Револуција во Босна и Херцеговина

Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.799
Поени од реакции
6.948
Бања Лука падна вечерва, Драшко победи.
Си газеше дечково на социјални медиуми и општо на интернет налик наш Апасиев :D да видиме сега како ќе се покаже на дело,
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.816
Си газеше дечково на социјални медиуми и општо на интернет налик наш Апасиев :D да видиме сега како ќе се покаже на дело,
Ќе видиме дали овие промени се вистински или инсталирани од навдор као се досега.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
174
Поени од реакции
124
Бања Лука падна вечерва, Драшко победи.
[/QUOTE]
Падна и Сарајево, таму победи опозицијата. Во општина Центар победи србин, Срѓан Мандич, од наша странка, а најверојатно градоначалник на Сарајево ќе биде Богичевиќ https://m.youtube.com/watch?v=amlODPbfKqk
Во многу општини во Сарајево како советници беа избрани срби и хрвати, посебно од наша странка и сдп. Мандич изјави дека по националност е србин но не и по професија.
За некоја недела се изборите во Мостар по пауза од мн години,таму ќе биде интересно со 3 фронта.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.816
Гледам оној Драшко како го напаѓаат без потребно, никогаш нема да се свести народот тука дека треба да сме еден покрај друг а не еден против друг. Или очигледно сакаат некој како Заев кој ќе ја скрши кичмата, но тоа никој друг не може да го направи, никаде во светот. Е сега ќе видиме дали се можни некакви промени, почнаа да се случуваат зошто не се издржува ова повеќе на овие простори.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
174
Поени од реакции
124
Гледам оној Драшко како го напаѓаат без потребно, никогаш нема да се свести народот тука дека треба да сме еден покрај друг а не еден против друг. Или очигледно сакаат некој како Заев кој ќе ја скрши кичмата, но тоа никој друг не може да го направи, никаде во светот. Е сега ќе видиме дали се можни некакви промени, почнаа да се случуваат зошто не се издржува ова повеќе на овие простори.
На Бих и требаат млади политичари како Драшко, Јелена, Ирфан,Војнин и тн.
Какво мислење имаш за Лана Прлиќ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.816
На Бих и требаат млади политичари како Драшко, Јелена, Ирфан,Војнин и тн.
Какво мислење имаш за Лана Прлиќ?
Не знам скоро ништо за неа освен дека е Хрватинка од Херцеговина. Инаку да баш тоа и треба на БиХ, нормално е секој Србин и Хрват да си ги сака татковините но треба да мисли и на Бих, да се отргнуваат од национализми и лажни жрвти кога од сите страни имало и геноциди, ок геноцид е секое убиство ама дајте да живееме за иднината, или полесно е да се глуми патриотизам од Германија или пак у партиите.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
174
Поени од реакции
124
Гледам оној Драшко како го напаѓаат без потребно, никогаш нема да се свести народот тука дека треба да сме еден покрај друг а не еден против друг. Или очигледно сакаат некој како Заев кој ќе ја скрши кичмата, но тоа никој друг не може да го направи, никаде во светот. Е сега ќе видиме дали се можни некакви промени, почнаа да се случуваат зошто не се издржува ова повеќе на овие простори.
На Бих и требаат млади политичари како Драшко, Јелена, Ирфан,Војнин и тн.
Какво мислење имаш за Лана Прлиќ?
Не знам скоро ништо за неа освен дека е Хрватинка од Херцеговина. Инаку да баш тоа и треба на БиХ, нормално е секој Србин и Хрват да си ги сака татковините но треба да мисли и на Бих, да се отргнуваат од национализми и лажни жрвти кога од сите страни имало и геноциди, ок геноцид е секое убиство ама дајте да живееме за иднината, или полесно е да се глуми патриотизам од Германија или пак у партиите.
Па така е, факт е дека сите три страни се виновни,тоа е реалноста.
Сум живеел во Босна,во некои делови навистина има мултиетничност, во други поделба.
Лана Прлиќ е Мостарка,нејзиниот чичко бил осуден за злочин над Бошњаците, а таа како припадник на хрватската заедница,се зачленува во СДП ( бошњачка странка), станува и пратеник во собрание и стана препознатливо лице.


Нешто повеќе за нејзе
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.761
Поени од реакции
4.319
Не знам скоро ништо за неа освен дека е Хрватинка од Херцеговина. Инаку да баш тоа и треба на БиХ, нормално е секој Србин и Хрват да си ги сака татковините но треба да мисли и на Бих, да се отргнуваат од национализми и лажни жрвти кога од сите страни имало и геноциди, ок геноцид е секое убиство ама дајте да живееме за иднината, или полесно е да се глуми патриотизам од Германија или пак у партиите.
Колку години поминаа од Дејтон и уште не ви е јасно дека БиХ е нефункционална држава, србите се само за Р.Српска и ништо повеќе а федерацијата не ја вртат два посто, хрватите сакаат свој ентитет и така и делуваат политички, а тоа можже да се види и во спортот кога ретко кој хрват ке ја избере БиХ пред Хрватска репрезентација, е једино мислиманите се за оваа БиХ каква што е и која мислам и на нив им е јасно дека е нефункционална... по мене да се паметни како британците рецимо референдум и ајт у пм, но затоа што знаеме какви сме и пллус на тоа додади странски фактор за жал војна на таа територија е неизбежна во следните години, децинии...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.816
Колку години поминаа од Дејтон и уште не ви е јасно дека БиХ е нефункционална држава, србите се само за Р.Српска и ништо повеќе а федерацијата не ја вртат два посто, хрватите сакаат свој ентитет и така и делуваат политички, а тоа можже да се види и во спортот кога ретко кој хрват ке ја избере БиХ пред Хрватска репрезентација, е једино мислиманите се за оваа БиХ каква што е и која мислам и на нив им е јасно дека е нефункционална... по мене да се паметни како британците рецимо референдум и ајт у пм, но затоа што знаеме какви сме и пллус на тоа додади странски фактор за жал војна на таа територија е неизбежна во следните години, децинии...
Види тоа што ти од Куманово го гледаш, плус пристрасно, не значи дека навистина е така. Прво на најголемиот дел од населението, му е преку глава од националистичките реторики и у меѓувреме богатењето на елитите, има луѓе кои сакаат промени но не во странство туку баш овде. Референдум е неизводлива работа, прво затоа што странски фактор нема да го дозволи тоа, затоа што не им одговара такво нешто, единствено како што кажа преку воен конфликт, кој на никого нема да му донесе добро од човечки аспект, а второ малку потешко денес да натераш народ да се тепа коа знаат шо се случувало во '90 и кој доби од тие војни. Значи ако тие опции се нереални, што останува освен опциите кои се надевам дека ќе победат. Но за тоа е потребно многу, многу компромиси и многу објективност, што исто го има кај младите. Треба на секој да му стане јасно дека само ако си помогнат едни со други ќе живеат подобро а вакви тези како твоите само ќе ги израдуваат баш тие странски фактори.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.761
Поени од реакции
4.319
Види тоа што ти од Куманово го гледаш, плус пристрасно, не значи дека навистина е така. Прво на најголемиот дел од населението, му е преку глава од националистичките реторики и у меѓувреме богатењето на елитите, има луѓе кои сакаат промени но не во странство туку баш овде. Референдум е неизводлива работа, прво затоа што странски фактор нема да го дозволи тоа, затоа што не им одговара такво нешто, единствено како што кажа преку воен конфликт, кој на никого нема да му донесе добро од човечки аспект, а второ малку потешко денес да натераш народ да се тепа коа знаат шо се случувало во '90 и кој доби од тие војни. Значи ако тие опции се нереални, што останува освен опциите кои се надевам дека ќе победат. Но за тоа е потребно многу, многу компромиси и многу објективност, што исто го има кај младите. Треба на секој да му стане јасно дека само ако си помогнат едни со други ќе живеат подобро а вакви тези како твоите само ќе ги израдуваат баш тие странски фактори.
Тачно е дека ја од Куманово неможам да дадам објективна слика, но од правење на муабет со луѓето кои живеат таму, дури и имам некои подалечни роднини и од нив можам да заклучам колку е меѓу религиската омраза таму...ке ви дадам два примера без да навлегувам кој е крив кој не е, рецимо онаа хумористична серија како и да се викаше главниот лик беше Изет Фазлиновиќ, мене ми беше симпатична и смешна и тепав време со неа, но од роднините што живеат таму несакаат да ја смислат једино затоа што муслиман е главен лик, друга работа таму се дешавале такви страшни работи што уште сто године неможат да ги избришат сеќавањата, имено во Добој на почетокот на војната излезе човек во својот двор и од соседниот излезе комшија со пушка овој здраво комшо комшијата метак во глава, до ден денеска никој не одговарал, ден денеска нивните потомци неможат да смислат муслимани... едноставно никој паметен не сака рат, но опстојување на оваа БиХ немогуќа мисија, така да референдум е једино логично решение кое без рат може да дојде до „ да се не љубимо“ без капка крв, се останато е мучење и билдање на тензии.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.816
Тачно е дека ја од Куманово неможам да дадам објективна слика, но од правење на муабет со луѓето кои живеат таму, дури и имам некои подалечни роднини и од нив можам да заклучам колку е меѓу религиската омраза таму...ке ви дадам два примера без да навлегувам кој е крив кој не е, рецимо онаа хумористична серија како и да се викаше главниот лик беше Изет Фазлиновиќ, мене ми беше симпатична и смешна и тепав време со неа, но од роднините што живеат таму несакаат да ја смислат једино затоа што муслиман е главен лик, друга работа таму се дешавале такви страшни работи што уште сто године неможат да ги избришат сеќавањата, имено во Добој на почетокот на војната излезе човек во својот двор и од соседниот излезе комшија со пушка овој здраво комшо комшијата метак во глава, до ден денеска никој не одговарал, ден денеска нивните потомци неможат да смислат муслимани... едноставно никој паметен не сака рат, но опстојување на оваа БиХ немогуќа мисија, така да референдум е једино логично решение кое без рат може да дојде до „ да се не љубимо“ без капка крв, се останато е мучење и билдање на тензии.
Абе се е тоа ок, па да немало омраза немало ни да има потреба за дискусијава, ќе си било се средено, далеку од тоа дека викам се е сменето. Генерациски се подобруваат работите, јас сум запознал многу млади луѓе од БиХ, Тузла, Бања Лука, Мостар, Дервента, Срби што викаат Република Србска и БиХ пред Србија, за бошњаците па да неправам муабет, тие и онака се муслимански словени, но има уште многу да се работи на тоа, поточно да се изгради самосвест, зошто на крајот од денот сите сте исто "племе". Колку и да ги поделиш, по природен пат пак се спојуваат, ете после толку крвопролевање лик од Дервента(сигурно знаеш колку срања имало таму) нема проблем да живее со муслимани, Хрвати.

Не велам дека е лесен таков процес, многу е лесно да направиш проблем кај такви народи ама нема друга опција, ете освен поделбата шо е невозможна и неприродна(ама е ок ако гарантира мир и стабилност, но као шо кажав невозможна)

Ако некој сака преродба и конечно мрднување од мртвилото на овие простори, отфрлање на национализмот е прва точка која треба да се практикува. Пак ќе кажам претежок процес е тоа, од самиот себе тргам, ама само така ќе се победи странскиот фактор, вака ќе си продолжиме да се "победуваме" еден со друг а всушност ќе губиме сите за некој од страна да добива.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.429
Поени од реакции
5.796
Босна е нефункционална држава и сите обиди да се централизира се обично силување на волјата на 50% од населението таму. Ете го Драшко левите медиуми во регионот го дигаа во небеса како го победил Додик во Бања Лука за да им даде ладен туш кога одма после изборите излезе на уште поекстремни српски позиции отколку Додик.

СДП се чисто националистичка муслиманска/бошњачка партија со неколку „мултиетнички“ лица ставени на насловна страница да глумат некаква си мултиетничност. Мислам, кој е мотивот на некој србин или хрват од БиХ да се откаже од многу постари идентитети кои се супериорни од босанскиот во секој поглед? Бошњаци католици и православци да станат за да бидат малцинства во доминантно муслиманска нација која што во секој поглед е утепана за да и дадат малку европски штих. И пак ништо немаат тие од такво нешто, само триаголникот Сарајево - Тузла - Зеница би бил добитник.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.761
Поени од реакции
4.319
Абе се е тоа ок, па да немало омраза немало ни да има потреба за дискусијава, ќе си било се средено, далеку од тоа дека викам се е сменето. Генерациски се подобруваат работите, јас сум запознал многу млади луѓе од БиХ, Тузла, Бања Лука, Мостар, Дервента, Срби што викаат Република Србска и БиХ пред Србија, за бошњаците па да неправам муабет, тие и онака се муслимански словени, но има уште многу да се работи на тоа, поточно да се изгради самосвест, зошто на крајот од денот сите сте исто "племе". Колку и да ги поделиш, по природен пат пак се спојуваат, ете после толку крвопролевање лик од Дервента(сигурно знаеш колку срања имало таму) нема проблем да живее со муслимани, Хрвати.

Не велам дека е лесен таков процес, многу е лесно да направиш проблем кај такви народи ама нема друга опција, ете освен поделбата шо е невозможна и неприродна(ама е ок ако гарантира мир и стабилност, но као шо кажав невозможна)

Ако некој сака преродба и конечно мрднување од мртвилото на овие простори, отфрлање на национализмот е прва точка која треба да се практикува. Пак ќе кажам претежок процес е тоа, од самиот себе тргам, ама само така ќе се победи странскиот фактор, вака ќе си продолжиме да се "победуваме" еден со друг а всушност ќе губиме сите за некој од страна да добива.
Дружее ова ти што го пишуваш е ромаантично и како би требало да биде, али БиХ не е Швајцарија и нема ни да бидне едноставно е така како што е на терен работата... викаш немало проблем да живеат муслимани и хрвати, срби и муслимани, срби и хрвати, а всушност е не е дека немаат проблем туку мораат, нешто слично како ние и братучедите, што мислиш во Тетово немаат проблем нашиве да живеат со шкргиве?... имаат и те како но тука се кај се и се навикнеш така да тоа ти е.
Автоматски споено мислење:

тие и онака се муслимански словени
исламизирани срби, на кои многу им смета таа квалфикација а во недостиг на историја својатаат средновековни ликови као Котромановиќ, кој бил српски средновековен владар на таа територија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom