Работна виза за Германија

Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.235
Според ваше искуство или искуство на некој ваш близок, во која агенција е најдобро да се обратам за да добијам работна виза за Германија. Јас имам најдено неколку работодавачи во Германија, фали уште да се договори агенцијата со работодавецот околу добивањето на визата, сатницата, дневното работно време итн.

Дали имате искуство со ова? Колку чини работната виза? Тој што работел таму каква работа работел и колку била платена. Благодарам од напред. :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Ајбе у МКД се отваратт по 500-600 работни места дневно ти најде за Германија да одиш, не слушај комуњарите што те лажат дека у германија просечна плата е 1800 еур, тоа е само маркетинг. ;)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.939
Да видиш со Контекст?
http://zk.mk/kontekst?choice=zR

Канцеларија имаат спроти дискачот Вулкан (Соборна).

Знам они посредуваа за Германија за студенти, ама може ќе ти завршат и тебе работа за некоја ситна надокнада.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.235
Ајбе у МКД се отваратт по 500-600 работни места дневно ти најде за Германија да одиш, не слушај комуњарите што те лажат дека у германија просечна плата е 1800 еур, тоа е само маркетинг. ;)
За 200 евра месечно не ми треба агенција, можам и сам да си средам. Во Германија тие пари се вадат за 4 дена. :)
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.542
Поени од реакции
1.315
Друже последно нешто што слушнав во врска со работна виза во Германија е следново.
Наводно во Октомври месец минатата година Германија има сменето некои закони за нас и сега можело да се добие работна виза на една година со можност за продолжување , бонус разбрав дека некоја агенција од Штип бркала работа добро околу визата , работа и други потребни додатоци. Сепак земи го овој факт со резерва бидејки не го кажувам јас ова туку ке повторам само така наслушнав . Најдобро ке биде некој што е поупатен во врска со ова да ти објасни , верувај има такви на форумов .
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
186
Поени од реакции
150
Да, така е сменети се некои работи... значи олеснето е доста во споредба со порано.. Мој братучед скоро замина за Германија, а работи како пица мајстор.. значи фирмата му средеше се документи, го викнаа во амбасада и колку што знам заврши работа па ете таму е ... ако ти врши работа ќе го прашам детално што како направил па да ти пренесам.. се најдобро
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Od 1-vi Januari e ova oficijalno za Makedonija,Srbija,Crna Gora,Bosna,Albanija i Kosovo.Do 2020 e zakonov,a dali ke go prodolzat rokot ili ne,toa ostanuva na niv.

Max tri godini se dobiva od prva,a najcesto edna.Posle pet godini,moze da dobies sansa za sekogas da ostanes tamu.Ako imas zena,mozes da ja da povleces i nea.Isto i maloletni deca.

So poznanik mnogu e polesno,ama i bez poznanik odlicni se sansite.

Za postarite luge jazik ne e potreben,za pomladite skoro obavezno.A i zavisi sto rabota ke rabotis.

Ima i sansa da odis vo Germanija,6meseci imas dozvola za legalen prestoj i sam da si baras rabota.No,toa se odi na tvoj dzeb.

Od blisku mnogu se pogolemite sansite da dobies rabota,sepak lice v lice>preku kompjuter.

Najbitno ucete germanski,sansata za beganje e odlicna.:smirce:

Inaku najvazno e deka ako odite na primer edna,dve,tri godini i imate sansa da go prodolzite prestojot,moras da bides prijaven non stop,inaku ja gubis dozvolata.Znaci so vreme da gi sredis dokumentite i nemas gajle.

Najveke se baraat i najlesno moze da se sredat dokumenti za neguvateli,medicinski sestri,elektricari,vodovodzii itn,ama golema e Germanija,ima moznost za se i seshto.:icon_mrgr:

Vo jugot pobrzo se izdavaat dozvoli,informacija od prva raka.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.235
Да, така е сменети се некои работи... значи олеснето е доста во споредба со порано.. Мој братучед скоро замина за Германија, а работи како пица мајстор.. значи фирмата му средеше се документи, го викнаа во амбасада и колку што знам заврши работа па ете таму е ... ако ти врши работа ќе го прашам детално што како направил па да ти пренесам.. се најдобро
Прашајго што е како е...

Иначе сакам да работам 2 месеци, несакам да бидам терет пошто ќе престојувам кај роднини. Јазикот од нивно лично искуство не е потребен. Те ставаат на одредено работно место и си рмбаш одредени сати.
 
Последно уредено:

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Прашајго што е како е...

Иначе сакам да работам 2 месеци, несакам да бидам терет пошто ќе престојувам кај роднини. Јазикот од нивно лично искуство не е потребен. Те ставаат на одредено работно место и си рмбаш одредени сати.
Ама ти на црно сакаш да работиш ?
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
682
Поени од реакции
445
Od 1-vi Januari e ova oficijalno za Makedonija,Srbija,Crna Gora,Bosna,Albanija i Kosovo.Do 2020 e zakonov,a dali ke go prodolzat rokot ili ne,toa ostanuva na niv.


Najbitno ucete germanski,sansata za beganje e odlicna.:smirce:Najveke se baraat i najlesno moze da se sredat dokumenti za neguvateli,medicinski sestri,elektricari,vodovodzii itn,ama golema e Germanija,ima moznost za se i seshto.:icon_mrgr:

Vo jugot pobrzo se izdavaat dozvoli,informacija od prva raka.
Во врска со болдираното, почнав со учење Германски јазик скоро 2 месеци како го учам , оди добро засега.
Почетен е курс, понатаму ќе одам на учење и на следните нивоа на курсеви по Германски јазик.

Се и сешто од работа во Германија си пишал има, се надевам ова е точно па ако ме натера животот да одам во Германија ќе најдам нешто од тоа се и сешто да работам. Овде во Македонија како магистер на правни науки не гледам можност за добро да заработувам. Ќе положам следна година правосуден испит, но тоа не вреди многу, кога нема добра работа и плата кај нас.

Претпоставувам ова пишуваш дека има шанси и со Македонски пасош да се успее во Германија.
Бидејќи не можам да сметам на Бугарски пасош, не даваат на такви како мене Бугарски пасош Бугарите.

Не е да бирам, но повеќе би сакал ако одам некогаш во Германија да работам би сакал тоа да биде некаде кон границата со Холандија или Белгија, сепак таму е пофина климата колку толку, долу на југот во Баварија е постудено иако Баварија е топ развиена како регион.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Во врска со болдираното, почнав со учење Германски јазик скоро 2 месеци како го учам , оди добро засега.
Почетен е курс, понатаму ќе одам на учење и на следните нивоа на курсеви по Германски јазик.

Се и сешто од работа во Германија си пишал има, се надевам ова е точно па ако ме натера животот да одам во Германија ќе најдам нешто од тоа се и сешто да работам. Овде во Македонија како магистер на правни науки не гледам можност за добро да заработувам. Ќе положам следна година правосуден испит, но тоа не вреди многу, кога нема добра работа и плата кај нас.

Претпоставувам ова пишуваш дека има шанси и со Македонски пасош да се успее во Германија.
Бидејќи не можам да сметам на Бугарски пасош, не даваат на такви како мене Бугарски пасош Бугарите.

Не е да бирам, но повеќе би сакал ако одам некогаш во Германија да работам би сакал тоа да биде некаде кон границата со Холандија или Белгија, сепак таму е пофина климата колку толку, долу на југот во Баварија е постудено иако Баварија е топ развиена како регион.
So makedonski pasos mozes,kako sto rekov ,oficijalno do 2020.Ima dosta vreme do togas da si ja probas srekata.:)
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.749
Друже последно нешто што слушнав во врска со работна виза во Германија е следново.
Наводно во Октомври месец минатата година Германија има сменето некои закони за нас и сега можело да се добие работна виза на една година со можност за продолжување , бонус разбрав дека некоја агенција од Штип бркала работа добро околу визата , работа и други потребни додатоци. Сепак земи го овој факт со резерва бидејки не го кажувам јас ова туку ке повторам само така наслушнав . Најдобро ке биде некој што е поупатен во врска со ова да ти објасни , верувај има такви на форумов .
Венера Кемаловски е агенцијата од Штип. И да, јас ќе одам летово преку нив во Германија ама како студент. Вака за сериозни луѓе не знам што како :D
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
738
Поени од реакции
349
Која и да е само да не е JK Travel!
 
Член од
30 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Venera kemaloski od stip provereno jas veke dobiv viza za germanija za 1 god so moznos da prodolzvejne do 3 god od tamu, taka da nema po treba da se vrakas mk, edinstveno e sto treba da imas poznavajne na germanski jazik minimum50%, bez jazik dabe ti e se.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
@MiaSanMia пиши ми пораче, нешто сакам да те распрашам.
Кој си ти све што си забранил на профилов?!:D
 
На врв Bottom