Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Зошто човек кој има астма не би си дозволил да седне во кафич? Или некој кој има хпв, или излекуван рак? А, сепак, замисли, не сака некој да му дува чад во лице и со тоа да се изложи на ризик, а од друга страна сака да излезе и да се напие кафе надвор од дома. Здравјето веќе не им е загрозено на излекуваните од рак, ама не сакаат ни да си го загрозат, па затоа не сакаат ни чад да дишат.
И, по втор пат, да, има и други причинители на рак, факт е дека живееме во ужасно загадена средина, и не можам да ви ја разберам логиката дека заради тоа што ни е загадена земјата, треба да се труеме и со цигари. Цигарите не се само капка во море, ако тоа сакате да го кажете. И, не, вие не сте недопирливи од штетните ефекти на цигарите, вие сте само обични смртници кои се очигледно премногу млади за да сфатат што се' може да се случи. Фактите не ви одат во прилог, затоа не се силете толку, тоа што можеби бројно има многу пушачи не значи дека сте во право или посилни.
никој не рече дека заради тоа шо ни е загадена околината пушиме цигари. ја пушам лично за мое задоволство не за твој инат не за мој инат. не за да наштетам на некој или да му полнам џњбот едноставно за мој интерес. дали ја се трујам или не лично мое е и никој неможе да ми забрани мене дали ке пушам или не. мое право е тоа.
види и ние и вие и сите се обични смртници и добро знам шо може да ми се случи од цигарите... мој избор моја воља. и а те прашам шо те прави тебе толку постар да ми делиш памет? исто години имам колку и ти значи ти знаеш шо е океј а шо не е за тебе ја знам шо е океј а шо не е за мене...
и те молам каде виде дека сме во право зашо не има во голем број пушачи? никој никаде тоа не го кажа..

у врска со асмата или ХПВ то. колку заболени има од тие болести во македонијава бе човек а колку пушачи има... ај мене ке ми објасниш дека не е океј. ама на 700 000 како ке им објасниш? и тоа 700 000 официјална бројка а верувам повеќе дека се.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
никој не рече дека заради тоа шо ни е загадена околината пушиме цигари. ја пушам лично за мое задоволство не за твој инат не за мој инат. не за да наштетам на некој или да му полнам џњбот едноставно за мој интерес. дали ја се трујам или не лично мое е и никој неможе да ми забрани мене дали ке пушам или не. мое право е тоа.
види и ние и вие и сите се обични смртници и добро знам шо може да ми се случи од цигарите... мој избор моја воља. и а те прашам шо те прави тебе толку постар да ми делиш памет? исто години имам колку и ти значи ти знаеш шо е океј а шо не е за тебе ја знам шо е океј а шо не е за мене...
и те молам каде виде дека сме во право зашо не има во голем број пушачи? никој никаде тоа не го кажа..

у врска со асмата или ХПВ то. колку заболени има од тие болести во македонијава бе човек а колку пушачи има... ај мене ке ми објасниш дека не е океј. ама на 700 000 како ке им објасниш? и тоа 700 000 официјална бројка а верувам повеќе дека се.
Ама гледаш, финтата е што ти знаеш што ќе ти се случи и го прифаќаш ризикот, а непушачот не може да се изолира од чадот од твоите цигари и пушејќи ти и него го изложуваш на истиот ризик на кој тој не сака да биде изложен.
Можеби не сум постара од тебе, ама за жал се имам соочено со одвратни работи и знам што значи да си го бараш здравјето назад, колку тешко тоа се добива и колку е скапоцено, па не сакам да си го ризикувам заради нечија туѓа желба да го прифати ризикот.
Цело време сите се поставувате дека има бројно многу пушачи и дека заради тоа сте во право и дека законот заради тоа треба да падне. Има 700 000 пушачи, остатокот се непушачи.
Во врска со астмата, хпв, или било која болест, не се работи конкретно само за тие луѓе, туку и за оние кои се здрави и сакаат такви и да останат. И верувај има многу повеќе луѓе со здравствени проблеми и ризици отколку што мислиш, тоа што некој изгледа сосема нормално сега, не значи дека не поминал хемотерапија пред неколку месеца или некоја друга подеднакво тешка терапија за да стигне до здравје.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
најгадни се бившите пушачи ...кога ќе осетат мирис на цигара ..ги влече носталгија:vozbud:.....другите изговори им се само тра ла ла....:toe:
Јас сум бивши пушач, немам запалено цигара 6 месеци, а пред тоа пушев по 3 кутии цигари на ден :kesa: и не ми пречи ако некој запали цигара пред мене, ми пречи диктатурата во државава и немањето слободен избор.:toe:
И нека не дрват ПАРТИСКИТЕ НЕПУШАЧИ, подобро да прогуглаат околу ракот на белите дробови и нека ми одговорат на прашањето.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ама гледаш, финтата е што ти знаеш што ќе ти се случи и го прифаќаш ризикот, а непушачот не може да се изолира од чадот од твоите цигари и пушејќи ти и него го изложуваш на истиот ризик на кој тој не сака да биде изложен.
Можеби не сум постара од тебе, ама за жал се имам соочено со одвратни работи и знам што значи да си го бараш здравјето назад, колку тешко тоа се добива и колку е скапоцено, па не сакам да си го ризикувам заради нечија туѓа желба да го прифати ризикот.
Цело време сите се поставувате дека има бројно многу пушачи и дека заради тоа сте во право и дека законот заради тоа треба да падне. Има 700 000 пушачи, остатокот се непушачи.
Во врска со астмата, хпв, или било која болест, не се работи конкретно само за тие луѓе, туку и за оние кои се здрави и сакаат такви и да останат. И верувај има многу повеќе луѓе со здравствени проблеми и ризици отколку што мислиш, тоа што некој изгледа сосема нормално сега, не значи дека не поминал хемотерапија пред неколку месеца или некоја друга подеднакво тешка терапија за да стигне до здравје.
е сеа и ти .... види у македонијава наша прво сите се болни од грижа зашо се лудат како ли ке прежвеат.. толку многу болести има шо ако земеме да окривуваме луѓе ке ја дотераме работава и до хаг...
океј ја знам дека не е во ред да го трујам то шо ке седи до мене
а ти кажи ми океј ли е јас од работа на секој саат време да искачам за да запалам цигара? океј е у кафич да идам и да искачам за да запалам цигара? па имајте малце разбирање луѓе... на законов му се радувате со цело срце а богами има некои шо викаат Е СЕА НЕКА МРЗНАТ НАДВОР МАЛЦЕ.. па добро ние не сме луѓе? пушиме цигари и сеа ај надвор на мрзнење... 100 пати поторив
одделени простории за пушачи или непушачи и законот е на место
или па одредени кафичи за пушачи ил непушачи.. и вака одговара

Јас сум бивши пушач, немам запалено цигара 6 месеци, а пред тоа пушев по 3 кутии цигари на ден :kesa: и не ми пречи ако некој запали цигара пред мене, ми пречи диктатурата во државава и немањето слободен избор.:toe:
И нека не дрват ПАРТИСКИТЕ НЕПУШАЧИ, подобро да прогуглаат околу ракот на белите дробови и нека ми одговорат на прашањето.
... и ја поставив некои прашања али не ми се одговорени.. дали не заслужив одговор.. дали прашањата не заслужуваат одговор или па се нема одговор за некои работи тоа не се знае.. нека остане како мистерија ако не :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Идам да запалам цигара, а сите поддржувачи на законот да му го поддржат на Кочо!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
5
ми пречи диктатурата во државава и немањето слободен избор.:toe:

ova ме испровоцира, како немаат слободен избор сите имаат слободен избор, тебе никој не ти брани да пушиш пуши слободно и во кафулињата само ако те фатат ке си платиш казна, значи ти имаш слободен избор...
А последиците од тој избор ги сносиш самата...


Кажи ми зошто се откажа од цигарите?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ova ме испровоцира, како немаат слободен избор сите имаат слободен избор, тебе никој не ти брани да пушиш пуши слободно и во кафулињата само ако те фатат ке си платиш казна, значи ти имаш слободен избор...
А последиците од тој избор ги сносиш самата...


Кажи ми зошто се откажа од цигарите?
жити слободниов избор...
сеа ова е исто ко ја да ти кажам ако ја изберам да те утепам ке те утепам а казната ке си ја платам???:tapp:
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Во мојот претходен пост побарав непушачите да одговорат дали знаат колку лица во Македонија годишно заболуваат од рак на бели дробови и дали постои можност истиот да се излечи?

Ќе ме удостои некој непушач со одговор?:uvo:
Јас! Поима немам, затоа што во нашава драга држава, нити се вршат испитувања нити се собираат реални статистики. Дај ми статистика за било што во државава. Ама тоа не значи дека сме подобри или полоши од другите. Истите куршуми не дупат како останатиот бел свет.

океј ја знам дека не е во ред да го трујам то шо ке седи до мене
И, што превземаш во врска со тоа?

а ти кажи ми океј ли е јас од работа на секој саат време да искачам за да запалам цигара?
Не е ОК, намали.

океј е у кафич да идам и да искачам за да запалам цигара? па имајте малце разбирање луѓе... на законов му се радувате со цело срце а богами има некои шо викаат Е СЕА НЕКА МРЗНАТ НАДВОР МАЛЦЕ.. па добро ние не сме луѓе? пушиме цигари и сеа ај надвор на мрзнење... 100 пати поторив
Да си ми колега во канцеларија, и да ти беше дозволено да пушиш, и да палеше на секој саат, И ДВАЈЦАТА ЌЕ СЕ МРЗНЕВМЕ, пошто прозорот ќе беше нон-стоп отворен.

одделени простории за пушачи или непушачи и законот е на место
или па одредени кафичи за пушачи ил непушачи.. и вака одговара
Тоа со одделните простории не функционира. Оваме се случи после првиот обид за воведување на закон за пушење - со одделени простории. Во еден скопски клуб, газдата се обиде да одвои простории за пушачи и непушачи. И така, додека јас си џускав под знакот за непушење во едно гзместо сопче со чкарт озвучење, дојдоа две шмизли и си запалија цигари. Јас најљубезно ги прашав дали можеби не го видеа огромниот знак за непушење- најљубезно ми одговорија: зачадено и загушливо им било таму кај пушачите.

Одделни објекти во кои ќе биде дозволено пушење поддржувам - но само со соодветни лиценци. За да добијат лиценца да треба задоволуваат стандарди за вентилација кои би се тестирале годишно заради обнова на лиценцата. И во секој случај тоа да бидат објекти за возрасни - малолетници јок.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Може да ги прашаш и колку време неделно проведуваат во кафана, кафич.....

ако се таму по цел ден и таму спијат законов има и од мене подршка:pos2:...а вака толкава галама кренаа за саат два (којзнаа дали се и толку) што инцидентно ќе влезат во локал, па одма ќе ги добиеле сите познати и непознати болести.

Тие што никогаш не пушеле и не креваат толку галама, поразумни се, најгадни се бившите пушачи ...кога ќе осетат мирис на цигара ..ги влече носталгија:vozbud:.....другите изговори им се само тра ла ла....:toe:

ima i nepusaci koi sto se vraboteni vo takvi lokali i dnevno pominuvaat po 8 casa vo zacadena prostorija
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
И, што превземаш во врска со тоа?
или ке се потргнам или ке гледам димот да не иде накај него :smir:
Не е ОК, намали.
зашо да намалам? еј. има некои на пола саат шо палат цигара...
сеа кај несмееме па и ке ни кажувате по колку да пушиме?
следно шо ке биде? секој работен ден од толку до толку може да се пуши сабота и недела несмееме!?:nesvest:

Да си ми колега во канцеларија, и да ти беше дозволено да пушиш, и да палеше на секој саат, И ДВАЈЦАТА ЌЕ СЕ МРЗНЕВМЕ, пошто прозорот ќе беше нон-стоп отворен.
Грешка. имам култура пред се а богами и совест. ке искочев или ја надвор или ке го подотворев прозорот па е гледав поголемото количество на чад директно надвор да отиде со тоа шо нема д ти ја ладам просторијата толку.

Тоа со одделните простории не функционира. Оваме се случи после првиот обид за воведување на закон за пушење - со одделени простории. Во еден скопски клуб, газдата се обиде да одвои простории за пушачи и непушачи. И така, додека јас си џускав под знакот за непушење во едно гзместо сопче со чкарт озвучење, дојдоа две шмизли и си запалија цигари. Јас најљубезно ги прашав дали можеби не го видеа огромниот знак за непушење- најљубезно ми одговорија: зачадено и загушливо им било таму кај пушачите.

Одделни објекти во кои ќе биде дозволено пушење поддржувам - но само со соодветни лиценци. За да добијат лиценца да треба задоволуваат стандарди за вентилација кои би се тестирале годишно заради обнова на лиценцата. И во секој случај тоа да бидат објекти за возрасни - малолетници јок.
тие шмизлите немале воспитање прво.. ја да сум бил на твое место богами или ке ги избацев или ке им залепев по една. ако нема право да пуши НЕМА и крај.. дали сум пушач или не ке се почитува тоа...
инаку мислев за физички одделени простории а дали ке функционира.. незнам мислам да али немора да значли точно
и тоа со лиценцата не се согласувам. нека има стандарди и се ко шо треба али лиценца.. ЈОК... перење пари ли е ова? за се нешо посебно лиценца? и колку ке биде таа лиценца? 100 000?? 200 000?
финтава не е само пари да се земат... начекај па удри.. или баш тоа е финтава?
 
G

Gray Foxx

Гостин
Фри-бој, пеер многу замараш жими се. Се исто па исто повторуеш. Џабе тука се распрааш, ако толку ти пречи законот тргај кај Грујо у канцеларија и докажи му него.
Факт е дека после законов, јас си идам дома со чисти и несмрдливи алишта, незатруен од тие гнасни цигари и со очи во кои црвената боја не преовладува.
Законот е успешен, беше пред тоа со одделни простории не успеа. Додека не го кутнат или евентуално не го модифицираат законов факт е дека ти ке си испаѓаш надвор да си ги задоволиш твоите зависности. Get over it...
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
или ке се потргнам или ке гледам димот да не иде накај него :smir:
Ептен работа ќе му завршиш. Ако се потргнеш пола метро на страна, штетните состојки од димот магично ќе исчезнат. Тука си се некаде се дифузираат на мал простор. Кај и да е, пак ќе завршат или кај тебе или кај него.

зашо да намалам? еј. има некои на пола саат шо палат цигара...
сеа кај несмееме па и ке ни кажувате по колку да пушиме?
следно шо ке биде? секој работен ден од толку до толку може да се пуши сабота и недела несмееме!?:nesvest:
Затоа што работодавачот ти е капиталиста а ти му ебеш работно време.

и тоа со лиценцата не се согласувам. нека има стандарди и се ко шо треба али лиценца.. ЈОК... перење пари ли е ова? за се нешо посебно лиценца? и колку ке биде таа лиценца? 100 000?? 200 000?
финтава не е само пари да се земат... начекај па удри.. или баш тоа е финтава?
Види, јас не јуришам на ветерници. Никогаш не би се обидела тврдокорен пушач да ги одвикнам од цигари. Може само да го избркам на клоци од кај мене дома ако запали цигара без да ме праша, ама тоа е друг муабет. На кој му се пуши ќе си најде начин да го направи тоа, и ќе си плати и поскапо за да си го добие задоволството. Јас сакам цигарите и пушењето да им се понедостапни и подалечни на ИДНИТЕ ПУШАЧИ - тие кои сега имаат 1, 5, 10, 15 години. Според мојата логика, ако цигари се дозволени само во локали кои заради плаќањето на лиценци и одржување на вентилацијата мораат да наплаќат поскап влез/ поскапо пиење, тоа ќе ги дестимулира младите сегашни непушачи, но идни пушачи од одење на такви места, со оглед на тоа дека ќе имаат поевтина алтернатива.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сепак се сложуваш дека е потребна измена во зконот кој ќе овозможи отворање на такви локали каде пушачите ќе моѓжат слободно да запалат цигара, со поскап пијалок, на специјално место, само за нив, каде ако се појави непушач, ќе биде по слободен избор да се труе, нели!

На тој начин дискриминација ќе нема. Вака е дискриминаторен законот.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Сепак се сложуваш дека е потребна измена во зконот кој ќе овозможи отворање на такви локали каде пушачите ќе моѓжат слободно да запалат цигара, со поскап пијалок, на специјално место, само за нив, каде ако се појави непушач, ќе биде по слободен избор да се труе, нели!

На тој начин дискриминација ќе нема. Вака е дискриминаторен законот.
Да, поддржувам да има локали во кои ќе биде дозволено пушењето. Од друга страна, јас се залагам (најсериозно) и за отварање на suicide booths, така што моето мислење во оваа насока можеби и не е баш меродавно. :wink:
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
луѓе умираат од свински грип, умираат од дрога, умираат од сообраќајки...

дај да се забрани возењето автомобили затоа што многу луѓе умираат од тоа...
и кои зборови не беа во ред???? патем и кафето и алкохолот се штетни па болни луѓе пијат и кафе и алкохол...
тоа што го реков за овие 15 дена дека е намален бројот на заболени од рак на белите дробови беше зезанција од еврозум мислам на тошо малерот и не скокај одма да изводиш душегрижник за сите нас дај ти се молам
tikvicke malo,od dimot na cigara ne se dobiva svinski grip,skanija valjda nema da te udri samo zatoa sto pusus ama se dobivaat drugi stranja od toa gadnite cigarite da ne povtoruvam koi.ubavo si znaes deka opasnosta za takvi bolesti e zgolemena za pasiven pusac,a za vas pusacite ic ne me boli uvo sto i kako 90 ili 99% sansi imate za rak.tuka ne stanuva zbor za vas tuku za nas dali e toa jasno?pravo na izbor,ti pusus ja ne.:smir:
crtez treba?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom