Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.162
Поени од реакции
5.330
Добро, сакам да прашам зошто Митревски ја бранеше цела утакмица? Као немаме други голмани?
Многу чудна утакмица по нас, мислам дека една од најслабите икад изиграни утакмици ни е оваа, плус судијките не сотреа со неколку одлуки у прво не скрпивме 3 напади со цел состав
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.856
Јаки се Фарски, ништо чудно и во Скопје да не тепаат.
Имаат резвиено цел систем на игра и секој играч си ја знае задачата, така успеваат да ги покријат и слабостите на одредени позиции, делуваат многу организирано, знаат што играат, цело време брзи, прецизни пасови, опасна транзиција, плус го имаат Скипаготу кој моментално е еден од најдобрите средни бекови, а во тој правец оди и Оли Митун, ако продолжат да се надоградуваат и извадат уште некој играч од тој калибар ништо чудно за некоја година и во борба за медалите да се замешаат.
Не се толку јаки тие колку шо бевме отепани Ние,противникот играт колку ке му дозволиме ние,имааа три пробивања шо не ни свиреа,добија неколку сумљиви пенали,имаве неколку ефтини искључвења,а од друга страна го задавија мечка па тој беше исклучен,требааа тие да добијат уште некое исклучвење,не им креваа ппасивен напад ....така да покрај слабата игра се приклучија и судијките.......
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
Митев во Мелсунген изгледа.
1715254827306.png

Macedonian Wonderkid on MT Melsungen’s radar!

▫A Macedonian talent, currently shining in one of Skopje’s clubs, is on the brink of a remarkable move to the Bundesliga, the world’s top handball league. Reports from @24rakomet indicate that this rising star has caught the eye of a team led by Roberto Parrondo, the celebrated former coach of Vardar.

▫Although few knew, Roberto Parrondo was in Skopje last month along with his wife. Allegedly, the reason was “sorting out the accounts” in Macedonian banks from his time as coach of the “red-blacks.” However, many claim that he came with the intention of scouting some handball players, particularly one. The player who caught Parrondo’s eye also plays for the Macedonian national team and participated in the last European Championship in Germany, as well as European club matches.

▫The timing of Parrondo’s visit raises eyebrows, as the match he attended in Skopje fell on a Sunday, March 10th, a day when banks are typically closed. This fuels rumors that his trip was orchestrated to negotiate with the young talent, possibly involving discussions with the player’s current coach and management regarding a potential transfer.

▫Despite the player’s existing contract, negotiations are reportedly underway. If agreements are reached between the clubs involved, a temporary stint in Spain followed by a move to Melsungen could be on the horizon for the promising athlete.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.488
Јас да сум селектор ќе знаев дека цело време се игра на пикер крила и бекови нема... Одбрана што е тоа ? Млада екипа со по неколку првенства зад себе уште малку Талевски и Кузмановски за пензија се ама млади се и кај и да е ќе блеснат? Тоа е сплет на погрешно избрани клубови и место да играш одиш напред грееш клупа , па правец назад во Македонија? Кире треба да си даде оставка не го бива за стратег воопшто.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.869
Поени од реакции
15.822
Можеби треба некој искусен странец да ангажираме, ако не може како селектор, барем како консултант периодично кога се квалификации ?? Еве Писонеро ги прател нашите играчи ?, дали би можело преку играчите да го контактираат ?... значи треба некој да го прати и противникот, па ако противникот не прочитал како Буквар во игра, да се реагира веднаш со замени на играчи а и концепција на играта...
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.815
Поени од реакции
15.920
Ако е за утеха Италија ја победи Црна Гора со шест разлика :)

Иначе поразот од Фарски скроз очекуван, можеше само да биде со помала разлика, ама како одиграа и како отсвирија овие од Германија добро е што е само седум разлика.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.883
Поени од реакции
3.400
Доста изненадувања имаше во првите бараж мечеви. За најтврд дуел мислев дека ќе биде Романија и Чешка, што и се покажа. Романија имаше и +4, ама не искористија оа победија само со еден гол. Грција има +4 со Холандија, Швајцарија на гости ја победи Словенија, а Словачка на гости ја победи Полска. Ќе биде викендов интересно.

Нас ќе ни судат турски судии, кои кога ни суделе порано добро сме проаѓале. Нека се окозат нашиве добро за нареднава утакмица, па пред полн Борис да направат да биде интересно.
 
Член од
22 ноември 2021
Мислења
59
Поени од реакции
35
Доста изненадувања имаше во првите бараж мечеви. За најтврд дуел мислев дека ќе биде Романија и Чешка, што и се покажа. Романија имаше и +4, ама не искористија оа победија само со еден гол. Грција има +4 со Холандија, Швајцарија на гости ја победи Словенија, а Словачка на гости ја победи Полска. Ќе биде викендов интересно.

Нас ќе ни судат турски судии, кои кога ни суделе порано добро сме проаѓале. Нека се окозат нашиве добро за нареднава утакмица, па пред полн Борис да направат да биде интересно.
Германките не оштетија вчера многу.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.883
Поени од реакции
3.400
Германките не оштетија вчера многу.
Знам, имаа доста грешки за наша штета (одамна вака лошо судење сме немале), ама тоа не треба да е изговор за тоа како некои без никаков жар играа.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.242
Поени од реакции
19.456
Реален е резултатот.
И уште еден доказ дека нашата перцепција за квалитет, од домашна лига не се совпаѓа со моменталните услови во европскиот ракомет.
Нема фаворити денес, а и да има ние не сме дел од тие фаворити.
Полска изгуби од Словачка, на домашен терен, Словенија исто ( иако Швајцарија е во подем, сепак е изненадување).
Сите играат денес ракомет, ако не се адаптираш ќе те прегазат.
Што да се каже за мечот во средата?
Очајна одбрана, мизерија.

Премногу истурено игравме против напад составен од брзи и подвижни играчи, кои не губат лесно топка.
Не можеш ти да се натрчуваш против Скипаготу, Митум итн. со Томи Бој, Маркоски, Талесен, Фитил во одбрана, не е можно ова сценарио.
34 гола примаш, речиси сите голови од чисти отворени зицери, нема што да се дискутира, колку сака нека игра брз ракомет Фарски Острови, штом примаш толкав број на голови не си квалитет, просто и едноставно.
Освен Костески, Лазаревски ( звер е дечкото) би реков и Митев, сите други под ниво. а можеби и толку им е силата?
Додека држеше на 3ка Лазаревски имаше некоја густина во одбрана, но не можеа никако да го погодат тој друг играч во централен блок, на 4ка.
Никола Маркоски дефинитивно нема што да бара во репка повеќе, тотално бескорисен,
Подобро Карасманакис да го земеа, ветува детето.
И Аларов не се снајде најдобро, иако не е лош дефанзивец( за наша лига), ама беше пребавен за брзите на прв чекор бекови на Фараните,.
Не е лесно да играш против играч под 190 см, кој те напаѓа со полна сила и брзина, овде треба многу енергија и сила да употребиш, а и навремено да се поставиш, ако сакаш да имаш време навремено да направиш прекин, а овде грешевме најмногу.
Сите стартови беа задоцнети, затоа и толку исклучувања, повеќето беа реални одлуки за исклучување, имаше нешто престрого досудено, но во глобала кога нема да стигнеш да затвориш брз играч како Скипаготу и Митум и да поставиш блок се знае шо следува, или ќе има вишок по крила или во дуел 2 на2 со пикер ти прават вишок и се отвора простор за шут по средина или зицер за пикер.
80% од головите паднаа на овај начин.
Во напад бевме доста неинвентивни и предвидливи.
Не прочитаа, на крај добија и ветер во грб од судивките, имаше неколку ситуации кои можеа лесно да бидат пенал за нас, или во најмала рака исклучување за нив, ама кога играш на овај начин, нема што да чекаш од судии во гости.
Фитил даде 7,8 гола, добар дел под пасивен, кога немаше едноставно идеја шо да се игра, ама исто толку топки изгуби.
Преочигледни беа тие обиди да се даде по секоја цена топка до Пешевског, овај пребавен, претром, го уништија едноставно, една од најслабите партии негови во последно време.
Според мене требаше да се оди само со Лазаревски во напад, кој далеку подобро се движеше низ активната зона на Фарски.
Талесен, кој беше ти бе дечко? :popce:
Очај, срам, беда, успорена снимка од играч.
Не знам како е овај уште во репка?

Не треба многу самопромовирање и чукање во гради во тие интервјуа.
Да го слуша/чита човек шо не следи ракомет редовно, ќе си помисли дека дечкото е некојси си бек разбивач. Енди Шмит, Даниел Нарцис, Штафан Олсон, итн, со еден куп успеси и титули зад него.
А тој ти е едноставно Талесен, вечниот талент на македонскиот ракомет. :pipi:
Едно е да даваш во наша лига по 7,8 гола, сосема друго е меѓународна сцена.
Доказ колку ни е слаба лигата, без разлика шо си прајме филмови дека сме имале којзнае какво првенство силно, не е така според мене, далеку сме.
Фарски Острови, со пола репка која игра во втора данска лига го избриша подот со Талесен, леле какви топки му земаа од раце, како на дете мало, а за цела глава е повисок од грото од Фараните во одбрана.
Не е се целосно изгубено, 7 разлика не е недостижна, но со онаа игра тешко, посебно ако дозволат Фараните да ја движат лесно топката, без навремен фаул..
Ќе треба огромен учинок од голманите, одбрана гранитна и смирен и бавен напад.
Ако влезат во нервоза Фараните тука е шансата, не се учени тие да играат така сигурно, ако не им оди резултатот во прилог, некоја брза серија би можела да го смени начинот на игра.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.289
Поени од реакции
3.040
Ја вртиме дома бе , само да се напуни сала и да грми , овие ќе се подпосерат малце.
Нашиве пред добра атмосфера ваљда ќе се подобрат и ќе гинат напред назад.
А и да не ја свртиме , гледам репки како Холандија , Словенија , Црна Гора , Полска се под закана да не играат во јануари.
Ебати таквото светско :LOL:
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.578
Никогаш не се ситам на туѓа мака или да посакувам повреда на некој играч. Но еден адут е во наши раце со тоа што Фераните би пристигнале на пладне утре во Скопје освен ако не издејствуват промена на термин.
Ваквите патувања се скрос ебана работа сеа колку ќе влијае на нив незнам но колку шо е психички ебање толку и заморот ќе ги доеби.

 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.162
Поени од реакции
5.330
Никогаш не се ситам на туѓа мака или да посакувам повреда на некој играч. Но еден адут е во наши раце со тоа што Фераните би пристигнале на пладне утре во Скопје освен ако не издејствуват промена на термин.
Ваквите патувања се скрос ебана работа сеа колку ќе влијае на нив незнам но колку шо е психички ебање толку и заморот ќе ги доеби.

Данска изгуби од нас тогаш бидејќи долетаа сабајлето и играавме утакмица истиот ден. Кој и да си каков и да си, лет и утакмица у ист ден никако не оди рака под рака.

Презакажување може, за следното светско, оваа 10:0 службено :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom