Работа на брод

Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
15 000 до 20 000 тука некаде ... :vozbud:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Ам под РАБОТА шо разбираш ти? ЕМО Охрид работник?:hehe:
Подразбираш 10-14 саати работа и не само ЕМО Охрид е тежок за раб :)

Многу е убаво кога гледаш од оваа страна ем шеткаш ем пари.Ама за тие пари газот ќе ти падне од работа.Па ти размисли дали сеуште сакаш да одиш:smir:
Не, нема врска ќе се навикниш па лесно е, јас на почеток ко се одделив од дома ко почнав да раб самостојно да се грижам засебе сам и 5 сати ми беа многу ... си идев дома капнат сега и од 16ка мака немам :)

Јас повеќе преферирам да сум од елитните гости. ( шала )

Иначе добра работа е на брод, а некој да ми каже како се движат платите, на пример за колку работно време ти дават колку плата ?

Ај некој нека каже, па јас ќе му кажам дали е исплатливо.
Зависи од компанија, зависи од работна позиција но обично раб време ти е од 10 до 14 саати при што платата ти е различна... јас се интересирам за рум сервис и кујна па имам некои пријатели кој веќе биле платата за во рум сервис била мин 1300 долари па нагоре а во кујна мин 1000 долари во зависност од раб. позиција.

Иначе здравје боже за 3-4 месеци се надевам ќе заминам и јас :) па од прва рака ќе пренесам искуство
 
Член од
26 август 2008
Мислења
1
Поени од реакции
5
Знам мнооооогу луѓе што отишле да работат на брод и искуствата се различни. Пред се шетаат многу што е убаво, но во глобала тие тоа го гледаат од брод, а за забава надвор од бродот многу малку. Значи ако некој сака да си иде да не си замислува дека цело време ќе шета секаде, туку само ако има слободен ден еднаш неделно (а може тогаш ќе си на сред море а не на пристаниште во некој град).
Треба да се има и малку среќа за што ќе се погоди да работиш и повеќето работи се премногу напорни, а ако одиш прва година посебно. Обично тие што одат втор, трет ... пат имаат подобри работни места.
И мислам убаво е да се работи, мене не би ми било проблем за дека сум на брод и слично, но тоа не знам дали ќе издржам. Знам девојчиња што биле и сите така се потсмевнуваат па убаво беше знаеш пари си имам. Али кога ќе кажат чистеле по 15 саати на ден или знам како келнерка што работела и нејзина должност било да носи огромни послужавници па еве неколку години си има сериозни проблеми со грбот и кичмата. Така што тоа не е за мене никако.
Момците најчесто се келнери, во кујна работат, чистачи и сл. знам и еден што работеше на брод во подрум кај машините што го движат бродот и кажува не видов сонце цели 6-8 месеци.
Е сега за пари има се заштедува доволно. Али да се размисли дали вреди до толку да се измачуваш. Некои викаат да, некои не. Јас не би! :pipi:
Еве мој прв пост, барав дискусија на темата „Работа на брод“ со надеж дека ќе пронајдам некоја корисна информација меѓутоа изгледа нашиве што работат не ги делат баш премногу своите искуства. Изгледа се плашат некој да не им ја земе работата :wink:

Бев на брод во 2006, работев за Carnival но по првиот договор се вратив поради завршување на факултетот.

Во меѓувреме додека јас студирав девојка ми успеа да заврши два договора за Royal Caribbean и мислевме дека со тоа ќе заврши целата приказна со бродовите. Откогаш еднаш ќе ги прошеташ Карибските острови (а она беше и на Средоземно и на Балтик) веќе ти е сеедно, бидејќи сите ти наликуваат еден на друг. Но Марфи како и секогаш се појави па она доби дестинација од соништата (Од Аљаска па до Автсралија поминувајќи покрај се што се наоѓа измеѓу од Хаваи до Тахити и Бора Бора). Места кои буквално тешко некој од кај нас ќе може да помисли да ги посети еднаш а камо ли неколку пати со нашиов Македонски стандард. Не велам не, дефинитивно ги има такви меѓутоа ако сте размислувале за работа на брод сигурно не спаѓате во тоа среќно малцинство.

И така тоа беше понуда која не смееше да се одбие. Решивме да оди, а јас во меѓувреме аплицирав за работа на Royal Caribbean. Сега се обидуваме со сите расположливи начини да и јас отидам не само на истата компанија туку и на истиот брод. Сагата траеше едно месеци. Верувале или не, наскоро треба да добијам понуда за работа.

Ако ме прашате дали се исплати тешката работа, ќе ви кажам само едно. Да, дефинитивно се исплати. Ако сакате да шетате, и да шетате на нови места, шетањето во така далечни земји е како да си добил на лотарија.

Да се навратам на постот што го цитирав. Дефинитивно има различни работни места и различни услови. Најдобро проаѓаат тие кои што се во одделот за продажба на било што. Јас работев како келнер (bar waiter) и буквално кажано на таа позиција можев да го поминам 90% од времето надвор од бродот, кога тој беше на копно. Некои оддели, на пример продавниците со екслузивна роба не смеат да работат додека не излезат во интернационални води така да на нив им е скоро па загарантирано 100% слободно време во градовите. Е сега да не се лажеме, но постојат и такви оддели чиј најголем дел од работата се извршува додека гостите се надвор од бродот а тоа се собариците, персоналот во кујна, перална па и сл. Затоа пак тие своите смени ги завршуваат многу порано, додека Бар одделот не затвара до 3,4 а не ретко и до 6 наутро поради чистење и поспремање на станицата.

Главно, искуство кое вреди да се проба, додека сте помлади (минималната границата е деф. 20 или 21). Јас имав желба да одам со 15 ама кога се појавив во Мајоми ми се насмејааа :).

Друга моја препорака е следнава. Инвестирајте во себе. За разлика од кај нас, таму квалитетот се цени. Сега ми е криво што никогаш не учев втор јазик. Дефинитивно ќе добиев позиција со повисок чин. Ако вредите, квалитетот брзо ќе биде препознаен и веќе наредниот договор ќе добиете подобри позиции.

Би им посакал на сите кои сакаат да прошетаат да можат да го сторат тоа на полесниот начин, но едноставно тој не е достапен на сите. Затоа потешкиот, не ни бега. Пред да се заглавите за секогаш во Македонија или во регионов, прошетајте, за да на стари години не се каете што не сте виделе ништо од светот кога сте биле во можност.

Ако било кој има какви прашања слободно нека ми се јави на mail.

Голем поздрав до сите,
Spaski :salut:
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
ako sakate da zaminete na brod baraj te gi ane i bale od prilep,ja zaminav preku niv na princess i mnogu sum zadovolen i od bale i ane i od rabotata na brod.bale ne praka na niski pozicii,negov aplikant ne raboti na niska pozicija ,si ja brka deckoto rabotata i site se zadovolni,ima lugje od cela makedonija pa i posiroko.proverete na www.seaman.com.mk
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Мислам дека вреди да студираш и во летниот период да се испробаш надвор.Тогаш можноста да прошеташ,да научиш јазик,да шириш пријателства е најголема.Јас аплицирав лани,требаше да одам ама со финансиите заглавив и ништо.Оваа година планирам да одам и многу сум загреан да пробам.дали ќе одам на брод или на копно ќе видиме,ама вреди да се проба
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
545
Поени од реакции
110
ako nekoj e zainteresiran za rabota na brod Couzon travel mislam deka e najdobra kaj nas.nemam nekoe iskustvo ova e od drugi sto bile na rabota preku Couzon.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
E moram da se potpisham vo prodolzenie na temava.
Pozdrav od Grand Princess, momentalno vo Kushadasi. Rabotava, bıla extra ovdeka, ama trebalo malku da porazgledash se kako ızgleda pa da znajsh da si pobarash dobra pozicija! Prvo se nadevav, na promocija i bla bla, se trudev i rabotev ko lud! Sega po 3 meseci ne se trudam voopshto, rabotam kolku shto imam dusha zashto sum Nıght Shift vo Bellbox[room servis nokna smena], sloboden po cel den na site portovi. Extra e! Zabava kolku sakash! Malku se namachiv dodeka ja dobiv pozicijava ama sega vremevo mi leta. Bashka najubav tips e noke, otvarash edna Ornelaia ili Luce i dobivash 20e i si ja srabotil cela nok, posle imash samo breakfast prepearing sho e mnogu lesno a i vrvi vremeto ushte poveke sho imam 2 mexikanski radodajki so mene vo tim od 5 dushi od koi drugite dvajca se filipınci, sho znachi samo jas sum available-man za niv! Hehe.. ubavi se pauzive noke ubavi.... İ taka ushte 4 kruza niz Mediteranian pa odime za Brazil i Karibi. Prochitav nekoj rabotel za Prıncess, ajde odma da se javi....Escape Complitely...M?:pos2:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
:helou: Decki dali nekoj moze da mi kaze kolku e platata za audio i video snimatel (normalno za rabotata na brod)???????:salut:
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
27
Поени од реакции
0
Еве мој прв пост, барав дискусија на темата „Работа на брод“ со надеж дека ќе пронајдам некоја корисна информација меѓутоа изгледа нашиве што работат не ги делат баш премногу своите искуства. Изгледа се плашат некој да не им ја земе работата :wink:

Бев на брод во 2006, работев за Carnival но по првиот договор се вратив поради завршување на факултетот.

Во меѓувреме додека јас студирав девојка ми успеа да заврши два договора за Royal Caribbean и мислевме дека со тоа ќе заврши целата приказна со бродовите. Откогаш еднаш ќе ги прошеташ Карибските острови (а она беше и на Средоземно и на Балтик) веќе ти е сеедно, бидејќи сите ти наликуваат еден на друг. Но Марфи како и секогаш се појави па она доби дестинација од соништата (Од Аљаска па до Автсралија поминувајќи покрај се што се наоѓа измеѓу од Хаваи до Тахити и Бора Бора). Места кои буквално тешко некој од кај нас ќе може да помисли да ги посети еднаш а камо ли неколку пати со нашиов Македонски стандард. Не велам не, дефинитивно ги има такви меѓутоа ако сте размислувале за работа на брод сигурно не спаѓате во тоа среќно малцинство.

И така тоа беше понуда која не смееше да се одбие. Решивме да оди, а јас во меѓувреме аплицирав за работа на Royal Caribbean. Сега се обидуваме со сите расположливи начини да и јас отидам не само на истата компанија туку и на истиот брод. Сагата траеше едно месеци. Верувале или не, наскоро треба да добијам понуда за работа.

Ако ме прашате дали се исплати тешката работа, ќе ви кажам само едно. Да, дефинитивно се исплати. Ако сакате да шетате, и да шетате на нови места, шетањето во така далечни земји е како да си добил на лотарија.

Да се навратам на постот што го цитирав. Дефинитивно има различни работни места и различни услови. Најдобро проаѓаат тие кои што се во одделот за продажба на било што. Јас работев како келнер (bar waiter) и буквално кажано на таа позиција можев да го поминам 90% од времето надвор од бродот, кога тој беше на копно. Некои оддели, на пример продавниците со екслузивна роба не смеат да работат додека не излезат во интернационални води така да на нив им е скоро па загарантирано 100% слободно време во градовите. Е сега да не се лажеме, но постојат и такви оддели чиј најголем дел од работата се извршува додека гостите се надвор од бродот а тоа се собариците, персоналот во кујна, перална па и сл. Затоа пак тие своите смени ги завршуваат многу порано, додека Бар одделот не затвара до 3,4 а не ретко и до 6 наутро поради чистење и поспремање на станицата.

Главно, искуство кое вреди да се проба, додека сте помлади (минималната границата е деф. 20 или 21). Јас имав желба да одам со 15 ама кога се појавив во Мајоми ми се насмејааа :).

Друга моја препорака е следнава. Инвестирајте во себе. За разлика од кај нас, таму квалитетот се цени. Сега ми е криво што никогаш не учев втор јазик. Дефинитивно ќе добиев позиција со повисок чин. Ако вредите, квалитетот брзо ќе биде препознаен и веќе наредниот договор ќе добиете подобри позиции.

Би им посакал на сите кои сакаат да прошетаат да можат да го сторат тоа на полесниот начин, но едноставно тој не е достапен на сите. Затоа потешкиот, не ни бега. Пред да се заглавите за секогаш во Македонија или во регионов, прошетајте, за да на стари години не се каете што не сте виделе ништо од светот кога сте биле во можност.

Ако било кој има какви прашања слободно нека ми се јави на mail.

Голем поздрав до сите,
Spaski :salut:

dawizdom@hotmail.com imam dosta prasanja
cekam
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Знае некој како да се најде таква работа ?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ја би идела, да ми дозволуваа моите. Татко ми има некоја чудна фобија од разделување од ќеркичките на подолг временски период и на голема раздалеченост, а и додека сум живеела под нивни кров, ќе сум се задоволела со нивниот џепарац. Шо не ми викаа така у кафич коа работев едно лето :icon_lol:

А искрено би одела, првенствено зошто парите се добри, а шетањето е веќе споредно, ама не знам дали реално би ми издржал газот толку многу работа и тоа не_на_копно.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
dobra zabava i dobar provod
inace sexanje kolku sakas
vraboteni se pravat parce znaci moses da se nasexas dobro i da se prosetas mnogu
samo treba malku iskustvo da te primat i da bides itar da se sprovnes
ubavo e za mlad svet do 25 godini makar da ima i mnogu mnogu postari
od cel svet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom