Работа на брод

D

Delux

Гостин
Dzings;1230284[SIZE=3 напиша:
]A shto ti kako makedonec se ramnish so amerikancite? E da te razocharam, daleku sme![/SIZE] Jbg, toa e, eftina rabotna raka sme. Ali mozesh sam da se izborish za ubava plata, tamu barem ne trebaat prijateli i partiski knishki i da imash vujko vladika = Prv moj bratuched za 2.5 godini t.e chetvrt dogovor od po 6 meseci e klener so okolu 3.5k $ mesechna plata! Inaku Kompaniiite se svesni za padot na dolarot ne se sekiraj, skoro na site pozicii e pokachena platata, taka da ne drzi mesto niti toj muabet! :smir:
Не бе оти...јас сум македонец и не чувствувам инфериорнст,замисли не кон американците.Шо ги ебам
 
А

Ајсшутер

Гостин
Па има разлика од фирма до фурма не се исти и воопшто платата не е иста
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Jas imam mnogu drugari i drugarki od Skopje i Belgrad koi rabotat na brod. Pred 4 godini se prijaviv preku Majomi i imav intervju kade sto opredeluvaat koj sto ke raboti. Zatoa sto imav fakultet i zboruvav perfektno angliski i germanski mi ponudija rabota kako perser, sto e clen na posada so cin a ne ekipaz, so sopstvena soba i so sobarka koja ke mi cisti ednas nedelno i jadenje vo restoran so oficerite. Zatoa sto retko rabotata ja davaat na nekoj od balkanot (samo dve devojki pred mene od balkan) cekav skoro godina dena za da se oslobodi mesto.

Za toa vreme morav vo Belgrad da odam na kurs i polagam ispiti za da zemam dve diplomi od pomorskoto uciliste koi moras da gi imas da rabotis na brod.

Od Majomi mi se javija vo oktomvri i toa na den na svadba i mi rekoa spremaj se vo dekemvri zaminuvas(mnogu los tajming).

Eh da se javeja porano.....:) :) :) :)

Ama do sega ne sum slusnala nekoj da se zali, dali devojka dali masko, nego poveketo se simnuvaat na kopno i ostanuvaat tamu dodeka ne najdat nekoj da se omazat/ozenat so nego/nea i da dobijat zelena karta ili sretnale nekoj na brod pa se zaedno sega.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Како и да е, за аплицирање, курсеви, лекарски прегледи и слично ... потребно е да си го испразниш џебот, и тоа многу ...
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Да има што остануваат на копно но мора да најдат личност на која ќе и платат за да се земат и да добијат зелена карта.А додека да ја земат поминуваат низ тестови дали стварно се сакаат или не.Не е баш лесно комплицирано е.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Како и да е, за аплицирање, курсеви, лекарски прегледи и слично ... потребно е да си го испразниш џебот, и тоа многу ...
Pa tocno e deka treba dosta pari da se vlozat, osobeno sto koga prv pat ides sam si ja plakas kartata za natamu sto e dosta pari, no ako se pozajmis tie pari se vrakaat vo rok od da kazeme tri meseci. No od vtor pat firmata ti plaka i pat i se.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Pa tocno e deka treba dosta pari da se vlozat, osobeno sto koga prv pat ides sam si ja plakas kartata za natamu sto e dosta pari, no ako se pozajmis tie pari se vrakaat vo rok od da kazeme tri meseci. No od vtor pat firmata ti plaka i pat i se.
Зависи во која компанија си.Не плаќаат сите карта.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Не ме привлекува работата на брод, првенствено затоа што се плашам од патување со бродови и второ затоа што не сакам да сум ептен далеку од дома.

Една моја другарка така работеше лани летото ама за беља и се случи нешто неочекувано (не сум сигурен што) па мораше да се оперира и остана уште месец дена таму подолго од планираното. Важно операцијата и беше платена од осигурувањето.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
157
Поени од реакции
2
mene mn me privlekuva rabota na brod..mi izgleda interesno,vozbudlivo...:)iskreno koga bi imal sansa bi rabotel na brod(Zboram za ponatamu posto uste sum ucenice:) )
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Според мене тоа е некако не-сигурно... брод-страв.. :)
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
Имам тројца другари кој работат на брод. едниот го закачија в кујна и душата му излезе, другиот имаше среќа па е помошник кенлер, а третиот сега замина, уште не знам со ќе работи. како и да е прошетаа на многу интетесни места како Карибите, Бразил итн итн. горе долу се задоволни и велат дека се исплаќа
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ајде чекам 18 години да напрам и одам :icon_razz
Не, озбилно мислам дека е добра работа. Ем парички, ем шетање (?!). Т.е. Работа со шетање, поубаво од тоа..:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom