Разликата во години

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Па и не гледам на годините како на пречка се дотогаш додека постои љубовта и заедничкиот јазик за комуникација.
Што се однесува до мене лично, некаде до 8 години разлика прифатливо ми е, повеќе од тоа не верувам дека би прифатила зашто и повеќе од очигледно е дека нема да ми одговара ама сепак на крај краева се зависи од личностите и нивните карактери.
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
Може да успее една таква врска кажав.
Но не и се големите шансите.
Не би рекла дека лицата со ограничени идели сакаат семејство и деца. Точно е дека е индивидуално, но премал е бројот на лицата кои сакаат животот да си го посветат само за себе и да уживаат во него сами или со својот партнер и единствено нивната љубов да постои. Премногу себично е да се мисли цел живот само за себе. Човекот постои за да има потомство. Најнормална работа е луѓето да сакаат да имаат свои деца и семејство. Колку и да е современо општеството тоа е нормална работа. Мене ненормално ми е на 35 години да сакаш да бркаш млади девојки тинејџерки и да сакаш да уживаш.

Во ред е тоа ако сметаш дека може да имаш врска со многу постар партнер, ако тебе ти е убаво ок.



ako ne sakash da imash brak i tvoi sopstveni deca mislam deka ne e sebicno.posebicno e da napravish deca a pritoa znaesh deka ne mozesh da im ovozmozish idnina,obrazovanie,normalen zivot.
ovde deca pravat samo zatoa shto drzavata im plaka.kolku poveke deca tolku poveke pari.ne rabotat nishto,ne mozat da gi shkoluvaat decata.decata podocna ne rabotat nishto zatoa shto nemaat obrazovanie etce etc
a tolku deca ima na svetov bez roditeli.i toa ne samo vo zemjite od tretiot svet.a natalitetot e pregolem deneska vo sporedba so mortalitetot.kriza za hrana etc etc.zoshto ne bi mu ovozmozila idnina na nekoe dete koe po nekoja slucajnost se rodilo vo nigerija,roditelite umrele od glad ili slicno. ne e isto kako da imash tvoja krv deca no sepak ako zboruvame za sebicnost!!??

temava beshe za razlika vo godini.ne znam zoshto pocnavte da filozofirate za deca ,za brak i etc etc


i ne mozam da razberam kako lesno gi etikitirate lugeto.35 godishen single,sigurno e nezrel i mu e dojden da zabava.

znaci site se soglasivme deka sepak e individualno i zavisii od uslovite. a nekoi shto sakaat da se pravat pametni i quik witted humoristicni ne mozat ni da razberat.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Па..гледано од машка страна мислам дека разлика во години максимум би дозволил да е постара од мене 5,6 години,а помала 2,3...не можам да се смислам со некоја 10 години постара од мене или некое девојче од 13 години
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
a zoshto da ne?da cujam!
ako sum najgrdata devojka na svetot shto bi pomislila.zoshto e so mene?
ne znam zoshto ama apsolutno se spushtate na baza sex.

Секој преку сопствени искуства го запознава светот, јас спрема моите можам да тврдам иако никогаш нема да бидам 100% во право.

И можеш да продолжиш со теории, кои тешко се докажуваат. За мене прилично наивен е пристапот погоре, бидејќи секој се стреми кон што подобро.
А евентуалните исклучоци се состојат од конкретни случаеви, кои што би можеле да ги анализираме..доколку би постоеле.

Инаку се останато е само наша претпоставка, би можел не би можел. Дај стави се во конкретна ситуација, па ќе знаеме што е вистина.

Бидејќи и тука, барем меѓу оние што се познаваме од форум, имаше конкретни ситуации на пишувам едно а правам друго.
:toe:

i ne mozam da razberam kako lesno gi etikitirate lugeto.35 godishen single,sigurno e nezrel i mu e dojden da zabava.

znaci site se soglasivme deka sepak e individualno i zavisii od uslovite. a nekoi shto sakaat da se pravat pametni i quik witted humoristicni ne mozat ni da razberat.
Си била ли во врска со 35 годишен?

*Ако е да, сеуште ли сте заедно?

Ако не, зашто не?

*Ако е да, планираш да останеш со него?

Ако е не, зошто не?

:smir:
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
Bratot напиша:
Си била ли во врска со 35 годишен?

*Ако е да, сеуште ли сте заедно?

Ако не, зашто не?

*Ако е да, планираш да останеш со него?

Ако е не, зошто не?

:smir:

ne znam zoshto me prashuvash.seriozno ocekuvash deka ke ti odgovoram?????
pls

hahhah.ok.ke ti odgovoram.

ne sum bila.

p.s.moj beshe primerot so 32godishen.a rasonerka stavi 35godishen.
btw ne sum bila ni so 32godishen samo rekov deka bi mozela da bidam.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.145
ne znam zoshto me prashuvash.seriozno ocekuvash deka ke ti odgovoram?????
pls

hahhah.ok.ke ti odgovoram.

ne sum bila.

p.s.moj beshe primerot so 32godishen.a rasonerka stavi 35godishen.
btw ne sum bila ni so 32godishen samo rekov deka bi mozela da bidam.
Јас мислам дека кога би била со толку постар од мене, само би изгледала како трофеј во рацете на истиот, незнам колку е можна некоја прекрасна и долгорочна љубов од истата генерациска разлика, сепак се работи за доста години и доста разидувања во генерации, однесување , размислување. И уште една работа, на почетокот може да биде и супер, и ептен убаво, но подоцна веќе ќе се осеќаат и гледаат годишните разлики, тој замисли ќе има 50 години а ти 35???!!!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
ne znam zoshto me prashuvash.seriozno ocekuvash deka ke ti odgovoram?????
pls

hahhah.ok.ke ti odgovoram.

ne sum bila.

p.s.moj beshe primerot so 32godishen.a rasonerka stavi 35godishen.
btw ne sum bila ni so 32godishen samo rekov deka bi mozela da bidam.
Па нели сериозно ги застапуваме своите ставови, реков да те удостојам со сериозна дискусија.
Која не би била сведена на “што ако“.

Откако не обвини дека не разбираме ништо, па реков ти имаш доволно искуство да ни бидеш потврда за тоа што го збориш.

И еве,нека биде како што ти тврдиш( за себе си), меѓутоа пак не си во состојба да докажеш дека типот кој би имал еве 32, би бил поради твојот интелект со тебе, а не заради тоа што си привлечна,млада..убава.


П.С. Без претензија, си правиме нормален муабет.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Прилично е битна разликата во годините.Многу се ретки случаите кога на пар со разлика од 10 год би им успеала врската.Можи и да им успее,ама сигурно не кога таа има 14 а тој 24.Сигурно дека нема да се согласуваат.Таа е сеуште дете,а тој веќе возрасен и сигурно не оди со некоја само за да ја прошета за рака.Остај то,шо и мислењата,погледот на животот многу им се разликуваат.Ако си од 20-22г. нагоре мислам дека се трпи разликата,и двата веќе се изградени личности,знаат што сакаат во животот и сл.Сепак да не е преголема.Јас би прифатила до кај 6-7 години.Еве дечко ми е 6 г постар од мене па супер ни оди,ама со некој над 10 г мислам дека не би успеала.
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
Па нели сериозно ги застапуваме своите ставови, реков да те удостојам со сериозна дискусија.
Која не би била сведена на “што ако“.

Откако не обвини дека не разбираме ништо, па реков ти имаш доволно искуство да ни бидеш потврда за тоа што го збориш.

И еве,нека биде како што ти тврдиш( за себе си), меѓутоа пак не си во состојба да докажеш дека типот кој би имал еве 32, би бил поради твојот интелект со тебе, а не заради тоа што си привлечна,млада..убава.


П.С. Без претензија, си правиме нормален муабет.



toj bi mozel da ima nekoja koja izgleda podobro od mene no so mene sme perfect match?:DDD so nejze bi bil samo poradi fizicki izgled.a so mene zatoa shto bi bile sovrsheno emocionalno intelektualno usoglaseni partneri.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
toj bi mozel da ima nekoja koja izgleda podobro od mene no so mene sme perfect match?:DDD so nejze bi bil samo poradi fizicki izgled.a so mene zatoa shto bi bile sovrsheno emocionalno intelektualno usoglaseni partneri.
Убаво е да се мечтае по совршенство, само барем бидете спремни и на најлошото..разочарување.

:smir:
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Не е убаво да се генерализира. Секоја врска си е своја приказна, секоја планина-своја тежина. Ако имате 17 години, разликата во години може да биде непријатна, но кога имате дваесет и некоја, значи кога си веќе зрела личност од секој аспект, годините се` помалку се важни. Мојот маж е триипол години помлад од мене. Никогаш не сме ни помислиле на тоа, бидејќи е апсолутно неважно за нашата врска. Важно е душите да ви се најдат, а годините се најмалку битни. Оставете ги тие малограѓански муабети :wink: .
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Пошто наслов на тема е РАЗЛИКА ВО ГОДИНИ - онака општо и генерално поставена не знам што толку загрижености дали ВРСКАТА би успеела. Доста е да функционира “врската“ некои пол сат - сат (во парк... кола... хотелска соба....)
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
3 мање више, 4 преку сила ако се психички еднакво зрели , се друго не е во ред
барем ја така мислам за моите 20 години
 

Troublemaker

Guilty as Charged
Член од
1 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
0
Па не многу драстични разлики пр. до 7 8 год ок е али ги има примери жена 30 а маж 50 е тоа веќе не иде или пак обратно... Како што мојот татко вика: Жената треба секогаш да е повозрасна од мажот така на мажот повеќе време ќе му работи а жената нема да оди по други мажи. И волкот сит и овците на број.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom