Работа во Дубаи преку НАХИЛДОО.

Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=878406
http://workingineurope.npage.eu/informacii_8211011.html

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=879261

Темава е за во работа во Дубаи, ама бидејќи од оваа област забележав дека е најактивна , тука ке пишам.
Првите два линка се за иста работа, ме интересира ваше мислење. Ако може некој да каже колку изнесува трошок за заверка на фотокопија од патна исправа кај нотар( јас мислам околу 500ден) , и мислите ли дека може да дојде до некаква злоупотреба на податоци ако аплицирам. Некако сумливо ми изгледа ова.
До сега не сум гледал огласи за работа во странсто, ова со пасошот може е стандардна процедура, не знам, па ако може некој да одговори.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=878406
http://workingineurope.npage.eu/informacii_8211011.html

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=879261

Темава е за во работа во Дубаи, ама бидејќи од оваа област забележав дека е најактивна , тука ке пишам.
Првите два линка се за иста работа, ме интересира ваше мислење. Ако може некој да каже колку изнесува трошок за заверка на фотокопија од патна исправа кај нотар( јас мислам околу 500ден) , и мислите ли дека може да дојде до некаква злоупотреба на податоци ако аплицирам. Некако сумливо ми изгледа ова.
До сега не сум гледал огласи за работа во странсто, ова со пасошот може е стандардна процедура, не знам, па ако може некој да одговори.
глупости се погорнине линкови .. за веб страната па шо да ти распраам ... пази General manager Silvia Puccio :)

не се затрчувајте по вакви работи ...
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
глупости се погорнине линкови .. за веб страната па шо да ти распраам ... пази General manager Silvia Puccio :)

не се затрчувајте по вакви работи ...
Знам, само сакам да видам и други мислење, само мора да се признае условите сто се понудени мислам се топ, мислам за првото.хаха
Ќе одиме во ресен да береме јаболка 800 ден даваат, само и за таму факултетов ке ме зезне.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
25
Поени од реакции
27
Господа здраво...

Се чувствувам должен да се вмешам во темава. Ве пратам од почеток, меѓутоа заради недостаток на време се немам вмешано.
Во Дубаи не се бараат мајстори и квалифицирани работници. Ако им требаат ке си ги најдат во јужна азија (Индија, Пакистан, Бангладеш).
Плата на работник во Дубаи е под сите минимуми, а условите за живот се како во конц. Логор.

Го отворив нахилдоо веб сајтот и што да кажам... Убаво име на фирма за заведување на наивен народ, со сличност на Nakheel, Дубајскиов конгломерат.
Отворете веб сајтов и видете што све пишува. Сајтов е копија на босанскиов сајт кој беше наведен во вашава тема. Таму пак пишува дека оффисот им бил во стан во Бур Дубаи J
Абе мајко мила. Ве молам кога го отворате сајтот обрнете внимание на детали и на имиња. Направете research и компаративна анализа.

Чисто да ви кажам дека “Real estate” бумот помина во Дубаи. Во моментов се завршуваат недовршени проекти кои не можат да се прекинат. Стотици илјади работници си заминаа од Дубаи кога настапи финансискава криза. Сеуште има работници, но како што реков индуси, пакистанци и бенгалци. А наш човек не може да се спореди со нив. Во никој смисол. Тие живеат по 20 луѓе во соба во најлоши можни услови. Плата е околу 200 – 300 долари и таа не им се дава првите 6 месеци од нивното доаѓање овде. На тој начин работниците се држат стално во “шах”. Права немаат никакви, а условите за работа се мизерни. До работа се довезуваат со скапани камиони кои не се безбедни. Кога би виделе нашу луѓе меѓу нив би ги гледале како марсовци. Едноставно луѓе со западен изглед не може да бидат работници во Дубаи. Работник во македонија е господ-бог за овие работници. Зборувам за нашиве мајстори фасадери или ѕидари, кои работат приватно низ Македонија, а и низ околните земји или Европа.

Ова го пишувам со желба да помогнам и да им ги отворам очите на нашиве печалбари. И јас потекнувам од печалбарско семејство и знам што значи печалба, пошто и самиот сум печалбар.

Кога барав работа во Дубаи пред 6 години и јас во својата наивност платив 50 долари на компанија од Лондон која наводно обезбедува работа. Им пратив 50 евра преку сервис одовде од Дубаи. Никогаш ништо не ми пратија, освен потврдата дека ги добија парите. Секој месец добивам „спам“ маил од нив со наводни побарувања за работа во мојава струка. Од денешна перспектива ми е смешно. Се согласувам со Leandra во потполност.

Се надевам дека ова ке помогне да не се губат пари кај разни преваранти

Поздрав од мене

П.С.
Пред 2 години се сретнав на аеродром со мајстори од Босна.
Зрели луѓе во своите рани педесети години. Си заминуваа дома после 6 месеци работа во дубаи, без и еден динар исплатен.
На фаца им се гледаше дека се „Попарени“. Човекот што ги најмил за работа (исто босанец) им се јавил и им рекол да се снаоѓаат и да си заминат дома како знаат.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
za toa so Dubai neznam, a za drugoto mozam samo da vi kazam deka brat mi lani bese preku niv 6 meseci na rabota, zadovolen e, si donese paricka.
sea ja se prijaviv, pa ke vidime.
pozdrav.
ako me primat ke vi pisa
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
za toa so Dubai neznam, a za drugoto mozam samo da vi kazam deka brat mi lani bese preku niv 6 meseci na rabota, zadovolen e, si donese paricka.
sea ja se prijaviv, pa ke vidime.
pozdrav.
ako me primat ke vi pisa
Преку НАХИЛДО ли бил ? Што работел..? До сега за овие 2-3 недели слушнав миљон верзии за Дубаи,од задоволни,до крајно незадоволни и песимистички размислувања.. Човек да незнае кого да слуша
 
Член од
22 август 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
ne, brat mi bese preku working in europe, rabotese 6 meseci i si dojde.
se prijavi pa ama go odbija deka lani bil, pa sea ja se prijaviv, pa neznam kakva ke mi bide srekata.
rabotata ne bila mnogu teska, a plata kolku mu kazale tolku i zede.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Тие што имаат бесплатни мејлови се сомнителни, наводно бараат пари само за превоз за добивање работна виза, однапред, преку уплата на жиро сметка, а ни име вистинско ни лице нема да им видиш. Вие си знаете. А пази богати, никако не примаат со бугарски пасош, некоја ептен патриотска организација :), само да не е типично македонска се плашам...
Кој си ти бе Крле?
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
543
Поени од реакции
327
decki ja se izvinuvam mnogu.trebase denovive da vi go dostavam dogovorot tuka na forum ,megutoa utre idam na pat za albanija i ne znam do koga ke se zadrzam,koga ke dojdam obavezno go stavam na forum.tamu ne znam dali ke ima internet da pisam neso.moja preporaka neka ostane da se poceka da otide prva grupa ako otide,megu niv ima moj covek ke kaze se kako sto e.pozdrav do site .
 
Член од
22 август 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
ej od vakvi kako vas da mu pukne mocnoto meurce na coek. barate rabota se molite da ne ja najdete. nikoj ne ve tera so sila za nisto. isplaseni od zivotot. od vakvi sovetnici mi se povraka.
ako nemate so da pravite, zemi pocnete so ajvaro, ljupete piper so zenite
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
543
Поени од реакции
327
ej od vakvi kako vas da mu pukne mocnoto meurce na coek. barate rabota se molite da ne ja najdete. nikoj ne ve tera so sila za nisto. isplaseni od zivotot. od vakvi sovetnici mi se povraka.
ako nemate so da pravite, zemi pocnete so ajvaro, ljupete piper so zenite
ne jadi trici bez vrska ,ti sto ne ides.ajde otidi pa da pises kako e,ili si nekoj od nahil pa kenjas samo.inaku za tvoja informacija pola sto pisuvaat na ovaa tema ke otidat ako bide kako sto treba,ako pomine dobro prvata grupa.sega ne e vreme na greski,edna mnogu moze da te cini,da otides tamu i da se vratis kako gol covek.ako pisuvas pisuvaj kako sto treba ne so navredlivi zborovi,ako ne odjebi, ovaa tema ne e za tebe
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
ej od vakvi kako vas da mu pukne mocnoto meurce na coek. barate rabota se molite da ne ja najdete. nikoj ne ve tera so sila za nisto. isplaseni od zivotot. od vakvi sovetnici mi se povraka.
ako nemate so da pravite, zemi pocnete so ajvaro, ljupete piper so zenite
Ти мислиш тоа така е ..сипи-напи се.. Па знаеш колку луѓе се имаат изгорено, знаеш ли колку луѓе имаат останато и без пари и утепани од работа и едвај спасиле што се вели жива глава,едвај се вратиле. Еден мој комшија беше во Русија, 3 месеци и едвај се врати дома,мораа од дома да му праќаат пари за карта.. Преварантски фирми има на секој чекор,така да не скокај ко петел на буниште
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
ne, brat mi bese preku working in europe, rabotese 6 meseci i si dojde.
se prijavi pa ama go odbija deka lani bil, pa sea ja se prijaviv, pa neznam kakva ke mi bide srekata.
rabotata ne bila mnogu teska, a plata kolku mu kazale tolku i zede.
Друже дај пиши линк, да видиме и ние.
 

HAF

Член од
22 август 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Подолго време ја следам ситуацијата со Нахил и се регистрирав со намера да споделам со вас некои информации.
Според мое длабоко уверување мислам дека се работи за смислена измама.

Еве зошто:

1. На нивната веб страна стои дека се компанија со преку дваесет години искуство (а кога бев на интервју ми беше кажано и дека се меѓу топ 5 во Дубаи) .
Тешка глупост, компанија со такво реноме нема да си дозволи да има таква веб страна, како прво. Самата веб страна е многу сиромашна со податоци, на пример нема ни листа на изработени проекти, компании со кои соработуваат и сл. Инаку самиот домејн nahildoo.com е регистриран на 2.2.2010. Она што му го прават на народот и значењето на овој датум ептен се поклопуваат. Доказ дека домејнот е регистриран на 2.2.2010 - http://www.list-of-domains.org/default.aspx/COM_02022010_116.html

2. Името Nahil е избрано со цел да се поистоветат со Nakheel - многу позната компанија која има изградено маркантни објекти во Дубаи, како островите со облик на палма, The World и многу други

3. Направете пребарување на интернет со поимот Nahil и нема да добиете ништо друго освен огласи во Босна, Србија, Македонија... Никаде не се спомнуваат дека изградиле нешто, некој проект, било што, нели работат преку 20 години.

4. Пред некое време на нивната веб страна http://www.nahil.info/ имаше и простор за оставање на коментари (всушност од тука и почна моето сомневање). Една матна, никаква сликичка со некои згради што требало наводно да ги градат. Оставен коментар ваков:

NAHIL D.O.O BANJA LUKA
2010-05-18 16:03
HVALA LIDIJA NA PODRSCI I MI VAS POZDRAVLJAMO!

LIDIJA
2010-05-18 16:03
ODUSEVLJENA SAM..PROJELKAT JE ODLICAN NASLA SAM GA I NA INTERNETU POGLEDLA DETALJNIJE...JAKO MODERNO DJELUJE I DRAGO MI JE STO CE BAS NASA RADNA SNAGA SA PODRUCJA BOSNE I HERCEGOVINE I SRIJBIJE RADITI UPRAVO NA TOM PROJEKTU ...SAMO NAPRIJED UZ VAS SMO...VELIKI POZDRAV!

Како оваа Лидија успеала да го најде овој проект на интернет и да го фали на цела уста, јас се утепав од барање и ништо не најдов. Заклучок - сами го напишале. Многу провидно, коментарот оставен во 16:03 а веднаш во 16:03 и одговараат од Нахил со благодарност. И едниот и другиот коментар се напишани од еден човек, пазете и двата со големи букви, ист стил.

5. Наведената адреса P.Box 33062 во Дубаи не постои на наводната адреса Suite 305 - Al Shafar building - Karama. Побарав на интернет и не можев ништо да најдам со таа адреса, ниту на Yellow pages во Дубаи. Имаше и еден коментар оставено на нивната страна (сега се сите тргнати) најверојатно од некој што го познава Дубаи кој гласеше вака:

padre
2010-05-25 16:36
there is not such a thin like nahildoo in po box 33062 (нема такво нешто како nahildoo на po box 33062).

6. Парите, 400 евра, што наводно се бараат за виза и трошоци или некаква гаранција - нема врска. По закон во ОАЕ визата и сите трошоци врзани за неа ги плаќа работодавецот. Со сигурност проверено, бидејќи подолго време се интересирав за работа во Дубаи.

7. Самото интервју (преку Скајп нели, со некого наводно од Дубаи, а можеби беше и во Босна, којзнае...) жива комедија. Англиски знаев подобро от типот, кој нешто д`ткаше неповрзано, онака општо, ништо поконкретно - магла и ветар.

На луѓе како градежни работници, ѕидари, тесари и др. (без намера да навредам) самото претставување на компанијата можеби им изгледа веродостојно, имаат канцеларија, веб страна и сл. Меѓутоа некој што малку повеќе се разбира, веднаш ќе види дека се работи за смислена измама.
Имаше и многу други ситници со чија помош успеав да ја склопам сликата за оваа измамничка компанија, ама ме мрзи сега сите да ги набројувам, мислам дека беше доволно.

Поздрав и совет до оние што дале 400 евра да одат да си ги бараат парите, пред овие скотови да си ги спакуваат куферите и да ја затворат канцеларијата.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
никогаш, ама никогаш не им верувам на агенции за посредување при вработување... уште од пред скоро деценија кога се појави еден хрват со силно обезбедување околу себе, кој тврдеше дека дошол да ги научи македонците како да заработат, и ке држи бесплатни предавања, ама за администратвини трошоци, како пријавување и слично бараше 1000 денари... му се изнасмеавме у фаца сите и си отидовме.

после повеќе години, кога конечно себе си се убедив дека тие времиња на превари завршиле, одлучив да отидам во коузон во центар на скопје, за работа на брод. и таму одма им ја пробив прикаската. они немаат нити имале капацитет да дискутираат со надредените за квалитетни струки освен оние за собари, чистачи, садомијачи... што би се рекло работник од нај ниската класа со нај мали примања од 600 уса долари месечно?????? па уште и јас треба да си платам авионски лет до уса, и на нив да им дадам 250 евра за средување на документи и виза... па чекај бе... јас имам америчка виза и таа ме чинеше 85 евра во амбасада... а не 250... и испаѓаше дека 3-4 месеци ке работиш за да си ги вратиш парите а следните 2-3 да заработиш нешто ситно и да си дојдеш дома...

а за овие нахилдоо слушнав дека се тешка превара. убаво е што членот погоре ги посочи сите аргументи со кои се докажува дека е превара. точно е дека самата компанија за вработување ги покрива трошоците за агенцијата која наоѓа работник... за кој чошак они бараат пари? нека идат и лажат некој друг...

плус незнам кој беше од погоре збореше за турата во која имал свој човек.... нели бе пријателе рече дека тргаат и наеднаш им се јавиле и им кажале дека заради рамазанските пости им се одложува цел месец тргањето? па они не знаеле дека иде рамазан и постовите? па тоа се знае бааги унапред... зашто на 5 дена пред тргање им одложиле? не ви мириса малку напревара? па сега ќе им одложат пак... ќе видиш... ќе има друга причина...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom