Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
Крајот на видливиот со телескоп универзум е толку колку што пишав светлосни години одалечен.
А "универзумот бесконечен" а? Што ти е наука бреј... Опасно напредуеме.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
7.563
Нема никаква смисла прашањево и не знам што сакаш да докажеш. Ајде доизјасни се те чекаме. Зошто водата во стаклена чаша не прелива? Која е поентата на твоето прашање?
Па јас тоа ти викам де. Нема смисла водата да остане во чашата. Пошто е со помала густина од чашата, би требало да отиде над самата чаша. Како тоа останува внатре во чашата? o_O


Како може иглата во исто време да покажува и кон магнетен северен пол и кон магнетен јужен пол на "земјина топка" во движење? Вклучи ја логиката... Компасот кој е поставен на рамна површина може да покажува страни на светот. Земи еден баскет залепи му еден компас и заврти го во место да видиш како бара страни на светот. Иглата е намерно обележана и болдирана со црвена N(north) буква за север.
А другиот дел од иглата како е обележан?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
би требало да отиде над самата чаша.
По која логика би требало да отиде нагоре? Ти во веце-шоља кога ќе пушташ вода водата ти иде нагоре како фонтана? Зар ако имаше внатре во чашата железен предмет потежок од чашата по твоја логика чашата треба физички да се одвои сама од железниот предмет дека е полесна?

А другиот дел од иглата како е обележан?
Џабе везеш компасот работи на рамна површина а не на "земјина топка". Примарно покажува накај север односно центарот на земјата. Јужен Пол не постои на рамна земја. Како ќе одредиш кај е север а каде југ на "земјина топка која се врти околу својата оска"?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
По која логика би требало да отиде нагоре? Ти во веце-шоља кога ќе пушташ вода водата ти иде нагоре како фонтана? Зар ако имаше внатре во чашата железен предмет потежок од чашата по твоја логика чашата треба физички да се одвои сама од железниот предмет дека е полесна?


Џабе везеш компасот работи на рамна површина а не на "земјина топка". Примарно покажува накај север односно центарот на земјата. Јужен Пол не постои на рамна земја. Како ќе одредиш кај е север а каде југ на "земјина топка која се врти околу својата оска"?
Допир на цилиндер на топка. Оска на ротација на топка.
Автоматски споено мислење:

А "универзумот бесконечен" а? Што ти е наука бреј... Опасно напредуеме.
Не се знае колкав е универзумот но во пракса и за темава можеш да го сметаш за бесконечно гледање со телескоп на далечина.
Автоматски споено мислење:

По која логика би требало да отиде нагоре? Ти во веце-шоља кога ќе пушташ вода водата ти иде нагоре како фонтана? Зар ако имаше внатре во чашата железен предмет потежок од чашата по твоја логика чашата треба физички да се одвои сама од железниот предмет дека е полесна?
Гравитациона сила и архимедова сила.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
Не се чуствува движењето на земјата
Тогаш на кој начин е измерена брзината на "движење на земјата" штом не се чувствува? А брзината на "вртење околу својата оска"?
Take your time... ;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Тогаш на кој начин е измерена брзината на "движење на земјата" штом не се чувствува? А брзината на "вртење околу својата оска"?
Take your time... ;)
Ме мрзи да гуглам а не се сеќавам дали сум учел за ова.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
Ме мрзи да гуглам а не се сеќавам дали сум учел за ова.
Па се работи за голема работа "вртење на земјата" зар тоа се заборава така лесно? Да се врти земјата а да не чувствуваш... Интересен феномен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Па се работи за голема работа "вртење на земјата" зар тоа се заборава така лесно? Да се врти земјата а да не чувствуваш... Интересен феномен.
Ти се сеќаваш за ова од средно? Ако се сеќаваш пиши.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не фала, не ми треба тоа сеќавање...
Мислам дека не се учи. А ако се учи гарант не се сеќаваш. Тоа е моето мислење.
Автоматски споено мислење:

Тогаш на кој начин е измерена брзината на "движење на земјата" штом не се чувствува? А брзината на "вртење околу својата оска"?
Take your time... ;)
Автоматски споено мислење:

Мислам дека не се учи. А ако се учи гарант не се сеќаваш. Тоа е моето мислење.
Автоматски споено мислење:
Мислам дека е малку посложено да се пресмета брзината на движење на планетата од земјата но има начин со едноставни домашни услови. Само ме мрзи да се занимава и да го барам тоа.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
Мислам дека не се учи. А ако се учи гарант не се сеќаваш. Тоа е моето мислење.
Автоматски споено мислење:
Не се учи затоа што не постои никаков експеримент ниту некаков инструмент што ќе докаже или измери вртење на земјата околу својата оска. А и една сеизмолошка станица може да измери земјотрес а не може да измери вртење на земјата околу својата оска. Затоа не се учат такви работи затоа што тоа не оди во прилог на хелиоцентризмот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не се учи затоа што не постои никаков експеримент ниту некаков инструмент што ќе докаже или измери вртење на земјата околу својата оска. А и една сеизмолошка станица може да измери земјотрес а не може да измери вртење на земјата околу својата оска. Затоа не се учат такви работи затоа што тоа не оди во прилог на хелиоцентризмот.
Ми текна како може пресметај го обемот на земјата со аголот на сонцето па подели го со 24 часа. Јеби га пред многу години сум го учел ова.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
пресметај го обемот
Рековме:

КАКО ФИЗИЧКИ ДА ПОЧУВСТВУВАМЕ ВРТЕЊЕ не се расфрлај со пресметки туку се бара некаков експеримент кој докажува физичко движење или вртење на земјата а не што би било кога би било...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Рековме:

КАКО ФИЗИЧКИ ДА ПОЧУВСТВУВАМЕ ВРТЕЊЕ не се расфрлај со пресметки туку се бара некаков експеримент кој докажува физичко движење или вртење на земјата а не што би било кога би било...
Внатрешното уво има 3 кругови и мали кристали од калциум на нервни завршетоци кои се движат под инерција. Ако нема забрзување тие не реагираат. А брзината на ротација на земјата е константна значи не се чуствува. Мислам дека некои мобилни имаат акцелерометар па земи го мобилниот и провери.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.150
пресметај го обемот на земјата
Ако го знаеш обемот на "земјината топка" тогаш логично мора да постои негде и закривување на водена површина... Дали веруваш дека водата во природата е закривена како што е прикажана на некој глобус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom