријавен како вработен.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Правното лице ќе добие лиценца, а како услов за тоа е да има има вработено едно лице со лиценца.Тоа лице може да биде и самиот управител или основач, а и немора да биде ниту едно од двете. Ако ти имаш лиценца, најдобро биди си ти и основач и управител и пријави си се како вработен во фирмата.Ако не си ти тој со лиценцата, ти биди основач а ортакот управител кој ќе биде пријавен како вработен.

така и јас го тумачам, отприлика, работата е дека јас можам да извадам лиценца оти работам две години во дел Стопанисување на шуми, и таму сум осигуран. Неможам да најдам друг со лиценца.

законот е така правен да ако отвараш агенција за вакви работи да излезеш од фирмата каде моемнтално работиш.
некој начин ке мора да барам, имам нешто чуено а недочуено за деветти саат, само за лиценцата да е активна....

сепак благодарам
--- надополнето: 20 октомври 2013 во 12:43 ---
значи вака фирмата за да работи МОРА едно лице вработно да е со лиценца...без разлика што е
од сите тројца шо сме заинтересирани само јас иам лиценца (или стекнато право за лиценца)
-ама маката е што сум вработен на друго место
-некој начин има ли. а да не е да испаднам од сегашната фирма
не верувам ама некој ми има спомнато за т.н Деветти час, :D
дали оти сакам да чујам такво нешо, почнав да верувам дека има такво нешо
иам пример за една фирма за да врши работи во ископување на водовдни мрежи има вработено две лица на деветти саат...дали ме лажел незнам
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Може да ми каже некој колку трошоци треба да се отвори кафич, освен киријата и пиењето?
Значи регистрација на фирма, фискални, ова она...?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
еве до што дојдов

(1) Работникот, кој работи полно работно време, може по исклучок да склучи договор за вработување со неполно работно време со друг работодавач, меѓутоа најмногу за десет часа неделно, со претходна согласност на работодавачите, каде што е вработен со полно работно време.
(2) Обврзен составен дел на договорот за вработување според ставот (1) на овој член е договорот за начинот на остварувањето на правата и обврските од овој
превземено од w w w . p r a v o . o r g . m k
43
работен однос сооглед на правата и обврските на работникот кај работодавачот, каде што е вработен со полно работно време.
(3) На работникот, кој склучува договор за вработување според ставот (1) на овој член, престанува да му важи договорот за вработување во согласност со овој закон, по изминувањето на договореното време, или ако е повлечена согласноста на работодавачот, каде што работникот е во работен однос со полно работно време.

значи МОРА да даде согласност фирмата каде имаш полн работен однос 40 часа, ама никаде на кажува дали тие 10 часа ке бидат над 40те или ваму каде работиш ќе те водат на 30 + 10 на второто место(n)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Edno prasanje sto me maci povece vreme dali mozes ako si upravitel da imas podruznica t.e ducan i da si zaposlen tamu i vo isto vreme da rabotis primer krecenje ..Ova go prasuvam bidejci sum vo nedoumica jas sum zaposlen na 40 casa drug zaposlen 20 casa (skrateno rabotno vreme) a mene me srce vlece za moleraj ne mi se sedi v ducan ama sum skepticen na zanaet se ide cel den znaci otsutnost a tuka se i inspekcii ne mi se zatvara ducan ajde pomognete, mi e krivo za zaposlenata iskreno neznam kako ova da go izvedam da zaposlam uste edna ne bi mozel ..... predlog sugestija
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Imam edno strucno prasanje, dali mozam da uplakjam dneven promet a da nemam fiskalna kasa posto davam uslugi i nemam fiskalna odam od lice na lice . I ako nemoze togas kako da gi uplakjam parite na smetkata na firmata
--- надополнето: 6 ноември 2013 во 10:40 ---
Imam edno strucno prasanje, dali mozam da uplakjam dneven promet a da nemam fiskalna kasa posto davam uslugi i nemam fiskalna odam od lice na lice . I ako nemoze togas kako da gi uplakjam parite na smetkata na firmata
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Mislam deka ne mozes da uplacas dneven promet prvo prasanje sto ce ti postavat inspektori od kaj gi pecalis tie pari a nikade ne se gleda protok na pari ..Ako imas firma mozes samo pozajmica da stavas taka rabotat onie sto samo vlecat plata sekoj mesec a firmata ne im raboti ..Ti imas firma taka ili gresam ako imas ova vazi sto ti napisav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom