Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Кукоски за одредени туристи шо се шлепет со репрезентација е премија во моментов не дека и тој е нешто посебно ама какви ликови играат за репрезентација овој мојт и капитен да им бидит нив.
Чудно ми е само како не напрај некоја посаглам кариера овој се секавам дека во основно беше 2 глај поголем од нас и сам ни играше буквално имаше потенцијал само то шо не го исполна е друга ствар
Затоа што е глуп :D
Јас се сложувам дека во моментов е најдобриот одбранбен играч кој го имаме. Сепак, му дише главата и често прави непотребни и неизнудени исклучувања. А под притисок влегува од грешка во грешка.
Сигурно нешто се има замерено со Кирца, затоа не го земаат...
Или пак се надеваат дека Мишевски би напредувал повеќе во иднина.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Затоа што е глуп :D
Јас се сложувам дека во моментов е најдобриот одбранбен играч кој го имаме. Сепак, му дише главата и често прави непотребни и неизнудени исклучувања. А под притисок влегува од грешка во грешка.
Сигурно нешто се има замерено со Кирца, затоа не го земаат...
Или пак се надеваат дека Мишевски би напредувал повеќе во иднина.
Не баш глуп не би бил толку груб:icon_mrgr: ја би рекол немат спортска интелегенција то му се гледаше од млади години уште многу праволиниски играч затоа изгледа и одбрана само го играат сепак како играше последно заслужуваше повик.
Мишевски само една прогноза да дадам за детево чим од Француска втора/трета лига го протераја и не играше значи се работат за апсолутен антиталент зато шо во та лига продефилираја некој ликови кој ги знам шо немаја појма ,овој го спасвит само некој менаџер ко на Талески да го турнит негде на некој ќори
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Кукоски не направи репрезентативна кариера зашто толку го бива. Послаб играч беше и од Јоно и од Велко и тоа е тоа. Пример последната против Гог 2 од 3-те исклучувања му беа без врска, при додавање или при завршена акција. Несомнено е дека не е нешто посебно како играч, но проблемот во репрезентацијата со одбраната е хроничен, а од друга страна немаме еден единствен специјалист за одбрана повикано. Убедливо најдобар специјалист е Кукоски, така што јасно е зошто ние ракоментните експерти го бараме во репрезентација. Една замена напад-одбрана со Кукоски е неопходна за да личиме на нешто, а дополнително што е веќе искусен играч и знае да мотивира и командува на терен. Телески ли ќе ја координира одбраната или па Ми6ски? Кукоски-Кузмановски во центар би била многу посолидна одбрана од Свецкото. Веројатно планираат Ми6ки да го играат со Кузманоски или па Телески. Тоа е океј ако се мисли на долг рок, но па од друга страна, ни Телески ни Ми6ки не играат за Вардар воопшто, а нели одиме ол ин и со најдобрите во моментов за да избориме ЕП по секоја цена? Тука е контрадикторноста, па дотолку повеќе ако го ставаат овој Маркоски во одбрана, тогаш уште понелогично е да не го земаат Кукоски. Пак ќе пишам Никола Маркоски не знам по која логика се шлепа како трет пикер. Ем не го бива, ем има и години. Викни таму некое дете(Митиќ) нека бар тренира и евентуално да изигра некоја минута ако не' наполнат од старт Данците.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.744
Поени од реакции
2.668
Misevski odigra dobro protiv Ceska na EP, isto dobra utakmica imase i protiv Svajcarija, koga vleze vo vtoroto poluvreme napravivme razlika, pridonese za dobra odbrana koja bese presudna.
E sega ova sto go vidovme vo Egipet od nego bese horor, kako gi odigra ovie 2 sredbi dobro e prasanjeto koe me maci :D
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.744
Поени од реакции
2.668
Karapalevski odigra dosta korekten natprevar za Vardar vo vtoroto poluvreme, ima dvizenja, znae da napravi prostor, podobro deluva toj na sreden bek mesto da se brukame so Taleski.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
да најдеме партнер за Талевски на позицијата тројка и специјалец на „заден“ играч во зоната 5-1, во името на Цветаноски или Тодески, и конечно да создадеме квантитет на играчи во ротација на бековските позиции во имињата на Кукуловски, Георгиев и Ѓорговски.
Неможам да го оспорам знаењето на Ѓоргон и неговата стручност ама ова што уште полага надеж во Телето според мене си го подкопува знаењето и реномето кога самиот тој на подкаст кажуваше "ако Талевски не направи рестарт и не почне да добива самодоверба ќе му отиде возот"
Се останато е баш на место, чекам да видам како ќе го искоментира изоставувањето на Куковски.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Малку ја претеравте со Кукоски. Ок играч, има каде каде поголемо искуство од дел од играчите што се планирани за одбрана од повиканите, ама далеку од играч што прави разлика на теренот. Тој секако не е иднината на репрезентацијата и кога ќе се додаде фактот дека за одбрана треба и да си уигран со соиграчите (а Кукоски мислам само еднаш бил во ростерот за репрезентација последните 6-7 години и тоа кај Брестовац) искрено немам некоја којзнае каква забелешка.

За мене поголемо изненадување беше што ги нема Танкоски и Кукуловски во скратениот список макар што и за нив има објаснување - Танкоски се уште се бара во Еурофарм Пелистер, има слаба сезона, а Кукуловски е повреден моментално, можеби заради тоа не е во списокот не очекуваат дека ќе се опорави (иако не е тешка повредата колку што знам).
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Со оглед на тоа дека се враќа Миркуловски, Танкоски би бил трет избор на среден бек со што очекувано беше да отпадне. А и на среден бек може Серафимов и Велковски да бидат во комбинација, со оглед на тоа дека на десен Кире веројатно ќе игра 100% од времето во напад.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Со оглед на тоа дека се враќа Миркуловски, Танкоски би бил трет избор на среден бек со што очекувано беше да отпадне. А и на среден бек може Серафимов и Велковски да бидат во комбинација, со оглед на тоа дека на десен Кире веројатно ќе игра 100% од времето во напад.
Можда сепак најдобро за Танкоски ќе е да се врати во Металург, да можи да задржат настап во европската лига заедно со Серафимов ќе е топ, и двајцата се во години кај шо му е нужна шо поголема минутажа, само така се станвит играч макар и губеле по 15 разлика.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.744
Поени од реакции
2.668
Можда сепак најдобро за Танкоски ќе е да се врати во Металург, да можи да задржат настап во европската лига заедно со Серафимов ќе е топ, и двајцата се во години кај шо му е нужна шо поголема минутажа, само така се станвит играч макар и губеле по 15 разлика.
Prethodno napisav, sega pak, mene me bendisa igrata na Karapalevski protiv Motor vo vtoriot del.
Spored toa sto go prikaza mislam deka e najblisku od site za prva opcija na sreden.
Imase odlicni dvizenja, dobro igra 1 na 1, znae da otvori prostor, ucestvuvase vo sekoja akcija za gol.
Negoviot stil na igra e toa sto nedostasuva vo repkata.
Sekako tuka zavisi od toa kolku se smeta od Vardar na nego, mu trebaat utakmici, so krpi podavanje ke se zapusti.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Prethodno napisav, sega pak, mene me bendisa igrata na Karapalevski protiv Motor vo vtoriot del.
Spored toa sto go prikaza mislam deka e najblisku od site za prva opcija na sreden.
Imase odlicni dvizenja, dobro igra 1 na 1, znae da otvori prostor, ucestvuvase vo sekoja akcija za gol.
Negoviot stil na igra e toa sto nedostasuva vo repkata.
Sekako tuka zavisi od toa kolku se smeta od Vardar na nego, mu trebaat utakmici, so krpi podavanje ke se zapusti.
Добар е Карапале и уште дополнително ќе напредува, Брестовац го најави него уште на европското 2019та, ко излезе шпекулаицја за Скубе преку изјавата на Брестовац дека ни треба низок среден, фактички тој мислеше на Карапалевски а не на натурализација на Скубе тогаш.
Исто Георгиев е позитивно изненадување, баш ме интересира како ќе се снајдат двајцава во репрезентација, доколку на евентуално европско настапиме без Лазаров и Миркуловски, сигурно ќе се отвори простор за еден од двајцава минимум.
Млади се и допрва уште повеќе ќе напредуваат, требит само да си Талески за да уназадуваш.
Автоматски споено мислење:

Малку ја претеравте со Кукоски. Ок играч, има каде каде поголемо искуство од дел од играчите што се планирани за одбрана од повиканите, ама далеку од играч што прави разлика на теренот.
Да ама која логика има пак да го повикуваш Никола Марковски на местото на Кукоски? Ни игра во два правци (барем за репрезентација), ни е млад, ни пак поквалитетен. Нели за репрезентација играат најдобрите?
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.188
Карапалевски е одличен што се однесува на оние популарни влезови еден на еден, народски кажано да го извади противникот од патики. Против Мотор на моменти стварно потсеќаше на Скубе, само Карапалевски не е баш нешо јак на шут, а треба и тоа да имаш за да бидеш комплетен играч. Секако е талент, и треба да му се даде шанса да игра, посебно на натпреварите во Сеха, а ако ја се прашувам би му давал минути и на натревари во ЛШ. Со оглед на тоа каква ни е позицијата центар во репрезентацијата обавезно мора да добие шанса.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Карапалевски е одличен што се однесува на оние популарни влезови еден на еден, народски кажано да го извади противникот од патики. Против Мотор на моменти стварно потсеќаше на Скубе, само Карапалевски не е баш нешо јак на шут, а треба и тоа да имаш за да бидеш комплетен играч. Секако е талент, и треба да му се даде шанса да игра, посебно на натпреварите во Сеха, а ако ја се прашувам би му давал минути и на натревари во ЛШ. Со оглед на тоа каква ни е позицијата центар во репрезентацијата обавезно мора да добие шанса.
Тоа останува само на него да го подобри а ако почне да работи на тоа поле со оглед на годините многу брзо ќе го смени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom