Раскинување, пауза и пак смирување

T

theTinule

Гостин
Ако не е исто како порано т.е. како што викате вие „не е тоа тоа“ тоа е само знак дека сте нестабилни, односно, дека љубовта кон таа личност ви била себично-егоистична љубов, т.е. љубов ради ваше задоволство.
Тоа не е љубов, не се лажете.

Никад не би се смирила со некој со кој сум раскинала предходно, ако сметам дека врската ми е сериозна.
Зашто да се смирувам, ако веќе го имам преболено?
Само онака, садистички да ја мачам таа личност?
Или некој вид его-трип? „Еј типов уше ме сака, а ја го преболив. Ај сеа ќе се смирам, па после може пак ќе му раскинам.“ -.-
Вау, која филозофија -.-
Недозреани -.-
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ми се има случено, и тоа раскинавме за глупости, 2 недели бевме разделени и потоа се смиривме. Тоа беше една грешка што ја направив-што раскинав и што бев толку горда и тврдоглава, но за среќа се се среди и сега пак сме заедно:toe:
Се гордее со тебе :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако не е исто како порано т.е. како што викате вие „не е тоа тоа“ тоа е само знак дека сте нестабилни, односно, дека љубовта кон таа личност ви била себично-егоистична љубов, т.е. љубов ради ваше задоволство.
Тоа не е љубов, не се лажете.

Никад не би се смирила со некој со кој сум раскинала предходно, ако сметам дека врската ми е сериозна.
Зашто да се смирувам, ако веќе го имам преболено?
Само онака, садистички да ја мачам таа личност?
Или некој вид его-трип? „Еј типов уше ме сака, а ја го преболив. Ај сеа ќе се смирам, па после може пак ќе му раскинам.“ -.-
Вау, која филозофија -.-
Недозреани -.-
Не ради преболување.
Не мора да го преболиш за да не сакаш да се вратиш со него.
Можеш да му простиш, ама нема да моеш да заборавиш.
Да речеме дека те изневерил, релативно не бил он крив, ти прекурчува раскинувате.
Ама се сакате најчисто што може, ќе се вратиш со него?
Ти сакаш, ама нема да е исто. Ќе му простиш, го сакаш, не можеш без него, ама не е сеедно дека се десило, не моеш да заборавиш.
Го имаш преболено? Не. Ама немирот ти е тука, сомнежот пак да не направи нешо такво - исто.
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Mi se ima sluceno ama celiot toj ciklus na vrska-raskinuvanje-vrska zavrsi so konecna razdelba.
 
T

theTinule

Гостин
Не ради преболување.
Не мора да го преболиш за да не сакаш да се вратиш со него.
Можеш да му простиш, ама нема да моеш да заборавиш.
Да речеме дека те изневерил, релативно не бил он крив, ти прекурчува раскинувате.
Ама се сакате најчисто што може, ќе се вратиш со него?
Ти сакаш, ама нема да е исто. Ќе му простиш, го сакаш, не можеш без него, ама не е сеедно дека се десило, не моеш да заборавиш.
Го имаш преболено? Не. Ама немирот ти е тука, сомнежот пак да не направи нешо такво - исто.
Ради преболување е.
Значи, се десило нешто (не варање), му раскинувам. Ме боли, го боли. Поминува извесен период. Го преболувам.
Решавам да се смирам после натегање од негова страна, се смируваме
.
„Не е тоа тоа. Едноставно не го сакате повеќе“ - парафразирам од прв пост.

Значи таа „пауза“ ти дошла премногу. Ти станало толку монотоно и кога се смируваш со партнерката си викаш „Ај можда ќе биде ко порано, нема да ми биде вака досадно“ (читај ќе ми биде убао пошо ќе бидам заљубен).
АЛИ не е така, ради фактот што ти веќе си ја преболел неа, не си заљубен во неа, ја сакаш, ама ти е веќе видено. Нема тупотење на срце, пеперутки у стомак и остали глупости. Не ти е „тоа - тоа“.
Тоа ти е незрела егоистична и себична љубов. Што ја сакаме само кога нас ни е убаво, кога ние се осеќаме ок.
Љубов ради Мое задоволство. „Го сакам, пошо ме сака“.
Мојот коментар на ова беше горниот пост од прееска.

А во твојот случај, т.е. „да немоеш да забораиш“. Daaamn, исто ко Неџла и Џем.
Тачно е, секад ќе ти биде во умот и секогаш ќе имаш сомнеж дека може да го направи тоа пак.
„Се сакате најчисто“ Какво е тоа најчисто сакање сеа, а не било најчисто коа успеал да ме изневери?
И пак нема да се смирам, од таа причина што не би имала доверба во партнерот т.е. не сум сигурна дека ме сака исто колку што го сакам ја него.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ради преболување е.
Значи, се десило нешто (не варање), му раскинувам. Ме боли, го боли. Поминува извесен период. Го преболувам.
Решавам да се смирам после натегање од негова страна, се смируваме
.
„Не е тоа тоа. Едноставно не го сакате повеќе“ - парафразирам од прв пост.

Значи таа „пауза“ ти дошла премногу. Ти станало толку монотоно и кога се смируваш со партнерката си викаш „Ај можда ќе биде ко порано, нема да ми биде вака досадно“ (читај ќе ми биде убао пошо ќе бидам заљубен).
АЛИ не е така, ради фактот што ти веќе си ја преболел неа, не си заљубен во неа, ја сакаш, ама ти е веќе видено. Нема тупотење на срце, пеперутки у стомак и остали глупости. Не ти е „тоа - тоа“.
Тоа ти е незрела егоистична и себична љубов. Што ја сакаме само кога нас ни е убаво, кога ние се осеќаме ок.
Љубов ради Мое задоволство. „Го сакам, пошо ме сака“.
Мојот коментар на ова беше горниот пост од прееска.

А во твојот случај, т.е. „да немоеш да забораиш“. Daaamn, исто ко Неџла и Џем.
Тачно е, секад ќе ти биде во умот и секогаш ќе имаш сомнеж дека може да го направи тоа пак.
„Се сакате најчисто“ Какво е тоа најчисто сакање сеа, а не било најчисто коа успеал да ме изневери?
И пак нема да се смирам, од таа причина што не би имала доверба во партнерот т.е. не сум сигурна дека ме сака исто колку што го сакам ја него.
Еј, полека :D
И јас навивам за “не смирување“ :)
Само немоеш да ја наречеш незрела егоистична љубов, пошо љубовта е релативна. Што е зрела и не егоистична љубов ондак? Да простуваш бесконечно и да го сакаш безусловно?
Мммм да. У прикаските.
Немој да мислиш дека еден ден ќе најдеш некој што ќе го сакаш така.
Вистинскиот партнер не е оној на кој не можеш ништо позитивно веќе да му додадеш, туку кога ништо негативно ќе нема да му одземеш.
Ќе сфатиш еден ден дека не постои вистинска љубов, и дека може секоја љубов има крај (нема ништо идеално).
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Се зависи од моето расположение ...

Сум забележала дека кога сум тапа расположена ... се навраќам на минатото ... се прашувам зошто - како и ред други работи

Кога сум хепи - имам надеж и вера дека - не требало да биде - затоа не сме заедно - и си велам терај даље Вилинке ... вистинскиот допрва ќе дојде
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Вечерва сум расположена и баш ми се зеза, ама во секоја шега 99% вистина. Јас со никој немам раскинато, а се смирувам по потреба...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom