Расколот во православието - дали има решение?

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Ако бе, Цанде, биди најбоље запознаен. Луѓево што патуваат и живеат надвор од МК ич не можат да се причестат, пошто Томосот на Вранишковски стои на врата со метал детектори и скенери за Македонци и блокира све живо од МК.
Јас сум во Русија, веруј ми имам право...
Секоја одлука оди од Синодот со секој епископ и митрополит од каде се упатуваат поединечно писма до секој свештеник и така се запознаени со проблематиката. Само ако сокриеш дека си член на МПЦ ке можеш да се припестиш, иначе јок.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас сум во Русија, веруј ми имам право...
Секоја одлука оди од Синодот со секој епископ и митрополит од каде се упатуваат поединечно писма до секој свештеник и така се запознаени со проблематиката. Само ако сокриеш дека си член на МПЦ ке можеш да се припестиш, иначе јок.
Тих, беља...

:(
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Треба да се согласиш со Мики1 затоа што не си запознаен. Православните мирјани можат да се причестат во било која црква надвор од МК. Свештениците и архиереите на МПЦ не можат. Проверено.
Не е точно, освен ако се прошверцуваш.
Освен тоа, проблемот е што како МПЦ сме надвор од Црквата.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Јас сум во Русија, веруј ми имам право...
Секоја одлука оди од Синодот со секој епископ и митрополит од каде се упатуваат поединечно писма до секој свештеник и така се запознаени со проблематиката. Само ако сокриеш дека си член на МПЦ ке можеш да се припестиш, иначе јок.
Ти верувам. Е сеа, ја не сум во Русија и Македонците немаат такви проблеми (освен можеби во грчки цркви). Во Западна Европа, САД, Канада, и Австралија не е така. И не се криеме, бе. На баскет редовно идам со дрес на Вардар или со репрезентативен МК дрес. Не` знаат, се` си е нормално.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Ти верувам. Е сеа, ја не сум во Русија и Македонците немаат такви проблеми (освен можеби во грчки цркви). Во Западна Европа, САД, Канада, и Австралија не е така. И не се криеме, бе. На баскет редовно идам со дрес на Вардар или со репрезентативен МК дрес. Не` знаат, се` си е нормално.
И ти одиш во Австралија, Канада и Америка, а дресот ли да ти го гледа свештеникот? Кажи му дека си од МПЦ па причести се да те видам . Вака само бош муабети ќе праиме... професоре ;)
--- надополнето: 19 април 2012 во 17:44 ---
Освен ако не одиш по наши цркви на МПЦ. За дугиве, тешко.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
И ти одиш во Австралија, Канада и Америка, а дресот ли да ти го гледа свештеникот? Кажи му дека си од МПЦ па причести се да те видам . Вака само бош муабети ќе праиме... професоре ;)
Понекоаш играм баскет со свештеникот од Антиохиската Црква, Цанде. И да ти кажам, не е лош баскетџија.

Него, не бутај се` во ист кош. Расколот во Православието е хаос -- не само по однос на МПЦ, ами и по однос на редица други помесни цркви. Ова е политичка тема и нема ништо заедничко со братската љубов која свештениците и ереите ја проповедаат...Цанде.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Би сакал да напоменам, како што претходно кажав, овој проблем има серизоно еклисиолошка, црковна последица, меѓутоа поврзан е политички со проблемот за Името.
Сите помесни цркви СПЦ; ГПЦ, РПЦ,... го користат националниот префикс, а за нас тоа неможе. Примерот со ПОА(која се откажа од името Македонска), СПЦ ја признава но кога побараа од Цриградската Патријаршија признавање, настана проблем затоа што во документот стои дека ПОА се наоѓа на територијата на Р. Македонија.
Парадоксот е што етнофилетизмот е осуден како ерес, но во животот на Црквата се практицира.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Ок, но проблемот останува, Ние како МПЦ(како тело на Исус), не сме во Единство.
--- надополнето: 19 април 2012 во 15:26 ---
Ние сите како верници во МПЦ, треба да бараме, преговорите да продолжат, и секој на свој начин да дадеме допринос, овој Основен проблем да се реши.
Затоа и сакав да се отвори оваа тема за да видиме кај сме, и што да правиме?
Јас не го дела тоа мислење мислам сакам да ни ја признаат црквата нормално и би бил горд но и да би ја признале и не една е црква еден е бог а тие што ке прават мене искрено не ме интересира
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Тоа незначи Ние да бидеме пасивни, да чекаме само од себе да се реши, т.е. Бог. Тој секако ќе ни помогне(Чудото во храмот на св. Димитрија), но треба да пројавиме сериозна Желба, за Единство.
Нашите храмови за време на Литургија се празни, за разлика од СПЦ, ГПЦ... каде за време на Литургија нема каде игла да се фрли.
Како народ тонеме во Нецрковен, Безлитургиски живот, апатично, отцепено од Христа. Мува Не не лази.
--- надополнето: 19 април 2012 во 17:59 ---
Јас не го дела тоа мислење мислам сакам да ни ја признаат црквата нормално и би бил горд но и да би ја признале и не една е црква еден е бог а тие што ке прават мене искрено не ме интересира
Без разлика што си надвор од Црквата(Христос), Сигурен си?!
--- надополнето: 19 април 2012 во 17:59 ---
Јас не го дела тоа мислење мислам сакам да ни ја признаат црквата нормално и би бил горд но и да би ја признале и не една е црква еден е бог а тие што ке прават мене искрено не ме интересира
Без разлика што си надвор од Црквата(Христос), Сигурен си?!
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Тоа незначи Ние да бидеме пасивни, да чекаме само од себе да се реши, т.е. Бог. Тој секако ќе ни помогне(Чудото во храмот на св. Димитрија), но треба да пројавиме сериозна Желба, за Единство.
Нашите храмови за време на Литургија се празни, за разлика од СПЦ, ГПЦ... каде за време на Литургија нема каде игла да се фрли.
Како народ тонеме во Нецрковен, Безлитургиски живот, апатично, отцепено од Христа. Мува Не не лази.
--- надополнето: 19 април 2012 во 17:59 ---

Без разлика што си надвор од Црквата(Христос), Сигурен си?!
--- надополнето: 19 април 2012 во 17:59 ---

Без разлика што си надвор од Црквата(Христос), Сигурен си?!
Пак значи не ме разбираш што кажувам за мене црквата како институција со нивната хиерархија ( владика,поп итн) не ми се за поштовање има исклучоци. Црквата како ХРАМ НА БОГА во кој не водат политики цркви итн го сакам ито премн и го рачунам дел од себе.

Значи се додека во црквата се водат бизниси,пари,влијание, политика се додека се однесува како институција желна за пари и власт кое кај нас е често јас како таква т.е. таа страна не ја поштовам а како храм на бога да.

Во кратки зборови ЈА САКАМ ЦРКВАТА КАКО ХРАМ НА БОГА И ПОШТЕНИТЕ ЛИЦА КОИ РАБОТАТ ТАМУ ..... Се останато не ме засега.

Заота што убо е кажано Исус еднаш направи неред пред црквата кога ПРОДАВАА работи и ја направија пазар. Сега владиките го прават тоа од црквата и поповите. Ни нивната политика. Поп зема пари за божја работа. Љубовта на бога и проподевањето е бесплатно и е дел од секого. Неможи поп да фрли пари во воздух и да речи тоа што ке остани горе е за горниот а тоа што ке падни за мене ? ..
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Пак значи не ме разбираш што кажувам за мене црквата како институција со нивната хиерархија ( владика,поп итн) не ми се за поштовање има исклучоци. Црквата како ХРАМ НА БОГА во кој не водат политики цркви итн го сакам ито премн и го рачунам дел од себе.

Значи се додека во црквата се водат бизниси,пари,влијание, политика се додека се однесува како институција желна за пари и власт кое кај нас е често јас како таква т.е. таа страна не ја поштовам а како храм на бога да.

Во кратки зборови ЈА САКАМ ЦРКВАТА КАКО ХРАМ НА БОГА И ПОШТЕНИТЕ ЛИЦА КОИ РАБОТАТ ТАМУ ..... Се останато не ме засега.

Заота што убо е кажано Исус еднаш направи неред пред црквата кога ПРОДАВАА работи и ја направија пазар. Сега владиките го прават тоа од црквата и поповите. Ни нивната политика. Поп зема пари за божја работа. Љубовта на бога и проподевањето е бесплатно и е дел од секого. Неможи поп да фрли пари во воздух и да речи тоа што ке остани горе е за горниот а тоа што ке падни за мене ? ..
Темата е за Расколот, ние сите во МПЦ(клирот и лаосот), сме надвор од Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква. Дури и да сме најпоштени и совршени, ако сме во Раскол све е залудно.Тоа е Вистинскиот проблем.
Факт е дека нашите владици не се трудат да го решат ова, барем јас не гледам дека нешто се случува, затоа на почетокот прашав, дали има нешто ново за Расколот?
Дали ние како верници можеме да направиме нешто, со конкретни предлози, предавања на оваа тема за де се предочи на Народот колку е важно да сме во Единство, да не мисли дека ова е попска работа, расправија итн., еве со разговори по Форумите, електронски пораки, разбирливи за обичниот верник, брошури....
Секоја иницијатива, предлог се добредојдени, само да излеземе од оваа, верувајте не претерувам кога велам, СМРТНА СОСТОЈБА.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Темата е за Расколот, ние сите во МПЦ(клирот и лаосот), сме надвор од Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква. Дури и да сме најпоштени и совршени, ако сме во Раскол све е залудно.Тоа е Вистинскиот проблем.
Факт е дека нашите владици не се трудат да го решат ова, барем јас не гледам дека нешто се случува, затоа на почетокот прашав, дали има нешто ново за Расколот?
Дали ние како верници можеме да направиме нешто, со конкретни предлози, предавања на оваа тема за де се предочи на Народот колку е важно да сме во Единство, да не мисли дека ова е попска работа, расправија итн., еве со разговори по Форумите, електронски пораки, разбирливи за обичниот верник, брошури....
Секогаш можеш да преминеш во друг клуб, за соодветна одштета. Можеш на пример да играш за тимот на Вранишковски. Додуша, моментално капитенот на тој тим е во Идризово, ама нема врска. Барем нема во раскол да бидеш, што и да значи тоа...

:confused:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Секогаш можеш да преминеш во друг клуб, за соодветна одштета. Можеш на пример да играш за тимот на Вранишковски. Додуша, моментално капитенот на тој тим е во Идризово, ама нема врска. Барем нема во раскол да бидеш, што и да значи тоа...

:confused:
Ја би играл за Вранишковски, тој мора да плаќа како шеикот Мансур во Манчестер Сити.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Секогаш можеш да преминеш во друг клуб, за соодветна одштета. Можеш на пример да играш за тимот на Вранишковски. Додуша, моментално капитенот на тој тим е во Идризово, ама нема врска. Барем нема во раскол да бидеш, што и да значи тоа...

:confused:
Вранишковски не е решение, можеби имаше потенцијал, но влезе избрзано, некомплетно како сите актуелни помесни Цркви т.е.како МПЦ. Затоа народот не го препозна како решение, иако тој лично со неговата Црква е во Единство со Христа.
Но јас зборувам за целиот православен Македонски Народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom