Работа на брод

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Како информатичар по професија што можете да ми кажете за таквите работни позиции, што се работи, колку саати во денот? Колкава е платата? Имам ли шанси да фатам такјва позиција?

All cruise ships jobs

Можеш да видиш шо конкретно е потребно за такви позиции, примања итн...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
А имаш претрпено и бетер од мене низ бродовите и пристаништата, биди искрен. ;)
Фактот што ти немаш работено на брод, а јас истерав 5 договори, и наскоро се враќам за уште неколку значи дека јас имам многу повеќе маки истргано од тебе, ама воедно и многу повеќе црнкињи ебено од тебе ;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Фактот што ти немаш работено на брод, а јас истерав 5 договори, и наскоро се враќам за уште неколку значи дека јас имам многу повеќе маки истргано од тебе, ама воедно и многу повеќе црнкињи ебено од тебе ;)
Да не ги спомнеше црнкињите ќе ти позавидував, ама сега кога ги спомна, не фала, држи си го рекордот. :)
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Кај Викинг на толку висока позиција, не би можел да кажам...
Колешката што работи Викинг замина на викенд, но може да пуштиш ЦВ на info ет kouzon.com.mk па ќе те исконтактира од среда натаму.

Поздрав, им го пратив ЦВ-то уште во 2 Мај а уште немам добиен одговор ни преку мејл ни преку телефон, инаку интервјуто за Викинг е во 30 Мај, дали треба да одам лично во вашите канцеларии или ова е нормално заради големиот број на апликантите?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Carnival Cruise Line Introduces New Crew Internet Plans



Carnival Cruise Line has introduced new internet prices for crew members on their latest cruise ship Carnival Horizon. Unlike previous plans where Carnival crew was charged per minute, the new plans include charges by Megabyte. The good news is that the new prices are lower than the old ones. Now the crew will have an option purchase $5, $10 or $40 internet card with prices ranging from 10, 9 and 6 cents per MB.

According to the announcement, plans were designed to ensure that crew members only pay for what they use. On the login, page crew has 3 plans available and after choosing one they can browse the internet. The new plans also include Happy Hour, meaning that crew will pay less when using the net during off-peak hours. One good feature is that there will be no more wasted minutes. This was a big problem with the old packages, especially with the “One-hour continuous access $7 package” which crew members needed to use it at once otherwise their minutes were gone.


The new packages look far better however we do hope that in near future the prices will go lower considering the fact that other cruise lines such as Cunard, Holland America Line, and MSC offer even lower crew internet prices. It needs to be mentioned that Viking Ocean Cruises is the only cruise line that offers free unlimited internet access for the crew.
[DOUBLEPOST=1525959197][/DOUBLEPOST]Еве колку пари чини интернетот на брод.
 
K

Kiko

Гостин
Фала Декстер за фрлањето дрва и камења врз Коузон :)

Кико ако имаш диплома од ЕТФ/Финки и/или Cisco/Microsoft сертификати тогаш исполнуваш услови да аплицираш за работа како информатичар на брод.
90% од работата ти се мрежи и хардвер.
Се работат по 12 часа дневно, секој ден од неделата за времетраење на целиот договор (7 месеци).
Платата за асистент ИТ менаџер е околу 2500 долари (ова можеш да добиеш без бродско искуство), па да добиеш унапредување во ИТ менаџер и да имаш 4500 долари месечно.
Човече 12 саати без ниту слободен ден, далинсе издржува тоа? Значи нема слегување на дестинации , врзан си за канцеларија ? Дали има некоја статија што кажува што поконкретно работат информатичарите? Како изгледа нивниот ден? Некое искуство од стреански форум. ПОдетално да видам дали ми фаќа окото.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Човече 12 саати без ниту слободен ден, далинсе издржува тоа? Значи нема слегување на дестинации , врзан си за канцеларија ? Дали има некоја статија што кажува што поконкретно работат информатичарите? Како изгледа нивниот ден? Некое искуство од стреански форум. ПОдетално да видам дали ми фаќа окото.
Затоа најдобро ќе биде да прашаш и во другите агенции.

Еве јас пред неколку години запознав охриѓанец кој работи на брод на Принцес Крузес, кој ми кажа дека на неговиот брод информатичарите понекогаш работат и помалку од 8 часа дневно.

Но во неговиот случај, информатичарите не работеле за бродската компанија, туку за надворешна компанија ангажирана од страна на бродската компанија за да ги вршат сите тие работни задачи на бродот од областа на информатичката технологија.

Бидејќи не работат за бродската компанија, ослободени се` од носење на работна униформа на бродската компанија и дозволено им е` да се облекуваат како сакаат по свој личен избор, а се` хранеле во мензата наменета за капетанот и офицерите, односно за тие кои се повисоко според хиерархијата на бродот.

Иста е` ситуацијата и кај @Tonchie, тој работеше како фотограф на бродовите, но не работеше директно за бродските компании, туку работеше за компанијата Имиџ која се занимава исклучиво со вработување на фотографи по бродовите.

Така да, ситуацијата се разликува од брод до брод, од компанија до компанија, затоа најдобро е да се распрашаш и кај другите агенции.
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Декстер, како не те мрзи да куцаш толкави постови?!

Kiko, штом луѓе од цел свет работат на ИТ позиции на бродови, значи се издржува.
Не си врзан за столче, и да, излегуваш во портови.
Џизс Крајст, која е поентата да работиш на брод а да не можеш да излезеш на пристаниште.
Недела дена однапред ќе си го знаеш распоредот, со колегите ќе се договарате за работните саати.
У принцип треба во секој момент да има еден информатичар на брод. Зависи колкав ќе биде бродот толкав ќе биде и тимот од 2-6 луѓе па ќе си се ротирата за идење по пританишта.

Во врска со јадењето, јадете во офисер'с мес и во гостинското бифе.

Во врска со гуглање странски форуми, Гуд Лак Чарли.
Ќе изначиташ толку многу статии што нема да знаеш што е вистина е што лага.

Откако го завршив првиот договор престанав да читам тестимонијали по интернет форуми.

Иди на интервју, иди на брод. Ако не ти се допаѓа никој не те држи да седиш цел договор на брод.
Само да те информирам дека во првиот месец 90% од вработените паѓаат во депресија. После тоа се навикнуваат на средината, на работата, на бродот, запознаваат друарчиња, фаќаат женски/дечковци па им се крева расположението, па по некое време пак ќе паднат во депресија, па пак ќе се оправат, и завршил договорот :)

Чисто информативно, јас досега немам запознаено ИТ менаџер или асистент кој предвреме завршил договор или застанал на само еден договор. Знам само за еден дечко од Велес кој што го избркаа од работа.
Па сега ти види дали чини или не чини.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Декстер, како не те мрзи да куцаш толкави постови?!

Kiko, штом луѓе од цел свет работат на ИТ позиции на бродови, значи се издржува.
Не си врзан за столче, и да, излегуваш во портови.
Џизс Крајст, која е поентата да работиш на брод а да не можеш да излезеш на пристаниште.
Недела дена однапред ќе си го знаеш распоредот, со колегите ќе се договарате за работните саати.
У принцип треба во секој момент да има еден информатичар на брод. Зависи колкав ќе биде бродот толкав ќе биде и тимот од 2-6 луѓе па ќе си се ротирата за идење по пританишта.

Во врска со јадењето, јадете во офисер'с мес и во гостинското бифе.

Во врска со гуглање странски форуми, Гуд Лак Чарли.
Ќе изначиташ толку многу статии што нема да знаеш што е вистина е што лага.

Откако го завршив првиот договор престанав да читам тестимонијали по интернет форуми.

Иди на интервју, иди на брод. Ако не ти се допаѓа никој не те држи да седиш цел договор на брод.
Само да те информирам дека во првиот месец 90% од вработените паѓаат во депресија. После тоа се навикнуваат на средината, на работата, на бродот, запознаваат друарчиња, фаќаат женски/дечковци па им се крева расположението, па по некое време пак ќе паднат во депресија, па пак ќе се оправат, и завршил договорот :)

Чисто информативно, јас досега немам запознаено ИТ менаџер или асистент кој предвреме завршил договор или застанал на само еден договор. Знам само за еден дечко од Велес кој што го избркаа од работа.
Па сега ти види дали чини или не чини.
Дај намали на англицизмот, на македонски јазик се вели Исус Христос, офицерска менза и со среќа. Навистина те трансформираат компјутерот и Интернетот, не си на форумов истиот културен дечко од видео записот на Шител. :)

И дај те молам наброи на колку бродови си работел, а информатичарите да не се странски работници ?

Според тоа што јас го имам изначитано - да, на Интернет - на американските информатичари не им се оди нешто многу на брод за плати помеѓу 2.000 и 4.000 долари месечно, кога многу поголеми плати имаат на копно, на крајот на краиштата, САД не се Македонија за да црнчиш за плата помеѓу 250 и 300 евра месечно - во сервис за компјутери, се разбира, графичките дизајнери и програмерите секако дека заработуваат многу повеќе.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Dexter, ти си ми омилен трол :)
https://www.imdb.com/title/tt1415889/ мислев на ова додуша.

Инаку се обидувам да се сетам како се викаше еден дечко од Флорида, работеше неколку договори во ИТ департмент на Дизни Фентази, се фати со глумецот што го глумеше Петар Пан, и после живееја среќно во Орландо кај што едниот работеше у главната канцеларија на Дизни Круз Лајн а другиот продолжи да глуми во театри :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Dexter, ти си ми омилен трол :)
https://www.imdb.com/title/tt1415889/ мислев на ова додуша.

Инаку се обидувам да се сетам како се викаше еден дечко од Флорида, работеше неколку договори во ИТ департмент на Дизни Фентази, се фати со глумецот што го глумеше Петар Пан, и после живееја среќно во Орландо кај што едниот работеше у главната канцеларија на Дизни Круз Лајн а другиот продолжи да глуми во театри :)
А ти не им се придружи.

Туку да, се сетив, е_еше црнкињи.

Само напред. :)
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
462
Поени од реакции
491
ебете што сакате, дебели, слаби, ниски, високи, сакати, рогати, црни, зелени... никогаш немојте да ебете луди.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
ебете што сакате, дебели, слаби, ниски, високи, сакати, рогати, црни, зелени... никогаш немојте да ебете луди.
Е да бе, и сакати.

Кога бев мал видов сакато дете, никому не го посакувам тоа.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Кајганџии да ве прашам, дали има некој искуство да работел на брод како фитнес тренер, па да ми пообјасни малце, како, што, идат процедурите, која е платата, работно време.... знам дека прво се иде на обуки во Лондон 3-4 недели и после се почнува со работа, ај ако може некој нека опише поопширно малце бидејќи сум заинтересиран за оваа работа(гледам @Tonchie има огромно искуство), ви благодарам.

http://www.kouzon.mk/работни-понуди-за-оние-од-вас-кои-сакаа/
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Кајганџии да ве прашам, дали има некој искуство да работел на брод како фитнес тренер, па да ми пообјасни малце, како, што, идат процедурите, која е платата, работно време.... знам дека прво се иде на обуки во Лондон 3-4 недели и после се почнува со работа, ај ако може некој нека опише поопширно малце бидејќи сум заинтересиран за оваа работа(гледам @Tonchie има огромно искуство), ви благодарам.

http://www.kouzon.mk/работни-понуди-за-оние-од-вас-кои-сакаа/
Здраво Довичински, јас имав двајца цимери фитнес тренери и еден фризер.
Платата ти е 800долари + процент од продажба + бакшиш (2-3 илјади долари)
Имаш гостински привилегии

За повеќе детали повели во вторник на презентација во 11 часот, јас ќе ја држам и следниот вторник, и ако нешто испуштам после тоа на раат ќе ти објаснам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom