Реакции по повод откритието на професорите Бошевски и Тентов за Розетскиот Камен

Член од
9 мај 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
VirtualVlad напиша:
Ne e do mene da go citam toa, jas ne sum nitu lingvist nitu kriptolog (kolku sto znam nitu Бошевски и Тентов ne se ). Si ima vistinski naucninic toa da go istrazuvaat. Samo velam deka dokolku bi bilo vistina toa, tao ke bese glavna vest na CNN.
Вистината всушност е дека повеќето важни работи не излегуваат на CNN ,или излегуваат дури откога ке се пробие веста по “алтернаѕивни“ канали,па мораат да ја забележат.
Заради такви работи изгубија 90% од гледаноста во последните 10 години,додека разните news сајтови по интернетот станаа забележителна сила
Жалам за офтопикот.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Gledav nekoe intervju so eden od nasive sto go desivrirase kamenot. Tamu spomna deka veke im dale "rabota" od nekolku naucni institucii da desifriraat poveke drugi spisi. Se nadevam deka uspesno e si ja srabotat rabotata so sto i najdobro ke potvrdat za vistinitosta na nivnoto otkritie.
 
Член од
9 мај 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
Muabetot mi beshe cisto za CNN.

CNN ne e nikakov reper za nisto i ne me terajte da gi redam rabotite sto ne gi objavuvaat.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
183
Поени од реакции
0
Misirkov напиша:
Toa e dokazhano od Prof. Horace Lunt od univerzitetot Harvard i Igor Shevchenko od Dumbarton Oaks, isto taka edna od najeminentnite institucii so sedishte vo Washington, DC, koi ja lociraat plochata vremenski dva veka po smrtta na car Samoil. Shevchenko napravi latex kopija na originalnata plocha i taa se razlikuva od friziranata so dodaden tekst na bugarot Zaimov.

Vprochem namesto da se rezilite so stav "sto bi bilo koga bi bilo", treba da go prochitate dokazot: Slavic Review, Vol. 31, No. 2, June 1972, pg. 499.

Istoto vazhi i za Rosetta stone inscription:

http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/
Izvini, no ovoj Horace Lunt e najmalku neutralen. Za drugiot nemam slusano.
 
Член од
29 октомври 2005
Мислења
26
Поени од реакции
1
А како ја проверуваше ти ненеутралноста на Horace Lunt?! И што фактор е тоа што ти не си слушнал за Игор Шевченко?

Инаку добро се насмејав кога прочитав како во својот пост еден од десно-ариевските контрареволуционери не просветли со пораката не го читајте весникот - непријателски е. Како во старите добри комунистички времиња. Бојата е иста, јазикот е ист, методите се исти. Се гледа дека младиот господин е добро обучен од контрареволуционерниот комесаријат и го владее речникот на десничарите од новата Европа. Потоа следуваа наведувањата на егзактните докази дека госпоѓата не зборува вистина оти има немакедонско второ презиме. Навистина кој не би капитулирал пред вакви стамени аргументи? Друг па форумаш триумфално објави-писменост во Македонија имаше и пред светите Кирил и Методиј, тоа било дури научно докажано. Се јавија и браќата отаде Пирин со нивните романтичарски себеубедителни трансови.

Но, поентата ми беше: Госпоѓата и секој оној што и верува е во заблуда оти го нема прочитано научниот опис на велеславните Бошевски и Тентов. ;) :)
 
A

anaveno

Гостин
Hа cnn го нема и ова:

http://my.opera.com/ancientmacedoniansscripts/blog/show.dml/438514

http://my.opera.com/ancientmacedoniansscripts/blog/show.dml/438524

A постои многу одамна пред нив. Лајнари-фалсификатори на историјата колку сакате имало. Пример:

"немало Антички Македонски Јазик" (зборови).


Но...

All we have is a set of about 150 words that were recognized as Macedonian in Antiquity, many of which are derived from a Macedonian-to-Greek dictionary by a man named Amerias.

These 150 words can be divided into two groups:

http://quod.lib.umich.edu/cgi/t/text/pageviewer-idx?c=moa&cc=moa&idno=acl3129.0001.001&q1=amerias&frm=frameset&view=image&seq=157


ИМАЛО и МАКЕДОНЦИ..

Побарајте на гугл:


Гробницата на Persian king Darius I the Great кој е - buried at Naqš-iRustam

Таму има записи за indications of people кои се викаат МАКЕДОНЦИ со СУН КАПИ ВО 512 г. п.н.е.
(ебаго, не пишувале само елините истории).

И тоа ќе нема на CNN. Можеби на Discovery...
 
A

anaveno

Гостин
Дали и овие шират ерес?!

Баткиве кажуваат дека на овие простори има многу податоци за почеток на светската писменост...

The Collapse of the Indus-Script Thesis: The Myth of a Literate Harappan Civilization
Steve Farmer, Richard Sproat, and Michael Witzel1

Abstract

Archaeologists have long claimed the Indus Valley as one of the four literate centers of the early
ancient world, complete with long texts written on perishable materials. We demonstrate the
impossibility of the lost-manuscript thesis and show that Indus symbols were not even evolving in
linguistic directions after at least 600 years of use. Suggestions as to how Indus symbols were used are
noted in nonlinguistic symbol systems in the Near East that served key religious, political, and social
functions without encoding speech or serving as formal memory aids. Evidence is reviewed that the
Harappans’ lack of a true script may have been tied to the role played by their symbols in controlling
large multilinguistic populations; parallels are drawn to the later resistance of Brahmin elites to the
literate encoding of Vedic sources and to similar phenomena in esoteric traditions outside South Asia.
Discussion is provided on some of the political and academic forces that helped sustain the Indusscript
myth for over 130 years and on ways in which our findings transform current views of the Indus
Valley and of literacy in the ancient world in general.

1 Contact information: Steve Farmer, Ph.D., Portola Valley, California, saf@safarmer.com; Richard Sproat,
Departments of Linguistics and Electrical and Computer Engineering, the University of Illinois and the Beckman
Institute, rws@uiuc.edu; Michael Witzel, Department of Sanskrit and Indian Studies, Harvard University,
witzel@fas.harvard.edu.
 
A

anaveno

Гостин



Y’’ било грецко...или феничанско???

А ОСИНЧАНСКОВО ????
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Сега видјах темата.
Много е странно с какава страст заштитавате тази налудничава историја.
Честно, става ми неудобно чак, че се хваштате за това псевдонаучно откритие. Истината е че никој по света не об'рна внимание на "откритието" за което писаха македонските весници. Така че в интервјуто в "Глобус" са казани истини.
ште ви предложа нешто. Напишете в Google News rosetta stone и вижте резултата. Може да пробвате и с rosetta stone macedonia.
1.Да ти кажам право, нас ич не ни е гајле дали тебе ти е удобно или не.

2.Не е точно, веќе учествувале на симпозиуми во други држави.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Каде е сега бела Марија Ѕамали?

Иначе, темава е баѓи стара, и то отворена или од членот на раководството или од игор малоноФски, двајца тро ментално пореметени себе убедени и само наречени експерти по се и сешто шо е потребно да се негира Македонскиот Народ, Историја, Култура, се шо е Македонско. :)

3а едниот сум поприлично убеден дека е во служба на некои удбашки структури , а другиот е премногу глупаф и за тоа...
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
1.Да ти кажам право, нас ич не ни е гајле дали тебе ти е удобно или не.

2.Не е точно, веќе учествувале на симпозиуми во други држави.
Да, бјаха на нјакак'в симпозиум в Санкт Петербург по покана на известнија с налудничавите си тези "историчар" Валериј Алексеевич Чудинов.

Прочети малко повече за него:


"Валериј Алексеевич Чудинов имеет физическое образование, однако большаја часть написанных им книг посвјаштена славјанској письменности. По результатам своих исследованиј Чудинов делает сенсационные выводы о том, что русскиј јазык јавлјаетсја одним из древнејших јазыков на Земле, а русскаја письменность суштествует несколько десјатков тысјач лет. Исследуја книжное воспроизведение рисунков в пештерах палеолита на территории Франции, профессор Чудинов полагает, что они сопровождајутсја надписјами на русском јазыке.
на мамонте написано — «мамонт», а на лошади написано «дил»! Отсјуда појавилось русское слово «коркодил». Потому что схема словообразованија одинаковаја — «корковыј дил» — конь из корки, а корка — чешуја. Поэтому у нас не искаженное англијское или латинское слово, а, наоборот, латинское слово — это искаженное русское: было «коркодил», а стало «крокодил».​
Гипотезы Чудинова академическими институцијами не принимајутсја, поскольку они противоречат устојавшејсја историческој картине мира"

Реално обв'рзването им с Чудинов ги представја точно като "псевдоисторичари" и насетне никој не може да гледа на тјах сериозно.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Статусот на Чудинов не е мерка дали истражувањето е валидно или не. Историската наука не е натпреварување за здобивање популарност.

Од самиот почеток Бошевски и Тентов беа нападнати заради нивните професии, а не за тоа што го зборуваат. Дали тоа некој се плаши од нови откритија?!

Марија Станковска продолжи во тој стил, со “исчудувања’’ наместо со отворен пристап да разбере за што се работи. Но сега нигде ја нема, затоа што воопшто и не ја сфатила методата која Б&Т ја употребија.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Барајќи на Гоогле, видов многу грчки форуми каде што се исмева и омаловажува откритието на Тентов и Бошевски, а и во светската наука е широко прифатено дека средниот запис од Розета е на египетски јазик со демотски писмо.

Ако нашите научници се убедени во точноста на нивното откритие (дај боже да е се точно), тогаш ќе мора добро да се испотат за да ги протуркаат нивните наоди во светската јавност.
Напред Т & Б !!!! :eek:lee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom