Работа во Катар и Дубаи

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
dali nekoj do sega ima slusato za http://majomi.com.mk/ ili pak poznava nekoj koj sto zaminal preku ovaa agencija?
да да оваа агенција е за на брод...ако веќе си решил да аплицираш негде тоа немој да биде преку Коузон...пари ќе се отепаш фрлање 3000 денари за обуки пред интервју 3500 денари за обуки после..а и крајот ке ти биде со лекарско вадење кое ќе те кошта 6000 денари кое мора да го извадиш преку клиника во која тие ке ти ја кажат :)и на крај нема да се знае дали ке си примен..за разлика од мајоми која уплакаш пари само за апликација која кошта 1500 денари.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
spored vas koja e najdobra agencija za vo dubavi? jas koga se javiv mi kazaa deka imalo i druga rabota osven za na brod
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Јас поминав на интервју за ресторан во Дубаи сега чекам договор!
- А не е точно дека платите се над 1000 долари... значи видовме еден куп понуди и секаде платите се од 500 долари најниски до 1000 долари за шефовите... А некој да зема 3000 долари во ресторан или хотел тоа стварно не е можно, затоа што позициите се тие и платите се тие, а тие што одат во Доха таму имаат малку повисоки плати од оние во ОАЕ.
Значи преку која агенција да одиш секако ќе имаш трошоци околу 23000 - 24000 денари.
Па никој не работи за џабе!
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Има ли девојчиња кои сакаат да работат во Катар? Мислам дека можам да ви помогнам :)

Доколку има, ПП ..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
да да оваа агенција е за на брод...ако веќе си решил да аплицираш негде тоа немој да биде преку Коузон...пари ќе се отепаш фрлање 3000 денари за обуки пред интервју 3500 денари за обуки после..а и крајот ке ти биде со лекарско вадење кое ќе те кошта 6000 денари кое мора да го извадиш преку клиника во која тие ке ти ја кажат :)и на крај нема да се знае дали ке си примен..за разлика од мајоми која уплакаш пари само за апликација која кошта 1500 денари.
Преку Мајоми се други трошоците т.е.:
-Марлин тест за англиски (мора да се полага) 20 евра (реално е 10 или 15 долари)
-виза 160 долари
-лекарско 6100 денари
-провизија за агенцијата 16.000
-карта максимум 700 евра

Горе-доле, сума сумарум тука негде се парите со тоа што има уште нешто, преку Мајоми ако се иде главното интервју ти е во Белград па оп и тука трошок зашто мора со организиран преку агенцијата да се иде па и сам да идеш пак ти е трошок.

А зашто не Коузон? Имаш лошо искуство или? Коузон држи многу подобри бродски компании како што знам.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Преку Мајоми се други трошоците т.е.:
-Марлин тест за англиски (мора да се полага) 20 евра (реално е 10 или 15 долари)
-виза 160 долари
-лекарско 6100 денари
-провизија за агенцијата 16.000
-карта максимум 700 евра

Горе-доле, сума сумарум тука негде се парите со тоа што има уште нешто, преку Мајоми ако се иде главното интервју ти е во Белград па оп и тука трошок зашто мора со организиран преку агенцијата да се иде па и сам да идеш пак ти е трошок.

А зашто не Коузон? Имаш лошо искуство или? Коузон држи многу подобри бродски компании како што знам.
То шо го пишав 1500 денари само за апликација е значи пред да стигниш до главното интервју кај шо Коузон земаат 6500 денари за обука за прелиминарно интервју коешто во Мајоми не се наплаќа никаква обука.А за потоа виза и тие работи се стандард...значи не наведов ништо за тоа.За главното интервју преку Мајоми кое шо е во Белград си имаат организиран превоз кој го плаќаш 1200 денари(одење враќање).Иначе да..имам лошо искуство имав аплицирано и кога ојдовме на интервју бевме околу 30 и нешто души а уствари тие бараа само 13 толку му беше побарувачката.Првите 13 шо беа сите си поминаја на тоа прелиминарно интервју а на нас останатите 20 ни викаат пробајте пак во октомври со апликации и ред глупости.Исто така не се воопшто заинтересирани за нас како клиенти..кога бев во Америка ме удри кола па побарав помош од нив да прочачкаат некои мои права да ми кажат да можам да тужам...само еднаш се јави Зоран да се увери дека сум жив и тоа беше :) Битно тие парите да си ги земат па после шо ќе биди нека биди.Воопшто не ги сакам.А иначе сите трошоци за на брод со се виза,лекарско и друго изнесува од 400 до 700 евра во зависност од авионската карта...а не 700 евра само за тоа :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
То шо го пишав 1500 денари само за апликација е значи пред да стигниш до главното интервју кај шо Коузон земаат 6500 денари за обука за прелиминарно интервју коешто во Мајоми не се наплаќа никаква обука.А за потоа виза и тие работи се стандард...значи не наведов ништо за тоа.За главното интервју преку Мајоми кое шо е во Белград си имаат организиран превоз кој го плаќаш 1200 денари(одење враќање).Иначе да..имам лошо искуство имав аплицирано и кога ојдовме на интервју бевме околу 30 и нешто души а уствари тие бараа само 13 толку му беше побарувачката.Првите 13 шо беа сите си поминаја на тоа прелиминарно интервју а на нас останатите 20 ни викаат пробајте пак во октомври со апликации и ред глупости.Исто така не се воопшто заинтересирани за нас како клиенти..кога бев во Америка ме удри кола па побарав помош од нив да прочачкаат некои мои права да ми кажат да можам да тужам...само еднаш се јави Зоран да се увери дека сум жив и тоа беше :) Битно тие парите да си ги земат па после шо ќе биди нека биди.Воопшто не ги сакам.А иначе сите трошоци за на брод со се виза,лекарско и друго изнесува од 400 до 700 евра во зависност од авионската карта...а не 700 евра само за тоа :)

абе не се замарај, си доби ти понуда за во Катар :)
 
C

cige

Гостин
Колку месеци важи еден договор за во Дубаи?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
абе не се замарај, си доби ти понуда за во Катар :)
Не е работава за замарање туку комуницираме, мењаме мислења и тако даље и тако даље.
kapetan
Јас ти ги кажав цените зашто сакав да идам преку Мајоми, моментално имам другар што е на брод преку нив а имам и еден кој се врати од брод после 8 месеци преку Коузон и двајцата си ја фаворизираат агенцијата преку која биле.
Иначе како што знам еднаш ако платиш апликација во Коузон ти важи цела година.
А за трошоците сигурно грешиш зашто претходнава недела бев во агенцијата, исто и другарчево што е сега му се фати од Грција мислам да трга и едвај 100 евра го фати патот.
Во однос на несреќата што си ја имал нели си осигуран? Тоа не ти покрива ништо? Сепак многу фактори се во прашање за кој мислам дека не треба да коментирам ако не ги знам важно сега си здрав жив и прав ;)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Колку месеци важи еден договор за во Дубаи?

2 Години ..после 1 година имаш право да си дојдеш 21 ден на одмор, или да отидеш кај сакаш за тие денови

Не е работава за замарање туку комуницираме, мењаме мислења и тако даље и тако даље.

Не мислев за тебе, туку друг беше муабетот ..кога понуди Димитар за Катар ако сака некој, сите го праеа улав, и дека е скамер, а детето си доби понуда, штета за тие што пропуштија ..

пс: не го фалам, туку реално тоа е муабетот ..
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
А за трошоците сигурно грешиш зашто претходнава недела бев во агенцијата, исто и другарчево што е сега му се фати од Грција мислам да трга и едвај 100 евра го фати патот.
Во однос на несреќата што си ја имал нели си осигуран? Тоа не ти покрива ништо?
Можно е и тие да си ги кренале цените пошо виделе дека многу одат од кај нив...ништо чудно не велам не.Јас пред 3-4 месеци му се јавив на Јовка главната шо е таму..тоа ми го кажа.Иначе осигурањето ми ги покри само болничките трошоци..нишо оштета али нвм да не бегаме настрана од темата :) Ако се случи нешо и во Катар тогаш ке пишиме тука :P :D
 
C

cige

Гостин
2 Години ..после 1 година имаш право да си дојдеш 21 ден на одмор, или да отидеш кај сакаш за тие денови




Не мислев за тебе, туку друг беше муабетот ..кога понуди Димитар за Катар ако сака некој, сите го праеа улав, и дека е скамер, а детето си доби понуда, штета за тие што пропуштија ..

пс: не го фалам, туку реално тоа е муабетот ..
Најмалку 2 години, точно 2 години или највеќе 2 години можеш да работиш со еден договор?
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Најмалку 2 години, точно 2 години или највеќе 2 години можеш да работиш со еден договор?

Најмалку, највеќе, и точно 2 години си обврзан со договор ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom