Работа и живот во земјите од Блискиот Исток - Емирати (Дубаи, Абу Даби итн), Катар (Доха), Бахреин, Оман, Кувајт

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.261
Барав неколку страни наназад и не најдов тема, а мислам дека има голем број на Македонци кои живеат и работат во овој регион.

Засега размислувам за оваа можност и разгледувам опции. Се надевам дека има членови кои биле или уште се таму,
да споделат искуства од престојат.

Најголем дел претпоставувам дека работат во туризам и угостителство, бидејќи има голем број на агенции од кај нас,
кои посредуваат за тие сектори. Би било добро ако се најде некој да сподели искуство и од други сектори.
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
239
Поени од реакции
150
И мене ме интересира Близок Исток (конкретно ОАЕ планирам таму график дизајн да работам дека ИТ сектор цути таму) ама незнам како стојат со цени на недвижнини, продукти итн. едино знам Дубаи е крцат и подобри алтернативи сега има во ОАЕ (Абу Даби, Ал Аин, Саламија итн.) Инаку чичко ми работи градежен менаџер во Дубаи во иста зграда му е работно место/стан и него лично му смета така и се мисли во Џеда да оди (тоа е саудиска еквивалента на Дубаи во однос на работни места, живеење итн. ама далеку попразно) така да зависи што сектор/колку пари ама горе/доле тој регион сличен е мислам.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.261
https://www.bayt.com/ https://www.gulftalent.com/ https://www.naukrigulf.com/

od sho sum gledal prethodno, ovie 3 i slicni saitovi ima, kako specijalizirani za baranje
rabotni pozicii vo regionot, mada dosega ne sum probal nisto.

se soglasuvam deka dosta zavisi od zemjata ili gradot/regionot za zivotni uslovi,
zatoa vo naslovot nabrojav povekje zemji, se nadevam kje ima povekje spodeleni iskustva
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Јас веќе 1.5 год живеам во Израел како заварувач за CO2, подобра плата од Германија, подобри услови, одлична клима, врвно здравство, одличен ноќен живот (за млади луѓе) - можам да замислам сега којзнае како е во овие несекуларни земји.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.261
Јас веќе 1.5 год живеам во Израел како заварувач за CO2, подобра плата од Германија, подобри услови, одлична клима, врвно здравство, одличен ноќен живот (за млади луѓе) - можам да замислам сега којзнае како е во овие несекуларни земји.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
kolku sto imam citano i slusano, zavaruvaci se deficitarna profesija vo sekoja industrijalizirana zemja. retko koj se nafakja da go uci toj zanaet.
go zaboraviv izrael vo opisot na temata, ama dobro e da se znae iskustvo i uslovi i od tamu
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.984
Проверете си прво убаво.
Позиции каде што не си физички експониран со клиенти, ги работат индијци, кои се 5 пати поевтини од нас. Живеат во свои квартови, ги имаат сите услови. Бел човек со мала плата таму нема да живее долго.
Финансиски добро може да пројдеш ако си градежен инжинер и одиш по градилишта = никаков живот, вруќина, прашина.
Работни места каде што се филозофира, паламуди и продава памет - не рачунајте, тоа е резервирано за локалци.
Цените за живеење и во маркет се х3 од овде, а за луксузарање - јасно ви е.
Без договорена работа од овде, ич не се качувајте на авион. Посебно после кризава со корона, имам впечаток дека маме им се еба. Нафтата едно време летоска скроз падна на 0, туризам во минус. Она си лијат украдени пари од Индија, Сирија, ама побарувачката е прилично мала, а понудата на евтин кадар од регионот Индија-Пакистан е вртоглава. Таму е многу суров капитализам, никој нема обзир кон никого.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.261
Проверете си прво убаво.
Позиции каде што не си физички експониран со клиенти, ги работат индијци, кои се 5 пати поевтини од нас. Живеат во свои квартови, ги имаат сите услови. Бел човек со мала плата таму нема да живее долго.
Финансиски добро може да пројдеш ако си градежен инжинер и одиш по градилишта = никаков живот, вруќина, прашина.
Работни места каде што се филозофира, паламуди и продава памет - не рачунајте, тоа е резервирано за локалци.
Цените за живеење и во маркет се х3 од овде, а за луксузарање - јасно ви е.
Без договорена работа од овде, ич не се качувајте на авион. Посебно после кризава со корона, имам впечаток дека маме им се еба. Нафтата едно време летоска скроз падна на 0, туризам во минус. Она си лијат украдени пари од Индија, Сирија, ама побарувачката е прилично мала, а понудата на евтин кадар од регионот Индија-Пакистан е вртоглава. Таму е многу суров капитализам, никој нема обзир кон никого.
se so pisa e tocno, kako karakteristiki na regionot.
jas generalno gledam pozicii inzenerstvo-analitika-istrazuvanje.
zatoa ja otvoriv temata, posto ima dosta razlicni iskustva od rabota i prestoj vo toj del od svetot, pa dobro e da se informirame
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.538
Поени од реакции
6.601
Има слична тема ,6 години сум во Абу Даби , доколку ве интересира општо можам да ви одговорам од искуство. А за работа баш сега не е најдобриот момент ради тоа што се шпекулира дека над милион луге ја напуштиле државата ради коронава.

Како и да е пробајте си ја среката на LinkedIn job search Abu Dhabi / Dubai , indeed.ae , https://www.catererglobal.com/ (хотелиерство) , dubizle.ae или најдобро дирекно аплицирајте на веб сајтот доколку команијата има HR Hub/ careerhub или нешто слично.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.261
Има слична тема ,

6 години сум во Абу Даби , доколку ве интересира општо можам да ви одговорам од искуство. А за работа баш сега не е најдобриот момент ради тоа што се шпекулира дека над милион луге ја напуштиле државата ради коронава.

Како и да е пробајте си ја среката на LinkedIn job search Abu Dhabi / Dubai , indeed.ae , https://www.catererglobal.com/ (хотелиерство) , dubizle.ae или најдобро дирекно аплицирајте на веб сајтот доколку команијата има HR Hub/ careerhub или нешто слично.
cudno e, bas barav tema pred da otvoram, ama taa tema ne ja pokazuva vo listata iako ima posledno mislenje od maj 2018

inaku sekoe spodeleno iskustvo e plus, a i za 6 godini sigurno imas dobro poznavanje za uslovite tamu.
jas razmisluvam da baram rabota tamu po zavrsuvanje na proekt sto rabotam momentalno, toa bi bilo za godina-dve od sega, se nadevam do togas kje se stabilizira situacijata od pandemijata
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Има ли нешто работа за "хостеси" ? :icon_mrgr:
Ги има по интернетов, сите се фитнес инструкторки и продавачки во бутик, со потечена муцка нормално. Полиглоти со српски, хрватски, босански и малце арапски("за в газ поскапо е").
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.261
Има слична тема ,

6 години сум во Абу Даби , доколку ве интересира општо можам да ви одговорам од искуство. А за работа баш сега не е најдобриот момент ради тоа што се шпекулира дека над милион луге ја напуштиле државата ради коронава.

Како и да е пробајте си ја среката на LinkedIn job search Abu Dhabi / Dubai , indeed.ae , https://www.catererglobal.com/ (хотелиерство) , dubizle.ae или најдобро дирекно аплицирајте на веб сајтот доколку команијата има HR Hub/ careerhub или нешто слично.
ako moze da spodelis detali od 6 godini prestoj, pozitivni negativni raboti, dali ti se gleda kako mesto kade sto moze da se zivee familijarno ili e povekje kako pecalbarska stanica
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.984
како е со пандемијава таму ?
И мене ме интересира. Некој не пише, ако уште е останат таму.
Не во смисла "мора маски да се носат во мол и да си вакциниран", туку финансиски. Каков е балансот приходи/расходи?
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
имаше еден во сред пандемија си дојде, али пак отиде во абудаби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom