Регистрирање на фирма?

Член од
28 април 2013
Мислења
45
Поени од реакции
8
Zdravo imam edno prasanje:Sakam da otvoram firzerski salon za mazi i zeni(kako zanaetcija - preku zanaetckiska komora) vo Skopje. Mi kazaa deka treba da imam fiskalna megjutoa mi rekoa deka mozam da bidam pausalec so nekoe baranje do UJP. Me interesira dali e podobro da bidam pausalno ili realno odanocen?


P.S. znam eden slucaj na kraj na godina imase eden 8000den dobivka i od ujp pausalno go odanocija na 20 000 den...

me interesira ako napravam promet od 8 000eu godisno spored koi parametri odreduvaat kolku ke bide danokot na krajot na godinata? Pozdrav
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Почекај некое време еве новина за бесплатно регистрирање со сметководители:
http://faktor.mk/archives/47137
@leandra, дали ова е целосно бесплатно?
@mackomk пиша дека за регистрациона такса се плаќаат 2399 денари.

Јас па одев кај сметководител по препорака пред недела дена и ми кажа дека регистрација на фирма ќе ме чинела 14 илјадарки. Дали типов нешто ме лажел или што е работава?:confused:

И уште нешто, дали проценителите идат на лице место и реално попишуваат ствари во вредност од 5000 евра, или е исто како што беше порано (ќе прикажат 5 мобилни, компјутер, ТВ, канцелариско биро и слично).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
@leandra, дали ова е целосно бесплатно?
@mackomk пиша дека за регистрациона такса се плаќаат 2399 денари.

Јас па одев кај сметководител по препорака пред недела дена и ми кажа дека регистрација на фирма ќе ме чинела 14 илјадарки. Дали типов нешто ме лажел или што е работава?:confused:

И уште нешто, дали проценителите идат на лице место и реално попишуваат ствари во вредност од 5000 евра, или е исто како што беше порано (ќе прикажат 5 мобилни, компјутер, ТВ, канцелариско биро и слично).
Ова како што пишува на веста треба да е целосно бесплатно. Е сега знаеш кога ќе се спроведе на дело си зависи од администрацијата наша ценета.

Иначе знам дека цените за регистрација на фирма од пред 3/4 години се доста покачени. Така да верувам дека сега цената е таа што ти ја кажале.

Претходно проценителите измислуваа, сега дали идат реално да попишат незнам, да прашаш некој што сега има отворено фирма. Иако до 5000евра не верувам дека идат лично, само што си ги качија трошоците за попишување арамиите.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Иако до 5000евра не верувам дека идат лично, само што си ги качија трошоците за попишување арамиите.
Да, за трошоци за попишување барале 100 евра. Тоа последно чув.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Наједноставно ќе се обидам да ти објаснам. Трговец поединец кога ќе заглави одговара неограничено со целиот свој имат. Пример иде ујп ти става казна на ТП и ти ја зема и од приватни сопствени ствари на твое име. При Дооел одговараш во висина на внесениот капитал за формирање (за да основаш почетен влог е 5000евра). И да направиш дупка у фирма одговараш до 5000 наведени во основачкиот долг. Друго неможат ништо да ти земат. Ме сфаќаш? :)
Vo sporedbava treba da se vmetne i zanaetcijata kako deloven subjekt.Bas me interesira kako odgovara zanaetcijata pred ujp.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Vo sporedbava treba da se vmetne i zanaetcijata kako deloven subjekt.Bas me interesira kako odgovara zanaetcijata pred ujp.
Незнам за занаетчии, они се на паушал. Имаше една тема за нив за злато збореше дечкото. По други закони се.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Jas sum
Незнам за занаетчии, они се на паушал. Имаше една тема за нив за злато збореше дечкото. По други закони се.
Jas sum dooel koe izvrsuva zanaetciski raboti.So poslednite hajki i reketi protiv firmite seriozno razmisluvam za zatvoranje na firmata.Se razbira odma potoa se otvora zanaetciska.Imam predlog od knigovoditelot ednostavno kako upravitel da se prefrlam vo novata zanaetciska firma a starata da ja ostavime da miruva i so ne znam koj zakon posle odredeno vreme ke se ednostavno ke se izbrise.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Jas sum dooel koe izvrsuva zanaetciski raboti.So poslednite hajki i reketi protiv firmite seriozno razmisluvam za zatvoranje na firmata.Se razbira odma potoa se otvora zanaetciska.Imam predlog od knigovoditelot ednostavno kako upravitel da se prefrlam vo novata zanaetciska firma a starata da ja ostavime da miruva i so ne znam koj zakon posle odredeno vreme ke se ednostavno ke se izbrise.
Најпаметно.
Со кој закон се брише фирмата сама? Оти ако ја оставиш во мирување, персоналец за управител од 2 саати неделно мораш да плаќаш и рдт и сметководител. Околу 1250 денари чини мирувањето месечно. Ако не ги платиш ќе ти дојде државата пак. Мислам дека единствено решение е ликвидација или стечај, зависи дали должиш некому или не. И двете постапки се скапи, али ликвидацијата е далеку пофер и поефтина од стечај. За ликвидација ако не се лажам е 15 000 денари, за стечај 30 000.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Ова како што пишува на веста треба да е целосно бесплатно. Е сега знаеш кога ќе се спроведе на дело си зависи од администрацијата наша ценета.

Иначе знам дека цените за регистрација на фирма од пред 3/4 години се доста покачени. Така да верувам дека сега цената е таа што ти ја кажале.

Веќе 2 месеца функционира, и се регистрирани околку 150 фирми.

Значи не секој сметководител може да основа фирма за 0 денари.
Новината е проект т.н. регистрационен агент предвитен со измени на ЗТД и ЕШС сл.весник 70/2013. Регистрационен агент е сметководител кој има добиено овластување од Централен регистар и кој може да врши електронска регистрација на фирми за 0 денари.Тоа што ви побарале пари е најверојатно поради тоа што тој сметководител нема добиено овластување. Еве линк од сметководители што имаат добиено овластување и вршат регистрација за 0 денариhttp://e-submit.crm.com.mk/eFiling/redefault.aspx. Трошокот за проценка си останува (ако се одлучите да идете со проценка). За возврат на услугата сметководителот што ќе ви регистрира фирма ќе ви го води сметководството. Целата документација ја спрема сметководителот, потребна ви е само лична карта.

За цените за регистрација,( не преку регистрационен агент) напротив административната тарифата во последниве години 2 пати е намалена, плус во Централен од секогаш имало техничка помош за бесплатно спремање на документација, значи се плаќаше само 2399 ден за ДООЕЛ и 1952 ден за ТП, сега преку агент не се плаќа ни тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
@Plavooka еве без си имала среќа, почнало :)
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Jas sum dooel koe izvrsuva zanaetciski raboti.So poslednite hajki i reketi protiv firmite seriozno razmisluvam za zatvoranje na firmata.Se razbira odma potoa se otvora zanaetciska.Imam predlog od knigovoditelot ednostavno kako upravitel da se prefrlam vo novata zanaetciska firma a starata da ja ostavime da miruva i so ne znam koj zakon posle odredeno vreme ke se ednostavno ke se izbrise.

Веројатно мислел за акцијата за бришење на неактивни фирми. Услов ти е во последните 3 години да немаш поднесено годишна сметка или да имаш поднесено празна годишна (изјава) 3 години последователно. Внимавај тука, никој нема да избрише фирма со долгови. Додека ти " мирува" фирмата, (реално такво нешто законски непостои) ти се трупаат обврски за фирмарина, радиоднифузна и сл. Ако случајно после 3 години, твојата фирма се најде на список за бришење, се остава рок во кој доверителите имаат можност да пријават побарувања. Нормално ќе се јави општина за фирмарината или МРТ и дур не си ги подмириш долговите нема да може да се брише. Многу луѓе мислеа дека ќе им бидат избришени фирми со долгови и намерно не си ги подмируваа обврските.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom