Работа на брод

Член од
10 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam jas edno prasanje do tie sto vekje bile na brod. Sakam da otidam i jas na brod, ne prebiram mnogu mnogu posto neznam Angliski dobro, taka da dali imam sansi da se kacam na brod, kje rabotam nesto sto nema mn mn da mi treba jazikot, primer cistac, sobar li bilo sto nesto. Dali e mozno? pozdrav i fala...!
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
189
Поени од реакции
15
Vo neko vreme imase takvi ponudi i od agenciive vo skopje,no bea lazni..
аха а дали некој ги кажува вистинскиве агенции и кога некој од форумов ке замине кога ке се врати се фали со колку пари се вратил и колку заработил.
Тоа е кај нас Македонското се сложувам со вас за лажните агенции и агенти ама да не испадне луѓето што не поминале,а и самите знаеме какви неспособни пробуваат да отидат по парче леб во ветената земја и кога ке бидат одбиени ,шират лажни информации дека све е лага итн.
Јас ви пишувам ова од лично искуство бидејки им имам помогнато на многу луѓе ПОМОГНАТО без финасиска надокнада ништо само спасено од Македонија до ден денес тие ни фала ми немаат кажано,а месечно заработуваат во Македонија просечен граѓанин за една година што ке заработи.

п.с.Поздрав треба секогаш да се гледаат двете страни поздрав.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
аха а дали некој ги кажува вистинскиве агенции и кога некој од форумов ке замине кога ке се врати се фали со колку пари се вратил и колку заработил.
Тоа е кај нас Македонското се сложувам со вас за лажните агенции и агенти ама да не испадне луѓето што не поминале,а и самите знаеме какви неспособни пробуваат да отидат по парче леб во ветената земја и кога ке бидат одбиени ,шират лажни информации дека све е лага итн.
Јас ви пишувам ова од лично искуство бидејки им имам помогнато на многу луѓе ПОМОГНАТО без финасиска надокнада ништо само спасено од Македонија до ден денес тие ни фала ми немаат кажано,а месечно заработуваат во Македонија просечен граѓанин за една година што ке заработи.

п.с.Поздрав треба секогаш да се гледаат двете страни поздрав.
jasno mi e na svoja koza go imam pocustvuvano istoto! i uste budala te praat...tuu kaj be ti si mi nasol rabota ne lazi ne se prai mangup i slicno... katastrofa!
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
849
Поени од реакции
40
Во весник наидов на оглас за работа на брод преку фирма "MONTANA" ,бараа секаков профил на работници,а бараа да им пратиш само слика и CV.Тоа им го праќаш по пошта(значи нема ништо преку mail),им испратив CV и за около 10 дена ми стигна писмо од таа фирма,одговор за тоа што се документи ми се потребни.Бараат да се уплатат и 190 евра со тоа што во првата плата ти ги враќаат тие 190 евра.Па ме интересира дали некој имал контакт или можеби работно искуство со оваа фирма и ако има нека пише тука или може да се договориме и по Skype(msn).Само ме интересира да не е ова уште една фантом-преварантска фирма.
 
Z

ziko bt

Гостин
Во весник наидов на оглас за работа на брод преку фирма "MONTANA" ,бараа секаков профил на работници,а бараа да им пратиш само слика и CV.Тоа им го праќаш по пошта(значи нема ништо преку mail),им испратив CV и за около 10 дена ми стигна писмо од таа фирма,одговор за тоа што се документи ми се потребни.Бараат да се уплатат и 190 евра со тоа што во првата плата ти ги враќаат тие 190 евра.Па ме интересира дали некој имал контакт или можеби работно искуство со оваа фирма и ако има нека пише тука или може да се договориме и по Skype(msn).Само ме интересира да не е ова уште една фантом-преварантска фирма.
Другар оди си на сигурно ете Коузон ти се докажани,овие можи поштени се ама господ знај сепак не се малце пари па да си ризикуваш.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
5
Odi vo Kouzon i ne se misli.
Абе го пратам форумов подолго време, читам и неможам да се изначудам на наивноста на некои, значи уште се лажи народот. Не ми се пишува многу, немам време, работам на брод од 2006 год. па до сега и стварно сум зафатен, ама сакам да им помогнам на оние што сакат да одат на брод и ке им одговорам па кој сака нека ми пише на e-mail, а за оние кои мислат дека знаат оти слушнале ама не разбрале нека го гледаат следново видео. Оваа е и уште интересно, има и полошо, па Вие видете сега:

 
V

VirtualA

Гостин
Абе го пратам форумов подолго време, читам и неможам да се изначудам на наивноста на некои, значи уште се лажи народот. Не ми се пишува многу, немам време, работам на брод од 2006 год. па до сега и стварно сум зафатен, ама сакам да им помогнам на оние што сакат да одат на брод и ке им одговорам па кој сака нека ми пише на e-mail, а за оние кои мислат дека знаат оти слушнале ама не разбрале нека го гледаат следново видео. Оваа е и уште интересно, има и полошо, па Вие видете сега:

Prijatelce, ocigledno si vo ogromna zabluda. Vakvi decki kako ovaj se tie sto aplicirale i zaminale, ne se nauceni na rabota na brod i posle kouzon im e kriv!?! Me cudi kako razmisluvas. Za vredni deca nema teska rabota, ocigledno i ti ne si od niv!
 
Член од
23 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
5
Prijatelce, ocigledno si vo ogromna zabluda. Vakvi decki kako ovaj se tie sto aplicirale i zaminale, ne se nauceni na rabota na brod i posle kouzon im e kriv!?! Me cudi kako razmisluvas. Za vredni deca nema teska rabota, ocigledno i ti ne si od niv![/QUOTE

Да те прашам прво дали си работел на брод? Очигледно НЕ! Е па сега ти чуди се колку сакаш на моето мислење а јас ќе ти кажам дека преку Коузон точно дека заминуваат на брод, ама како што? Затоа што едно ти кажуваат (лажат) тука кај нив а друго е таму, е сега нели дека не си бил нема што понатаму да зборам пошто нема да разбереш. Од кај нив прааќат само на позиции на кои стално фали работна сила (најниските позиции). Ајде нека се јави некој кој заминал на убава позиција т.н. staff преку Коузон...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.442
Поени од реакции
7.829
Дјуд, во која странска компанија можеш да се вработиш од прва на висока позиција?! Дај кажи веднаш да аплицирам :D

Се надевам дека деновиве ќе го комплетирам моето портфолио и ќе аплицирам како фотограф.

Бај д веј и во МекДоналдс во Скопје нон стоп има вработување на нови кадри, затоа што голем дел од тие што се пријавуваат не можат да го издржат првиот месец.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
5
Можеш да се пријавиш на интервју за Starboard, стално има интервјуа за нив а имат и претставник во Македонија. Тоа ти е компанија која ги работи гифт шоповите (tax and duty free shops on board), ќе работиш во гифт шоп како што кажав, ке продаваш, и тоа само кога плови бродот, кога е докиран ти си слободен, со сите гости и ти надвор, ќе работиш како концесионер на некоја од најпознатите компании како Carnival, Royal, Celebrity, Azamara, Costa, Holand America.....значи цело време си во одело ко господин, јадеш посебно, имаш пристап до сите гостински места, имаш посебна кабина и ти ја чисти собар, може некој и од Коузон кому му рекле дека ќе биде собар ама не му кажале дека ќе чисти во crew area и на open deck, дека нема ни да има контакт со гостите, така неколку договори па после може ќе го промовираат во асистент собар и тогаш ќе чисти гостински соби како асистент за да после тоа добие промоција собар, ако издржи до тогаш пошто собари од нашиве краеви на прсти се бројат. Еве ова ти е добра позиција од старт. Зборот ми беше дека во Коузон ги лажат луѓето демек ќе работеле ово-оно а уствари не е така, ги лажат за разни тренинзи, подготовки, презентации што немат врска со ништо им земат џабе пари на луѓето, ами ти кога одиш таму си имаш и обука и разни тренинзи, знам еден куп дечки од Македонија и сите се со иста приказна, сите прелажани на ист начин, на пр. дека ќе работел шанкер а уствари он бутка количка со пијалоци низ цел брод, и ги чисти сите шанкови, собира чаши, фрла ѓубре....па шанкери се луѓе што се таму по 7-8 и повеќе год. кој те прима одма шанкер?! Е, тоа не е доброто кај нив, што вака ги лажат луѓето. Еве друг пример, пред некое време другар се јави кај нив да праша за истата компанија Starboard дали ќе има интервју, и му викат дека таа компанија не прима луѓе од Македонија, дека не може да се иде на таа компанија. Пази молим те, седам до него и го слушам муабетот, а јас работам за таа компанија, што повеќе да мислам за нив....
 
V

VirtualA

Гостин
Druze jas zaminav preku Kouzon i rabotev 1 dogovor na RCCL. Sto se odnesuva na Kouzon, deckite najprofi si ja zavrsija rabotata. Tvojot komentar okolu treninzite ne mi drzi mesto zatoa sto i jas bev na trening i svativ kolku mi pomogna za da pominam na intervjuto pa i za pozicijata, no isto i ostanatite koi bea so mene vo grupata. a sto se odnesuva na toa deka lazat za poziciite, ne e taka. Uste koa pominav na preliminarnoto, mi bese objasneto se za pozicijata i soglasno si potpisav i izjava, a toa mene sto mi bese tesko na brod ne gi obvinuvam niv. Znaci makedonskiot sindrom, da se pluka po se sto ti pomognalo, nikogas nema da iscezene, a garant i ti si zaminal preku kouzon :))

P.S.
Sega vidov na nivnata strana deka ke ima intervju za NCL :)
 
V

Vollstandig

Гостин
Кога има интервју преку скајп, стварно некој од бродот те интервјуира или некој од коузон си брка мајтапи?:)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
5
Добро, мислете кој што сака, јас само сакав од лично искуство да кажам што сум слушнал и видел, и онака исто ми се фаќа дали некој ќе струга даски и вециња, и ова што го кажава не е плукање по Коузон пошто јас кога заминав на брод Коузон и да не постоеше, за ваша информација ако го интересира некој јас заминав на брод прв пат преку хрватска агенција тогашен главен застапник за екс ЈУ, за да потоа дознаам за една словенска агенција која е сеуште главен застапник за Југоисточна Европа за "Stainer" (Spa and Beauty salons) и "Starboard Cruise Services" (Tax and Duty Free Shops) и таа агенција има претсавник во Македонија и стално се организираат интервјуа, ама разликата е во тоа што тие агенции не се ко Коузон да се фалат и рекламираат на сите страни, повеќето и да не знаат дека тие агенции постојат а целата работа Коузон и слични ко нив пак ја завршуваат преку нив, па сега зошто да идам у Коузон да ми продаваат муда за бубрези кога можам да аплицирам директно без приказни за мали деца, аплицираш, те пријавуваат на интервју, одиш на интервју и ако го поминеш плаќаш провизија ако не ни лук јал ни лук мирисал, ако сакаш одиш друг пат на интервју пак без никакви филмови и презентации, просто и едноставно. Е сега нели дека се повеќе луѓе има заинтересирани за на брод и Коузон го користи тоа, лови во матно. Уште нешто, ај вие што го фалите толку Коузон прашајте го Зоран Татето зошто не примаат веќе македонци на Princess Cruises и не организираат веќе интервјуа во Македонија, прашајте го да видеме што ќе ви каже па може и нова тема ќе отвориме.
 
V

VirtualA

Гостин
Jas sto imam slusnato e Princess ne primaat povejke makedonci poradi loshoto ponashanje na nasive tamu - krazbi, tepacki, neserioznost, itn, a ne radi agencijata vo mkd i stvarno nema smisla ako nekoj misli deka agencijata e kriva zosto ne primaat makedonci. Ete kako i samo so gledate od videoto pogore, postojat sekakvi budali. Za vredni deca nema teska rabota, a za mrzlivi i alcni nikogas nema nisto da im se pogodi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom