Работа на брод

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.794
Поени од реакции
12.178
Сите кажувате искуства, а никој плата.
Колку се земаат чисти пари за 6 месеци на брод?
И колку стар треба да си да идеш? Работно искуство претходно?
Не само од позицијата туку и каде ќе биде крузот. Во Аљаска земавме од 1000 - 1500 а во Австралија падна од 800 - 1100 долари месечно - Рум Сервис
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
pred 3 dena bev na intervju za rabota, sea cekame rezultati za edna nedela :) . kouzon e definitivno najdobrata agencija za posreduvanje, rabotat veke 15godini, sega na intervjuto imase i dosta aplikanti od Srbija i od Bugarija

--- надополнето ---

ti trebaat 500denari za aplikacija, pa odis na preliminarno intervju kaj Limba u Kouzon :) posle 6500den za obuka (sega e zadolzitelna), posle ova odis na intervju so pretstavnik od brodskata kompanija. ako dobies rabota, ti prakaat pismo so dogovor za rabota, vadis americka viza- 150 dolari, i sistematski pregled u Neuromedina 6200den. i najgolemiot trosok e avionskiot bilet- vo zavisnost od toa od kade ke treba da se kacis na brod

--- надополнето ---

ima rabota za fotograf, samo sto nemas fiksna plata, po cel den si trcas po gostite, gi slikuvas i gi ubeduvas da si gi kupat slikite :)

--- надополнето ---

sto te interesira pokonkretno :)

--- надополнето ---

http://kouzon.com.mk/

--- надополнето ---

ne moze na 18, moras da imas 21 posto toa se americki kompanii,a u amerika si polnoleten na 21. granicata za apliciranje e od 21 do 35god

Многу ги испофали некако..... зошто не кажа колку часа се работи дневно, дали има слободен ден во неделата, која е основната плата за почетник и другите "ситници".

Се плаќа и здравствено осигурување, 500-600 евра...

Најглупа можна работа на Конзон е што даваат курс кај нив(нормално за 110 евра) а после тоа одиш на интервју, па ако те примат на работа си чекаш од 2 до 6 месеца за да те викнат на работа. Зарем неможе да те обучат откако ќе бидеш примен??? Перење пари се вика ова!

BTW Лимба е...уффф ;) :)
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Некој од поголемите бродски компании како на пример карнивал имаат задолжителен колеџ со времетраење од 3 недели, и самите те обучуваат пред да почниш со работа. Нормално за позициите за кој сметаат дека има потреба од обука пред да се почни со работа. Обуката од Коузон ти е колку да ти земат + 110 евра. Али па стварно дечките профи работат и моментално најдобри во државата за оваа работа.
 
Член од
6 август 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Многу ги испофали некако..... зошто не кажа колку часа се работи дневно, дали има слободен ден во неделата, која е основната плата за почетник и другите "ситници".

Се плаќа и здравствено осигурување, 500-600 евра...

Најглупа можна работа на Конзон е што даваат курс кај нив(нормално за 110 евра) а после тоа одиш на интервју, па ако те примат на работа си чекаш од 2 до 6 месеца за да те викнат на работа. Зарем неможе да те обучат откако ќе бидеш примен??? Перење пари се вика ова!

BTW Лимба е...уффф ;) :)
ne se plaka za zdrastveno osiguruvanje. plata zavisi od pozicija, a na tiping poziciite nemas fiksna plata, kolku ke prodades tolku pari ke zemis, rabotis na procent.
ne moze da te obucat od koga ke te primat, na obukite te spremaat i za intervjuto, a toa koga ke trgnes ne zavisi od kouzon tuku od brodskata kompanija,koga ke imaat potreba od tvojot profil za rabota ke te viknat.
se raboti 10-12h sekoj den, nema slobodni denovi.
celo ova ti go kazuvaat i na prezentacijata,i na obukite,non-stop, za da ti stane jasno deka ima da se mrdnis od rabota, nema zabusavanje kako kaj nas.....
kouzon raboti 15godini, i sigurno si ja znaat rabotata posle tolku dolgogodisno iskustvo.
ja licno ne odev u kouzon na obuka, odev vo drug grad, preku agent.

--- надополнето ---

Некој од поголемите бродски компании како на пример карнивал имаат задолжителен колеџ со времетраење од 3 недели, и самите те обучуваат пред да почниш со работа. Нормално за позициите за кој сметаат дека има потреба од обука пред да се почни со работа. Обуката од Коузон ти е колку да ти земат + 110 евра. Али па стварно дечките профи работат и моментално најдобри во државата за оваа работа.
ne e samo na carnival, i na RCCL se odi na obuki za rabotnata pozicija od koga ke se kacis na brod, i plus na obuka za bezbednost na brod, taka da 10-12h rabota + obukite :))
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
43
Поени од реакции
0
И јас еднаш бев на брод, работев као помошник келнер, плата просек беше околу 1600$. Кога видов дека има и други департменти решив да се префрлам. Но сите ми викаа као неможеш мора да имаш цел договор завршено и слично. Јас бев упорен и се изборив да полагам тест за Онлајн техничар. Го поминав и наредниот пат кога бев на брод веќе работев на таа позиција и не бев веќе crew туку официр :) Иначе више никогаш не би се вратил таму, не е тоа за мене.

Иначе и јас преку Коузон отидов.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Сега ми дојде на ум да одам да работам на брод, само ми е малку незгодно оти си немам друштво, а сама не ми се оди некако.
Има ли сега наскоро одење преку коузон или преку некоја друга агенција и какви им се понудите за работни места?

Некој да сподели искуство на брод, колку пари ке ми требаат за да отидам и дали сама ке треба да си ја платам авионската карта
 
Член од
30 август 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
jassss

pa ima razlicni pozicii i jas sum zagrean za odenje ama moram da cekam do fevruari za da napolnam 21 godina a so se tice kartata ne ja plaka sekoja kompanija

--- надополнето ---

Сега ми дојде на ум да одам да работам на брод, само ми е малку незгодно оти си немам друштво, а сама не ми се оди некако.
Има ли сега наскоро одење преку коузон или преку некоја друга агенција и какви им се понудите за работни места?

Некој да сподели искуство на брод, колку пари ке ми требаат за да отидам и дали сама ке треба да си ја платам авионската карта

pa ima razlicni pozicii i jas sum zagrean za odenje ama moram da cekam do fevruari za da napolnam 21 godina a so se tice kartata ne ja plaka sekoja kompanija
 
V

VirtualA

Гостин
Не ми е јасно една работа.
Сите вие кои што сте биле на брод, сте заминале преку коузон, а сепак продолжувате лошо да зборувате за нив и што е уште почидно, ако сакате пак да се вратите, пак одите во Коузон. Македонски синдром е ова значи. Да се плукало по се и што чини и што нечини.
Јас заминав преку нив на брод и сум му неизмерно благодарен. Многу ми помогнаа разговорите со нив и тренинзите. Никој не е приморан да плаќа за тренинг, ако не ви се даваат пари, не ви ги земаат со сила.
Јас научив многу работи на тренингот кои иначе не би ги знаел од моето работно искуство во Македонија.
Ви го препорачувам Коузон на сите кои што сакаат да прошетаат и да заработат.
 
Член од
5 март 2009
Мислења
40
Поени од реакции
1
Сега ми дојде на ум да одам да работам на брод, само ми е малку незгодно оти си немам друштво, а сама не ми се оди некако.
Има ли сега наскоро одење преку коузон или преку некоја друга агенција и какви им се понудите за работни места?

Некој да сподели искуство на брод, колку пари ке ми требаат за да отидам и дали сама ке треба да си ја платам авионската карта
i jas sum zainteresiran za zaminuvanje i toa vednas pa ajde nekoj neka mi kaze sto kako
 
Член од
14 јануари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
И јас еднаш бев на брод, работев као помошник келнер, плата просек беше околу 1600$. Кога видов дека има и други департменти решив да се префрлам. Но сите ми викаа као неможеш мора да имаш цел договор завршено и слично. Јас бев упорен и се изборив да полагам тест за Онлајн техничар. Го поминав и наредниот пат кога бев на брод веќе работев на таа позиција и не бев веќе crew туку официр :) Иначе више никогаш не би се вратил таму, не е тоа за мене.

Иначе и јас преку Коузон отидов.
Чисто информативно, колкава беше платата за онлајн техничар?
 
Член од
6 август 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
i jas sum zainteresiran za zaminuvanje i toa vednas pa ajde nekoj neka mi kaze sto kako
Одиш во агенција, има презентации, ќе ти објаснат се, па во зависност од способностите и работното искуство аплицираш за одредена позиција, одиш на тренинг-кој сега е задолжителен за Коузон. Потоа чекаш да закажат интервју од некоја од бродските компании, одиш на интервју-знам дека во јануари ќе има интервју, после поминатото интервју чекаш да те викнат од компанијата, вадиш виза, правиш систематски и заминуваш.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Одиш во агенција, има презентации, ќе ти објаснат се, па во зависност од способностите и работното искуство аплицираш за одредена позиција, одиш на тренинг-кој сега е задолжителен за Коузон. Потоа чекаш да закажат интервју од некоја од бродските компании, одиш на интервју-знам дека во јануари ќе има интервју, после поминатото интервју чекаш да те викнат од компанијата, вадиш виза, правиш систематски и заминуваш.
Дај објасни зошто прво обука која чини 5-6 илјадарки а тек после интервју? Нели може ако веќе те примат на интервјуто да работиш, одпосле да си одиш на курс, и онака се чека неколку месеци додека те повикаат. Нели?
 
Член од
6 август 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Дај објасни зошто прво обука која чини 5-6 илјадарки а тек после интервју? Нели може ако веќе те примат на интервјуто да работиш, одпосле да си одиш на курс, и онака се чека неколку месеци додека те повикаат. Нели?
Од проста причина што на интервјуто те прашуваат работи кои ги учиш за време на обуката.
Како може да поминеш на интервјуто а врска да немаш за позицијата за која аплицираш ?
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Од проста причина што на интервјуто те прашуваат работи кои ги учиш за време на обуката.
Како може да поминеш на интервјуто а врска да немаш за позицијата за која аплицираш ?
Тогаш зошто не ги правите бесплатно тие тренинг курсеви па ако апликантот успее да помине на интервју да наплатите, вие и онака имате заработка од апликантот, без разлика дали ќе го примат или не да работи на брод.

Ќе се сложиш дека има добра заработка од тие курсеви. Нели?
 
Член од
6 август 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Тогаш зошто не ги правите бесплатно тие тренинг курсеви па ако апликантот успее да помине на интервју да наплатите, вие и онака имате заработка од апликантот, без разлика дали ќе го примат или не да работи на брод.

Ќе се сложиш дека има добра заработка од тие курсеви. Нели?
Па без заработка ниедна агенција нема да те регрутира.
Од повеќе извори знам дека во Коузон е најмала таа нивна заработка -6500ден, во другите агенции по Мекедонија, а и низ Балканот е значително поскапо.
Од лично искуство ти кажувам - обуката се одржува за на неа да научиш работи кои ти требаат за интервјуто, сега им е задолжителна, лично јас научив доста работи кои ми требаа за интервјуто на обуката.
А дали ти ќе го поминеш интервјуто или не зависи од тебе што ќе направиш на главното интервју.
А btw да не си ме сфатил нешто грешка, не сум јас агенција, јас сум апликант кој чека да замине на брод.
Ти ги кажав моите искуства бдејќи праша, а доколку нешто не ти е јасно оди низ агенциите, па нека ти разјаснат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom