Работа во Катар и Дубаи

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Здраво,
дали има некој што живее во Дубаи?
Имам понуда за работа таму, од познат човек кој студирал во Скопје во времето на Југославија. Ми нуди сместување, платена авионска карта, работна виза и транспорт таму (ова точно не знам што значи, пари или кола за превоз до работа) и плата од 5000 дирхами месечно и веќе по нова година 6000 - тоа се некои 1400 евра. Немам семејство. По професија сум архитект и работам архитектонски визуелизации 3D и имам тука работно искуство. Зборувам англиски одлично. Човекот ми кажа дека само со англиски нема да имам никаков проблем. Тука професијата не се цени воопшто, но познавам и луѓе, колеги кои не најдоа таму работа или ја изгубија.
Ме интересира дали со овие пари таму може да се живее нормално? Не сум некој човек што се луксузира - би трошел само за основни работи. Прочитав дека комуналиите (струја и вода) месечно чинат околу 150 евра, интернетот околу 70-80. Какви се отприлика цените на храната, дали има некои други трошоци за разлика од овде и слично.
Читав дека платите на инжинерите одат и над 20000 дирхами па и повеќе, меѓутоа тоа го постигнуваат со неколкугодишно искуство.
Некои искуства совети би ми дошле добро.[DOUBLEPOST=1505496643][/DOUBLEPOST]Забораив да напишам дека и медицинско осигурување ми е платено. Некаде прочитав во темава дека треба некакви медицински прегледи. Тие се прават во Скопје или таму? Исто така сопственикот на фирмата ми спомна дека потребно е дипломата да се преведе и завери во МНР?
Да не се вика Владо господинот кој ти праеше интервју?

1400 евра со сместување е сосема солиден почеток за во Дубаи , обично превозот ти е организиран , не верувам дека ке треба да плакаш вода и струја тоа е обично покриено од работодавачот. За интернет да, ако си си со неколку луге во сместувањето ке биде многу поевтино по 20-30 евра од човек за интернет.

Медицинските прегледи ке ги завршиш во Дубаи и верувам дека ке имаш помош од работодавачот околу тоа, медицинско ти е покриено според закон освен забно. Дипломата можеш да ја преведеш судски од Македонски на Англиски , а за заверка во МНР прв пат слушам.

Мој предлог е да прифатиш и од Дубаи да влечеш контакти и да бараш работа според твојата струка, има многу примери кој успеале а и кој не успеале.

Одлуката е твоја.
 
Член од
15 септември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Да не се вика Владо господинот кој ти праеше интервју?

1400 евра со сместување е сосема солиден почеток за во Дубаи , обично превозот ти е организиран , не верувам дека ке треба да плакаш вода и струја тоа е обично покриено од работодавачот. За интернет да, ако си си со неколку луге во сместувањето ке биде многу поевтино по 20-30 евра од човек за интернет.

Медицинските прегледи ке ги завршиш во Дубаи и верувам дека ке имаш помош од работодавачот околу тоа, медицинско ти е покриено според закон освен забно. Дипломата можеш да ја преведеш судски од Македонски на Англиски , а за заверка во МНР прв пат слушам.

Мој предлог е да прифатиш и од Дубаи да влечеш контакти и да бараш работа според твојата струка, има многу примери кој успеале а и кој не успеале.

Одлуката е твоја.
Фала ти многу!
Понудата не ми е од посредник, туку од архитект и ко-сопственик на фирмата, арап. Не знам колку години имаш, во време на Југославија, Тито заради Неврзаните даваше стипендии на студенти од тие земји и тие студираа низ поранешната држава, па и во Скопје. Имам некои заеднички пријатели и така дојдов до него, летово им беше на гости тука.
Сериозно размислувам да заминам на некој период (2-3 години). Непријатно ми е што немам нешто многу познати луѓе таму, а и не знам дали воопшто е можно да се дружиш, дали останува време за тоа и какви се релациите во градот. Сите викаат дека е многу расфрлан и јавниот превоз не е многу развиен. Возам, ама ако добро разбрав пак треба да полагам.
Околу сместувањето, ќе бидам сам, така да делењето не ми е опција, па ќе мора и да плаќам сам.
Ми изгледаат примамливи платите на повозрасните инжинери кои одат и над 5000 евра, ама сепак го имам и стравот дека можно е и да мора да одам по градилишта (а не е тоа договорот) на тие температури, дека таква е струката.
Ако знаеш уште нешто, па макар и реклаказала муабет слободно кажи ми. Иналу, фала ти многу уште еднаш. Многу корисни информации ми даде.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Фала ти многу!
Понудата не ми е од посредник, туку од архитект и ко-сопственик на фирмата, арап. Не знам колку години имаш, во време на Југославија, Тито заради Неврзаните даваше стипендии на студенти од тие земји и тие студираа низ поранешната држава, па и во Скопје. Имам некои заеднички пријатели и така дојдов до него, летово им беше на гости тука.
Сериозно размислувам да заминам на некој период (2-3 години). Непријатно ми е што немам нешто многу познати луѓе таму, а и не знам дали воопшто е можно да се дружиш, дали останува време за тоа и какви се релациите во градот. Сите викаат дека е многу расфрлан и јавниот превоз не е многу развиен. Возам, ама ако добро разбрав пак треба да полагам.
Околу сместувањето, ќе бидам сам, така да делењето не ми е опција, па ќе мора и да плаќам сам.
Ми изгледаат примамливи платите на повозрасните инжинери кои одат и над 5000 евра, ама сепак го имам и стравот дека можно е и да мора да одам по градилишта (а не е тоа договорот) на тие температури, дека таква е струката.
Ако знаеш уште нешто, па макар и реклаказала муабет слободно кажи ми. Иналу, фала ти многу уште еднаш. Многу корисни информации ми даде.
Доколку работодавачот ти дава сместување прашај колку е одалечена работата од сместувањето твое, возачка само ке мора градска уште еднаш доколку имаш Македонска , не треба се од почеток. Околку идење на објекти тоа поима немам, дококлу си инжињер ке мора да идеш ваљда, а околу цел ден печење на сонце тоа не верувам иако температурите се неподносливи само 3-4 месеци у годината , после е ок се и баш е пријатно навечер.

Не се замарај со градски превоз, ако имаш обезбедено транспорт од работа до дома и назат, Дубаи има метро кое доста добро функционира, незнам од каде идеата дека не го бива градскиот превоз, нормално како и во секој голем град имаш Rush Hour каде што главните улици се блокирани тоа ти е стандард во секој голем град.

Пробај да најдеш некој од балкан што работи по твоја струка или уште подобро во фирмата каде што си во преговори. Доколку си размислувал да направиш искуство и некој денар во странство ова ти е солиден почеток.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Фала ти многу!
Понудата не ми е од посредник, туку од архитект и ко-сопственик на фирмата, арап. Не знам колку години имаш, во време на Југославија, Тито заради Неврзаните даваше стипендии на студенти од тие земји и тие студираа низ поранешната држава, па и во Скопје. Имам некои заеднички пријатели и така дојдов до него, летово им беше на гости тука.
Сериозно размислувам да заминам на некој период (2-3 години). Непријатно ми е што немам нешто многу познати луѓе таму, а и не знам дали воопшто е можно да се дружиш, дали останува време за тоа и какви се релациите во градот. Сите викаат дека е многу расфрлан и јавниот превоз не е многу развиен. Возам, ама ако добро разбрав пак треба да полагам.
Околу сместувањето, ќе бидам сам, така да делењето не ми е опција, па ќе мора и да плаќам сам.
Ми изгледаат примамливи платите на повозрасните инжинери кои одат и над 5000 евра, ама сепак го имам и стравот дека можно е и да мора да одам по градилишта (а не е тоа договорот) на тие температури, дека таква е струката.
Ако знаеш уште нешто, па макар и реклаказала муабет слободно кажи ми. Иналу, фала ти многу уште еднаш. Многу корисни информации ми даде.
Дубаи е party city, ги има од цел свет таму, скап е за живот, но да не се расфрла човек ОК ќе помине.

На Facebook имаш мал милион групи за наши таму (или барај српски и бугарски групи). За single човек е екстра и понудените услови се добри. И да, секој е таму за две-три години и си оди. Како што и е кажано - оди и направи контакти за понатаму (networking).

Дубаи е нај-ОК од цело стадо таму.

Good luck.
 
Член од
15 септември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Доколку работодавачот ти дава сместување прашај колку е одалечена работата од сместувањето твое, возачка само ке мора градска уште еднаш доколку имаш Македонска , не треба се од почеток. Околку идење на објекти тоа поима немам, дококлу си инжињер ке мора да идеш ваљда, а околу цел ден печење на сонце тоа не верувам иако температурите се неподносливи само 3-4 месеци у годината , после е ок се и баш е пријатно навечер.

Не се замарај со градски превоз, ако имаш обезбедено транспорт од работа до дома и назат, Дубаи има метро кое доста добро функционира, незнам од каде идеата дека не го бива градскиот превоз, нормално како и во секој голем град имаш Rush Hour каде што главните улици се блокирани тоа ти е стандард во секој голем град.

Пробај да најдеш некој од балкан што работи по твоја струка или уште подобро во фирмата каде што си во преговори. Доколку си размислувал да направиш искуство и некој денар во странство ова ти е солиден почеток.
Па сместувањето е ако добро се сеќавам во иста зграда (или населба) со човеков, така да патот до работа би бил со него (ќе треба да се распрашам поубаво). Нешто читав дека има кварт(ови) каде живеат сиромашни работници од Индија, Пакистан, ама на толкави приходи веројанто овие не живеат таму, не знам.
Другово, ќе побарам луѓе така, па се надевам дека ќе биде вака како што кажуваш, дај боже!

И уште ова...како функционираат со софтвер? Се' користат легално и платено. Во смисла, за работава што ја работам имам цели хард-дискови материјали симнувани од cgpeers, plug-in-ови што се плаќаат, готови 3d модели итн. и тие стварно ми требаат за работа. Пиратеријата е контролирана како во Германија или е лабаво како кај нас? Знам дека може ви звучи наивно, ама пријател од Германија (наш чоек) ми се жалеше дека платил казна за upload при симнување од торент (филм или музика, не е ни битно). Како се строги и рестриктивни за многу работи да не се и за ова?

Дубаи е party city, ги има од цел свет таму, скап е за живот, но да не се расфрла човек ОК ќе помине.

На Facebook имаш мал милион групи за наши таму (или барај српски и бугарски групи). За single човек е екстра и понудените услови се добри. И да, секој е таму за две-три години и си оди. Како што и е кажано - оди и направи контакти за понатаму (networking).

Дубаи е нај-ОК од цело стадо таму.

Good luck.
Фала многу!
Искрено, не ми е воопшто до party.
На почетокот бев голем скептик, но некако повеќе сум за да одам (во последниве денови), а немам уште многу за размислување. Ако ја надминам климата, а пред се културата, ќе останам може малку подолго. Зависи и од средината во која ќе работам. Може и воопшто да не се снајдам. Би бил задоволен да напраам нешто за CV иако таа исламска архитектура таму воопшто не ми е блиска.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Решила поделитсја опытом и рассказать о программе Work and Travel ОАЭ - программе международного обмена.
ја будучи студенткој второго курса университета, решила вместе с подругој отправитьсја в Эмираты на лето работать.
Манило нас то, что программа обештала окупитсја. Мы не мечтали много заработать нам было главное только вернуть свои деньги. И мы с успехом это сделали.
Мы абсолјутно доверились агентству, которое с нами работало. И оно нас не подвело. С нами работала компанија "http://oaework.com".
С оформлением заморочек не было вообште, заполнјали нужные формы и предоставлјали необходимые документы.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Решила поделитсја опытом и рассказать о программе Work and Travel ОАЭ - программе международного обмена.
ја будучи студенткој второго курса университета, решила вместе с подругој отправитьсја в Эмираты на лето работать.
Манило нас то, что программа обештала окупитсја. Мы не мечтали много заработать нам было главное только вернуть свои деньги. И мы с успехом это сделали.
Мы абсолјутно доверились агентству, которое с нами работало. И оно нас не подвело. С нами работала компанија "http://oaework.com".
С оформлением заморочек не было вообште, заполнјали нужные формы и предоставлјали необходимые документы.
решила ли? :)
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Имам другар што за помалце до 500 долари работеше у абу даби , а сега е хед вејтер и набргу ке биде асистент менаџер. Така да , не ги ставајте парите како приоритет доколку сакате да постигнете нешто , туку кариерата ,напроната работа и контактите. Лесно се наога многу подобро платена работа во арапскиот свет доколку само малку искуство имате.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Како и да е решена сум да заминам преку Коузон. Минатата година сакав да заминам да работам како конобар во Бахраин ама преку глобал ворк и кога ми беше спремна и визата и картата авионска јас се откажав. Сега не знам дали ќе имам проблем заради тоа. мислење ?[DOUBLEPOST=1508786481][/DOUBLEPOST]И некој ако заминал преку Коузон да пише искуство ве молам.
 
Последно уредено:

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
Како и да е решена сум да заминам преку Коузон. Минатата година сакав да заминам да работам како конобар во Бахраин ама преку глобал ворк и кога ми беше спремна и визата и картата авионска јас се откажав. Сега не знам дали ќе имам проблем заради тоа. мислење ?[DOUBLEPOST=1508786481][/DOUBLEPOST]И некој ако заминал преку Коузон да пише искуство ве молам.
Незнам зашто им плакаш на агенцииве , можеш слободно сама да аплицираш преку многуте сајтови што нудат работа во блискиот исток.

Мој предлог е да го избегаваш Катар , фокусирај се на Абу Даби и Дубаи.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Незнам зашто им плакаш на агенцииве , можеш слободно сама да аплицираш преку многуте сајтови што нудат работа во блискиот исток.

Мој предлог е да го избегаваш Катар , фокусирај се на Абу Даби и Дубаи.
Зошто ? Што му фали на Катар ?
Знаеш дека повисоки платите се во Катар ??
За да добиеш унапредување во дубаи и абу даби треба да чекаш минимум 2 години .
Значи треба да трпи човек две три години ? Аман луге , во дубаи и абу даби има премногу евтина работна сила и тие би работале и за помалку од 400$ ... Избегнете го дубаи и абу даби како печалбарски земји , изберете ги за туристичка дестинација .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom