Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.746
како зедовте замав непушачите , ме потсеќате на албанците со бадинтеровото мнозинство во парламенотот.ако се едвај 20 % без нив ниеден закон не може да се донесе во државата што е битен за мнозинството.или во окупирана европа петтата колона кој претходно била безимена буква , ама кога дошол некој посилен и зедоја сила па почнаја да вадат комплекси.и гледам тука со зависници наркомани ова она.како прво мислам дека никој за цигара нема отепано некој, ограбено или ебавано за една цигара.плус на форумот еден куп се јавија кои се бифши пушачи, каде се лечеја тие на клиники??ако бевме толку зависни досега сто пати ке го прекршеја законот не од дека пари имаат многу , не дека сме нецивилизирани или некултурни туку од проста причина дека сме тешки зависници па небираме место и време ко ке не фати криза за цигара.така да споредбата воопшто не е иста.како второ ме отрувте од типот на јас нејкам алиштата , нејкам очите градите здравјето.се губи поентата затоа што на секој нешто му пречи, а народната вика дека на килав кур и влакната му пречат.сега ако се споредвате со тоа ок поштовам.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Власта не отстапува од целосната забрана за пушење. Нема намера да го промени законот. „Краткорочно е вообичаено да има мало намалување во прометот на угостителските дуќани“, рече Владимир Пешевски, вицепремиер за економски прашања.
„Но, во севкупните ефекти очекувани од намалувањето на консумирањето на цигарите, воопшто во економијата долгорочно сметаме дека се успешни“, објаснува Пешевски.
Угостителите пак, најавуваат протести со затворање на сите локали низ земјава. Клуч ќе стават следниот викенд, во петок во 20 часот и нема да отворат цели 24 часа.

ne mi e jasno sto ke postignat so toa sto nema da rabotat 24 casa

me interesira dali elektronskite cigari se zabraneti da se pushat vo lokalive.
mislam deka ne se zabraneti, bidejki ne ispustaat cad, kolku sto znam jas
 

DonLosko

Il capo di tutti capi
Член од
2 февруари 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Абе луѓе факт е дека законов а ептен глупав ама неможе и пушачи и непушачи во иста просторија да се стаат и раат да бидеме! И неможе тие што пушите да запалите цигара кај сакате затоа што има луѓе што не пушат и што им смета тоа.
-Ако не пушиш и нејкеш чад не влегувај и готово! Какво размислување е тоа! Глупости од кај па тие што пушат имаат поголема предност од мене што сум решил да не пушам. Глупости не ја ни свакам поентата на пушење цигари?! :toe: Мавни се на хорс и скини конци побрзо не не трујте сите.
Законот е претеран али не бива и така како што беше. 80% од младината пушат цигари и поголемиот дел од тие запалиле првпат цигара со друштво од чалам во некоја дискотека. Законот е драстичен ама нема смисла и обратно да биде :toe:
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
ova ме испровоцира, како немаат слободен избор сите имаат слободен избор, тебе никој не ти брани да пушиш пуши слободно и во кафулињата само ако те фатат ке си платиш казна, значи ти имаш слободен избор...
А последиците од тој избор ги сносиш самата...
Ова е слободен избор ?? поглуп одговор немам прочитано до сега :tapp:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
ova ме испровоцира, како немаат слободен избор сите имаат слободен избор, тебе никој не ти брани да пушиш пуши слободно и во кафулињата само ако те фатат ке си платиш казна, значи ти имаш слободен избор...
А последиците од тој избор ги сносиш самата...
Ова е исто како ТЕБЕ НЕПУШАЧ ДА ТЕ ТЕРААТ ДА ПУШИШ ИЛИ ДА ПЛАТИШ КАЗНА ЗОШТО НЕ ПУШИШ :toe:


Кажи ми зошто се откажа од цигарите?
Затоа што ЈАС ТАКА САКАМ, А НЕ ДЕКА МИ НАРЕДИЛ пwемиеwoт.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Маќедонка, немој така.
Да не се Бог и Груевски нема да не има на земјава како народ, нација и држава!
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
ili pak e isto kako da kazes deka ne e izopaceno da dozivuvas psihicko zadovolstvo so smukanje smrdea.toa ic ne e perverzno taka?
непушачите да одговорат дали знаат колку лица во Македонија годишно заболуваат од рак на бели дробови и дали постои можност истиот да се излечи?

Чекам одговор :pipi:


Неееееееееееееееееееееееее! Зарем!

Не, не и не!

Бог нема да дозволи!
За да не биде крив Бог ќе си организираат референдумче...затоа ги гласаа :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
me interesira dali elektronskite cigari se zabraneti da se pushat vo lokalive.
као што гледам испуштаат дим повеќе од права цигара...е сега димот дал е штетен и дали гуши, не знам пошто ова е за мене нешто ново, како вода на Марс


Интересно...да измислат уште електронска ракија, електрожолта, е-сливовица, јбг... е-лоза
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
непушачите да одговорат дали знаат колку лица во Македонија годишно заболуваат од рак на бели дробови и дали постои можност истиот да се излечи?

Чекам одговор :pipi:



За да не биде крив Бог ќе си организираат референдумче...затоа ги гласаа :toe:
pa toa i jas ti vikam od luge koi imaat seriozno psihicko poremetuvanje nemozes da baras nekakva odgovornost ili oset za posledici.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
pa toa i jas ti vikam od luge koi imaat seriozno psihicko poremetuvanje nemozes da baras nekakva odgovornost ili oset za posledici.
Биди појасен околу бројките :pipi:

me interesira dali elektronskite cigari se zabraneti da se pushat vo lokalive.
Зборот цигара веќе не постои во македонскиот јазик, а воедно и забранета е продажба на


Од сеа само екологија.....
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ama neznam do koja faza psihicki si.....ali aj eve
bez nikakvav druga konkurencija ubedlivo najgolen predizvikuvac na lung cancer so 90 procenti se cigarite(odnosno onie koi gi pusat) a ostanatite 10 procenti zaboleni se na zalost pasivnite pusaci koi sega so ovoj zakon se zastiteni(vo ovaa grupa na zastiteni ne spagaat vasite roditeli/deca vo slucaj da ste pusac)

dovolno? ili cigarite si go napraile svoeto?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
ama neznam do koja faza psihicki si.....ali aj eve
bez nikakvav druga konkurencija ubedlivo najgolen predizvikuvac na lung cancer so 90 procenti se cigarite a ostanatite 10 procenti se na zalost pasivnite pusaci koi sega so ovoj zakon se zastiteni(vo ovaa grupa ne spagaat vasite roditeli/deca vo slucaj da ste pusac)

dovolno? ili cigarite si go napraile svoeto?
Ако не прекинеш со навреди, ќе те санкционирам на подолг период.
Дискутирај како сите други, смирено.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
ama neznam do koja faza psihicki si.....ali aj eve
bez nikakvav druga konkurencija ubedlivo najgolen predizvikuvac smrta koj predizvikuva lung cancer so 90 procenti se cigarite a ostanatite 10 procenti se na zalost pasivnite pusaci koi sega so ovoj zakon se zastiteni(vo ovaa grupa ne spagaat vasite roditeli/deca vo slucaj da ste pusac)

dovolno? ili cigarite si go napraile svoeto?
90 % од македонците се заболени од белодробен канцер ?:ija:
Ти добар си со здравјето, гледам јас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom