Работа на брод

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Дечки, размислувам за работа на брод, мислење за која агенција би била најдобра?
Аплицирај и во двете, Коузон и Мајоми
За Коузон - info [ет] kouzon.com.mk
За Мајоми - jelena.markovik [ет] employment-power.com и jovka.nikova [ет] employment-power.com
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Аплицирај и во двете, Коузон и Мајоми
За Коузон - info [ет] kouzon.com.mk
За Мајоми - jelena.markovik [ет] employment-power.com и jovka.nikova [ет] employment-power.com
Се двоумам само заради една причина, парите кој што се заработуваат колку што можам да забележам не се променети за разлика од пред короната, а се друго е или поскапено или се заработува неколку долари на сат повеќе.. Што би било најдобро за работа како почетник?
 
Ф

Флеш

Гостин
@Tonchie дали има можност за "старци" како мене, повторно да пробам на брод?
Автоматски споено мислење:

Аплицирај и во двете, Коузон и Мајоми
За Коузон - info [ет] kouzon.com.mk
За Мајоми - jelena.markovik [ет] employment-power.com и jovka.nikova [ет] employment-power.com
Мајоми,најдобри !
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
@Tonchie дали има можност за "старци" како мене, повторно да пробам на брод?
Се додека можеш да пројдеш медикал, немаш гајле ;)
Еве и јас на 40 наскоро ќе се качам за прв пат за мојата нова фирма :)
Вообичеаната евтина радна снага мака мачат со наоѓање вакцини и визи, така да сега сме у предност за качување :)
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
377
Се двоумам само заради една причина, парите кој што се заработуваат колку што можам да забележам не се променети за разлика од пред короната, а се друго е или поскапено или се заработува неколку долари на сат повеќе.. Што би било најдобро за работа како почетник?
Полоши се условите и платите од пред короната, штедат со тоа што не качуваат доволно персонал па така ти работисш повеќе за помалку зошто не е полн капацитетот на крузот.
 
Член од
6 септември 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
Луѓе еден совет од тие што веќе сте работеле на брод може? Веќе аплицирав преку Коузон но некако многу бавно оде работата за assistant system manager за Viking. Ме одбија дури и за интервју бидејки немам letter of reference. Знаев дека шансите ми се многу мали и не ни очекував али имаше скоро интервју па си реков да пробам. Но искрено платата не ми е толку голем проблем, сакам да одам повеќе за да прошетам. Англиски имам native, 7 години фриленсер графички дизајнер, имам работено и во Америка и Германија предходно, сертификат А1 германски. Магистерски по ликовна уметност (gaphics and print). Познавања и искуство со веб дизајн, пц хардвер, офис и друго софтвер.

Имам шанси за sales associate или да ми препорачате нешто со тие квалификации?

Второ прашање е дали ако аплицирам без агенција директно на нивната страна имам шанси? Финансиски можам да си дозволам и на STCW обука да одам во хрватска ако е потребно. Како што реков имам сопствен бизнис не ми е за пари сакам да работам на брод заради искуството само. Сакам да одам што побргу додека ме држат нози уште него ли да скитам година две по интервјуа

Благодарам однапред.
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Со твоите квалификации не можеш да работиш ИТ на Викинг. Ти треба или диплома од Финки или Циско/Мајкрософт сертификати за мрежен инжењер.
Може да пробаш за позицијата Принтер/Графички уредник, да и тоа има на брод. Ретко се отвора оваа позиција бидејќи е само еден на брод и има фини услови за работа.
Ако веќе идеш на крајна опција у шоп, со твојот германски би требало одма да те земат на МСЦ.
STCW во Хрватска е скапо, поарно во Скопје или во Црна Гора.
И за крај колку години имаш штом вака викаш немаш време за да идеш по интервјуа...?
 
Член од
6 септември 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
Со твоите квалификации не можеш да работиш ИТ на Викинг. Ти треба или диплома од Финки или Циско/Мајкрософт сертификати за мрежен инжењер.
Може да пробаш за позицијата Принтер/Графички уредник, да и тоа има на брод. Ретко се отвора оваа позиција бидејќи е само еден на брод и има фини услови за работа.
Ако веќе идеш на крајна опција у шоп, со твојот германски би требало одма да те земат на МСЦ.
STCW во Хрватска е скапо, поарно во Скопје или во Црна Гора.
И за крај колку години имаш штом вака викаш немаш време за да идеш по интервјуа...?
28 год. Препорака за ИТ ми дадоа од Коузон кога ми го прегледаа ЦВ-то. Па тоа ми е всушност со овие позиции. Гледав за принтер нна веб страните на повеќе фирми но и тоа исто како ИТ има макс една или две позиции. Веќе аплицирав за фотолаб принтер на Принцес но нема одговор два месеци. Искрено само не ми се работи во кујна друго се би прифатил но како што гледам за сите други позиции бараат 2 години искуство, јас имам само една година севкупно во Sales и то је то инаку освен преку агенциите по своја иницијатива каде може да земам STCW обука во Скопје? Јас сум од Штип инаку тоа би било одлично. Кога побарав на гугл ми даде најблиску опција во Хрватска basic safety STCW - 440€.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
28 год. Препорака за ИТ ми дадоа од Коузон кога ми го прегледаа ЦВ-то. Па тоа ми е всушност со овие позиции. Гледав за принтер нна веб страните на повеќе фирми но и тоа исто како ИТ има макс една или две позиции. Веќе аплицирав за фотолаб принтер на Принцес но нема одговор два месеци. Искрено само не ми се работи во кујна друго се би прифатил но како што гледам за сите други позиции бараат 2 години искуство, јас имам само една година севкупно во Sales и то је то инаку освен преку агенциите по своја иницијатива каде може да земам STCW обука во Скопје? Јас сум од Штип инаку тоа би било одлично. Кога побарав на гугл ми даде најблиску опција во Хрватска basic safety STCW - 440€.
Па ти си БЕБЕ :)
Јас на 29 години заминав прв пат на брод.

Фотолаб принтер на Принцес е речиси менаџмент позиција, треба а почнеш фотограф и да истуркаш барем еден договор на било која компанија па после да можеш да аплицираш за таа позиција, што е тешко бидејќи обично тоа иде со интерен трансфер, значи треба да си фотограф на принцес па да станеш фотолаб принтер на принцес.

Со твоето искуство, најдобро ти е да пробаш во шоп на МСЦ па од таму да направиш интерен трансфер во ИТ. Тоа ти е најдобра опција според мене.

И да повторам, одамна немам пишано, не се почнува само во кујна или хаускипинг, каде со тој памет од пред 20 години? Бродската индустрија еволуираше, соодветно и потребата за кадри, има толку широка лепеза на позиции за работа на брод. Некои се уште бараат претходно бродско искуство, меѓутоа не се само кујна и хаускипинг за почеток.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Луѓе еден совет од тие што веќе сте работеле на брод може? Веќе аплицирав преку Коузон но некако многу бавно оде работата за assistant system manager за Viking. Ме одбија дури и за интервју бидејки немам letter of reference. Знаев дека шансите ми се многу мали и не ни очекував али имаше скоро интервју па си реков да пробам. Но искрено платата не ми е толку голем проблем, сакам да одам повеќе за да прошетам. Англиски имам native, 7 години фриленсер графички дизајнер, имам работено и во Америка и Германија предходно, сертификат А1 германски. Магистерски по ликовна уметност (gaphics and print). Познавања и искуство со веб дизајн, пц хардвер, офис и друго софтвер.

Имам шанси за sales associate или да ми препорачате нешто со тие квалификации?

Второ прашање е дали ако аплицирам без агенција директно на нивната страна имам шанси? Финансиски можам да си дозволам и на STCW обука да одам во хрватска ако е потребно. Како што реков имам сопствен бизнис не ми е за пари сакам да работам на брод заради искуството само. Сакам да одам што побргу додека ме држат нози уште него ли да скитам година две по интервјуа

Благодарам однапред.

Ако ти е за шетање мој совет од лично искуство замини како фотограф и кога ќе стигнеш тамо префрли се во Print Shop Technician бидејќи имаш искуство со графика. Работиш Photoshop, InDesign но само основни ствари и принташ флаери и слично. Обично за време на обуката како фотограф уште првите денови прашуваат кој знае да работи со графика ите префрлаат. Едино ако во моментот немаат потреба. Е сега тоа е или беше на Carnival не знам која е процедурата на другите компании. Не е лоша заработка порано беше 1200 долара и нема многу опции за нагоре но затоа имаш еден тон време за шетање. Ако добро се организираш можеш да работиш по 4-5 часа максумим некогаш и помалку.
Инаку најтешко за работа освен знаењето ти е кога дигаш пакетите со хартија за печатење :)))))).
Само ова беше поодамна незнам дали е нешто сменето....
 
Член од
6 септември 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ако ти е за шетање мој совет од лично искуство замини како фотограф и кога ќе стигнеш тамо префрли се во Print Shop Technician бидејќи имаш искуство со графика. Работиш Photoshop, InDesign но само основни ствари и принташ флаери и слично. Обично за време на обуката како фотограф уште првите денови прашуваат кој знае да работи со графика ите префрлаат. Едино ако во моментот немаат потреба. Е сега тоа е или беше на Carnival не знам која е процедурата на другите компании. Не е лоша заработка порано беше 1200 долара и нема многу опции за нагоре но затоа имаш еден тон време за шетање. Ако добро се организираш можеш да работиш по 4-5 часа максумим некогаш и помалку.
Инаку најтешко за работа освен знаењето ти е кога дигаш пакетите со хартија за печатење :)))))).
Само ова беше поодамна незнам дали е нешто сменето....
Ако ти е за шетање мој совет од лично искуство замини како фотограф и кога ќе стигнеш тамо префрли се во Print Shop Technician бидејќи имаш искуство со графика. Работиш Photoshop, InDesign но само основни ствари и принташ флаери и слично. Обично за време на обуката како фотограф уште првите денови прашуваат кој знае да работи со графика ите префрлаат. Едино ако во моментот немаат потреба. Е сега тоа е или беше на Carnival не знам која е процедурата на другите компании. Не е лоша заработка порано беше 1200 долара и нема многу опции за нагоре но затоа имаш еден тон време за шетање. Ако добро се организираш можеш да работиш по 4-5 часа максумим некогаш и помалку.
Инаку најтешко за работа освен знаењето ти е кога дигаш пакетите со хартија за печатење :)))))).
Само ова беше поодамна незнам дали е нешто сменето....
Звуче одлично на хартија, единствена пречка е искуството. Со фотографија немам баш искуство. Имам еден point and shoot sony што ми стои во магацин 4 години. Евентуално би можел да склопам брзо портфолио имам студирано фотографија курс во склоп на магистерските, само што бараат искуство да си работел фото студио . Баш видов сега инаку фотографите на ројал карибиан зимале по 1800$ има на гласдор ставено. Би прифатил и 1000 како што реков. Не ми е баш до платата. Чисто да земам прв договор да стекнам искуство и прошетам.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Звуче одлично на хартија, единствена пречка е искуството. Со фотографија немам баш искуство. Имам еден point and shoot sony што ми стои во магацин 4 години. Евентуално би можел да склопам брзо портфолио имам студирано фотографија курс во склоп на магистерските, само што бараат искуство да си работел фото студио . Баш видов сега инаку фотографите на ројал карибиан зимале по 1800$ има на гласдор ставено. Би прифатил и 1000 како што реков. Не ми е баш до платата. Чисто да земам прв договор да стекнам искуство и прошетам.
1800.... my ass!!!
Зимаат бејзик од 700$ плус комишн ако фатат нешто, реално платата им е 1000-1300. Голем дел од нив после еден договор идат у ХР и прашуваат за трансфер у друг оддел. Бар фотографи на Ројал знам доволно ;) 1 од 10 има реално претходно работно искуство како профи фотограф.
Имаш реални шанси да се качиш на брод како фотограф, на претходната страна ставив линк од Гугл Драјв, ѕирни.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
2
Малку офтопик ама не знам кај припаѓа прашањево. Повеќе инфо има некој за Коузон работата што ја нудат на голф клуб во Флорида? Имало и некоја онлајн презентација, ама 0 детали освен дека е во 'угостителство'.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Звуче одлично на хартија, единствена пречка е искуството. Со фотографија немам баш искуство. Имам еден point and shoot sony што ми стои во магацин 4 години. Евентуално би можел да склопам брзо портфолио имам студирано фотографија курс во склоп на магистерските, само што бараат искуство да си работел фото студио . Баш видов сега инаку фотографите на ројал карибиан зимале по 1800$ има на гласдор ставено. Би прифатил и 1000 како што реков. Не ми е баш до платата. Чисто да земам прв договор да стекнам искуство и прошетам.
Значи позицијата што ти ја предложив не е за фотограф туку за Print Shop Technician но мора да отидеш како фотограф па тамо да се префрлиш. Инаку доволно ти е да знаеш основни работи за фотографија. Тројца заминаа со 2-3 дена по сат време што ги спремив и објаснив иако претходно никакво искуство немаа. Не знаеа но фото камера да дрчат па заминаа. Едната мослам 5-6 договори истера.

Инаку на Carnival фотографите земаа 1200 плус ако фатеа бонус и таргет можеше. Е сега подобрите фотографи тераа и свадби и ако си добар и менаѓерот те сака да ти дава по 2-3 свадби месечно може и над 2000 да земеш.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Значи позицијата што ти ја предложив не е за фотограф туку за Print Shop Technician но мора да отидеш како фотограф па тамо да се префрлиш. Инаку доволно ти е да знаеш основни работи за фотографија. Тројца заминаа со 2-3 дена по сат време што ги спремив и објаснив иако претходно никакво искуство немаа. Не знаеа но фото камера да дрчат па заминаа. Едната мослам 5-6 договори истера.
Да се надоврзам. И ако знаеш нешто фори фотографски, заборави ги, ќе научиш бродска фотографија таму.

Јас бев како Лаб Техничар, полабаво е од фотограф, не си у контакт со гости, ти треба некоја основна логика на тоа како функционира принтер и кои се степените на Дигитална фотографија > Едит > Принтер (принцип на развивање) > Физичка фотографија. Знај дека никогаш нема да завршиш со фотографите мораш да ги довршиш фотките да ги испринташ и да ги спремиш, а почнуваш со нив, евентуално порано, а тоа зависи од компанијата. На NCL морав јас да подесувам светло, а на MSC подесуваа фотографите. Повеќе кеш е да, ама имаш обврски повеќе. Јас избрав да за да се префрлам у лабораторија пошто гостите можат да одат у курац. А така ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom