Раскинување, пауза и пак смирување

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Iris напиша:
Nikogash ne sum se vratila na staroto. Kaj mene zborot vrakjanje ne postoi kolku i da bila teshka razdelbata. Koga sum vo vrska mnogu sum toleratna, se obiduvam na sekoj nachin da go razberam parnerot, mnogu popushtam, no resham li da si odam Gospod ne me vrakja nazad...
А срцето?
Никогаш срцето не ти рекло да се вратиш назад и да си дадете уште една шанса?
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
RealGirL напиша:
А срцето?
Никогаш срцето не ти рекло да се вратиш назад и да си дадете уште една шанса?
Некогаш срцето може да те однеси во многу лоши работи, јас ова сабајле го слушнав моето срце и многу се заебав. Некогаш и тоа може да згреши, ама сепак треба срцето да го слушаш :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
asterix_m напиша:
Дали ви се има случено ова!!

Сте оделе со дечко/девојка подолго време и од некоја причина доаѓа до раскинување на врската. Вие сте скршени, го/ја сакате највеке на цел свет, кога ќе се сетите на неја/го ве пече стомакот, кога ке ја/го видите ви се кратат нозете. Неможете да поднесувате никој друг во ваша близина, односно неможете да влезете во друга врска.

И по некое време се смирувате ама осеќате дека не исто како порано, се убедувате дека сега ви е супер ама некко врската не ви оди, едноставно не го/ја сакате повеќе!
Тоа е најбитното за мене , причините:). Има причини поради кои не би ни погледнала назад па да знам дека другиот ден ќе умрам, ќе ме нема, а не некакви лепења да удирам. Џабе е и секундарен лепак во такви случаи:pos2:

Не ми се случила таква ситуација, ама знам дека откако ќе го окркаш сладоледот,стапчето оди во канта, а пак празен корнет, не ми праи ќеф:toe:
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
RealGirL напиша:
А срцето?
Никогаш срцето не ти рекло да се вратиш назад и да си дадете уште една шанса?
Vaka: Jas sum hipersenzitivna lichnost i koga se vrzuvam za nekoj toa trae... se predavam celata i maksimalno sum tolerantna. Pozadi sebe imam samo dolgi vrski.
Bash zatoa shto sum chovek shto se obiduva sekogash da go sfati partnerot od sekoja gledna tochka - se doveduvam vo situacii koga partnerot, nekogash i nenamerno, dostignuva stadium na negrizha (ne vo smisla negrizha za mene, tuku onaka neodgovornost za mali sitni neshta zoshto misli deka sekogash kje bidam pokraj nego i nema potreba da ja unpreduva vrskata).
E sega, posle nekolku razgovori vo odredeni vremenski intervali deka vo vrskata dvajcata treba da se grizhat eden za drug (na sekoj mozhen nachin) koi razgovori nikogash ne se sfateni premnogu ozbilno poradi mojot mek karakter, kaj mene nastapuva faza na odbivnost kon partnerot. I nekogash iako se ushte ima chuvstva reshavam da ja prekinam vrskata koja realno ne vodi nikade, ili odi vo pogreshna nasoka. Posle toa za mene (barem do sega iskustvoto moe taka pokazhalo) vrakjanje nema bukvalno NIKOGASH.

Se nadevam iako vo kratki crti i mozhebi ne dovolno jasno uspeav da ja opisham "situacijata". Ne velam deka ovaa "metoda" e najpravila, no site nie imame razlichni potrebi i razlichni sfakjanja taka da sekoj se vodi spored svoite principi.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Iris напиша:
Vaka: Jas sum hipersenzitivna lichnost i koga se vrzuvam za nekoj toa trae... se predavam celata i maksimalno sum tolerantna. Pozadi sebe imam samo dolgi vrski.
Bash zatoa shto sum chovek shto se obiduva sekogash da go sfati partnerot od sekoja gledna tochka - se doveduvam vo situacii koga partnerot, nekogash i nenamerno, dostignuva stadium na negrizha (ne vo smisla negrizha za mene, tuku onaka neodgovornost za mali sitni neshta zoshto misli deka sekogash kje bidam pokraj nego i nema potreba da ja unpreduva vrskata).
E sega, posle nekolku razgovori vo odredeni vremenski intervali deka vo vrskata dvajcata treba da se grizhat eden za drug (na sekoj mozhen nachin) koi razgovori nikogash ne se sfateni premnogu ozbilno poradi mojot mek karakter, kaj mene nastapuva faza na odbivnost kon partnerot. I nekogash iako se ushte ima chuvstva reshavam da ja prekinam vrskata koja realno ne vodi nikade, ili odi vo pogreshna nasoka. Posle toa za mene (barem do sega iskustvoto moe taka pokazhalo) vrakjanje nema bukvalno NIKOGASH.
Toj nikogas nema da sfati kade gresi. Koga mu davas se bezuslovno- go naviknuvas na toa deka ti nemas potrebi ( sto ne e tocno, neli?). Za potoa da e sokiran- nema da mu e jasno sto se slucuva?? Treba da se vospituvaat mazive, neli?:)

Vrakanje-zavisi zasto se slucila razdelbata. Pri nekoi razdelbi, cuvstvata ostanuvaat, problemot e od tehnicka priroda:) Nekogas pak, nevozmozno e vrakanjeto-rabotite premnogu se promenile vo meguvreme, pricinite za razdelba bile sustinski.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не се замарам со вакви размислувања..девојката ми е само за секс па кога таа ќе почуствува дека не и посветувам внимание нека си оди, ако сака да се врати ќе ја примам. Не гњавам и не сакам да бидам гњавен.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Епа еднаш отворив и една ваква тема...
,,Да и се вратиш на старата љубов е исто како да читаш роман по којзнае кој пат,може да биде интересно,но крајот секогаш го знаеш однапред"...

Не сум пробала со тоа "враќање",можеби некогаш и се исплаќа,не знам,не можам да кажам,ма да кај секој е различно,зависи од многу фактори. Познавам луѓе кои се смириле и сега им е супер,врската им е како нова,се од минатото поминале,но и такви кои пробале пак,но ете не оди.Значи се зависи од луѓето и околностите...Сепак мој став е дека не вреди да се враќаш назад.Ако нешто завршило и не продолжило одма,зошто да се навраќаш на него пак.Едноставно некои работи се подобри да останат таму каде што се.Оживување на старите спомени?Стварно не знам...НЕ ми се случило,ама досега мој став е Не...
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Да ми се има десено. Вака сеа со дечкото бев 6 месеци, раскинавме и по само недела време пак се смиривме и незнам како но издржавме уште цели 3 месеци. Јас најискрено не го сакав но сепак ајде нека е, знам дека ме сакаше тој ( доволно и за двајцата )
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Зависи поради што сме раскинале. Ако он ме изиграл или ме повредил не би му се смирила колку и да го сакам, али ако била некоја глупава причина па сме раскинале и ако сеуште го сакам...би дала уште една шанса. Можда и ке тргне накај подобро :toe:
 

skorpija^m

seven & seven
Член од
5 мај 2006
Мислења
492
Поени од реакции
4
*vale* напиша:
Да ми се има десено. Вака сеа со дечкото бев 6 месеци, раскинавме и по само недела време пак се смиривме и незнам како но издржавме уште цели 3 месеци. Јас најискрено не го сакав но сепак ајде нека е, знам дека ме сакаше тој ( доволно и за двајцата )
во ред , ама од кај знајш за тие 3 месеци тој што правел или ти што си правела. ?
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Читајќи ги постовиве дојдов до некој си заклучок...дека после раскинувањето смирувањето најчесто се должи на сожалување?!?!?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
RealGirL напиша:
Читајќи ги постовиве дојдов до некој си заклучок...дека после раскинувањето смирувањето најчесто се должи на сожалување?!?!?
Во мојот случај не беше така. Само после тоа сфатив дека не ги имам истите чувства како порано, па затоа дојде до крај. И двајцата се надевавме дека ќе успее, но ете, не беше успешно.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
RealGirL напиша:
Читајќи ги постовиве дојдов до некој си заклучок...дека после раскинувањето смирувањето најчесто се должи на сожалување?!?!?
Да ама и на неможност да се издржи она најтешкото, па потоа увидуваме дека не ништо единствено на светот
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Vo pocetokot zavisi od licnostite sto vleguvaat vo vrska.Koga jas vleguvam vleguvam celosno so srce i so razum i premnogu se vrzuvam za partnerot sto nekoi luge toa go koristat i posle ti go jades.Jas sum emotivna dusa taka da sekoe raspravanje bilo so partner ili drugar ostava traga vo mene.Mi se ima sluceno da se smiram,no nikoj ne se promenil i posle pak so starite problemi.Koga veke se smiruvas moras da gi iskornes site raboti sto vi precele.I ne treba samo maskite da se prevospitaat ima i mnogu devojki koi ja korstat dobrinata (ne papucarstvo) na nekoi decki,a toa boli.iako srceto mi vika da se smiram razumot go vika sprotivnoto,togas so pravime,sto da slusam?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ако сум раскинала со дечкото, сигурно сум имала добра причина за тоа. Зошто да му се враќам ако условите укажуваат на тоа дека не треба да бидеме заедно. Штом сме раскинале, значи постоела добра причина што не ни дозволила врската да ни успее. Значи нема да му се вратам.
Тоа е доколку свесно и логички би размислила.
Од друга страна, љубовта е слепа... Дури и откако ќе раскинеме можеби сеуште ќе имаме чувства еден за друг. Можеби сме раскинале за глупост, или и двајцата сме се покајале за тоа. Можеби еден од нас(повредениот во случајов) ќе биде доволно глупав, слеп и непромислен за пак да ја обнови врската, колку и да го повредила таа него.
Во љубовта размислуваме со срцето, не со разумот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom