Работа во Катар и Дубаи

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Никој ништо не пропуштил! За 'рмбач и за работник лесно е, само посакај веднаш секој може да замине за Катар или ОАЕ... туку за нешто појќе не може... :ROFLMAO:
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Дали некој што работи или работел во ОАЕ или КАТАР може да објасни какво е сместувањето? Оти секој некако го одбегнува ова прашање... Дали барем условите се пристојни и човечки или е спротивното?

Или можеби е вака:






Ова е страшно!!!
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Ова е сместување на дечко што работи во Diplomatic Club - Doha..



 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
а што си мислеле дека ќе се задолжат и ќе си живета раскошен живот без да се вратат тие пари
--- надополнето: 14 јули 2013 во 15:39 ---
ne druze eve go deckovo e od malezija i vaka e smesten \http://www.youtube.com/watch?v=ADQmwpF78LY
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А со оваа плата од 700 долари имате бесплатно сместување и јадење + бакшиш?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.857
А со оваа плата од 700 долари имате бесплатно сместување и јадење + бакшиш?
Пошто редовно ги пратам овие понуди за работа, во 99% од работните понуди што ги објавуваат агенцииве пишуваат дека ти следува платено сместување, јадење, превоз до работното место, повратна авионска карта... За бакшишот зависи од работното место.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Убаво бил сместен човекот!
Леандра значи зависи од договорот секој пред да оди потпишува договор и во него си пишува дали има платено сместување храна и превоз а и бакшиш а да и плус авионска карта!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Епа дечки тоа и не е така лоша понуда. Само од бакшиш може да живеете, храна и смештај платен, авионска карта. Добро е, воопшто не е лошо. Ви посакувам убав престој таму, па да се фалите кога ќе си дојдете :)
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
да бакшиш имаш зависи од тоа што работиш ако си помошник келнер земаш горе долу 700 евра бакшиш ама после како добиваш унапредување така имаш поголема плата а и бакшиш бидеќи од бакшиж земаш процент зависи која работна позиција ја имас таму не "пишан закон" во секое едно место е секој еден вработен да добива бакшиш дури и тие во кујна заш парите од бакшижот се сообираат и се делата на секој по заслуга ПС заминавам таму за 2 месеци 064-motika.com.mk.jpg
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Да се пофалам, денес чекам да ми стигне договор за во Дубаи! :)



А со оваа плата од 700 долари имате бесплатно сместување и јадење + бакшиш?

Леандра, имаш обезбедено сместување, превоз дома-работа-дома, обро(к)ци на работа, и авионска карта, како и повратен билет после 2 год. престој ..Исто така имаш и 21 ден платен одмор.

Е сега, има и исклучоци, мене ме интервјуираа Farrgie Coffe Shop - Doha, Qatar и ми кажаа дека сите работници што ги имале до сега, биле на туристичка виза ( значи самите си имале обезбедено смештај ) а овие им ја направиле работна виза. Ми понудија договор, ама во договорот не ме следуваше сместување ( поради горе наведената причина ) ама пак затоа ми даваа accommodation allowance. Кога направив сума-сумару, ќе требаше моите од дома да ми праќаат пари за да си го покријам САМО сместувањето ( едно +300еу ) а да не спомнам пари за храна, шетање и сл. Сместување на своја рака, е скапо ..се движи од 1.000еу па нагоре.

:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Значи отварајте очи пред да потпишете нешто. Патем со среќа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom