Рамна Земја?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.799
Поени од реакции
4.002
Составени од замрзнати молекули на водород, гасови и прашина, молекуларните облаци се местото каде што се раѓаат ѕвездите и планетите. И најмногу оние каде што е возможен живот. Тим од научници кои ги проучуваат овие типови облаци сега ги користеа инфрацрвените камери на вселенскиот телескоп James Webb за да ѕирнат во една наречена Камелеон I, која се наоѓа на 500 светлосни години од нас.
Ова не е ништо друго, туку уште еден, кој знае кој по ред, обид за „научно„ докажување на недокажливото-дека нештата во Вселената се случуваат сами од себе, вклучувајќи ја и појава на животот, кој го има само на Земјава и на ниту едно друго место во Вселената...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Ова не е ништо друго, туку уште еден, кој знае кој по ред, обид за „научно„ докажување на недокажливото-дека нештата во Вселената се случуваат сами од себе, вклучувајќи ја и појава на животот, кој го има само на Земјава и на ниту едно друго место во Вселената...
Колку места си посетил до сеа? Претпоставувам сите, земајќи го предвид болдираното.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.799
Поени од реакции
4.002
Колку места си посетил до сеа? Претпоставувам сите, земајќи го предвид болдираното.
Сум посетил ист број места из целава Вселена, колку што и ти самиот си го посетил и самиот си утврдил дека на тие места (планети) навистина има живот во одреден облик.

Се надевам дека не ти е тешко да го погодиш точниот број од тие места, а да е поголем од „0„ (нула)...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Сум посетил ист број места из целава Вселена, колку што и ти самиот си го посетил и самиот си утврдил дека на тие места (планети) навистина има живот во одреден облик.

Се надевам дека не ти е тешко да го погодиш точниот број од тие места, а да е поголем од „0„ (нула)...
Можеше да пишеш дека не си посетил ни едно друго место освен Земјата. Претпоставувам дека имаш сеопфатно знаење за состојбата на сите други места, бар од областа "постоење живот". Би било интересено да ги споделиш информациите и изворот/начинот на кои си ги добил. Баш би било револуционерно откритие какво што не сме имале до сега.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.166
Approximate circumference of the earth 52 800 miles = 85 000km.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.799
Поени од реакции
4.002
Можеше да пишеш дека не си посетил ни едно друго место освен Земјата. Претпоставувам дека имаш сеопфатно знаење за состојбата на сите други места, бар од областа "постоење живот". Би било интересено да ги споделиш информациите и изворот/начинот на кои си ги добил. Баш би било револуционерно откритие какво што не сме имале до сега.
Начинот на кој дознавм дека само на Земјава постои/постојат познати облици на живот е веќе познат и лесно достапен, а насловен е како „Свето Писмо„, односно Божјата објава кон родот човечки, во која (објава) се опфатени минатото, преку сегашноста и иднината, односно до крајот на Светов и веков, се‘ до почетокот од Царството Христово и Небесно.

А тоа што научниците те/не‘ забављаат со нивната вера (!!!) дека Вселената и животот настанале сами од себе и се надеваат (!!!) дека во некој ќош од Вселенава ќе го откријат тоа кое не постои, не значи дека таквите вера и дела имаат некоја научна тежина, вредност и значење.

Или, како што би рекол Зоќе из Муртино:„...Да не се лажеме....„.:)

Како што можеш да видиш и самиот, не наведов ништо непознато или револицонерно, туку токму она кое е познато и објавено, но подзаборавено и тргнато на страна-за да не и‘ пречи на науката во нејзиното трагање по непостоечките феномени.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.166
членовите на т.н. Flat Earth Society
Не се веродостоен извор на информации. Всушност тоа е една контролирана опозиција за да се одвлече вниманието од оние кои навистина сериозно се бават со темата за Рамна Земја. Јас лично се оградувам од се што е во врска со Flat Earth Society.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Начинот на кој дознавм дека само на Земјава постои/постојат познати облици на живот е веќе познат и лесно достапен, а насловен е како „Свето Писмо„, односно Божјата објава кон родот човечки, во која (објава) се опфатени минатото, преку сегашноста и иднината, односно до крајот на Светов и веков, се‘ до почетокот од Царството Христово и Небесно.
Одлично Мики, чим го има минатот запишано, ми се скина едно дугме од кошула вчера, ај прочитај и пиши кај има паднато. И дај кажи кои бројки ќе се погодат на Еуроџекпот. Иам 93 милиони добри причини поради кои сум љубопитен. :D
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.799
Поени од реакции
4.002
Одлично Мики, чим го има минатот запишано, ми се скина едно дугме од кошула вчера, ај прочитај и пиши кај има паднато. И дај кажи кои бројки ќе се погодат на Еуроџекпот. Иам 93 милиони добри причини поради кои сум љубопитен. :D
Леле Мики...со кои ликови си имаш работа...:facepalm:
Туку...продолжи со своето љубопитство и штом најдеш живот на некоја планета, обавести ме секако...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Нема проблем и тебе ќе те откачиме ментеш. Еби си матер и ти си на игнор кај мене на неодредено време. Кој не е спремен за сериозна дебата ќе биде кај мене на игнор а инаку отворен сум за сите останати.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.166
А тоа што научниците те/не‘ забављаат со нивната вера (!!!) дека Вселената и животот настанале сами од себе и се надеваат (!!!) дека во некој ќош од Вселенава ќе го откријат тоа кое не постои, не значи дека таквите вера и дела имаат некоја научна тежина, вредност и значење.
Имаат научна тежина на ниво на Star Track или на Star Wars...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom