Револуција во Босна и Херцеговина

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.620
По се изгледа дека протестиве се всушност кукавичино јајце кое им се подметнува на Србите, односно на РС.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Немаше за денеска најавен протест околу 2-3 саат на ручек ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
По се изгледа дека протестиве се всушност кукавичино јајце кое им се подметнува на Србите, односно на РС.
Или... изговор за нови колонизаторски војски.

„Ние ќе ја разгледаме ситуацијата во Босна и Херцеговина во вторник, 11 февруари, во Меѓународниот управен одбор. Австрија ќе го зголеми бројот на своите војници во БиХ. Ако ситуацијата ескалира, евентуално ќе треба да се размислува и за трупи на ЕУ, но не сега“, рекол Инцко, пренесува Новости.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Значи има друг начин за искажување незадоволство а тоа се избори со гласање. Ако мнозинството изгласа некоја влада тоа е божја воља и со тоа треба да се помириме. Еве што ќе промениме со агресија? Јас не викам да не се браниме ако некој воено не нападне, туку внатрешна агресија против било која власт не носи подобри и позитвни промени.

п.с. Со сила убавина нема.
Зоте утре кога ќе немаш леб за јадење и ти и децата твои речи пак дека е божја воља и помири се со тоа.
Сега ми се разјаснуваат тие 500 години под турско ропство.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Или... изговор за нови колонизаторски војски.

„Ние ќе ја разгледаме ситуацијата во Босна и Херцеговина во вторник, 11 февруари, во Меѓународниот управен одбор. Австрија ќе го зголеми бројот на своите војници во БиХ. Ако ситуацијата ескалира, евентуално ќе треба да се размислува и за трупи на ЕУ, но не сега“, рекол Инцко, пренесува Новости.

Гаврило Принцип Јави се!!!
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Значи за неколку дена демонстрантиве со нивните барања јасно покажаа кој се и што се.
Тие повикуваат на војна и уништување на РС.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Значи за неколку дена демонстрантиве со нивните барања јасно покажаа кој се и што се.
Тие повикуваат на војна и уништување на РС.
Сега веќе го гледаме ефектот на тие спин групации, а сосема се заборавија оригиналните причини за протестите.

Еве еден таков спин мајстор (Месиќ) кој исто така по нечии инструкции го спинува незадоволството на народот во неопходност од ревидирање на уредувањето - како што напоменаа 2 членови погоре, се прави обид за неутрализирање на етничките граници во Босна, т.е. против границите и постоењето на Р. Српска.

Читајте внимателно:

„Наместо тоа, на Дејтон и на неприродните ентитети што тој ги создаде се инсистираше како на недопирлива догма, а на високиот претставник на меѓународната заедница, кој формално имаше овластувања да ја премости сè поголемата поделеност внатре во самата БиХ, во која ентитетите, особено еден, се претвораа во парадржави, му се ускратуваше можноста да ги користи тие овластувања за доброто на Босна и во долгорочен интерес на сите нејзини граѓани“, вели Месиќ во соопштението доставено во медиумите.
Мислам дека е крајно време меѓународната заедница, особено земјите-потписнички на Дејтонскиот договор, меѓу кои е и Хрватска, да ја разберат потребата од итно ревидирање на Дејтон и претворање на БиХ во граѓанско општество на рамноправни граѓани со внатрешна структура многу поинаква од денешната“, вели поранешниот претседател.
Тој оценил дека „немирите во последните неколку дена биле жолт картон и дека не треба да се чека улицата да покаже и црвен картон, зашто тогаш ќе биде доцна.“


http://www.mkd.mk/svet/vesti/mesikj-za-bosna-e-kriv-dejtonskiot-dogovor-treba-da-se-revidira
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
"Најагилен известувач од настаните беше Ал Џезира, американска телевизија која, формално, се води како арапска со седишта во Катар и Кувајт. Земји од кои, заедно со Саудиска Арабија, доаѓаа и парите за муџахедините кои војуваа во босанската војна."

"Од социјални немири, и паролите - дајте ни работа... за само три дена се отиде на пароли - Тито беше подобар; Валтер се враќа во Сараево; покажување врзани споени знамиња на Србија, Хрватска и Босна во првите редови како симбол на единство и единствена држава како подобро решение."

"Тие симболи и пароли ги гледавме и пред почетокот на големата босанска војна пред дваесет и пет години, во Сараево. Само што тогаш Србите во Сараево бараа да не се растура единствената босанска држава, а Хрватите и Бошњаците увезуваа зенги и муџахедини од странство, и трупаа оружје платено од Саудиска Арабија и усташката емиграција. Сликите се исти, но играта е различна."

Мада постов погоре ми е интересен ! :) Усташ ко усташ отсекогаш не ми се допаѓале, реков таков ми е инстинкт !

"Во вторник ќе ја разгледаме ситуацијата во БиХ во меѓународниот управувачки одбор. Австрија ќе го зголеми бројот на своите војници во Босна. Ако состојбата ескалира, ќе мораме евентуално да размислуваме за трупи на ЕУ."

ХА ха ха, револуција за социјални проблеми ? Што беше тој ? Уште посмешно ми е кога некои "влијателни" членови наседнаа на вест. А јас со мирна глава си ги проследив настаните и ја примив веста. Татко ми пак напален југоносталгичар се радува, вели се' нека ги истепа :D, спомнува касни плата, економска слаба бла бла бла, уште триста глупости изнакажа, му велам дека "некои други интервенираат во БиХ ( што и се испостави ( трупи од ЕУ во БиХ )). Сега со солзавец и водени топови дали ќе има "револуција", ха ха ха

Уште посмешно е и' што ја подржуваат оваа "револуција".

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=003241A343492942A174778BCBECEDC3
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Гледам повеќе членови на форумов кажуваат дека во Босна и во сите држави каде има демонстрации сите тие се платеници од некој надворешен...... Добро можи е тоа така не се противам . Но ако погледнеме од другата страна , што ако токму вие сте платениците во Македонија да ширите таква пропаганда , за народот да нема желба за такви демонстрации и да го угушувате тоа уште од самиот старт? Исто некој имаше прокоментирано дека за идеали гинат само будали. Аман бе луѓе за какви и идеали? Во Босна е помал стандардот дури и од нашиов и половината од нив живеат од луѓето кои имаат емигрирано во европските земји. И исто ке пофторам еден член сто имаше напишано . Сега ми е јасно зашто турците останаа тука цели пет века.
Инаку на кратко ке објаснам една ситоација која нема врска со ова во босна туку каков народ живее тука .

-Со друштво во студентски запознавме еден помлад дечко , мислевме дека е студент во домот и онака додека чекавме ред да земеме јаденје дечково почна да прашува за тоа како се живее во домот . И нормално кажавме се негативни работи и само се жалевме , тогаш ни се престави дека е новинар од некоја си телевизија да не откривам сега која и ни кажа дека правел емисија за студентските домови , каде ако сакал некој да излезе пред камера и да објаснел се што не е ок со студентските домови. Во исти момент сите онемевме и прекинавме да зборуваме , и ако тој ни гарантираше дека ке бидеме заштитени и дека гласот ке го преправел а нашите лица заматени . И пак никој не сакаше да зборува за тоа јавно. Сакам да кажам дека сме таков народ кој никој неможи да ни направи толку лошо колку што ние можеме да издржиме.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Гледам повеќе членови на форумов кажуваат дека во Босна и во сите држави каде има демонстрации сите тие се платеници од некој надворешен...... Добро можи е тоа така не се противам . Но ако погледнеме од другата страна , што ако токму вие сте платениците во Македонија да ширите таква пропаганда , за народот да нема желба за такви демонстрации и да го угушувате тоа уште од самиот старт? Исто некој имаше прокоментирано дека за идеали гинат само будали. Аман бе луѓе за какви и идеали? Во Босна е помал стандардот дури и од нашиов и половината од нив живеат од луѓето кои имаат емигрирано во европските земји. И исто ке пофторам еден член сто имаше напишано . Сега ми е јасно зашто турците останаа тука цели пет века.
Инаку на кратко ке објаснам една ситоација која нема врска со ова во босна туку каков народ живее тука .

-Со друштво во студентски запознавме еден помлад дечко , мислевме дека е студент во домот и онака додека чекавме ред да земеме јаденје дечково почна да прашува за тоа како се живее во домот . И нормално кажавме се негативни работи и само се жалевме , тогаш ни се престави дека е новинар од некоја си телевизија да не откривам сега која и ни кажа дека правел емисија за студентските домови , каде ако сакал некој да излезе пред камера и да објаснел се што не е ок со студентските домови. Во исти момент сите онемевме и прекинавме да зборуваме , и ако тој ни гарантираше дека ке бидеме заштитени и дека гласот ке го преправел а нашите лица заматени . И пак никој не сакаше да зборува за тоа јавно. Сакам да кажам дека сме таков народ кој никој неможи да ни направи толку лошо колку што ние можеме да издржиме.
Не ме јеви, револуција во Македонија е еднакво на некој научно-фантастичен филм ! :icon_lol::icon_lol:

Незнам зошто се жалите кога мама и тато ве плаќаат и ви го средуваат животот ! :icon_lol:
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Не ме јеви, револуција во Македонија е еднакво на некој научно-фантастичен филм ! :icon_lol::icon_lol:

Незнам зошто се жалите кога мама и тато ве плаќаат и ви го средуваат животот ! :icon_lol:
Се жалам затоа што моето време за кратко ке дојде , и сум завршил факултет ,тогаш неможи некој да ми рече дека јас ке сум крив што сум се нашол во тешка ситоација за работа пошто нели сум успеал да дипломирам и мојот труд ќе сакам да биде ценет. А не да бегам и јас од оваа држава како татко ми кој за да ми овозможи студиранје кидна од Македонија. Ако ме свати што сакам да кажам . А најпогодени ке бидеме ние студентите кои треба за некоја година да станеме на нозе и да можеме да издржуваме семејство . И да тогаш ке видиме дали е паметно да се чути или да се превземат некој работи , ако ништо повеке барем ке ни е мирна совеста и ќе си кажеме самите себе дека сме сториле се што можеме .
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Баш ова ми беше поента :) младите не се способни за НИШТО ! Али добро е сега, и на факултети ( чинам ) имаат редовна пракса и се подновуваат со нови "предмети" за усовршување на своите способности. Едноставно е, мрзеливи сме премногу. Не сакам да ја трујам темата.

А што мислиш во каква состојба се хендикепираните лица ? Уште во полоша од "нормалните". Никакво образование, никакво искуство, никакво НИШТО !
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
стварта е што сите од бивша југа се над нас или ај пред нас у било која смисла, Босна (Босна и Херцеговина е неприфатлив назив пошто ни Хрватска не се вика Хрватска и Далмација, ни Србија, Србија и Војводина) имаше њу примитивс забрањено пушење, елвис џ куртовиќ и еве нервозни поштар тоа време а што имаа македониа леб и сол лук и вода уставри влатко стефановски е виртуоз ама не го бива да направи мелодија копира од фолк и го дрви со џез, значи Босна босански јазик ни кажува на сите или ќче сме заедно или банани.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
ич не сум наивен и верувам дека некој некаде ги бара своите човечки права,некој кој му е смачено да гледа како власта работи само за нивно добро,додека граѓаните ги плаќаат сметките за нив.

Тој што ги бара правата е искористен, марионети.....поентата е дека постојат луѓе кои не ни знаат дека со протестите остваруваат и туѓа цел покрај нивното легитимно демократско право на протест.

Инцијалната каписла, скоро никогаш не е НАРОДОТ. Него најчесто странски тајни служби - и луѓе на високи глобани позиции, кои ја користат лошата ситуација во земјата. Никој не ви вика дека се простестира само заради заговор, но ицијаторите се секогаш од страна, тие се главната причина за ескалирање на ситуациите и интензивноста на протестите. Ќе пуштат 50- на робијаши, кои ги извадиле од затвори да почнат да прават проблеми и толку треба, кога еден ќе почне лесно е да се продолжи.

Све тоа е лесно изводливо, убаво ви кажа Bratot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom