Рамна Земја?

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Не, твојов модел не ја објаснува гравитацијата. Ваква празнина не бива од енергетски контекст. Сферично тело е најдобар начин да се минимизира таа потенцијална енергија.
А да не збориме дека материјата од која што е изградена земјата не е доволно цврста да ја издржи таа конструкција.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrostatic_equilibrium
Имаш и анализи на сеизмички бранови.
http://pubs.usgs.gov/gip/interior/
Не ја објаснува ни густината на Земјата. Нема шанси таква структура со евидентираната густина да има толкава гравитација.

Оди си.
За само час време (колку ти требало да ми одговориш) си успеал да го прочиташ и разбереш овој линк http://www.wildheretic.com/gravity-observations-and-theory/ , под претпоставка дека си ги прочитал другите линкови кои до сега ги имам постирано?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
За само час време (колку ти требало да ми одговориш) си успеал да го прочиташ и разбереш овој линк http://www.wildheretic.com/gravity-observations-and-theory/ , под претпоставка дека си ги прочитал другите линкови кои до сега ги имам постирано?
Не, имам учено физика и геодезија. А, да ги читав/гледав стварите што ми ги посочи. Не е некоја виша физика/математика ова.
Ама ајде.
On pure faith they say the Earth is spinning.
Не.
https://en.wikipedia.org/wiki/Foucault_pendulum
Пак ќе речам, јутуб Cavendish експерименти не се валидни.

Гравитацијата не е електромагнетна сила, евидентно е појака електромагнетната.
Го гледав и видеото од кое што е изваден гифот на сајтов што ми го прати. Видеото не објаснуе ништо туку само го покажува Cavendish експериментот, на крај вика епа не е така и нигде не покрева поенти зошто не е така туку си измислуе феномени кои шо нигде не се евидентирани. Само на крај вика, еве бидејќи докажавме дека гравитацијата е фејк (не докажале) therefore concave Earth.

Ај објасни ми го ова со просторот што се движи и Бернулиевиот принцип.

Стаклено небо? Апсолутно никаква евиденција не постои за стаклено небо.
И со тоа сите претпоставки тука за сателити, ѕвезди и сонца паѓаат у вода.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
1. Не, имам учено физика и геодезија. А, да ги читав/гледав стварите што ми ги посочи. Не е некоја виша физика/математика ова.
Ама ајде.
On pure faith they say the Earth is spinning.
Не.
https://en.wikipedia.org/wiki/Foucault_pendulum

2. Ај објасни ми го ова со просторот што се движи и Бернулиевиот принцип.

3. Стаклено небо? Апсолутно никаква евиденција не постои за стаклено небо.
1. Читаш колку што си и мислев. Да читаше на http://www.wildheretic.com/heliocentric-theory-is-wrong-pt1/, ќе го прочиташе ова:
Unfortunately for the heliocentric supporters, Foucault’s pendulum also had a problem. In 1954 and 1959, Maurice Allais noticed that during a solar eclipse, which lasted 2 and a half hours, the angle of the pendulum changed dramatically by 13.5°. This has been repeatedly observed with positive results on most of the subsequent eclipses, which obviously means that the pendulum isn’t registering the Earth’s rotation, but the motion of something else instead.
With Airy’s failure proving that the Earth does not rotate, the heliocentric theorists needed to quickly show with no further doubt that the Earth rotated. Enter two staunch supporters of heliocentricity, Albert Michelson and Edward Morley, who in 1887 set up a device which split up light: one beam in the direction of the Earth’s rotation, and one at right angles. The two light beams then recombined and hit a photographic plate. The difference is speed of the two beams would create an interference pattern. They expected to measure a speed of 30 km/s as that was the speed of the Earth’s supposed rotation, but instead registered a variable difference of between 1 and 10 km/s each time the experiment was repeated. They called this a “null” result. This proves that the Earth is not rotating and at the same time proved the existence of the ether.

2. Што не ти е јасно? Нели ти беше разјаснето пред да ми реплицираш за гравитација?

3. Ако во школо не си учел за Либиско стакло (јас не сум учел) и сега кога ти давам линк на таа тема, ти ми велиш дека не постои апсолутно никаква евиденција за стаклено небо, тогаш јас си го губам времето со тебе.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
1. Читаш колку што си и мислев. Да читаше на http://www.wildheretic.com/heliocentric-theory-is-wrong-pt1/, ќе го прочиташе ова:


2. Што не ти е јасно? Нели ти беше разјаснето пред да ми реплицираш за гравитација?

3. Ако во школо не си учел за Либиско стакло (јас не сум учел) и сега кога ти давам линк на таа тема, ти ми велиш дека не постои апсолутно никаква евиденција за стаклено небо, тогаш јас си го губам времето со тебе.

top kek

Само шо објаснувањето на Allais е тотално bogus. Не постои aether. Никад не е евидентиран.
И муабетот за Michelson-Morley експериментот ти е bogus. А читаш ли што ми постираш пред да ми постираш? Знаеш ли што е null result?

Каков е тој moving space објасни.

А, да. Се прашувам како е возможно да створат чисти силиконски форми при високи температури (ко при метеорски удар) на место каде што доминира SiO2(hint hint песок). :confused:
Lack of evidence is not evidence of lack, а со оглед на тоа дека стануе збор за пустина, можно е да станува збор за soft impact итн итн.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
А, да. Се прашувам како е возможно да створат чисти силиконски форми при високи температури (ко при метеорски удар) на место каде што доминира SiO2(hint hint песок). :confused:
Lack of evidence is not evidence of lack, а со оглед на тоа дека стануе збор за пустина, можно е да станува збор за soft impact итн итн.
:facepalm: Можно е??? И јас се прашувам, можно ли е Идиотот да ги чита линковите што ги постирам, наместо да мисли на пениси цело време кога ми реплицира? По се изгледа сум бил во заблуда.
Libyan glass however throws a spanner in the works. Saharan desert sand is 7% aluminum and 4.5% iron oxide. And the Nubian sandstone on which the glass rests is even more varied in composition with 15% Iron Oxide, with carbonate (carbon) and feldspar (potassium, sodium, calcium and aluminium silicon oxides) present! This is confirmed by another source stating that there are also small amounts (page 46) of siderite (iron carbonate) and chamosite (iron, aluminum, magnesium silicon dioxide).
But every single piece of Libyan glass, all 1000+ tonnes of it, is 98% silicon dioxide and some of it is clear with no colourings demonstrating that there is no iron present at all (100% glass). Some pieces are as big as a football and weigh over 25 kg. All other tektites around the world are tiny (1-2 inches) in comparison, are only 60% glass, and occur in distinctive shapes as dumbbells, rods, spheres, disks, and teardrops; which Libyan glass never does.
Немам намера да се убедувам со тебе, или со било кого. Мое е да дадам различен поглед на нештата, а не да бидам инстант Миле-Контраш како тебе.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
:facepalm: Можно е??? И јас се прашувам, можно ли е Идиотот да ги чита линковите што ги постирам, наместо да мисли на пениси цело време кога ми реплицира? По се изгледа сум бил во заблуда.


Немам намера да се убедувам со тебе, или со било кого. Мое е да дадам различен поглед на нештата, а не да бидам инстант Миле-Контраш како тебе.
Ги читам и глупи се. Со оглед на тоа дека сите податоци ги влечеш од еден ист сајт Wild Heretic на кој шо пола од линковите не работат и не приложува никаква евиденција дека стаклото доаѓа од васељената, ниедна научна комуна не го ни зема во предвид ова што го збори дивиот еретик. Имаш евиденција за тоа 100% чисто стакло? Ја нигде не најдов, а барав. Сите извори укажуваат на присуство на седимент(железо, магнезиум, никел и иридиум)

Продолжи да се едуцираш на сајтови за healing кристали и антички вонземјани. На прав пат си. (y)
Со оглед на тоа дека досеа немаш пишано ништо туку само се расфрлаш со линкови (Што е најсмешно некои од нив ДИРЕКТНО се косат со тоа што го збориш ко Michelson-Morley експериментот) ми е јасно дека најверојатно немаш благе везе шо точно пишува на нив ниту нешто многу ги разбираш тематиките кои ги обработуваат линковите што ми ги праќаш.
А не ги разбира ни дивиот ангел.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403

-
pazi zemjata e ramna...po vase, i dobro e toa...oti ako e okrugla i so toa
vaseto novo oruzje ako puknes moze i vo grb da se pogodis.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Доста те бе торковци. Знаеле тие дали е огругла или рамна пошто учеле Географија у школо. И јас имав 5ка музичко ајде Бетовен сум,сеа ќе почнам да компонирам :facepalm:.
Нит некој знае каква е, а нит ќе се докаже тоа или испитува некогаш.
Ама Кољо од Припор знае сигурно,он учел у школо за тоа.


Македонците знаат све,само никој не не прашува... иначе.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Доста те бе торковци. Знаеле тие дали е огругла или рамна пошто учеле Географија у школо. И јас имав 5ка музичко ајде Бетовен сум,сеа ќе почнам да компонирам :facepalm:.
Нит некој знае каква е, а нит ќе се докаже тоа или испитува некогаш.
Ама Кољо од Припор знае сигурно,он учел у школо за тоа.


Македонците знаат све,само никој не не прашува... иначе.

Не бе аутист еден, работа ми е тоа.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.956
Речиси еден месец помина, Зоте уште го нема. Кај го пишав постов, кај се запустев. Го исплашив изгледа, од тогаш не се приврати. :facepalm:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Речиси еден месец помина, Зоте уште го нема. Кај го пишав постов, кај се запустев. Го исплашив изгледа, од тогаш не се приврати. :facepalm:
Гледа дека се неуки сме тука, џабе ни објаснува дека живееме на рамна плоча, дека госпо е стаклар и стакларите ти се чеда со иста професија како госпо. Дури ти го бараш зотета, госпо те гледа со дурбино преку стаклото и прај вирман за твојте греој.
 
E

Epsilon

Гостин
ваз ви требит некоја психоделична музика, да се опусхтите тро, вака не биваТ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom